Jak zrobić bułki w domu

Jak zrobić bułki w domu

Jak zrobić bułki w domu

Katarzyna Kapustina 05 stycznia 2024 r5.00(3)Dodaj do ulubionychUdział

Aby przygotować bułki w domu, prawie jak w restauracji, trzeba znać kilka ważnych punktów, począwszy od doboru składników po technikę pakowania. Przyjrzyjmy się krok po kroku procesowi wykonania bułek – od wyboru ryżu po nadzienie i dekorację.

Jak zrobić bułki w domu

Treść artykułu:

  • Wybór składników
  • Przygotowanie składników: jak prawidłowo ugotować ryż
  • Sekrety robienia bułek
  • Rodzaje rolek
  • Jak gotować bułki z ryżem w środku
  • Jak gotować bułki z ryżem na zewnątrz
  • Dlaczego zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, a bułki nie wyszły?

Wydawałoby się, po co gotować bułki w domu, skoro można iść do baru sushi lub zamówić dostawę? Powodów jest wiele! Najważniejszym z nich jest kwestia bezpieczeństwa. Robiąc własne bułki, wybierasz najlepsze produkty, a także przestrzegasz wszelkich zasad higieny, co zawsze budzi wątpliwości w przypadku gotowych opcji. Nawiasem mówiąc, jeśli nie jesz surowych ryb, możesz użyć w domu lekko solonej ryby.

Ponadto domowe bułki są nie tylko bezpieczne i smaczne, ale także ekonomiczne! Przygotowanie tego japońskiego dania będzie kosztować znacznie mniej niż zamówienie dostawy. Nawiasem mówiąc, zaangażuj swoją rodzinę w robienie bułek: nawet dzieci będą zainteresowane opanowaniem tej technologii, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowana.

Jeśli nie chcesz zwijać bułek, istnieje prosta, ale nie mniej smaczna opcja: sushi mochi. Są to kulki ryżowe z różnymi nadzieniami, które śmiało można nazwać „leniwymi bułeczkami”.

Wybór składników

Bułki można przygotować z różnymi nadzieniami, główny składnik pozostaje niezmieniony
Bułki można przygotować z różnymi nadzieniami, główny składnik pozostaje niezmieniony

porządny ryż

Odpowiedni ryż do sushi to klucz do pysznych i pięknych bułek. Powinien być lepki i lepki, co pomoże bułkom dobrze zachować swój kształt.

Nadzienia do bułek mogą być bardzo różne. Klasyczne przepisy wykorzystują świeże filety rybne (łosoś, tuńczyk), warzywa (ogórek, awokado, rzodkiewka), owoce morza (krewetki, kawior, przegrzebek, mięso kraba) i serek śmietankowy (Filadelfia i inne). Bułki wegetariańskie najczęściej zawierają awokado, paprykę, marchewkę, marynowany imbir i inne warzywa.

Przygotowanie składników: jak prawidłowo ugotować ryż

Ryż do bułek przed gotowaniem należy dokładnie przepłukać 5-6 razy, aż woda stanie się przejrzysta. Następnie napełnij go zimną wodą w stosunku 1:1 plus kolejne 10%. Doprowadź do wrzenia, zmniejsz ogień do małego, zamknij pokrywkę i gotuj przez 13-14 minut, nie otwierając.

Zdejmij patelnię z ognia, zawiń ją w ręcznik lub koc i odstaw na 30 minut.

Aby przygotować sos ryżowy, wymieszaj 4 łyżki. l. ocet ryżowy lub biały winny, 2 łyżki. l. cukier, 1/2 łyżki. l. sól i podgrzewaj te składniki, aż sól i cukier się rozpuszczą. Pamiętaj, że dressing do bułek musi być ciepły.

Aby prawidłowo ugotować ryż, będziesz potrzebować dużej, nielakierowanej drewnianej miski. Na środek połóż ciepły ryż, wylej cały dressing, poluzuj ryż szpatułką, następnie połącz go z dressingiem z powrotem na środek – i tak dalej 4 razy. Pozostaw na 10 minut. Ryż powinien być ciepły, nie niższy niż 32–34°C, ale nie gorący.

Sekrety robienia bułek

Ryż do bułek musi być ciepły, w przeciwnym razie po zwinięciu będzie się sklejał i bułki nie będą trzymać swojego kształtu.
Ryż do bułek musi być ciepły, w przeciwnym razie po zwinięciu będzie się sklejał i bułki nie będą trzymać swojego kształtu.

  1. Zanim ryż będzie ugotowany, wszystkie składniki powinny być gotowe, aby można było przystąpić do pracy z ryżem, gdy jest ciepły. Z schłodzonego ryżu nie można zrobić bułek.
  2. Ważne jest, aby ryż rozłożyć możliwie równomiernie, tak aby bułki wyszły gładkie i piękne, z nadzieniem w środku.
  3. Roladki rób mokrymi rękami – zapobiegnie to przyklejaniu się ryżu do palców.
  4. Nie przeciążaj bułek nadzieniem, aby łatwiej się zwijały i nie straciły kształtu.
  5. Aby nori dobrze się przykleiło, należy zwilżyć krawędź wodą.
  6. Do przecinania bułek używaj ostrego noża, aby uniknąć ich uszkodzenia lub zmiażdżenia nadzienia.
  7. Zacznij od prostszych przepisów, np. hosomaki – to małe bułeczki z jednym rodzajem nadzienia.

Rodzaje rolek

Istnieje wiele rodzajów bułek, ale wszystkie zasadniczo dzielą się na dwie części: ryż w środku i ryż na zewnątrz. Najprostsze bułki to hosomaki Są to małe bułeczki z jednym rodzajem nadzienia. Bardziej złożone – futomaki zawierają aż dwa rodzaje nadzienia. Uramaki to bułki z ryżem na zewnątrz, z wodorostami nori w środku i zawierające nadzienie.

Jak gotować bułki z ryżem w środku

Do przygotowania bułek z ryżem w środku potrzebna będzie mata do sushi, folia spożywcza i arkusze nori
Do zrobienia bułek z ryżem w środku będziesz potrzebować matę do sushi, folię spożywczą i arkusze nori

Do zawinięcia bułki w nori będziesz potrzebować bambusową matę do sushi, folię spożywczą i wodorosty nori. Połóż nori na macie krótszym bokiem do siebie, równomiernie rozłóż na nich ryż, pozostawiając około 1 cm wolnego brzegu najbliżej siebie. Nadzienie układamy na ryżu wzdłuż, nie obciążając go składnikami, tak aby bułka łatwo się zawinęła.

Trzymając nadzienie w palcach, ostrożnie unieś najbliższy do siebie brzeg maty i zacznij owijać bułkę, mocno dociskając składniki do ryżu. Upewnij się, że rolka jest ciasna i równa. Nieprzykryty ryżem brzeg nori zwilżamy wodą i „uszczelniamy”.

Jak gotować bułki z ryżem na zewnątrz

Podobnie jak w przypadku pierwszej opcji, przygotuj wcześniej wszystkie niezbędne składniki.

Na macie umieść folię spożywczą, na niej połowę arkusza nori i warstwę ryżu. Delikatnie dociśnij, pozostawiając po drugiej stronie wolny brzeg nori o szerokości około 1 cm.

Ostrożnie obróć przedmiot tak, aby ryż był skierowany w dół. Umieść dowolne nadzienie na arkuszu wodorostów, ale nie za dużo. Za pomocą maty zwiń. Tego typu bułki najczęściej są obtaczane w nasionach sezamu, ikrze latającej ryby lub płatkach tuńczyka, dlatego warto zacząć od składników, które łatwiej kupić.

Bułkę przełóż na deskę do krojenia, zamocz ostry nóż w zimnej wodzie i pokrój bułkę na kawałki o jednakowej grubości.

Dlaczego zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją, ale bułki nie wyszły?

1. Jeśli bułki się rozpadną, najprawdopodobniej nie ugotowałeś ryżu prawidłowo.

2. Jeśli bułka nie trzyma swojego kształtu, może być kilka błędów: nierównomiernie rozłożyłeś ryż, nałożyłeś za dużo nadzienia lub niedostatecznie zwinąłeś bułkę.

3. Jeśli krawędź rolki się różni, oznacza to, że nie zwilżyłeś dobrze krawędzi nori.

4. Jeżeli nadzienie wypada z bułki oznacza to, że jest go za dużo lub składniki są zbyt grubo pokrojone.

5. Jeśli bułki nie są dobrze przycięte, problemem może być to, że nóż nie jest wystarczająco ostry. Podczas krojenia nie zapomnij zmoczyć noża w wodzie.

Przy okazji

Nasze bułeczki tradycyjnie podawane są z sosem sojowym, wasabi i marynowanym imbirem. Do maczania bułek używa się sosu sojowego, a dla pikanterii dodaje się wasabi. Marynowany imbir pomaga odświeżyć podniebienie pomiędzy różnymi rodzajami bułek. Co ciekawe, w Japonii nie ma zwyczaju jedzenia bułek z sosem sojowym.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #rolkiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja