Jak wybrać, przechowywać i z czym najlepiej łączyć rzodkiewki

Jak wybrać, przechowywać i z czym najlepiej łączyć rzodkiewki

Jak wybrać, przechowywać i z czym najlepiej łączyć rzodkiewki

Rzodkiewki to takie małe, skromne warzywo, a niosą ze sobą tyle pozytywności! Jeśli na półkach pojawią się okrągłe fioletowe rzodkiewki, oznacza to, że nadszedł ciepły sezon.

Jak wybrać, przechowywać i z czym najlepiej łączyć rzodkiewkiJak wybrać, przechowywać i z czym najlepiej łączyć rzodkiewkiJak wybrać, przechowywać i z czym najlepiej łączyć rzodkiewkiJak wybrać, przechowywać i z czym najlepiej łączyć rzodkiewki

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Odmiany rzodkiewki
  • Jak wybrać rzodkiewki
  • Do jakich potraw pasują rzodkiewki?
  • Gotowanie rzodkiewek: od prostych do złożonych
  • Jak i gdzie wykorzystać wierzchołki rzodkiewki
  • Korzyści z rzodkiewek
  • Jak przechowywać rzodkiewki

Odmiany rzodkiewki

Rzodkiew europejska

Tak zwana rzodkiew „europejska” ma małe rośliny okopowe – o wadze 10-30 g; jej kolor może być biały, różowy, czerwony, żółty i różnorodny, a kształty są bardzo różne – owalne, wrzecionowate, cylindryczne. Rzodkiewki europejskie dojrzewają wcześnie, dlatego jako pierwsze trafiają na nasz stół z półek i grządek. Zawiera najwyższe stężenie składników odżywczych i raczej nie zawiedzie smakiem, z wyjątkiem tego, że będzie zbyt energiczny, ale takie rzodkiewki niestety nie trwają długo.

Chińska rzodkiewka

Inną odmianą rzodkiewki jest chińska. Owoce są przeważnie większe, białe, różowe i czerwone, jedynie okrągłe lub cylindryczne. Zawierają mniej witamin, ale dobrze się przechowują, są łatwiejsze w transporcie i sprzedawane są w naszych supermarketach przez cały rok.

Więcej o popularnych odmianach i mieszańcach rzodkiewki kolorowej przeczytasz tutaj i tutaj.

Jak wybrać rzodkiewki

Wybierając rzodkiewki dostępne na rynku, należy zwrócić uwagę na to, aby korzenie były mocne, z żywymi, świeżymi wierzchołkami. W żadnym wypadku na rzodkiewkach nie powinny znajdować się czarne kropki – wskazują one, że rzodkiewki nie były uprawiane bez środków chemicznych lub że zaczynają się psuć.

Do jakich potraw pasują rzodkiewki?

Rzodkiewka świetnie komponuje się z twarogiem, czosnkiem i świeżymi ziołami
Rzodkiewka świetnie komponuje się z twarogiem, czosnkiem i świeżymi ziołami

Kto nie zna przepisu na najbardziej wyczekiwaną sałatkę świata? Drobno posiekane ogórki, rzodkiewki, młody koperek i cebulka, doprawione kwaśną śmietaną – to połączenie niczym konwalie „radosnego maja” (a zarazem czerwca, bo w swoich grządkach, a nawet po zimnej wiośnie, rzodkiewki pojawią się dopiero na początku lata). Podlega zmianom i uzupełnieniom oraz przemieszcza się z naczynia na naczynie, przenosząc na nie energię słońca.

Niektórzy lubią mieszać startą rzodkiewkę z twarogiem, czosnkiem, ziołami i zawijać tę mieszankę w chlebek pita lub liście sałaty. Inni drobno siekają jajka, rzodkiewkę, dymkę i koperek, dodają marynowane grzyby lub groszek i polej sosem sałatkowym. Jeszcze inni wolą napój witaminowy na bazie kefiru, do którego dodali startą rzodkiewkę, kilka łyżek ziół i szczyptę soli. A rzodkiewki nadają wszystkim nie tylko cierpkości, ale także pięknego, bogatego koloru.

Muszę przyznać, że rzodkiewki generalnie dobrze komponują się z wieloma kremowymi produktami: miękkim serkiem, hummusem, masłem orzechowym. Razem stworzą oryginalną bazę do kanapek i kanapek, którą zawsze można uzupełnić tym, co akurat masz pod ręką.

Gotowanie rzodkiewek: od prostych do złożonych

Zazwyczaj rzodkiewkę podaje się jako przystawkę lub dodatek do dania, a niewiele osób odważa się spróbować bardziej wyrafinowanych przepisów, w których rzodkiewka nie jest już postacią drugorzędną. Gotowanie i duszenie jest w jakiś sposób niezwykłe! Postaramy się Cię jednak przekonać, że rzodkiewki nie są trywialnym warzywem.

Weź np. 150 g rzodkiewki pokrojonej na ćwiartki, wymieszaj ze 100 g świeżo umytych kiełków soi, kilkoma pokrojonymi w kostkę ogórkami, miąższem arbuza lub melona, ​​garścią liści sałaty i szczyptą prażonych migdałów, dopraw do smaku mieszanka 1,5 łyżeczki. miód, 3 łyżki. l. oleje z orzechów włoskich, 1 łyżka. l. ocet jabłkowy, sól i pieprz, a otrzymasz orzeźwiającą sałatkę, idealną na upalny sezon.

Albo zupa owsiana z rzodkiewkami. Szklankę płatków owsianych zalać litrem wrzącej, osolonej wody, doprowadzić do wrzenia, dodać około 10 drobno posiekanych rzodkiewek wraz z wierzchołkami, ponownie zagotować, następnie odstawić na 15 minut i podawać z kwaśną śmietaną i zieloną cebulę. Doskonała alternatywa dla tych, którzy mają już dość okroshki.

Z wierzchołków rzodkiewki możesz nawet zrobić budyń! W tym celu namoczyć 1 szklankę kaszy gryczanej w zimnej wodzie na 1–2 godziny, wierzch drobno posiekać i ułożyć na dnie formy. Na wierzch połóż namoczone płatki, włóż do piekarnika nagrzanego do 230°C na 10 minut, następnie wyjmij, wlej ubitą mieszaninę szklanki mleka i 2 jajek i włóż do piekarnika na kolejne 15 minut. –25 minut. Budyń można przygotować zarówno na słono, jak i na słodko.

Jak i gdzie wykorzystać wierzchołki rzodkiewki

Szkoda, ale fakt: tylko źli ludzie zaniedbują rzodkiewki w maju-czerwcu, ale ich soczyste wierzchołki są znacznie rzadziej wykorzystywane do celów kulinarnych, a ponadto wielu nawet nie wie, że są jadalne. Ale zielone rzodkiewki zawierają więcej witaminy C niż same warzywa korzeniowe. Jego smak jest ostry, cierpki, pikantny. Szczególnie dobre są wierzchołki wczesnowiosennych rzodkiewek – nie są twarde i prawie nie mają goryczy.

Liście rzodkiewki można wykorzystać jako bazę do sałatek – zamiast np. rukoli, można też z niej ugotować zupę z zielonej kapusty, np. szczawiu. Jeśli jesteś fanem okroshki, dlaczego nie spróbować dodać posiekanej rzodkiewki wraz z natką pietruszki i zieloną cebulą? Nawiasem mówiąc, w dawnych czasach zawsze tak to robili. Nie możemy zapomnieć o botwinie we wszystkich jej odmianach: liście rzodkiewki są och, jakie dobre!

A Francuzi, znani z zamiłowania do wszelkiego rodzaju przysmaków, smażą na oliwie wierzchołki i smażą z nich omlet. I niech ktoś powie, że wychodzi gorzej niż ze szpinakiem!

Korzyści z rzodkiewek

Rzodkiewki zawierają dużo błonnika, dlatego są szczególnie przydatne dla osób cierpiących na choroby żołądkowo-jelitowe
Rzodkiewki zawierają dużo błonnika, dlatego są szczególnie przydatne dla osób cierpiących na choroby żołądkowo-jelitowe

Dla tych, którym regularnie brakuje witamin, rzodkiewki są darem niebios. Natura obdarzyła go dużą ilością witamin B i C oraz soli mineralnych, a ponadto zawiera rzadkie olejki musztardowe, które mają właściwości antyseptyczne. Dlatego zamiast zaspokajać nagły głód kolejną tabliczką czekolady, lepiej częściej chrupać świeżą, soczystą rzodkiewkę. Dzięki niemu nawet zwykłą kanapkę można ułożyć tak, aby zamieniła się w przysmak: weź na przykład kilka łyżek serka śmietankowego, wymieszaj z łyżeczką chrzanu, posmaruj chlebem, przykryj plasterkiem ulubionego szynka, na wierzch połóż kubki rzodkiewki – voila!

Rzodkiewki są niezastąpione dla diabetyków i osób z chorobami przewodu pokarmowego, ponieważ zawierają dużą ilość błonnika. A przy tym wszystkim warzywo zawiera bardzo mało kalorii – tylko 20 kcal w całej filiżance.

Jak przechowywać rzodkiewki

W domu rzodkiewki należy przechowywać w lodówce. Z wierzchołkami pozostanie świeże przez 4–5 dni, a jeśli pokroisz warzywa i włożysz je do torby z dziurami, pozostanie spokojne przez 2–3 tygodnie. Przed jedzeniem zaleca się włożenie już umytych i obranych rzodkiewek do zimnej wody na około godzinę, wtedy chrupanie będzie bardzo apetyczne!

Rzodkiewki skutecznie pomagają na kaszel, obniżają ciśnienie krwi i aktywują układ odpornościowy, a zawarte w warzywie związki fitochemiczne działają przeciwnowotworowo. Ponadto jest bogaty w witaminę C i potas.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #czerwiec #rzodkiewka #maj #sezonPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja