Jak zagęścić zupę. 6 sposobów, o których nie miałeś pojęcia

Jak zagęścić zupę. 6 sposobów, o których nie miałeś pojęcia

Jak zagęścić zupę. 6 sposobów, o których nie miałeś pojęcia

Olga Zacharowa 11 stycznia 2022 r4,71 (7)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział4Komentarz

Jeśli zagęścisz, konsystencja zupy może zmienić się w mgnieniu oka. Należy to oczywiście robić mądrze, ponieważ grubość, którą wiele osób tak uwielbia, może wpłynąć na ostateczny smak potrawy. Przeprowadziliśmy serię eksperymentów i odkryliśmy, jak to zrobić prosto, efektywnie i bezpiecznie.

Zagęścić zupę śmietaną

O istnieniu zupy puree i zupy-kremu wiedzą wszyscy – istnieje wiele ich odmian, niektóre znajdziesz także na naszej stronie (przepisy znajdziesz tutaj). Ale nie wszyscy rozumieją, czym te zupy różnią się od siebie.

Zupa puree to gęsta zupa przygotowana z puree (lub mieszanki) warzyw, płatków śniadaniowych, mięsa, drobiu lub ryb. Sporządza się go na bazie bulionu, wody lub bulionu warzywnego. Gęstą konsystencję zupie zapewniają najczęściej rośliny strączkowe (groch, fasola, soczewica) i/lub warzywa o dużej zawartości skrobi (ziemniaki, dynia, marchew). Aby przygotować zupę puree, produkty gotuje się do miękkości, przeciera przez sito lub uderza blenderem, a następnie gotowy puree dodaje się do bulionu lub bulionu.

Krem z kurczaka

Zupę krem ​​w odróżnieniu od zupy puree przygotowuje się z lżejszą wersją sosu beszamelowego lub bulionu. Ten ostatni czasami zagęszcza się prażoną mąką zmieszaną z żółtkami i gęstą śmietaną. Ale częściej po prostu dodają gęstą śmietanę do zupy puree, którą dodaje się pod koniec całego procesu gotowania. To krem ​​będący powszechnie znanym zagęszczaczem. Ale nie będziemy o nich rozmawiać!

Metoda pierwsza. Zagęścić zupę mąką kukurydzianą

Skrobia jest białym proszkiem, nierozpuszczalnym w zimnej wodzie. Gdy jest gorący, rozpuszcza się, tworząc pastę. Jest to także węglowodan występujący w zbożach.

Szybki rosół z kukurydzą i imbirem

Jeśli dodasz 1 łyżkę. l. skrobię do zimnej wody wlanej do szklanki, proszek zamieni się w grudkę i opadnie na dno naczynia. Jeśli do gorącej zupy dodamy skrobię, zagęści ona ją wchłonąwszy część płynu. Aby uniknąć grudek, skrobię należy najpierw zalać niezbyt dużą ilością ciepłej wody (lub bulionu), dokładnie wymieszać, a następnie wlać mieszaninę do prawie gotowej zupy, ciągle mieszając. W ten sposób masz gwarancję uzyskania pożądanej konsystencji.

Ważne jest, aby używać skrobi kukurydzianej, a nie ziemniaczanej. Ten ostatni doda zupie charakterystycznego smaku.

Metoda druga. Zagęścić zupę zasmażką

Istnieje coś takiego jak zasmażka (po francusku zasmażka) – jest to jednorodna, średnio gęsta mieszanka smażonej mąki i masła, rozcieńczona mlekiem lub śmietaną. To na jego bazie przygotowywany jest słynny sos beszamelowy. Aby to zrobić, zasmażkę rozcieńcza się mlekiem i lekko gotuje.

Podsmażanie mąki doskonale nadaje się do zagęszczania zup, gdyż w porównaniu do zagęszczania skrobią nie narzuca zupie smaku surowego produktu. Mieszanka wzbogaca ją o lekko orzechowy aromat i smak, dzięki czemu konsystencja finalnego dania staje się gładsza dzięki zastosowaniu tłuszczu. Ponadto nie ma niebezpieczeństwa powstania grudek.

Zupa z puree z perliczki z zielonym dressingiem

W rondlu o grubym dnie rozpuść masło. Mieszając, stopniowo dodawaj mąkę pszenną. Nie przerywając mieszania, smaż, aż uzyskasz jasnobrązowy kolor. Smak surowej mąki powinien całkowicie zniknąć. Zdjąć z ognia i ostudzić, aż mieszanina zgęstnieje.

Jeśli po raz pierwszy zagęszczasz zupę tą mieszanką, lepiej najpierw rozcieńczyć ją niewielką ilością ciepłej wody (lub bulionu), a następnie wlać na patelnię. Gdy skrobia w mące wchłonie płyn, mieszanina gęstnieje. Ale im dłużej zasmażka się gotuje, tym mniejszą siłę zagęszczania ma mąka. Czasami zasmażkę przygotowuje się nawet bez tłuszczu, po prostu podsmażając mąkę.

Mieszankę można przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce (5-6 dni) do momentu użycia.

Metoda trzecia. Zagęścić zupę płatkami owsianymi

Płatki owsiane sprawdzają się dobrze, podobnie jak czerstwy chleb. Skrobia owsiana wchłania płyn, a gdy płatki owsiane „rozpuszczą się” w bulionie, konsystencja zupy staje się gęstsza. Natychmiast dodaj niewielką ilość płatków na patelnię. Mieszamy i chwilę gotujemy zupę.

Zupa jarzynowa z płatkami owsianymi

W niektórych przepisach płatki owsiane mogą nie tylko zastąpić chleb, ale także go przewyższyć. Na przykład w zupie ziemniaczanej z porem. Jeżeli wskazane jest zagęszczanie chleba chlebem, na każde 35 g kawałka chleba należy dodać około 30-40 g płatków.

Metoda czwarta. Zagęścić zupę czerstwym chlebem

To chyba jeden z najpopularniejszych sposobów na zagęszczenie zupy i nadanie jej szczególnego sytości – przypomnijcie sobie słynną włoską zupę pappa al pomodoro!

Czerstwy chleb połamać lub pokroić na małe kawałki i namoczyć w misce z gorącą wodą (lub bulionem). Całość miksujemy na gładką masę i dodajemy do garnka w trakcie przygotowywania zupy.

Zupa pomidorowa Pappa al pomodoro

Jeśli chcesz uzyskać nie tylko gęstość, ale i dodatkowy smak, sięgnij po pieczywo przygotowane z naturalnymi dodatkami aromatycznymi – z cebulą, czosnkiem, rozmarynem czy tymiankiem. Chleb to także skrobia, która wchłania płyn jak mąka.

Tortille kukurydziane też są świetne. W kuchni meksykańskiej często można spotkać przepisy na zupy, w których zamiast zagęstnika stosuje się tortille kukurydziane. Teoretycznie za pomocą chipsów kukurydzianych można osiągnąć grubość!

Metoda piąta. Zupę zagęścić jogurtem naturalnym

Skoro zupę można zagęścić gęstą śmietaną, to dlaczego nie użyć jogurtu naturalnego?! Tak, ma inny smak i konsystencję, ale jeśli nie przeszkadza Ci odrobina cierpkości, jogurt nada kremowej konsystencji wielu zupom. Szczególnie dobrze sprawdza się w zimnych zupach! I jest to lżejsza alternatywa dla wielu zagęszczaczy. Jogurt możesz także dodawać do innych gęstych jogurtów. Na przykład do tortilli kukurydzianych.

Bardzo prosta zupa na zimno z cukinii

Jeśli chcesz zagęścić zupę ze znanych warzyw i ziół, np. zupę szczawiową, zmiel kilka ugotowanych żółtek i odrobinę musztardy razem z jogurtem – uzyskasz zagęszczenie i wspaniały rosyjski smak.

Jogurt naturalny dodajemy na sam koniec gotowania lub nawet w trakcie podawania.

Metoda szósta. Zagęścić zupę mlekiem kokosowym

Jeśli jogurt przenosi nas z powrotem do Słowian i na Bałkany, to mleko kokosowe przypomina nam Azję Południowo-Wschodnią i Indie.

Zupa dyniowa z imbirem i mlekiem kokosowym

Często stosuje się mleko kokosowe, aby nadać curry gładką i gładką konsystencję. Wraz z zagęszczeniem dodaje daniu słodkiego smaku i kremowej konsystencji – prawie tak, jakbyś jadł odrobinę kokosa. To także świetna opcja dla osób, które nie tolerują laktozy.

PODSUMOWANIE: Jeśli chcesz grubszą i bardziej treściwą zupę, wybierz coś skrobiowego. Jeśli zależy Ci na kremowej konsystencji i delikatnych smakach, sięgnij po „mleczne” wersje naturalnych zagęstników. A jeśli chcesz gęstą zupę bez żadnych dodatków, wystarczy, że do miski wlejesz niewielką ilość zupy (ze wszystkimi kawałkami, plasterkami i innymi dodatkami) i zmiksujesz zawartość na puree, a następnie przelejesz powstałą mieszaninę na patelnię. Ta metoda dodaje zupie treściwości, zachowując jej oryginalny smak.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jak gotować #zupa puree #zupa-kremPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga ZacharowaOlga Zacharowa20 stycznia 2022 r

Alexandra, zabawna historia, ale makaron to nic. Pamiętam, jak w szkole zagęszczałem rosół z kurczaka puree ziemniaczanym)

00Odpowiedźaleks5555xzaleks5555xz20 stycznia 2022 r

Olga, przypomniała mi się historia rodzinna. Tak więc moja synowa (żona brata) zamieszkała z nami i postanowiła ugotować barszcz dla swojego ukochanego. Barszcz okazał się płynny i postanowiła go zagęścić… czym?… makaronem!))))))) cała rodzina się śmiała.)))) Teraz jest oczywiście dobrą kucharką, ale wtedy było to jej pierwsze danie) ) Dziękuję bardzo za artykuł! Jest wiele do nauczenia się. Konstanta i moja mama zrobiły dokładnie to samo))

00OdpowiedźOlga ZacharowaOlga Zacharowa12 stycznia 2022 r

Konstanta, dziękuję za komentarz i poprawki błędów! Uwielbiam gęste zupy – gulasze, zupy puree czy zupy-kremy. W czasach przedcovidowych, kiedy pojechałam do Włoch, bardzo lubiłam jeść tam zupę papa pomodoro – z pieczywem) Czasem do zup grzybowych dodaję dressing z kruszonych ziemniaków lub po prostu dodaję do nich trochę puree ziemniaczanego, gdy zupa nie jest tak gęsta jak ja chcieć)

00OdpowiedźKonstancaKonstanca11 stycznia 2022 r

Dziękuję za przydatny artykuł. Coś było wiadomo, coś, o czym dowiedziałem się po raz pierwszy. Pamiętam, jak moja mama gotowała barszcz, to zawsze do gotowania rosołu wkładała kilka całych ziemniaków, które następnie rozgniatała i dodawała do barszczu wraz z dressingiem.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja