Jak wybrać odpowiednie rodzynki: które do mięsa, które do pilawu, a które do wypieków

Jak wybrać odpowiednie rodzynki: które do mięsa, które do pilawu, a które do wypieków

Jak wybrać odpowiednie rodzynki: które do mięsa, które do pilawu, a które do wypieków

Roman Ryżow 30 marca 2024 r

Rodzynki stale znajdziemy w babeczkach, masie twarogowej, kompotach czy pilawach. Czasem jest ciemny, czasem jasny, czasem mały jak groszek, czasem mały i okrągły, czasem bardzo duży i wydłużony. A jeśli spacerujesz po dużym rynku lub odwiedzasz specjalistyczną stronę internetową, możesz znaleźć kilkanaście odmian tego suszonego owocu. Jak nie pomylić się w takiej różnorodności i jakie pytania zadać sprzedawcy, aby wybrać wysokiej jakości rodzynki, które będą pasować do konkretnego dania?

Jak wybrać odpowiednie rodzynki do gotowania: do mięsa, do pilawu, do pieczenia

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Kiedy pojawiły się rodzynki i jakie są?
  • Jakie nazwy handlowe mogą mieć rodzynki?
  • Jak suszy się rodzynki i dlaczego warto to wiedzieć
  • Jak wybrać wysokiej jakości rodzynki w sklepie lub na rynku
  • Dlaczego trzeba namoczyć rodzynki?
  • Jakie rodzynki dodać do pilawu
  • Pilaw z rodzynkami i innymi suszonymi owocami
  • Które rodzynki najlepiej nadają się do pieczenia?
  • Ciasto miodowe z rodzynkami
  • Rodzynki do mięs, ryb i sałatek
  • Makrela faszerowana cebulą, rodzynkami i orzechami, w piekarniku

Kiedy pojawiły się rodzynki i jakie są?

Słowo „rodzynek” pochodzi od łacińskiego racemus, co oznacza „kiść winogron lub jagód”. Nie mamy pojęcia, kiedy pierwszy starożytny człowiek po raz pierwszy spróbował naturalnie suszonych jagód na winorośli. Wiadomo jednak, że Fenicjanie wpadli na pomysł zbierania rodzynek. W średniowieczu suszone owoce trafiły do ​​Europy, a następnie do Ameryki. W naszym kraju pojawił się w okresie jarzma tatarsko-mongolskiego.

Rodzynki to suszone jagody odmian winogron o cienkiej skórce i gęstym miąższu. To absolutnie uniwersalny suszony owoc, z którego można przygotować ogromną liczbę dań, a nawet zastąpić droższe daktyle czy suszone figi. Istnieje wiele odmian rodzynek i wszystkie różnią się od siebie wielkością, smakiem, zaletami i ceną. Istnieją 4 główne typy:

1. Lekkie małe rodzynki bez pestek. Stosowany do wypieków, deserów wegańskich oraz do produkcji napojów, w tym alkoholowych.

2. Średniej wielkości jasne rodzynki z nasionami. Dodaje się go do niektórych rodzajów pilawów, sosów, deserów i kwasu chlebowego.

3. Ciemne rodzynki bez pestek. Tradycyjnie dodaje się go do babeczek, ciast wielkanocnych i bułek. Nadziewa się nim bułki mięsne i kurczaka, a także dodaje do dań z dziczyzny i słodkiego pilawu.

4. Duże ciemne rodzynki z nasionami. Stosowany do produkcji ciast, budyniów i napojów.

Jakie nazwy handlowe mogą mieć rodzynki?

Na półkach sklepowych można znaleźć rodzynki pod różnymi nazwami handlowymi: malajski, sabza, shigani, złoty
Na półkach sklepowych można znaleźć rodzynki pod różnymi nazwami handlowymi: malajski, sabza, shigani, złoty

Na nasze półki trafiają głównie następujące rodzaje rodzynek. Należy pamiętać, że nie są to odmiany jako takie, a jedynie nazwy handlowe:

1. Malajarski – miękkie, średnio słodkie, średniej wielkości rodzynki bez pestek. Zwykle ma kolor jasnobrązowy. Nadaje się do pieczenia, napojów i po prostu jako przekąska.

2. Sabza – rodzynki bezpestkowe, które otrzymuje się z rodzynek. Podczas produkcji traktuje się go roztworem alkalicznym lub dwutlenkiem siarki, dlatego rodzynki należy namoczyć.

3. Shigani – ciemne, prawie czarne lub niebieskie rodzynki bez pestek. W dawnej terminologii kulinarnej nazywano ją „korinką”.

4. Złoty – lekkie rodzynki bez pestek o bogatym słodkim smaku. Jest uniwersalna, świetnie nadaje się do wypieków i dań mięsnych.

Jak suszy się rodzynki i dlaczego warto to wiedzieć

Metod suszenia winogron jest kilka, dlatego rodzynki przygotowywane na różne sposoby różnią się zarówno smakiem, jak i ceną. Przed zakupem koniecznie sprawdź te informacje u sprzedawcy, aby mieć całkowitą pewność co do jakości produktu.

1. Uważany jest za najcenniejszy i najdroższy soja – rodzynki suszone w cieniu, bez obróbki cieplnej i wpływów chemicznych. Produkt ten jest bardzo zdrowy, gdyż zachowuje cały smak i właściwości świeżych winogron.

2. Bardzo piękne złote rodzynki kalifar. Podczas procesu suszenia jest poddawany fumigacji dwutlenkiem siarki i moczony w alkaliach, co oczywiście wpływa na smak i zalety.

3. Oftobi – rodzynki z opadłych i suszonych na słońcu czarnych winogron. Ma umiarkowaną słodycz i lekką kwaskowatość.

4. Objesh – rodzynki otrzymywane przez suszenie jasnych winogron, które spadły z kiści na słońcu. Poddane obróbce chemicznej, mogą być przechowywane przez długi czas. Uważany za najmniej wartościowy.

Jak wybrać wysokiej jakości rodzynki w sklepie lub na rynku

Suszone owoce (wszelkiego rodzaju, nie tylko rodzynki) lepiej kupować hurtowo i od zaufanego dostawcy. Dzięki temu możesz w pełni docenić wygląd i zapach produktu. Rodzynki wysokiej jakości są suche, elastyczne, bez nadmiernego połysku, śladów zepsucia i dymnego aromatu. Jagody nie są wilgotne i nie sklejają się, a skórka jest pomarszczona.

Jeśli rodzynki są zbyt tłuste, mają obcy zapach lub są bardzo twarde, lepiej powstrzymać się od ich zakupu. Podobnie jak w przypadku jasnych i błyszczących jasnych rodzynek, nie jest to wcale oznaka jakości, ale dowód chemicznej obróbki. Nie zaszkodzi też lekko pocierać palcami ciemne rodzynki. Dzięki temu od razu zrozumiesz, czy przy produkcji użyto barwnika.

Rodzynki „z ogonem” uważane są za bardziej wartościowe, ponieważ winogrona nie zostały uszkodzone podczas zbioru i nie straciły części soku podczas suszenia. Przy okazji, nie krępuj się spróbować, a także delikatnie wrzuć kilka jagód. Jeśli spadają z lekkim łomotem, jak małe kamyki, rodzynki są wysokiej jakości.

Dlaczego trzeba namoczyć rodzynki?

Przed gotowaniem zaleca się namoczyć rodzynki w gorącej wodzie, aby pozbyć się kurzu i ewentualnych osadów siarczynów.
Przed gotowaniem zaleca się namoczyć rodzynki w gorącej wodzie, aby pozbyć się kurzu i ewentualnych osadów siarczynów.

Nawet kupując najdroższy suszony owoc w elitarnym sklepie, nie można mieć całkowitej pewności, że nie został on poddany chemicznej obróbce. Dlatego zaleca się namoczenie rodzynek w gorącej wodzie przez około 30 minut. W ten sposób na pewno pozbędziesz się kurzu i osadów siarczynów. Ponadto po namoczeniu uważa się go za bardziej przydatny, ponieważ zawiera również „wodę rodzynkową”.

Jakie rodzynki dodać do pilawu

Obecnie na świecie istnieje kilkadziesiąt rodzajów pilawu, dlatego twierdzenie, że istnieje jeden prawdziwy i „poprawny” przepis, jest po prostu błędne. Na przykład rodzynki osh-magiz, zwane także rodzynkami, często dodaje się do tradycyjnego pilawu uzbeckiego, a największe czarne rodzynki z nasionami dodaje się do słodkiego pilawu indyjskiego. Ponadto istnieją rodzaje pilawów, które wymagają jednoczesnej obecności zarówno ciemnych, jak i jasnych rodzynek, a także daktyli, suszonych moreli i innych suszonych owoców.

Najważniejsze jest, aby wybrać wysokiej jakości i smaczne rodzynki, które nadadzą pilawowi piękny kolor, orientalny aromat i bardzo lekką kwaskowatość.

Pilaw z rodzynkami i innymi suszonymi owocami

Pilaw z rodzynkami i innymi suszonymi owocami
Pilaw z rodzynkami i innymi suszonymi owocami

Pilaw z suszonymi owocami to nie deser, ale pełnowartościowe drugie danie, które jest odpowiednie dla wegetarian, osób poszczących i lubiących próbować nowych smaków. Główną zasadą tego orientalnego dania jest to, że powinno być kruche.

40 minut

2 porcje

ryż basmati – 200 g

pestki dyni – 50 g

olej roślinny – 4 łyżki. l.

suszone morele – 4 szt.

suszone śliwki – 4 szt.

ciemne rodzynki – 1 łyżka. l.

lekkie rodzynki – 1 łyżka. l.

mięta – 2 gałązki

mielona kurkuma – 1 łyżeczka.

suszona mięta – 1/2 łyżeczki.

słodka papryka – 1/4 łyżeczki.

sól

1. Suszone owoce zaparzyć wrzącą wodą, następnie osuszyć papierowymi ręcznikami. Suszone morele i śliwki pokroić w plasterki.

2. Na głębokiej patelni rozgrzać olej roślinny, dodać suszone owoce i pestki dyni. Dopraw papryką, suszoną miętą i kurkumą i smaż przez 3 minuty.

3. Na patelnię wsypać ryż, posolić i zalać 350 ml gorącej wody. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 15 minut. Delikatnie zamieszaj kilka razy.

4. Gotowy pilaw ułóż na talerzach i posyp świeżą miętą.

UWAGA DO GOSPODARKI

Tę samą wersję pilawu można przygotować w wersji niewegetariańskiej dodając składnik mięsny. Idealny jest kurczak lub indyk.

PRZY OKAZJI

Aby pilaw miał chrupiącą konsystencję, nie można dodawać pestek dyni bezpośrednio podczas gotowania pilawu. Można je smażyć na suchej patelni, a następnie oddzielnie posypywać w talerzach gotowe danie.

Które rodzynki najlepiej nadają się do pieczenia?

Rodzynki często dodawane są do wyrobów cukierniczych, deserów, płatków śniadaniowych i musli. Przede wszystkim jako naturalny słodzik i wzmacniacz smaku. Dodatkowo rodzynki poprawiają strukturę ciasta, czyniąc je bardziej wilgotnym i zapobiegając łamaniu. Tutaj, podobnie jak w przypadku pilawu, odpowiednie są zarówno jasne, jak i ciemne rodzynki, dlatego kieruj się swoim gustem.

Aby rodzynki nie „kapały” w cieście, często moczy się je w alkoholu – koniaku, likierze, winie deserowym itp. Preparat ten pozwala w pełni wydobyć smak suszonych jagód i nadać im dodatkowego aromatu. Tę sztuczkę często stosuje się także w przypadku, gdy rodzynki są zbyt kwaśne lub słodko-słodkie.

Ciasto miodowe z rodzynkami

Ciasto miodowe z rodzynkami
Ciasto miodowe z rodzynkami

Dzięki rodzynkom i miodowi ciasto przygotowane według naszego przepisu okazuje się bardzo smaczne, gęste i lekko wilgotne. Dobrze się przechowuje, z czasem staje się coraz lepszy.

przygotowanie: 2 godziny, gotowanie: 5 godzin

8 porcji

mąka – 500 g

masło – 400 g

jajka – 7 szt.

rodzynki – 120 g

koniak lub rum – 100 ml

miód – 100 g

drożdże prasowane – 30 g (lub 15 g suchych)

sól – 2 łyżeczki.

1. Przygotowane rodzynki zalać wrzącą wodą, osuszyć i zalać koniakiem lub rumem. Przykryć folią i pozostawić do zaparzenia na 2–24 godziny.

2. Rozgrzej piekarnik do 190°C. Drożdże rozdrobnić na mąkę, dodać miód i 4 jajka. Za pomocą miksera wymieszaj składniki, następnie dodawaj po jednym jajku, za każdym razem dobrze zagniatając ciasto.

3. Dodać sól i pokrojone na kawałki masło o temperaturze pokojowej. Zagniataj, aż ciasto zacznie odchodzić od ścianek miski. Powinno być bardzo miękkie, lepkie i gładkie. Ciasto przełożyć do dużej miski, przykryć folią spożywczą i odstawić do wyrośnięcia na 2 godziny w ciepłe miejsce bez przeciągów.

4. Wyrośnięte ciasto (będzie lepkie) przełożyć na blat posypany mąką i zagnieść. Dodać rodzynki wraz z płynem, zagnieść. Ciasto ponownie włożyć do miski, przykryć folią i wstawić do lodówki na 1,5 godziny.

5. Uderz ciasto, połóż je na stole i ponownie ugniataj. Ciasto rozłożyć do foremek tak, aby zajmowało nie więcej niż połowę objętości. Odstawić do wyrośnięcia, 20–30 minut.

6. Piecz ciasta, aż będą gotowe: powinny dużo urosnąć. Ostudź, kładąc je na boku na poduszce wyłożonej ręcznikiem.

PRZYDATNE RADY

Określ gotowość ciasta miodowego z rodzynkami za pomocą cienkiego drewnianego szpikulca. Przyklej go na środku produktu i usuń. Jeśli patyczek jest suchy, ciasto jest gotowe!

PRZY OKAZJI

Ciasto miodowe można ozdobić rodzynkami dowolną polewą (cukrową lub białkową), polać roztopioną czekoladą lub po prostu posypać cukrem pudrem wymieszanym z mielonym cynamonem.

Rodzynki do mięs, ryb i sałatek

Jeśli planujesz dodać do sałatki rodzynki, należy je umyć, osuszyć, skropić octem jabłkowym lub winnym i pozostawić na 15-20 minut. Ten suszony owoc świetnie komponuje się z grillowanymi warzywami, ziołami, rybami i chudym mięsem. Odpowiednie są tutaj zarówno ciemne, jak i jasne odmiany – Twój wybór. Ale w przypadku mięsa, zwłaszcza wieprzowiny i indyka, lepiej jest wziąć duże, ciemne, bezpestkowe rodzynki.

Makrela faszerowana cebulą, rodzynkami i orzechami, w piekarniku

Makrela faszerowana cebulą, rodzynkami i orzechami, w piekarniku
Makrela,…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja