Jak upiec warstwy ciasta: najpierw zajmijmy się biszkoptami
Alena Spirina 03 listopada 2023 r5,00 (4)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Zanim odpowiesz na pytanie „jak upiec warstwy ciasta”, musisz zdecydować, z jakiego rodzaju ciasta będą wykonane te warstwy ciasta. Wybór ciasta determinuje technologię przygotowania samych ciast, warstwę, z którą zostaną połączone oraz to, jaki rodzaj ciasta powstanie w wyniku tego połączenia. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak upiec biszkopty.
Co przeczytać w artykule:
- Jak upiec warstwy biszkoptu
- 5 najważniejszych zasad pieczenia idealnych biszkoptów
- Jak prawidłowo kroić warstwy ciasta
- Jak upiec warstwy biszkoptu maślanego
- Zasady pieczenia biszkoptów maślanych
- Przydatne rady. Jak oddzielić białko od żółtka
Faktem jest, że warstwy ciasta można upiec niemal z każdego rodzaju ciasta: z ciasta biszkoptowego i ciasta, z ciasta kruchego i siekanego, z bezy i miodu, z ciasta francuskiego, a nawet z kremu. Być może ciasto drożdżowe jest wyjątkiem, ale nie zdziwiłabym się, gdyby gdzieś wypiekano z niego również warstwy ciasta.
Ale najpierw przyjrzyjmy się, jak upiec warstwy ciasta z najpopularniejszych rodzajów ciasta.
Jak upiec warstwy biszkoptu
Warstwy biszkoptu są dość kapryśne: czasem nie wyrosną tak jak powinny, ale początkowo wyrosną w piekarniku, ale po wystygnięciu opadną, czasem w gotowym biszkopcie zostają ślady niezagniecionej mąki. A wszystko dlatego, że biszkopty, bardziej niż jakiekolwiek inne warstwy ciasta, wymagają:
- staranny dobór składników,
- zachowując kolejność ich przygotowania i mieszania,
- dbałość o przygotowanie formularza,
- temperatura pieczenia
- a nawet – do studzenia i krojenia na ciasta.
Ciasto biszkoptowe składa się z trzech głównych składników: jajek, cukru i mąki. Na pierwszym miejscu są jajka, to one odpowiadają za zadanie spulchniania ciasta
Jeszcze 20 lat temu gospodynie domowe piekły warstwy ciasta z najprostszego ciasta biszkoptowego, składającego się z trzech składników: jajek, cukru i mąki. To nie przypadek, że na pierwszym miejscu wymienione są jajka, jest ich w tym cieście bardzo dużo i to na nich spoczywa zadanie rozluźnienia ciasta. Czasami jajka dzieli się na białka i żółtka, oddzielnie ubija, a następnie miesza. W rzeczywistości mikser stojący wyposażony w końcówkę do ubijania równie dobrze ubija całe jajka. Jeśli w prostym cieście biszkoptowym jest dużo jajek i cukru, okaże się ono soczyste i delikatne, a jeśli nie będzie go wystarczająco dużo, będzie bardziej suche i łamliwe.
Ale cukiernicy oprócz prostego biszkoptu znają wiele innych, znacznie ciekawszych wersji ciasta biszkoptowego, z którego można upiec warstwy ciasta. Dzięki temu biszkopt genueński (genuza) zawiera niewielką ilość masła, jest bogaty i soczysty. Jest to jeden z najpopularniejszych biszkoptów używanych przez francuskich cukierników jako warstwy ciasta.
Biszkopt La Gioconda, w którym wykorzystuje się więcej białka niż żółtek, pieczony jest jako spód ciasta Opera, ale nadaje się również do innych ciast. W „złotym” biszkopcie jest więcej żółtek niż białek, stąd złoty kolor, soczystość i miękkość.
Jeśli proste ciasto biszkoptowe zawiera dużo jajek i cukru, okaże się soczyste i delikatne
5 najważniejszych zasad pieczenia idealnych biszkoptów
Omówiliśmy już szczegółowo technologię pieczenia niektórych nowoczesnych ciastek, przeczytaj, jest bardzo pouczająca.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj biszkoptu wybierzesz, warstwy ciasta będą udane tylko wtedy, gdy będziesz przestrzegać pięciu zasad:
- ściśle przestrzegać przepisu: dokładnie odmierzać (najlepiej na wadze, a nie łyżkami), przesiać, ubić, zmielić itp.;
- użyj narzędzi i form określonych w przepisie. Rozmiar i konfiguracja formy, materiał, z którego jest wykonana, wpływają na jakość warstw ciasta;
- Foremki do pieczenia przygotuj wcześniej: wyłóż papierem lub posmaruj masłem i posyp mąką. Ciasto biszkoptowe na spód ciasta jest bardzo kruche i straci objętość, jeśli nie przełożymy go do foremek i nie włożymy do piekarnika od razu po wymieszaniu;
Formę do pieczenia ciast lepiej przygotować wcześniej, bo biszkopt maślany trzeba upiec od razu po wylaniu ciasta
- mieszaj składniki lekkimi, ale pewnymi ruchami. Jeżeli białka ubijano osobno, najpierw do głównej masy ciasta należy dodać tylko 1/3 ubitych białek, a dopiero po ich wymieszaniu dodać pozostałe 2/3. Wskazane jest, aby robić to w dużej, szerokiej misce, aby nie zakłócać przewiewności masy;
- przestrzegaj reżimu temperaturowego: używaj składników w temperaturze zalecanej w przepisie, rozgrzej piekarnik w żądanym trybie, poczekaj na wystygnięcie i stabilizację.
Aby biszkopt maślany okazał się sukcesem, piekarnik należy wcześniej podgrzać w wymaganym trybie
Jak prawidłowo kroić warstwy ciasta
Często staramy się upiec jeden wysoki biszkopt, a potem uciekamy się do różnych trików, aby pokroić go na kilka warstw o jednakowej grubości. O wiele łatwiej jest upiec dwie warstwy ciasta o wysokości nie większej niż 3 cm i przeciąć każdą na pół. Krótkie ciasta pieczą się szybciej i równomierniej, szybko też schładzają, a przecięcie na dwie warstwy jest łatwiejsze niż na trzy czy cztery.
Spróbuj tego: upieczony spód ciasta całkowicie ostudź na metalowej kratce, następnie zawiń szczelnie w folię spożywczą, włóż do lodówki na noc i dopiero wtedy pokrój na tyle warstw, ile potrzebujesz. O tym, jak łatwo jest kroić warstwy ciasta, przeczytasz w tym artykule. Nawiasem mówiąc, przepis na ciastka jest bardzo udany.
Krótkie ciasta pieczą się szybciej i równomiernie, łatwiej jest je przekroić na dwie warstwy. Grube ciasta należy przechowywać w lodówce przez noc, a następnie pokroić na wymaganą liczbę warstw
Jak upiec warstwy biszkoptu maślanego
Cukiernicy nazywają biszkopt maślany tym, co my zwykliśmy nazywać ciastem. Pieczenie ciast z biszkoptu maślanego wcale nie jest trudne, gdyż jest mniej kapryśne i wymagające niż zwykły biszkopt.
Jak sama nazwa wskazuje, ciasto zawiera masło, które w zasadzie można zastąpić margaryną. Smak będzie prostszy, ale ciasta będą wyższe. Ale jeśli zastąpisz masło płynnym olejem roślinnym, otrzymasz tak zwany biszkopt szyfonowy, a także delikatne, soczyste warstwy ciasta.
Oprócz masła do biszkoptów maślanych dodaje się proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną, a czasem jedno i drugie (o tym szczegółowo przeczytacie tutaj). Typowa proporcja to 1 łyżeczka. proszek do pieczenia na 150 g (1 szklanka) mąki.
W przeciwieństwie do warstw biszkoptów, ciasto na biszkopty maślane jest dość trwałe i nie osiada, co pozwala na wyrobienie dużej ilości ciasta na raz i rozłożenie wypieku w czasie. Wyjątkiem jest ciasto, w którym jako środek spulchniający stosuje się sodę. Babeczki te należy upiec natychmiast po ugniataniu, ponieważ uwalnianie dwutlenku węgla rozpoczyna się, gdy tylko soda oczyszczona dostanie się do kwaśnego środowiska. Skorupy ciast z ciasta babeczkowego są gęstsze niż z ciasta biszkoptowego, co oznacza, że można z nich stworzyć wyższy, a nawet wielopoziomowy tort weselny. Łatwo wchłaniają syrop i wytrzymują ciężkie kremy maślane.
Warstwy biszkoptu maślanego są zwykle używane do wysokich, wielowarstwowych ciast. Zobacz, jak pięknie może to wyglądać!
Kolejną zaletą tego typu ciast jest to, że można je łatwo doprawić dodając kakao lub roztopioną czekoladę, skórkę cytrusową, przyprawy, kokos, mak czy mąkę migdałową. Nawiasem mówiąc, warstwy ciasta na ciasto marchewkowe piecze się również z biszkoptu maślanego lub szyfonowego. Do maślanych warstw biszkoptu dodajemy drobno posiekane suszone owoce, rodzynki lub suszone wiśnie, orzechy lub chipsy czekoladowe, owoce kandyzowane lub kostki kokosowe. Lub upiecz ciasta waniliowe i czekoladowe z tego samego ciasta, dodając roztopioną czekoladę i ochłodzoną do temperatury pokojowej do połowy ciasta.
Zasady pieczenia biszkoptów maślanych
Aby z powodzeniem upiec warstwy biszkoptu maślanego, należy zwrócić uwagę na następujące zasady:
- Nigdy nie zmieniaj ilości płynu w przepisie, zwłaszcza płynów kwaśnych, takich jak sok z cytryny. Może to zakłócać działanie chemicznych środków spulchniających, takich jak proszek do pieczenia i/lub soda;
- Zawsze najpierw przygotuj formę do pieczenia: posmaruj masłem, posyp mąką, odwróć i postukaj blachą, aby usunąć nadmiar mąki. Można również wyłożyć dno formy papierem do pieczenia.
- Warstwy ciasta pieczemy w średnio nagrzanym piekarniku, tj. w temperaturze 160-175C bez nadmuchu lub 150-165C z nadmuchem. Powierzchnia ciasta powinna być złocistobrązowa, ale nie spalona. Jeśli ciasto jest zarumienione na zewnątrz, ale wciąż surowe w środku, przykryj je folią;
- Gotowość ciasta sprawdzamy za pomocą drewnianej lub stalowej drzazgi – powinno wyjść suche i czyste od środka ciasta.
- Gotowe ciasta przełóż z formy na metalową kratkę i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Dopiero całkowicie wystudzone ciasto można pokroić na warstwy lub zawinąć w folię.
Niech gotowe ciasta ostygną: tylko całkowicie wystudzone ciasto można ostrożnie pokroić na warstwy
Swoją drogą, podobnie jak w przypadku warstw biszkoptu, również wygodniej jest upiec z tego ciasta dwie lub trzy osobne warstwy ciasta, niż jedną wysoką i pokroić ją na warstwy. Ponadto bardzo często ciasta okazują się mieć nierówną grubość, z wypukłym obszarem pośrodku. Jest to normalne, po prostu weź długi brzeszczot i odetnij tę część. Otworzy się pod nim porowaty miąższ, który z łatwością namoczymy w aromatycznym syropie i chętnie przyjmie krem. O jak upiec warstwy ciasta z innych rodzajów ciastachętnie opowiemy Ci w kolejnych artykułach. Napisz do nas, jakie rodzaje ciast Cię interesują, a my zwrócimy na nie szczególną uwagę.
Przydatne rady. Jak oddzielić białko od żółtka
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #sucharPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych