Czy to możliwe i jak ugotować zupę z czerwonej ryby?
Wielu będzie oburzonych, gdy przeczytają tytuł tego artykułu: mówią, że to już nie będzie zupa rybna, ale zupa. Nalegamy, aby czerwona ryba miała pełne prawo dostać się do Twojej zupy rybnej! Oto kilka praktycznych wskazówek i sprawdzonych przepisów.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Czy zupa czerwona rybna ma prawo istnieć?
- Jak prawidłowo ugotować zupę z czerwonej ryby
- Jak sprawić, by zupa z czerwonej ryby była jeszcze smaczniejsza
- Zupa z różowego łososia
- Prosta zupa rybna z pstrągiem
- Ucho głowy łososia
- Czerwone ucho
- Kremowa zupa z łososia
Czy zupa czerwona rybna ma prawo istnieć?
Krótko mówiąc, absolutnie! Ogólnie rzecz biorąc, zupę rybną nazywano kiedyś prawie każdą zupą, czy to mięsną, warzywną czy rybną, gotowaną w kotle na otwartym ogniu lub w żeliwnym piekarniku. Później nazwę „ukha” nadano specjalnie zupie rybnej. Nawiasem mówiąc, zasada całkowitego gotowania wszystkich składników (bez smażenia!) również pochodzi od niepamiętnych czasów. Faktem jest, że rybacy najczęściej przygotowywali zupę rybną zaraz po udanym „polowaniu” z części połowu. I oczywiście na ogniu, wieszając nad nim garnek z wodą. Dlatego do dziś uważa się, że ucha to zupa, której wszystkie składniki gotuje się.
Od dawna przygotowywana jest także zupa z czerwonej ryby. Ponadto na Rusi istniały 3 definicje kolorów zupy rybnej: czerwona, biała, czarna. Czerń przygotowywano z karpia i karpia. Biały – z sandacza i okonia. No cóż, czerwony – z dowolnego łososia: różowy łosoś, pstrąg, łosoś, łosoś sockeye, łosoś coho itp. Jeśli więc ktoś Ci powie, że zupa rybna jest przygotowywana wyłącznie z ryb rzecznych, nie wierz w to!
Jak prawidłowo ugotować zupę z czerwonej ryby
Do zupy z czerwonej ryby najlepiej jest wziąć rybie głowy, grzbiety i ogony
Od razu uzgodnijmy, że teraz porozmawiamy o standardowych zasadach gotowania tej zupy, ponieważ „wszystko płynie, wszystko się zmienia”, łącznie z przepisami. Tak więc, aby przygotować dobrą, smaczną zupę rybną, będziesz potrzebować bogatego bulionu, który zwykle przygotowuje się z małych ryb kostnych. Oczywiście nikt jej później nie zjada, ale to jest klucz do sukcesu zupy. Nie ma małych czerwonych rybek, więc w tym przypadku czystość „czerwonego pomysłu” zostanie nieco zepsuta.
Istnieje jednak inna opcja uzyskania doskonałego bulionu: gotowanie rybich głów, kości i ogonów. I to jest doskonały plan, ponieważ problem ich utylizacji po soloniu filetów lub gotowaniu steków niepokoi wielu. Mamy nadzieję, że nie wyrzuciłeś tych samych ogonów, ale trzymałeś je w zamrażarce (na wszelki wypadek). Jeśli więc planujesz ugotować zupę rybną, nadszedł czas! Wyjmij „rezerwę”, rozmroź i zanurz na patelni. Pamiętaj tylko o usunięciu skrzeli z głów, w przeciwnym razie zupa będzie miała gorzki smak.
Zatem napełnij rondla głowy, kości i ogony smaczną wodą pitną. Swoją drogą, bardzo dobrym pomysłem będzie dodanie do czerwonej ryby trochę białej ryby, np. sandacza (wystarczą te same niepłynne części). W takim przypadku smak bulionu będzie bogatszy i „obszerniejszy”. Zagotuj więc zawartość patelni, usuń pianę i gotuj na małym ogniu przez 40 minut. Przecedź przez drobne sito, wyrzuć głowy i ogony ryb (nie będą już potrzebne). Cóż, następnie ugotuj zupę rybną bezpośrednio w bulionie.
Co warto w nim umieścić? Przede wszystkim posiekaną cebulę i marchewkę. Niezmiennym atrybutem zupy są także płatki zbożowe: kasza jaglana, kasza perłowa czy nawet kasza manna i ryż. Zupę rybną doprawiamy solą, pieprzem, liściem laurowym i gotujemy kolejne 10 minut. Dopiero wtedy dodajemy grubo posiekaną czerwoną rybę. Jeśli chodzi o ziemniaki, jest to już nowoczesny trend. Obecnie bardzo często wkłada się go do ucha, czasem nawet zamiast płatków śniadaniowych. Jeśli chcesz ugotować klasyczną zupę rybną z czerwonej ryby, pomiń ziemniaki, ale pamiętaj o dodaniu kaszy jaglanej.
Jak sprawić, by zupa z czerwonej ryby była jeszcze smaczniejsza
Na przykład dodając do niego korzeń pietruszki wraz z cebulą i marchewką. Wydawałoby się, że to drobnostka, ale jej wpływ na smak zupy rybnej jest po prostu niesamowity. Cóż, gotową zupę zdecydowanie warto doprawić posiekanymi ziołami (koperkiem, natką pietruszki, cebulką), co podkreśli smak potrawy i doda jej jasnych pikantnych nut.
Istnieje inny ogólnie przyjęty sposób na ulepszenie zupy rybnej: na samym końcu gotowania wlej szklankę wódki, aby dodać bulionowi szczególnego aromatu i przejrzystości. Jeśli więc nie przeszkadza Ci taka „dawka alkoholu”, śmiało! Niektórzy zamiast wódki dodają sok z cytryny – uważa się, że dzięki temu smak zupy będzie delikatniejszy.
Czasami do gotowego ucha wkłada się kawałek masła. Możesz zrobić to samo, zwłaszcza jeśli ugotowałeś zupę z różowym łososiem, który nie jest szczególnie tłusty. Jeszcze więcej ciekawych pomysłów znajdziesz w naszych przepisach.
Zupa z różowego łososia
W tym przypadku różową zupę z łososia gotuje się nie w bulionie rybnym, ale w bulionie warzywnym. Ale wynik na pewno nikogo nie zawiedzie! A jeśli chcesz szczególnie zaimponować swoim bliskim, upiecz placki z ciasta francuskiego z jajkami i cebulą na ucho.
Zupa z różowego łososia
50 minut
6 porcji
Aby przygotować, potrzebujesz:
- różowy łosoś – 500 g
- cebula – 100 g
- marchewki – 150 g
- ziemniaki – 400 g
- masło – 60 g
- proso – 40 g
- liść laurowy – 2 szt.
- sól
1. Obierz i posiekaj cebulę. Ziemniaki dokładnie umyj szczotką do warzyw, obierz i opłucz. Wytnij według uznania.
2. Na patelnię wlej 2 litry wody i zagotuj na dużym ogniu. Przygotowane wcześniej cebulę i ziemniaki wrzucić do wrzącej wody i ponownie zagotować.
3. Umyj i obierz marchewki. Kroimy w kostkę lub paski i dodajemy do zupy wraz z resztą warzyw. Doprowadzić do wrzenia i gotować około 15 minut na średnim ogniu.
4. Różowego łososia dokładnie opłucz, w razie potrzeby odetnij płetwy, a następnie pokrój w steki. Umieścić na patelni z warzywami i doprowadzić do wrzenia. Gotuj przez około 10 minut.
5. Zupę rybną doprawić do smaku solą i pieprzem, dodać liść laurowy i masło. Cienkim strumieniem dodajemy umytą kaszę jaglaną, dokładnie mieszając. Gotuj przez 15 minut na średnim ogniu. Można dodać posiekane zioła i pozostawić na kuchence pod przykryciem na kolejne 10 minut.
PRZY OKAZJI
Nie dodawaj zbyt dużej ilości wody do ucha. Wystarczą 2 litry wskazane w przepisie. Prawdziwa zupa rybna powinna być gęsta i bogata.
UWAGA DO GOSPODARKI
Zupa rybna przygotowywana jest z surowych warzyw. Nie trzeba ich smażyć na patelni na oleju, jak to zwykle bywa przy przygotowywaniu zwykłych zup rybnych.
Prosta zupa rybna z pstrągiem
Tę zupę możesz ugotować dla bliskiej Ci osoby o każdej porze dnia i kiedy tylko masz na to ochotę. Nie ma żadnych trudności: proces jest prosty, przejrzysty i szybki. Aby uzyskać wyjątkowy smak, sugerujemy dodanie pomidorów do tej zupy: okaże się jeszcze smaczniejsza.
Prosta zupa rybna z pstrągiem
45 minut
2 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
- ogon pstrąga – 1 szt.
- głowa pstrąga – 1 szt.
- stek z pstrąga lub lekko solony łosoś sockeye – 200 g
- ziemniaki – 250 g
- cebula – 80 g
- pomidory – 2 szt.
- wino białe wytrawne – 50 ml
- pietruszka – 20 g
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Usuń skrzela z głowy pstrąga. Przełożyć do rondelka. Dodaj ogon pstrąga. Zalać 2 litrami zimnej wody i doprowadzić do wrzenia.
2. Usuń piankę. Gotuj na małym ogniu przez 20 minut. Odcedź bulion.
3. Posiekaj cebulę. Ziemniaki pokroić w kostkę, pomidory w plasterki. Ponownie zagotuj bulion. Dodaj stek, ziemniaki i cebulę. Jeśli używasz lekko solonego łososia sockeye, dodaj go później. Gotuj przez 10 minut.
4. Sól i pieprz. Dodaj pomidory i wino (lekko solony łosoś sockeye, jeśli używasz). Gotuj przez kolejne 5 minut.
5. Pozostaw ucho pod pokrywką na 10 minut. Przelać do miseczek i do każdej dodać posiekaną natkę pietruszki.
PRZY OKAZJI
Zamiast ziemniaków można do zupy dodać umytą wcześniej kaszę jaglaną. W takim przypadku czas gotowania należy wydłużyć o 10 minut.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeżeli zupę będą jadły dzieci, białe wino zastąp sokiem z cytryny – to również doda daniu delikatnej kwaskowatości.
Ucho głowy łososia
Jeżeli uważasz się za konesera bogatych zup rybnych, przygotuj zupę z głów łososia według naszego przepisu. Dlaczego od niej? Ponieważ w zasadzie głowa dużego łososia naprawdę wystarczy, aby zapewnić zupie bogaty smak i jasny aromat.
Ucho głowy łososia
55 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
- głowa łososia – 1 szt.
- ogon, grzbiet i skóra łososia – 1 szt.
- cebula – 100 g
- łodyga pora (biała część) – 1 szt.
- gałązki kopru – 4 szt.
- czarny pieprz – 1 łyżeczka.
- sól
1. Przede wszystkim przygotuj głowę łososia. Usuń z niego skrzela (w przeciwnym razie bulion będzie bardzo gorzki). Dokładnie opłucz głowę, ogon, kręgosłup i skórę.
2. Przygotowane części włożyć do rondla o odpowiedniej wielkości i zalać 2 litrami zimnej wody pitnej. Postawić na średnim ogniu i doprowadzić do wrzenia. Usuń piankę łyżką cedzakową.
3. Dodać przekrojoną na pół cebulę, łodyżki koperku i ziarna pieprzu. Dodaj sól i gotuj przez 40 minut.
4. Białą część pora pokroić w grube pierścienie. Dodać do zupy i gotować 10 minut. Pozostały koperek posiekać. Wybierz miąższ z ogona i głowy i połóż na talerzach. Polej zupą rybną, posyp koperkiem i pieprzem do smaku.
PRZY OKAZJI
Jeśli chcesz, aby zupa rybna była bardziej sycąca, dodaj płatki zbożowe (jęczmień, ryż) lub dobrze ugotowane ziemniaki, z których zwykle robi się puree.
UWAGA DO GOSPODARKI
Możesz wrzucić do ucha kilka liści laurowych. Dodaj je na 5 minut przed przygotowaniem zupy i pamiętaj, aby wyjąć je przed podaniem, aby zupa nie stała się gorzka.
Czerwone ucho
Główną cechą tej zupy jest duża ilość cebuli. Jego smak bardzo harmonijnie komponuje się z rybą, nie przyćmiewając jej, ale podkreślając. Cóż, bulion można najpierw przygotować z dowolnej ryby, najlepiej małej.
Czerwone ucho
25 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
- dobry bulion rybny – 2 l
- Filet z łososia sockeye ze skórą – 400 g
- ziemniaki – 300 g
- cebula – 1 szt.
- łodyga pora – 1 szt.
- 100 g małych cebul lub cebul perłowych
- koperek – 20 g
- pietruszka – 20 g
- liść laurowy – 1 szt.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Pory pokroić w cienkie plasterki, dokładnie opłukać, a cebulę obrać.
2. Łososia sockeye obrać ze skóry, rybę pokroić na porcje.
3. Do wrzącego bulionu włóż ziemniaki, cebulę i drobną cebulę. Gotuj na średnim ogniu, aż prawie gotowe.
4. Dodaj rybę, gotuj, usuwając pianę, przez 5 minut. Dodać pory, liście laurowe i posiekane zioła i smażyć przez 1 minutę. Zdjąć z ognia i odstawić pod przykryciem na 5 minut. Podawać zupę gorącą.
PRZY OKAZJI
Tę zupę rybną można przygotować z dowolnej czerwonej ryby: łososia chinook, łososia różowego, pstrąga, siei lub łososia.
UWAGA DO GOSPODARKI
Jeżeli w rybie znajdzie się kawior, można go wyjąć z jaj i dodać do zupy rybnej na 5–7 minut przed końcem gotowania. Wtedy danie okaże się bardzo bogate i satysfakcjonujące.
Kremowa zupa z łososia
Smak tej zupy rybnej bardzo różni się od smaku tradycyjnej zupy rybnej i jest zaskakująco delikatny. Ta aromatyczna zupa nie tylko nasyca i rozgrzewa ciało, ale także koi duszę. W każdym razie po talerzu zupy rybnej z łososiem poczujesz, że świat wokół Ciebie stał się bardziej przyjazny, a Twoje problemy mniej istotne.
Kremowa zupa z łososia
30 minut
4 porcje
Aby przygotować, potrzebujesz:
- ziemniaki – 400 g
- łodyga pora (biała część) – 1 szt.
- filet z łososia bez skóry – 500 g
- bulion rybny – 2 l
- masło – 50 g
- czarny pieprz – 4 groszki
- ziele angielskie – 2 groszki
- chleb żytni – 1 kromka
- śmietana 33% tłuszczu – 250 ml
- koperek – 2 gałązki
- sól
1. Ziemniaki…