Jak zrobić ceviche w domu smaczne i bezpieczne

Jak zrobić ceviche w domu smaczne i bezpieczne

Jak zrobić ceviche w domu smaczne i bezpieczne

Ceviche to chyba jedyne peruwiańskie danie, którego nazwa znana jest wszystkim Europejczykom. Co więcej, w ciągu ostatnich kilku lat stał się tak popularny, że praktycznie przeszedł z kategorii modnej czy modnej do codziennej.

Jak zrobić ceviche w domu smaczne i bezpieczne

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Jakim daniem jest ceviche?
  • Z jakiego rodzaju ryby robi się ceviche?
  • Jak zrobić ceviche z łososia i makreli
  • Czy ceviche można bezpiecznie jeść?
  • Jak gotować rybę w ceviche

Jakim daniem jest ceviche?

Tak naprawdę dania podobne do ceviche przygotowywane są we wszystkich krajach Ameryki Południowej. Przed przybyciem Hiszpanów ryby morskie trzymano w kwaśnym soku z lokalnej odmiany marakui. Ale około 400 lat temu marakuja została zastąpiona limonką, a do potrawy dodano kolendrę.

Dziś ceviche robi się z wszelkich owoców morza – krewetek, przegrzebków, kalmarów, ośmiornic, małży, a do marynaty używa się nie tylko limonek, ale także cytryn, pomarańczy i grejpfrutów. Oprócz kwasu do marynaty dodaje się ostrą paprykę i sól, czasem kolendrę. Drobno posiekane warzywa, takie jak papryka, pomidory, awokado, a nawet rzodkiewki, a także plasterki obranych pomarańczy i innych cytrusów lub kawałki mango są dopuszczalne, ale są uważane za interpretację autora.

Smak ceviche jest orzeźwiający, lekki, „czysty” i jasny, lekko pikantny i wyraźnie kwaśny. Już niewielka porcja tego dania syci i na długo pozostawia uczucie sytości, gdyż jego głównym składnikiem jest łatwostrawne białko.

Ponadto jako dodatek zwykle podaje się pieczone lub gotowane słodkie ziemniaki (bataty), chipsy z babki lancetowatej (banan „warzywny”) i pokrojoną w plasterki kolbę kukurydzy.

Okazuje się więc, że ceviche to danie lekkie, świeże, ale satysfakcjonujące. Jak mawiają Peruwiańczycy „niebo na talerzu”.

Z jakiego rodzaju ryby robi się ceviche?

Ważne jest, aby ceviche przygotować z najświeższych ryb, których jakość nie budzi wątpliwości
Ważne jest, aby ceviche przygotować z najświeższych ryb, których jakość nie budzi wątpliwości

Tradycyjnie ceviche przyrządza się z ryb morskich z białym mięsem. Z tego punktu widzenia idealnym wyborem będzie dorada lub okoń morski.

Jeśli jednak mówimy o przygotowaniu ceviche w domu, o wiele ważniejsze jest kierowanie się nie tradycją, ale zasadą wybierania najświeższej ryby, której jakość nie budzi najmniejszych wątpliwości.

W końcu, choć mówimy, że kawałki ryby „gotowa się” w soku z limonki lub innych owocach cytrusowych, musimy mieć świadomość, że ewentualne pasożyty nie znikną z ryby. Dlatego ryby słodkowodne, nawet te właśnie złowione, dosłownie na twoich oczach, nie nadają się do ceviche.

Jak zrobić ceviche z łososia i makreli

Do ceviche nadają się ryby z rodziny łososi, choć nie są to tradycyjne dania. Jeśli możesz kupić schłodzone filety oznaczone jako „gatunek sashimi”, to świetnie. W innych przypadkach bezpieczniej jest kupić mrożone filety pakowane próżniowo, rozmrozić je w lodówce, szybko posiekać i zamarynować zgodnie z przepisem.

Łosoś to delikatna ryba, odpowiednia będzie niezbyt agresywna marynata na bazie np. świeżo wyciśniętego soku grejpfrutowego lub mieszanki soku pomarańczowego i cytrynowego.

Ceviche z makreli może Ci się spodobać, ponieważ ostra i kwaśna marynata doskonale równoważy tłusty charakter tej ryby. Zaletą makreli w przygotowaniu ceviche jest to, że ta oceaniczna ryba jest głęboko mrożona bezpośrednio na łodziach rybackich i w tej formie ląduje na półkach.

Wygodniej jest filetować całą tuszę, zanim zostanie całkowicie rozmrożona. Filet można od razu pokroić na małe kawałki i zanurzyć w marynacie. Tam w końcu się rozmrozi i zamarynuje. Do marynaty idealnie nadaje się świeżo wyciśnięty sok z cytryny.

Czy ceviche można bezpiecznie jeść?

Ceviche jest bezpieczne dla zdrowia, jeśli jest zrobione ze świeżych owoców morza (lub ryb)
Ceviche jest bezpieczne dla zdrowia, jeśli jest zrobione ze świeżych owoców morza (lub ryb)

Ryby lub owoce morza na ceviche „gotowa się” wyłącznie ze względu na kwas zawarty w marynacie, bez poddawania obróbce cieplnej.

Dlatego ceviche jest tak bezpieczne, jak ryba i/lub owoce morza, z których jest przygotowane. Musisz mieć całkowitą pewność, że ryba jest świeża i wolna od pasożytów.

Nie należy nawet przechowywać ugotowanego ceviche w lodówce. Zrobili i zjedli. Ceviche nie jest zalecane kobietom w ciąży i osobom z osłabionym układem odpornościowym.

Jak gotować rybę w ceviche

Kwaśna marynata, przenikająca do miozyny, białka budującego mięśnie ryb i owoców morza, powoduje jej koagulację. W wyniku koagulacji białka wiążą się, mięso gęstnieje i staje się matowe na całej swojej grubości. Proces ten jest delikatniejszy niż podgrzewanie, dzięki czemu ryba pozostaje delikatna i soczysta.

Przejście od przezroczystej surowej ryby do w pełni ugotowanej ryby następuje stopniowo, w miarę jak marynata wnika w głąb kawałka.

W przypadku płaskich małych kawałków ryby wystarczy 30 minut, nieporęczne kostki zostaną całkowicie marynowane w 4560 minut. Przez cały ten czas przyszłe ceviche powinno znajdować się w lodówce.

Dłuższe marynowanie spowoduje pewną utratę soczystości, ale na pewno nie będzie możliwe wysuszenie ryby tak bardzo, jak to często bywa podczas obróbki cieplnej.

Nawiasem mówiąc, kwaśno-pikantny płyn, w którym marynowano rybę, podawany jest osobno jako napój i nazywany jest „mlekiem tygrysim”.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #cevichePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja