Jak upiec ciasto wielkanocne bez problemów. Sekrety Aleksandra Selezniewa

Jak upiec ciasto wielkanocne bez problemów. Sekrety Aleksandra Selezniewa

Kontynuujemy naukę pieczenia ciasta wielkanocnego od guru cukiernictwa Aleksandra Selezniewa. Plus jego popisowy przepis na ciasto wielkanocne!

KulichAleksander SelezniewKulich

Jak prawidłowo wyrosnąć ciasto na ciasto wielkanocne?
Zagniatamy więc ciasto, przykrywamy je ręcznikiem i odstawiamy w ciepłe miejsce. (Należy pamiętać, że podczas pierwszej porcji ciasto może zwiększyć swoją objętość dziesięciokrotnie lub nawet więcej..) Aby ciasto wyrosło należy je dwukrotnie zagnieść. Babcia go zatrzymywała, uderzając pięścią, ale można było też uderzyć dłonią. Gdy ciasto wyrosło po raz pierwszy i po około godzinie, gdy ciasto wyrosło po raz drugi. Teraz możesz dodać rodzynki, orzechy, suszone owoce i owoce kandyzowane. Dodaj i wymieszaj. Ciasto ponownie pozostawić do wyrośnięcia po raz trzeci i dopiero wtedy położyć je na stole.

A teraz?..
Stół należy nasmarować masłem roślinnym lub roztopionym. Nie zaleca się posypywania mąką: ciasto wyschnie i nabierze nadmiaru mąki. Ale nie potrzebujemy tego: wtedy ciasto będzie trudne do wyrośnięcia. Dobrze natłuszczamy również ręce olejem i zaczynamy formować małe kawałki ciasta o masie 300-400 gramów, które zaleca się umieszczać w specjalnych foremkach do ciasta. Są pokryte silikonem, co sprawia, że ​​ciasto nie będzie się kleić. Formularz powinien być wypełniony w jednej czwartej lub jednej trzeciej.

A czy można to wstawić do piekarnika?
NIE. Foremki przykrywamy gazą lub ręcznikiem i ponownie odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na około godzinę. Można go nawet umieścić w szafie. I pamiętaj, aby umieścić obok niego szklankę wody, aby uzyskać wilgoć, aby ciasto nie wyschło. A gdy znów dojdzie prawie do samego wierzchu formy, można włożyć ciasto do piekarnika. Jeśli forma nie jest silikonowa, ale metalowa, jej dno i boki należy wyłożyć pergaminem, w przeciwnym razie ciasto będzie się sklejać. Nie pomoże nawet posmarowanie blachy masłem i posypanie bułką tartą, bo ciasto na ciasto wielkanocne jest bardzo delikatne.

Jak długo piec ciasto?
Duży Wielkanocne ciasto 40-50 minut, a nawet godzinę w temperaturze 180°C. Jeśli ciasta wielkanocne są małe, piecze się je przez 20-30 minut w temperaturze 220°C. Należy pamiętać, że im większe ciasto, tym niższa temperatura i dłuższy czas pieczenia. Dlatego nie należy łączyć dużego tortu wielkanocnego z małym.

Jeśli ciasto nie wypada w środku, w czym problem?
Ciasto po prostu nie zostało upieczone. Kulich nie był gotowy. Lub często otwierali piekarnik; wyszło ciepło i temperatura spadła – to również może spowodować, że ciasto się nie rozpadnie.

Jeśli powierzchnia ciasta jest nierówna lub wznosi się z jednej strony?
Oznacza to, że ciasto było słabo wyrobione, a w jednym miejscu było więcej drożdży niż w innym. Przyczyną może być również nieprawidłowe działanie piekarnika. Gdy z jednej strony ciepło jest silniejsze, a z drugiej słabsze.

Po jakim czasie będzie można zajrzeć do piekarnika?
Za około 30-40 minut, ale nadal nie jest to wskazane. Możesz je otworzyć tylko wtedy, gdy zobaczysz np., że skórka zaczyna się palić. Następnie połóż na nim trochę folii lub pergaminu, aby zmniejszyć ciepło z góry.

Jak wyjąć ciasto z formy?
Nie można od razu wyjąć go z formy. Boki świeżo upieczonego ciasta wielkanocnego nie są dość gęste i mogą się zapadać. Dlatego pozostaw go w formie, aż całkowicie ostygnie, a dopiero potem wyjmij. Po wystudzeniu powierzchnię ciasta należy posmarować roztopionym masłem. Wydłuży to czas przechowywania ciasta. Jeśli chcesz przechowywać ciasta przez dłuższy czas, musisz przykryć je lnianym ręcznikiem i pozostawić w ciepłym miejscu. Dzięki dużej zawartości cukru, jajek i tłuszczu ciasto można przechowywać nawet przez tydzień.

Aleksandrze, polecam sprawdzony przepis na ciasto wielkanocne.
Zawsze gotuję dla Wielkanoc Wielkanocne ciasto z kremem. Okazuje się, że jest przestronny, prawie nieważki. Odkryłam ten przepis jakieś pięć lat temu i od tamtej pory korzystam z niego co roku.

Kulich z kremem od Aleksandra Selezniewa

Czego potrzebujesz:

Do testu:

  • 640 g mąki
  • 5 jajek (250 g)
  • 200 g cukru
  • 200 ml śmietany (zawartość tłuszczu 22%)
  • 100 ml mleka
  • 100 g rodzynek bez pestek
  • 100 g kandyzowanych owoców
  • 25 g suchych drożdży
  • szczypta soli

Do glazury:

  • 200 g cukru pudru
  • 1 białko (30 g)
  • 1 łyżka. l. sok z cytryny

Co zrobić:
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać szczyptę cukru i 2 łyżki. l. mąka. Pozostawić do wyrośnięcia na 20 minut. Mąkę przesiać, dodać lekko ubite jajka z cukrem, solą i ciasto. Zagnieść ciasto i stopniowo wlewać śmietanę. Ciasto wyrabiać co najmniej 5-10 minut mikserem wyposażonym w końcówkę hakową.

Ciasto odstawić w ciepłe miejsce, odstawić na 1 godzinę do wyrośnięcia, zagnieść, ponownie pozwolić ciastu wyrosnąć, zagnieść, dodać do ciasta rodzynki i kandyzowane owoce, wymieszać na gładką masę. Jeśli się spieszysz, po prostu odstaw ciasto na godzinę i po jednokrotnym wygnieceniu dodaj rodzynki i kandyzowane owoce. Zanurz ręce w oleju roślinnym i podziel ciasto na 6 części, ułóż je w papierowych foremkach Ciasta Wielkanocne. Odstawić do wyrośnięcia na 1 godzinę. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C na 40 minut. Piec, aż będzie całkowicie ugotowany. Gotowe ciasta dobrze ostudzić i posmarować powierzchnię glazurą. Aby przygotować lukier, białka ubić z cukrem pudrem i sokiem z cytryny na gładką masę i nałożyć na powierzchnię ciastek.

Przeczytaj, jak zrobić ciasto wielkanocne w materiale

Jak zrobić ciasto na ciasto wielkanocne – porady Aleksandra Selezniewa

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Cukiernia Aleksandry Selezniew #Wielkanoc #TortyWielkanocnePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja