Jak zamrozić szczaw, aby zimą mieć pod ręką zdrowe i smaczne warzywa
Roman Ryżow 28 lipca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Jak zamrozić szczaw, aby zachować jego smak i korzystne właściwości przez cały rok? Słowo „szczaw” kojarzy nam się zazwyczaj z barszczem zielonym, prawda? A także w słoneczny letni dzień na ulubionej daczy, gdzie po kąpieli w rzece miło jest uzupełnić siły talerzem aromatycznej zupy z dużą ilością jasnych zieleni i orzeźwiającej kwaskowatości. Jak tego wszystkiego brakuje zimą! A jeśli koperek, pietruszka i szpinak są swobodnie sprzedawane w sklepach przez cały rok, zakup szczawiu poza sezonem może być dość trudny. Jest wyjście – przygotuj je sam, a dzisiaj porozmawiamy o tym, jak zamrozić szczaw.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Gdzie rośnie szczaw i do czego jest przydatny?
- Wybór i przygotowanie szczawiu do mrożenia
- Jak zamrozić szczaw
- Jak wykorzystać mrożony szczaw
Gdzie rośnie szczaw i do czego jest przydatny?
Szczaw to absolutnie bezpretensjonalna roślina, która jest rozprowadzana niemal wszędzie. Rośnie swobodnie w domkach letniskowych, nie wymagając żadnej pielęgnacji, na leśnych polanach, wzdłuż brzegów rzek, wzdłuż płotów i dróg. W rzeczywistości istnieje ponad 150 gatunków tej rośliny, z których niektóre nie są spożywane na świeżo. Samo słowo „szczaw” pochodzi od francuskiego „surelle”, co oznacza kwaśny. I nie jest to zaskakujące, ponieważ liście szczawiu zawierają rekordową ilość soli potasowej kwasu szczawiowego, a także innych kwasów organicznych, m.in. jabłkowego i cytrynowego. Szczaw jest bogaty w witaminy C, A, K, z grupy B, żelazo, magnez i fosfor. To dzięki swojemu składowi szczaw wspomaga układ odpornościowy, poprawia trawienie, normalizuje ciśnienie krwi, usuwa nadmiar wody z organizmu, zmniejsza poziom stresu i zwalcza bezsenność.
Wybór i przygotowanie szczawiu do mrożenia
Nie ma znaczenia, czy zbierasz szczaw na daczy, czy kupujesz go na rynku, najważniejsze jest to, że jest świeży – ten, który pozostał nieleczony dłużej niż 12 godzin, nie nadaje się już do zamrożenia. Drugą ważną kwestią jest to, że szczaw zbiera się od maja do lipca i zbiera się tylko młode, soczyste, nienaruszone liście, bez kwiatostanów.
Szczaw można zbierać od maja do lipca, zaleca się wybierać młode liście bez uszkodzeń
Znalezienie na rynku idealnych kiści może być trudne; zazwyczaj zawierają one stare liście i chwasty, dlatego należy ostrożnie sortować szczaw, aby nie zniszczyć całego zamrożenia. Bardzo zakurzone liście mogą również wskazywać, że rośliny zebrano w pobliżu dróg; nie nadaje się to do zbioru. Szczaw opłucz pod bieżącą wodą, włóż do durszlaka i poczekaj, aż woda odcieknie. Następnie osusz na powietrzu lub użyj ręczników papierowych. Wśród specjalistów kulinarnych często pojawia się pytanie: czy konieczne jest zamrażanie łodyg? Nie ma tu jasnej reguły, każdy decyduje sam. Niektórzy po prostu nie lubią łodyg, niektórzy zamrażają je osobno i robią z nich bulion, a jeszcze inni siekają je razem z liśćmi i przechowują w zamrażarce przez całą zimę.
Jak zamrozić szczaw
Zamrażanie to najłatwiejszy i najtańszy sposób przygotowania żywności do przyszłego wykorzystania, zachowujący maksymalną ilość witamin i składników odżywczych. Jedynym minusem jest to, że takie przetwory zajmują dużo miejsca w zamrażarce, ale jeśli Ci to nie przeszkadza, możesz zamrozić prawie wszystko.
Najpopularniejszą opcją jest mrożenie szczawiu w workach. Przygotowane liście złożyć w stos, przeciąć wzdłuż i pokroić w paski. Szerokość pasków może być dowolna, zrób jak chcesz. Woreczki z zamkiem ZIP-LOCK idealnie nadają się do zamrażania. Umieść w nich posiekany szczaw tak ciasno, jak to możliwe, dobrze dociśnij rękami, wypuszczając powietrze i zamknij klamrę. Takie torby można przechowywać w stosie, układając je jedno na drugim w zamrażarce lub pionowo jak książki na półce.
Szczaw na zimę w tacach lodowych. W przypadku tej metody zamrażania liście należy posiekać tak drobno, jak to możliwe. Tutaj też nie ma jednej reguły – ktoś sieka nożem, ktoś uderza w blenderze. Następnie przygotowaną masę należy przelać do foremek na lód lub mini muffinki i zalać chłodną wodą butelkowaną. Zwykle potrzeba około dwóch łyżeczek na komórkę. Formę umieszcza się w zamrażarce, gdzie zielone kostki szybko twardnieją, a po stwardnieniu są wyjmowane, umieszczane w workach lub pojemnikach i przechowywane do następnego sezonu.
Szczaw mrożony na maśle dodaje się do omletów, mięs, ryb itp.
Innym ciekawym sposobem jego przygotowania jest szczaw mrożony na maśle. Tak naprawdę jest to jedna z odmian aromatycznego olejku, który najczęściej stosowany jest jako sos do omletów, dań mięsnych czy rybnych. Drobno posiekaj liście szczawiu, a następnie dokładnie zmiel je z miękkim masłem (nieroztopionym). Ułożyć w foremkach lub zawinąć w pergamin i wstawić do zamrażarki na kilka godzin.
Jeśli masz bardzo mało miejsca w zamrażarce, po prostu lekko ugotuj posiekane warzywa w rondlu, a następnie uzyskaną masę zmiksuj blenderem. Zamrażanie w postaci puree to ogromna oszczędność miejsca. Nawiasem mówiąc, aby zmniejszyć rozmiar mrożonych produktów, kucharze coraz częściej kupują zgrzewarki próżniowe – specjalne urządzenia, które wypompowują powietrze z torebek i je zamykają.
Jak wykorzystać mrożony szczaw
Jak widać zamrożenie szczawiu nie jest wcale trudne i nie zajmuje dużo czasu, zwłaszcza, że kupując jednorazowo kilka pęczków, można przygotować preparaty do różnorodnych potraw. Przecież szczaw to nie tylko barszcz zielony, ale także chłodniki, zupy puree, sałatki, przystawki, sosy, omlety, nadzienia do ciast, sosy, marynaty, bazy do bulionów warzywnych, a także zielone koktajle. Nieograniczone pole dla Twojej wyobraźni! Po obróbce cieplnej mrożony szczaw nie będzie się niczym różnił od świeżo zebranej zieleniny, najważniejsze jest, aby pamiętać o przyklejeniu etykiet z informacją, co i kiedy zostało zamrożone. Przecież minie trochę czasu, a szczaw w zamrażarce stanie się prawie nie do odróżnienia od pietruszki czy szpinaku.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #szczawPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych