Podczas pieczenia mięsa trzeba umieć znaleźć kompromis. Faktem jest, że bardzo wysokie temperatury smażą mięso na przyjemną chrupkość, ale jednocześnie je wysuszają. Jeśli rozgotujesz mięso w piekarniku na dużym ogniu, nawet najlepszej jakości, zamieni się ono w sól. Ale chcesz też skórkę! Jak to możliwe? Wykonaj trzy poniższe kroki, a odniesiesz sukces.
Treść:
- Krok nr 1 – skorupa za pół godziny
- Krok nr 2 – doprowadzenie mięsa do gotowości w niższych temperaturach
- Krok nr 3 – mięso „odpoczywa”!
Krok nr 1 – skorupa za pół godziny
Zacznijmy od znanej teorii, że wstępne podsmażenie mięsa jest konieczne, aby „zamknąć” znajdujące się w nim soki i zapobiec ich wyciekaniu. To mit, drodzy przyjaciele. Praktyczne eksperymenty od dawna wykazały, że tak nie jest. Tak naprawdę smażona skórka jest potrzebna, aby nadać mięsu smak, który wszyscy kochamy. Skórkę można uzyskać zarówno przed, jak i po pieczeniu. Ale technicznie łatwiej będzie najpierw usmażyć mięso, a następnie, obniżając temperaturę, doprowadzić je do gotowości. Rozgrzej piekarnik do 210–230 °C. Mięso należy trzymać w tej temperaturze przez 10 do 30 minut, w zależności od wielkości kawałka. W tym czasie dokładnie się zrumieni. Dokładna temperatura będzie zależała od wielkości mięsa. Jeżeli pieczesz kawałek o wadze do 1 kg i z niewielką ilością tłuszczu zewnętrznego, rozgrzej piekarnik do 210°C. W przypadku kawałków o masie przekraczającej 1 kg należy rozgrzać piekarnik do 220–230°C.
Krok nr 2 – doprowadzenie mięsa do gotowości w niższych temperaturach
Jak już wspomniano, jeśli mięso zostanie wystawione na działanie wysokiej temperatury, wyschnie. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się określać wymagany czas pieczenia w zależności od wielkości kawałka. Ta umiejętność na pewno przyjdzie do Ciebie wraz z doświadczeniem. Istnieją jednak podstawowe zasady, na których można budować. Podczas pieczenia średniego kawałka mięsa w wysokiej temperaturze konieczne jest po 10–30 minutach. zmniejszyć do 150–180°C. Aby szybciej schłodzić piekarnik, otwórz drzwiczki na 30–60 sekund. Wszystko zależy od krojenia, ale ogólnie lepiej jest ustawić temperaturę na 160 ° C i pozwolić, aby mięso dusiło się dłużej. Dobry kawałek pieczonego mięsa wymaga cierpliwości, ale obiecujemy, że wysiłek zostanie w pełni wynagrodzony! Poza tym będziesz miał czas na zrobienie swoich rzeczy. Późniejszy czas duszenia może wahać się od kilku minut (jak w przypadku pieczeni wołowej) do 4 godzin w przypadku bardzo dużego kawałka mięsa. Jeśli skórka mięsa wygląda, jakby miała się zaraz przypalić, przykryj mięso arkuszem folii. Oprócz wagi kawałka mięsa i jego grubości, czas pieczenia zależy od tego, jakie mięso lubisz — w pełni ugotowane, różowe w środku lub „rzadkie”. „Krwią” stawiamy w cudzysłowie, ponieważ wyrażenie to ma charakter przenośny. W pokrojonym mięsie prawie nie ma krwi: jest sok, którego czerwony kolor nadaje białko mioglobina. Pamiętaj, że niedogotowane mogą być tylko dwa rodzaje mięsa: wołowina i jagnięcina. Mięso wieprzowe, cielęce i kozie musi być całkowicie ugotowane.
Tabela szacunkowego czasu pieczenia mięsa w piekarniku
Znając wagę kawałka mięsa, możesz z grubsza obliczyć, ile czasu zajmie Ci jego pieczenie. Zatem w temperaturze 160–170°C na kawałek mięsa o wadze poniżej 5 kg na każde 500 g potrzebne będą: Dobrze wysmażone Średnio wysmażone Wołowina 20 min. 15 minut 10 minut Jagnięcina 20 min. 15 minut 10 minut Wieprzowina 25–30 min. To jest zabronione! To jest zabronione!
Do mięsa o masie powyżej 5 kg na każde 500 g w temperaturze 160–170°C potrzebne będą: Dobrze wysmażone Średnio wysmażone Wołowina 18 min. 12 minut 9 minut Jagnięcina 18 min. 12 minut 9 minut Wieprzowina 25–30 min. To jest zabronione! To jest zabronione!
Krok nr 3 – mięso „odpoczywa”!
Bez względu na to, jak bardzo się spieszysz, ten krok jest obowiązkowy. To właśnie przestrzeganie tego ostatniego warunku sprawi, że Twoje mięso będzie niezwykle smaczne i soczyste.
Kiedy mięso prawie osiągnęło pożądaną temperaturę i jest prawie gotowe, nie spiesz się z jego podaniem. Pozwól mu „odpocząć” i dokończ przygotowania! Dzięki ciepłu resztkowemu kawałek zyska kolejne 4–8°C, a zawarte w nim soki zostaną równomiernie rozłożone. Temperatura mięsa zostanie również wyrównana na całej grubości kawałka. Mięso powinno „odpoczywać” w temperaturze pokojowej, nigdy w przeciągu. Można zostawić w wyłączonym piekarniku, z otwartymi drzwiczkami, ale tylko wtedy, gdy szybko wystygnie, w przeciwnym razie mięso może wyschnąć. Najłatwiej jest wyjąć mięso z piekarnika i przykryć je luźno lekko zmiętą folią. W zależności od wagi mięso powinno „odpocząć” od 10 do 30 minut.
6 czynników do rozważenia: 1. Temperatura mięsa przed gotowaniem: im zimniejsza, tym wolniej się gotuje. 2. Kształt i grubość cięcia: wąskie i długie kawałki mięsa gotują się szybciej niż krótkie i grube. 3. Ilość tłuszczu powierzchniowego: Tłuszcz jest izolatorem ciepła i mięso pod warstwą tłuszczu będzie gotować się wolniej, ale będzie bardziej soczyste. 4. Obecność kości: Kości przewodzą ciepło szybciej niż mięso, więc mięso z kością gotuje się szybciej. 5. Ile razy otwierano drzwiczki piekarnika: W tym czasie temperatura spada i piekarnik potrzebuje czasu, aby ponownie nagrzać się do żądanej temperatury. 6. Funkcje Twojego piekarnika.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #mięso #pieczeniePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych