Jak zrobić domowe mleko roślinne i gdzie je wykorzystać

Jak zrobić domowe mleko roślinne i gdzie je wykorzystać

Jak zrobić domowe mleko roślinne i gdzie je wykorzystać

Olga Dyakonova 26 listopada 2023 r4,67(3)Dodaj do ulubionychUdział

Mleko roślinne cieszy się popularnością nie tylko wśród społeczności wegańskiej, ale także wśród osób o szerokich preferencjach żywieniowych. Jednak w kupowanym w sklepie mleku roślinnym często można znaleźć niepożądane dodatki, takie jak cukier i olej słonecznikowy. Czy w takim razie można samemu przygotować mleko roślinne? Dowiemy się, jak przygotować produkt w domu, a jednocześnie podpowiemy, w jakich potrawach najlepiej go zastosować.

Jak zrobić domowe mleko roślinne

Co przeczytać w artykule:

  • Jak zrobić mleko z orzechów lub zbóż w domu
  • Jak mleko roślinne wykorzystuje się w kuchni?
  • Co ugotować z mlekiem roślinnym?
  • Jakie są zalety mleka roślinnego?
  • Co zrobić z ciastem orzechowym?

Jak zrobić mleko z orzechów lub zbóż w domu

Mleko roślinne produkowane jest w domu z orzechów lub płatków zbożowych (płatków owsianych). Można zrobić mleko sojowe, ale ziarna soi są trudniejsze do znalezienia, a przygotowanie takiego mleka zajmuje więcej czasu. Aby przygotować mleko orzechowe, nie potrzebujesz kuchenki ani patelni, wystarczy blender.

Najsmaczniejsze mleko pochodzi z orzechów nerkowca, orzechów laskowych, migdałów i orzechów brazylijskich. Aby uzyskać najlepszy smak, należy je namoczyć na noc w lodówce. Rano odlej wodę z orzechów (nie będzie Ci już potrzebna), włóż je do blendera i zalej czystą pitną wodą. Na jedną szklankę orzechów potrzebne są cztery szklanki wody. Jeśli chcesz nieco bogatszego mleka, użyj więcej orzechów; jeśli jest bardziej wodniste, użyj więcej wody. Ubij orzechy wodą w blenderze – za minutę zamienią się w jednorodną białą masę.

Jeśli robisz mleko z kokosa, najpierw rozbij je młotkiem, pokrój na kawałki i od razu wrzuć do blendera z wodą. Miąższu tego orzecha nie trzeba moczyć.

Mleko roślinne należy przecedzić
Mleko roślinne należy przecedzić

Następnie mleko filtruje się do pojemnika przez sito, gazę lub specjalny woreczek na mleko orzechowe (łatwe do kupienia na każdym targu). Jeżeli wolisz słodsze mleko, do ubijania dodaj miód, daktyle lub syrop z topinamburu. Okazuje się pyszne z dodatkiem cynamonu i ekstraktu waniliowego.

Jak mleko roślinne wykorzystuje się w kuchni?

To właśnie mleko roślinne wykorzystuje się w daniach azjatyckich: zupie tom yum, curry i niektórych deserach przygotowywanych jest z dodatkiem kokosa. Ze względu na to, że się nie zsiada, nadaje się do przygotowywania różnorodnych wypieków czy naleśników: mleko roślinne nie przeszkadza dodawaniu do ciasta wrzącej wody czy kwasku cytrynowego czy nagłym zmianom temperatury.

Mleko roślinne ma specyficzny smak: szczególnie wyczuwalny jest w migdałach, kokosie i orzechach włoskich. Musisz osobno pomyśleć o jego zgodności z tym lub innym produktem w naczyniu.

Co ugotować z mlekiem roślinnym?

Pysznie jest gotować płatki owsiane z mlekiem roślinnym. Aby nie było zbyt lepkie i aby mleko nie zmieniło smaku, najpierw gotuj ziarna w wodzie przez dwie do pięciu minut, następnie dodaj mleko roślinne i gotuj, aż będą ugotowane.

Mleko kokosowe zawarte w przepisie na zupę tom yum równoważy swoją ognistą pikantność kremowym, łagodnym smakiem.
Mleko kokosowe, które znajduje się w przepisie na zupę tom yum, równoważy swoją ognistą pikantność kremowym, łagodnym smakiem.

Mleko to często dodaje się do zup: mleko kokosowe najlepiej smakuje z zupą-kremem dyniowym, tom yamem czy zupą chowder. Mleko z nerkowców doskonale nadaje się do przygotowywania deserów ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Do kawy często dodaje się migdały i smaży się z nimi naleśniki.

Na bazie mleka roślinnego można przygotować sosy do mięs i sałatek. Wystarczy w blenderze dodać do niego oliwę z oliwek, ulubione przyprawy i świeże zioła. Do zagęszczenia można dodać tapiokę – jest to nieszkodliwy produkt wegański, który z łatwością nada potrawie pożądaną konsystencję. Sosy najlepiej sprawdzają się z pełnotłustym mlekiem: z nerkowca lub sosny.

Jakie są zalety mleka roślinnego?

Mleko roślinne jest szczególnie ważne, jeśli pościsz, przechodzisz na weganizm, nie tolerujesz laktozy, masz alergię na mleko lub obawiasz się, że zwykłe mleko pogarsza stan Twojej skóry. Istnieją badania łączące mleko z występowaniem trądziku lub pogorszeniem istniejących wcześniej chorób skóry. Mleko krowie, zwłaszcza tłuste, jest przeciwwskazane u osób z zaburzeniami metabolizmu lipidów.

Mleko roślinne to zdrowy produkt bogaty w witaminy. Najważniejsze, żeby nie przesadzić ze słodzikami.
Mleko roślinne to zdrowy produkt bogaty w witaminy. Najważniejsze, żeby nie przesadzić ze słodzikami.

Choć mleko roślinne nie zastępuje zwykłego mleka (w końcu ich skład jest zupełnie inny), jest zdrowe, bo bogate w witaminy E, B i pomaga walczyć z wysokim cholesterolem wynikającym z braku tłuszczów nasyconych. Migdały zawierają dużo kwasu foliowego, niezbędnego kobietom w ciąży, a także wapnia. Płatki owsiane poprawiają funkcjonowanie centralnego układu nerwowego, pomagają zwalczać obrzęki i obniżają „zły” cholesterol. Kokos uzupełnia niedobory żelaza, magnezu, miedzi, manganu.

Najważniejsze, aby nie nadużywać słodzików takiego mleka. Jego osobliwością jest to, że może wydawać się mniej smaczny ze względu na mniejsze bogactwo. Jeśli jednak dodamy do niej dużo cukru, nie będzie ona lepsza od sody pod względem wpływu na podniesienie poziomu insuliny we krwi.

Co zrobić z ciastem orzechowym?

Ciasto orzechowe, które pozostało po przygotowaniu mleka, nie musi być wyrzucane. Można z niego przygotować zdrowe roślinne słodycze. Aby to zrobić, wymieszaj ciasto z kakao, miodem, daktylami i ekstraktem waniliowym (najlepiej w blenderze) i powstałą masę zwiń w okrągłe cukierki. Podobnie jak mleko, można je przechowywać w lodówce do trzech dni.

Miąższ można wykorzystać do wyrobu słodyczy
Miąższ można wykorzystać do wyrobu słodyczy

Dodatkowo ciasto można wykorzystać do wyrobu wegańskiego twarogu, dodać zamiast mąki dla smaku do naleśników czy chleba oraz jako źródło białka i tłuszczu w owsiance. Można z niego zrobić hummus, miksując go w blenderze z pastą tahini, oliwą, czosnkiem i przyprawami (kminek, kminek, pieprz cayenne).

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #mleko roślinne #mleko kokosowe #kuchnia wegetariańskaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Brak komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja