Aby pracować z czekoladą trzeba przede wszystkim umieć ją temperować, czyli odpowiednio podgrzewać, mieszać i schładzać. Czekoladowe drzewko może ozdobić tort urodzinowy lub stać się pysznym prezentem noworocznym.
Jeśli czekolada została źle podgrzana podczas gotowania, to po schłodzeniu na pewno zmieni kolor na szary. Aby czekolada była gładka i błyszcząca, poddaje się ją temperowaniu. W rezultacie rozpływa się w ustach, a nie w dłoniach. Polecamy stosować czekoladę kulinarną w formie callettes – małe okrągłe drażetki. Zostały zaprojektowane specjalnie dla tej technologii. Kalety należy podzielić na cztery części. Rozpuść trzy czwarte w łaźni wodnej, ciągle mieszając, na średnim ogniu. Temperatura roztopionej czekolady nie przekracza 40–45°C. Zdejmij pojemnik z ognia, dodaj pozostałą czekoladę i energicznie mieszaj, aż masa będzie gładka.
Prawidłowo przygotowana czekolada o temperaturze masy 32–34°C powinna przy odpływaniu z szpatułki pękać i tworzyć „sople”. Ważny! Pracuj z czekoladą w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze 19–21 °C.
Na kawałku pergaminu narysuj koła o różnej średnicy. Ich liczba zależy od wysokości przyszłej choinki. Umieść czekoladę łyżką na środku każdego koła i uformuj poziomy przyszłej choinki. Posyp krawędzie gwiazd „śniegiem” – płatkami kokosa. Oddzielnie narysuj mały „górny”.
Ostrożnie włóż tabliczkę czekolady do lodówki, aż całkowicie stwardnieje. Usuń gwiazdki z papieru.
Na środek największej gwiazdy nałóż kroplę roztopionej czekolady i „przyklej” figurę o nieco mniejszej średnicy. W ten sam sposób ostrożnie złóż całą choinkę.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #czekolada #przepisy noworocznePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ?
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych