Jak upiec kaczkę w piekarniku na Nowy Rok
gastronomia 29 grudnia 2023 r(12)Dodaj do ulubionychUdział
Pieczona kaczka w piekarniku to idealne danie sylwestrowe. Doświadczony szef kuchni Dmitrij Zotow opowiedział nam, jak przygotować kaczkę do pieczenia, jak ją nadziewać i z czym podawać.
O czym porozmawiamy w artykule:Ile powinna ważyć kaczka do pieczenia? Jak prawidłowo rozmrozić kaczkę przed pieczeniem? Jak przygotować kaczkę przed pieczeniem? Jakie przyprawy można nadziewać kaczkę? Jak upiec kaczkę? Jak długo piec kaczkę?
Ile powinna ważyć pieczona kaczka?
Aby kaczka była soczysta, do pieczenia w całości należy wybrać ptaka o wadze co najmniej dwóch kilogramów. Dwa kilogramy, dwieście lub trzysta to idealna waga kaczki do pieczenia w piekarniku. To wspaniały ptak: ma już dużo mięsa, ale nie jest jeszcze twardy.
Jak prawidłowo rozmrozić kaczkę przed pieczeniem
Należy wyjąć kaczkę z lodówki i bez otwierania opakowania, w którym jest zamrożona, pozostawić ją w temperaturze pokojowej. Kaczkę należy całkowicie rozmrozić. W żadnym wypadku nie należy rozmrażać kaczki pod wodą. Nie wkładaj też kaczki do kuchenki mikrofalowej w celu rozmrożenia: sok wypłynie, a mięso będzie suche.
Jak przygotować kaczkę przed pieczeniem
Jeśli kaczka ma pióra, należy przypalić ptaka i usunąć pióra. Jeśli są jakieś podroby, usuń je. Jeśli ptak jest już bez piór, poświęć trochę czasu na jego przetworzenie przed pieczeniem. Weź dowolną wygodną pęsetę i usuń pozostałe pióra wystające ze skóry. Następnie złóż skrzydła. Istnieje taki ruch mocy zwany „skrzydłem kurczaka”. To samo musisz zrobić z kaczką. Weź skrzydło kaczki, odetnij zewnętrzną falangę i owiń je od piersi do tyłu. Obróć, aby się podniosło. W ten sam sposób wypełnij drugi. Jest to konieczne, aby skrzydełka podczas pieczenia nie rozłożyły się w różnych kierunkach, ale były starannie złożone. Technika ta nie ma wpływu na wysuszenie ptaka ani, jak się twierdzi, na poparzenie skrzydeł. Jest to po prostu bardziej estetyczne.
Najlepsze przyprawy do pieczonej kaczki
Można kupić gotową mieszankę dla kaczki; teraz w sprzedaży jest wiele różnych jej zestawów. Przygotowaną kaczkę należy natrzeć przyprawami z zewnątrz i wewnątrz i pozostawić na noc w lodówce. Możesz też przygotować własną, autorską mieszankę przypraw. Na przykład do kaczki po pekińsku należy wziąć chińską mieszankę pięciu przypraw, cynamon, anyż gwiazdkowaty, sos hoisin, ocet ryżowy, por, imbir i czosnek. Wymieszaj przyprawy, posiekaj imbir i czosnek, a por posiekaj grubo. Natrzeć kaczkę przyprawami wewnątrz i na zewnątrz i pozostawić w lodówce na noc. Następnie do marynowanej w przyprawach kaczki włóż pory, zszyj brzuch i piecz. Usuń cebulę z gotowej kaczki i możesz ją zjeść. Swoją drogą, kaczką po pekińsku karmiono cesarzy: mięso wyrzucali i jedli tylko chrupiącą skórkę.
Inne przyprawy, które dobrze komponują się z kaczką, to kardamon, cynamon i anyż gwiazdkowaty. Główny sekret polega na tym, że wszystkie przyprawy należy dodawać w odpowiednich proporcjach i w małych ilościach oraz wiedzieć, która przyprawa jest jakiej mocy. Można nawet użyć wanilii. Jeśli nafaszerujesz kaczkę gruszkami i dodasz laskę wanilii, otrzymasz kaczkę waniliową, smak będzie bardzo ciekawy.
Ale jest jedna przyprawa, której lepiej nie używać podczas gotowania kaczki – kminek. Będzie smakować jak pilaw, a nie kaczka. Do kaczki w ogóle nie jest potrzebny ostry pieprz cayenne. Ale liść laurowy będzie dobrze działać. Nawiasem mówiąc, jest używany w marynacie pekińskiej. Ale potrzebujesz tylko trochę.
Jak nafaszerować kaczkę?
Najczęściej kaczka jest nadziewana jabłkami. Wybieraj jabłka najnowsze – te, które zbiera się przed pierwszymi przymrozkami. Mają jasny smak, jędrny miąższ i dobrze się przechowują. Lepsze oczywiście niż odmiany domowe. Jeśli jednak ich nie ma, weź jabłka Granny Smith z importowanych jabłek – doskonale zachowują swoją konsystencję.
Jabłka należy obrać i pokroić w duże plasterki. Dodaj sok z cytryny, skórkę z cytryny, rodzynki, cynamon i orzechy włoskie (najpierw podsmaż je na suchej patelni i posiekaj dość grubo), a koniecznie miód. Otrzymasz oryginalne pikantne nadzienie.
Kaczkę można także upiec w piekarniku z mandarynkami. Aby to zrobić, weź blachę do pieczenia, połóż wokół kaczki dużo mandarynek i lasek cynamonu i włóż do piekarnika. Pieczemy w temperaturze 80-90°C przez dwie godziny lub trochę dłużej, w zależności od wielkości kaczki.
Jeśli nadziewasz kaczkę kuskusem lub innym nadzieniem zbożowym, to w trakcie pieczenia z kaczki wydzieli się dużo soku i tłuszczu (około szklanki), który właśnie wchłonie nadzienie. Kuskus, ryż czy proso mają dobre właściwości chłonne. Ale w razie wątpliwości możesz dodać masło do nadzienia.
Jak uszyć wypchaną kaczkę
Sznurek kuchenny lub nić. Jeśli nie ma specjalnych, weź zwykłe nici, najgrubsze i najsilniejsze. Celem szycia jest nakłucie tłuszczu, dlatego należy używać grubej igły. Cóż, naparstek nie będzie bolał.
W czym upiec kaczkę
Do pieczenia weź najzwyklejszą blachę do pieczenia, aby kaczka całkowicie pasowała. Pieczoną kaczkę można także ugotować w piekarniku.
Jak długo należy piec kaczkę?
Kaczka o wadze 2,5 kg piecze się około 2,5 – 3 godziny. Jeśli waga jest większa, należy dodatkowo sprawdzić jej gotowość podczas procesu pieczenia. Taki długi czas jest konieczny, aby białko nie uległo pogorszeniu, aby mięso pozostało różowe, a następnie kaczka okazała się soczysta. W końcu w kaczce nie ma dużo tłuszczu; nie ma tam nic do wytapiania. Jeśli pieczesz kaczkę, aby wytopić tłuszcz, otrzymasz suche mięso. A w kaczce tłuszcz jest ważny, bo wpływa też na smak. Nadmiar tłuszczu oczywiście zniknie w trakcie pieczenia, jednak jego część powinna pozostać w środku.
Jak upiec kaczkę i wiedzieć, kiedy będzie gotowa
Należy rozgrzać piekarnik do 80-90°C i wstawić kaczkę na dwie godziny, pozostawić do wyrośnięcia. Następnie wyjmij kaczkę, włóż termometr do mięsa lub sondę w najgrubsze miejsce (np. udo lub udo) i sprawdź, czy temperatura mięsa wynosi około 65-67 °C. Jeśli wynik zostanie osiągnięty, pozostaw ciasto z piekarnika na kolejne pół godziny i gotowe. Teraz rozgrzej piekarnik do 210°C, posmaruj kaczkę marynatą lub miodem zmieszanym z kardamonem i włóż do piekarnika, aż kaczka nabierze koloru i stanie się złotobrązowa. Dzięki temu kaczka nie będzie całkowicie ugotowana i pozostanie soczysta. Pamiętaj, że pierś zawsze gotuje się szybciej niż nogi. Jest to ogólna zasada lub, jak chcesz, technologia pieczenia kaczki. I nie ma znaczenia, czy to nafaszerujesz, czy nie. Dokładnie tak powinieneś się zawsze zachowywać.
Jaki sos najlepiej podać do pieczonej kaczki?
Najlepszy sos do kaczki można przygotować z soku z tej samej kaczki, który wypłynie podczas gotowania. Polecam podsmażyć cebulę, marchewkę i seler w równych proporcjach na oliwie, dodać dwie gwiazdki anyżu, dalej podsmażyć i dodać miód. Wlać czerwone wino, a gdy odparuje dodać sok z kaczki i odrobinę wody. Dodać sól, cukier i czarny pieprz. Można też użyć mrożonych borówek. Sos gotujemy aż zgęstnieje, następnie odcedzamy i oddzielamy warzywa.
Jaki dodatek najlepiej pasuje do pieczonej kaczki?
Polecam podawać kaczkę z chutneyem mandarynkowym. Weź równe części białego octu winnego i cukru. Odparuj trochę na dużym ogniu, aż powstanie syrop. Dodać laskę cynamonu, posiekaną papryczkę chili i imbir. Usuń skórkę z mandarynek, obierz i podziel na plasterki. Drobno posiekaj szalotkę. Umieść to wszystko w misce. Gdy temperatura syropu osiągnie 80°C, zalać nim mandarynki i odstawić do ostygnięcia. Okazuje się, że jest to oryginalna przystawka.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #kaczkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Jadwiga 129 marca 2016 r
Dziękuję bardzo za przepis, kaczka wyszła wyśmienita! Waga kaczki jest ważna dla smaku: za pierwszym razem, gdy wziąłem tuszę nieco mniejszą, wyszło trochę gorzej.
00Odpowiedź
3 stycznia 2016 r
Zrobiłem tak jak opisano w zaleceniach. Kaczkę o masie 2,3 kg pieczono w temperaturze 90 stopni przez 2,5 godziny. W niektórych miejscach na skórze pojawiły się krwawe smugi, gdy ustawiłem temperaturę na 210 do zrumienienia, skóra paliła się w miarę wzrostu temperatury (około 12-15 minut), choć wcześniej obficie nasmarowałem ją sokiem i wytopiłem tłuszczem. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że gdy piekarnik się nagrzewał, jego moc i temperatura gwałtownie wzrosła, a ptaka trzeba było umieścić w piekarniku nagrzanym już do wymaganej temperatury. Samo mięso zazwyczaj nie było bardzo suche, jednak zostało w nim sporo tłuszczu podskórnego, który nie roztopił się w temperaturze 90 stopni. Być może 210 to za dużo i potrzeba 180 stopni, żeby nadmiar tłuszczu się wytopił, a kaczka się zarumieniła. Po raz pierwszy 3/5
00OdpowiedźKasym Eristow23 listopada 2015
Dziękuję za artykuł! Bardzo cenne!
00Odpowiedź
14 stycznia 2014 r
Dziękuję! Oto najlepsze wskazówki! Nie jest to gotowy przepis, a mianowicie jak łączyć przyprawy, jakich przypraw użyć. Bardzo oryginalna, łatwa w przygotowaniu przystawka! Skorzystam z przyjemnością) Dokładniej, teraz)
00Odpowiedź
25 grudnia 2013 r
Przeczytałam przepis na kaczkę z jabłkami, przypadł mi do gustu. Chcę ugotować kaczkę według tego przepisu na Nowy Rok. Dziękuję za przepis.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych