Jak upiec dorsza w piekarniku: wszystkie sekrety gotowania tej ryby
Wciąż pamiętamy o dorszu, jednej z najtańszych ryb. Teraz stało się droższe i wymaga większej uwagi. Powiemy Ci, jak uniknąć wysuszenia dorsza w piekarniku, aby uzyskać jak najwięcej smaku za wydane pieniądze.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Ile piec dorsza w piekarniku
- Jak upiec steki z dorsza w piekarniku
- Jak upiec dorsza w piekarniku w folii
- Jak upiec dorsza w piekarniku na pergaminie
- Jak upiec dorsza w piekarniku w soli
- Z czym upiec dorsza w piekarniku
- Jak upiec dorsza w piekarniku w sosie
- Dorsza gotujemy w piekarniku na różne sposoby: prosto, bardzo smacznie i apetycznie
- Steki z dorsza w piekarniku z masłem cytrynowo-czosnkowym
- Dorsz w folii w piekarniku z porem i marchewką
- Dorsz pieczony w piekarniku po prowansalsku z pomidorami
- Dorsz w rękawie z pieczarkami i ziemniakami
- Dorsz w piekarniku na cebulowym łożu
Ile piec dorsza w piekarniku
Czas pieczenia dorsza w piekarniku należy obliczyć na podstawie grubości filetów lub steków, a nie obecności skóry i ości w rybie
Istnieje jedna uniwersalna zasada gotowania ryb w średniej temperaturze 160–170 ° C (jest to najbardziej prawidłowa temperatura dla ryb w piekarniku i mniej więcej taka sama temperatura powstaje na patelni, dla której ta zasada jest również odpowiednia) . Nie ma znaczenia, czy ryba ma ości, czy jest filetem, czy ma skórę, czy nie. Wystarczy zmierzyć jego grubość. A może lepiej powiedzieć „wysokość”, jeśli ryba leży na desce? Każde 2,5 cm tej samej grubości i wysokości zajmie 8–11 minut, w zależności od zawartości tłuszczu w rybie. Im jest grubszy, tym dłużej trwa. Dorsz nie jest tłustą rybą, więc 8-9 minut. Jeśli tusza jest duża lub nadziewasz rybę, jej grubość wyniesie około 5 cm – wtedy należy ją gotować 8–9 x 2 = 16–18 minut itp. Można oczywiście przechowywać ją dłużej jasne, ale ryba wyschnie i stanie się znacznie gorsza, niż mogła. Jeśli na rybie jest coś (pomidory, warstwa sera z czymś, orzechy z ziołami itp.), można lekko dodać czas lub temperaturę.
Jak upiec steki z dorsza w piekarniku
To najprostsza rzecz. Rozgrzej piekarnik do 160–170 °C, możliwa jest konwekcja. Wyłóż blachę do pieczenia lub blachę do pieczenia pergaminem. Steki posolić i popieprzyć (jeśli ryba była marynowana, strząsnąć marynatę), posmarować olejem, ułożyć na przygotowanej blaszce, zostawiając wolną przestrzeń pomiędzy kawałkami (dzięki temu ryba będzie lepiej się piekła) i ułożyć w górnej 1/3 piekarnika. Jeśli chcesz włączyć grill, zwiększ temperaturę i skróć wskazany powyżej czas pieczenia.
Jak upiec dorsza w piekarniku w folii
Do pieczenia dorsza, podobnie jak innych ryb, trzeba użyć folii, gdy nie mamy pod ręką rękawa ani papieru do pieczenia, a piekarnik jest zepsuty
Szczerze mówiąc, na obecnym poziomie rozwoju przyborów kuchennych nie ma ani jednego powodu, aby piec dorsza w folii. Dlaczego potrzebujesz folii? Aby zapobiec wysychaniu delikatnej ryby w gorącym piekarniku, pozostawiając ją delikatną i soczystą. Ale radzą sobie z tym zadaniem doskonale: a) stabilna niska temperatura w dobrym piekarniku; b) rękaw do pieczenia; c) pergamin, zwany także papierem do pieczenia. Co więcej, wszystkie trzy robią to lepiej niż folia. Wszystko dlatego, że folia nie oddycha, a ryba w środku okazuje się raczej gotowana niż pieczona; ryba bardzo mocno przylega do folii; ości ryb łatwo rozdzierają folię. Dlatego folię warto stosować tylko wtedy, gdy piekarnik jest zły i nie mamy rękawa ani pergaminu. Jak to zrobić?
- Najlepiej zastosować grubą folię grillową lub kilka warstw zwykłej folii;
- będziesz potrzebować dość dużego kawałka – w stosunku do wielkości ryby – tak, aby jego brzegi można było łatwo unieść nad rybę i zabezpieczyć, pozostawiając miejsce na uformowanie się pary;
- folię od strony kładzenia ryby należy dobrze nasmarować olejem, aby ryba się nie przykleiła, a jeszcze lepiej podłożyć pod nią przystawkę;
- Po umieszczeniu ryby i wszystkich dodatkowych składników na środku kawałka folii należy podnieść brzegi i dokładnie je zabezpieczyć; możliwe są pęknięcia, ale tylko na samej górze, tak że może z nich wydostawać się tylko para, ale nie sok;
- aby ryba bardziej przypominała pieczoną, lepiej ustawić dla ryby dość wysoką temperaturę – 200°C;
- Pod względem czasu ryba w folii piecze się nieco szybciej niż zgodnie z ogólnymi przepisami wynikającymi z jej grubości, ponieważ temperatura w piekarniku jest wyższa.
Jak upiec dorsza w piekarniku na pergaminie
Istnieją trzy sposoby zawijania ryby w pergamin do pieczenia i wszystkie są bardzo dobre: dorsz okaże się bardzo piękny i smaczny
Dorsz w pergaminie okazuje się bardzo elegancki, a nawet świąteczny. Wybierz dowolny papier do pieczenia – trochę lepiej sprawdzi się papier silikonowany, ale zwykły papier też sobie poradzi. Dorsza można zawinąć w pergamin lub, jak mówią Francuzi, w papilloty na trzy sposoby (francuski en papillote – „owinięty w papier”), a Włosi nazywają go „al Cartoccio” (po włosku al Cartoccio – „w opakowaniu”) .
Po pierwsze: weź kawałek pergaminu o wymiarach około 30 x 40 cm, połóż rybę i udekoruj na środku kawałka. Podnieś długie krawędzie papieru i złącz je nad rybą. Złóż brzeg i owiń go kilka razy, aby było miejsce na uformowanie się pary. Rezultatem była podłużna koperta. Przekręć otwarte krawędzie jak opakowanie po cukierku i złóż je pod rybą. Gotowy! Mniej więcej tak samo jak tutaj.
Po drugie: wytnij z pergaminu 2 duże koła lub 2 duże owale. Połóż dorsza i dodatek na jednym, pośrodku. Przykryć drugą i owinąć brzegi warkoczem, podobnie jak przy robieniu pierogów. Warkocz musi być wysokiej jakości, aby nie rozpadał się podczas pieczenia. Jeśli jesteś zbyt leniwy, aby spróbować, możesz przymocować krawędzie mniej artystycznie i za pomocą zszywacza, ale nadal tak, aby para nie uciekała. Możesz zobaczyć taką metodę w tym przepisie.
Po trzecie: Podziel w myślach duży arkusz pergaminu na pół. Połóż rybę i dodatek na środku jednej połówki, dopraw, przykryj drugą połówką. Ostrożnie złóż 3 otwarte krawędzie i złóż je 2-3 razy. Ta metoda jest pokazana tutaj.
Jak upiec dorsza w piekarniku w soli
Dorsz pieczony w soli idealnie nadaje się do całych, nieobranych ryb z głową. Dorsz będzie bardzo soczysty i smaczny
Ryba pieczona w piecu solnym okazuje się nie tylko bardzo smaczna i niesamowicie soczysta, ale sprawdzi się także jako prawdziwa atrakcja, która może zabawić zarówno rodzinę z dziećmi, jak i romantycznego partnera. Ta metoda pieczenia najlepiej nadaje się do całych ryb z nienaruszoną głową. Ale w ten sposób można przygotować także bezgłową tuszę dorsza, pamiętając, że w okolicy szyi ryba może być lekko przesolona. Jednak i tutaj jest kilka trików. W porządku.
- Do tej metody potrzebna będzie głęboka blacha do pieczenia lub duże naczynie do pieczenia oraz 2 do 4 kg soli, w zależności od wielkości ryby.
- Musisz wybrać najtańszą sól: kamienną, grubo mieloną. Każda inna sól to tutaj strata pieniędzy.
- Do soli można dodać zioła lub inne aromaty, ale jest to również bardziej prawdopodobne, jeśli chodzi o efekt fotograficzny. Na smak ryby będą miały wpływ tylko te przyprawy, z którymi ma ona bezpośredni kontakt.
- Ale do soli trzeba dodać trochę białka i ewentualnie trochę wody. Są potrzebne, aby sól kleiła się i lepiej kleiła podczas pieczenia. Wyobraź sobie, że budujesz zamek z piasku i chcesz uzyskać konsystencję soli, którą można formować.
- Rozgrzej wcześniej piekarnik do 180°C.
- Na blasze do pieczenia połóż arkusz pergaminu lub folii. Posypujemy go na środku taką ilością soli, warstwą o grubości około 1,5–2 cm, aby można było wygodnie ułożyć na nim tuszę dorsza. Do brzucha oraz w miejscu odcięcia główki włóż zioła pikantne, aby czysty miąższ pozbawiony skórki miał mniejszy kontakt z solą.
- Teraz zacznij pokrywać rybę solą, zagęszczając ją ze wszystkich stron. Warstwa soli nad i wokół ryby powinna mieć również co najmniej 2 cm. Na soli można położyć całe cytryny wokół ryby – po upieczeniu wychodzą bardzo smaczne.
- Włóż blachę do pieczenia do piekarnika i piecz 10 minut na każde pół kilo ryby + 10 minut na całą tuszkę. Oznacza to, że jeśli ryba waży 1,5 kg, będzie to (3 x 10) + 10 = 40 minut.
- Przed podaniem ciężkim przedmiotem rozbij skorupę solną, ostrożnie usuń z ryby kawałki soli (odejdą razem ze skórą) i usuń filet.
Z czym upiec dorsza w piekarniku
Dorsz ma neutralny smak, dlatego można go piec w piekarniku z niemal każdym jedzeniem.
Dorsz to ryba dość neutralna w smaku, więc opcji jest wiele: od najprostszych i najbardziej zrozumiałych (czyli ziemniaki, warzywa) po dość egzotyczne, na przykład z owocami. Oto kilka sprawdzonych kombinacji:
- dorsz + ziemniaki + pesto bazyliowe;
- dorsz + pieczarki + czosnek;
- dorsz + pomidory + mozzarella;
- dorsz + koper włoski + orzechy;
- dorsz + boczek + pikantne zioła;
- dorsz + smażona cebula + ser;
- dorsz + marchewka + kminek + czosnek;
- dorsz + oliwki + oliwki czarne + cytryna;
- dorsz + jabłka smażone w soli + kapary;
- dorsz + krewetka + imbir + czosnek;
- dorsz + kukurydza + groszek + czosnek;
- dorsz + cukinia + zioła + czosnek.
Do tych kombinacji nadaje się każdy olej: oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, rafinowany i aromatyczny olej słonecznikowy, olej orzechowy, olej kokosowy, olej maślany, olej roztopiony. I nawet tłuszcz z bekonu czy smalec sprawdza się świetnie.
Jak upiec dorsza w piekarniku w sosie
Dorsza można piec w dowolnym sosie. Ta opcja najlepiej pasuje do filetu
Ta metoda jest bardziej odpowiednia w przypadku porcjowanych kawałków i lepiej nawet nie steków, ale filety, aby nie trzeba było wysysać kości z pysznego sosu. Do wyboru dowolny sos: pomidorowy, ostry z mlekiem kokosowym, kremowy (ze śmietaną z ziołami i czosnkiem), ziołowy (warzywa z olejem roślinnym i przyprawami), kwaśna śmietana ze smażoną mąką (aby nie oddzielać się), beszamel (smażona mąka z masłem, gotowane na mleku), ser (beszamel lub śmietana z dodatkiem dobrze topiącego się sera)… Istnieją dwie zasady takiego pieczenia: całkowita gotowość sosu + głęboka forma, aby sos nie wyciekał. Do formy wlać większość sosu, następnie ułożyć rybę, na wierzch dodać więcej sosu i wstawić do piekarnika. Czas oblicza się w zwykły sposób, temperatura wynosi 160–170 °C.
Dorsza gotujemy w piekarniku na różne sposoby: prosto, bardzo smacznie i apetycznie
Steki z dorsza w piekarniku z masłem cytrynowo-czosnkowym
To łatwy sposób na przygotowanie pysznej ryby. Wszystkie produkty są bardzo zwyczajne: steki z dorsza, czosnek, cytryna, pietruszka, masło, ale wszystko razem okazuje się bardzo wyjątkowe.
Steki z dorsza w piekarniku z masłem cytrynowo-czosnkowym
2–4 porcje
- stek z dorsza o grubości 2,5–3 cm – 4 szt., ok. 600 g
- ząbek czosnku – 4 szt., 20 g
- skórka z połowy cytryny – 3 g
- olej roślinny – 3 łyżki. l., 45 gr
- sól
- mieszanka świeżo zmielonego pieprzu
Dla oleju:
- masło 82,5% tłuszczu – 100 g
- ząbek czosnku – 4 szt., 20 g
- gałązki natki pietruszki lub innych ulubionych ziół
- skórka z połowy cytryny – 3 g
- sok z połowy cytryny – 20–25 g
- sól
- mieszanka świeżo zmielonego pieprzu
- Aby przygotować masło, zmiękcz je do temperatury pokojowej. Czosnek zetrzeć, natkę pietruszki bardzo drobno posiekać, lekko posypać solą, pieprzem, skórką i sokiem z cytryny. Masło wymieszaj z czosnkiem i mieszanką pietruszki i cytryny. Pozostaw w temperaturze pokojowej…