Jak ugotować zapiekankę PP prosto i smacznie

Jak ugotować zapiekankę PP prosto i smacznie

Jak ugotować zapiekankę PP prosto i smacznie

Alena Spirina 20 czerwca 2023 r5,00 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Omawiając sposób przygotowania zapiekanki z PP, często zamiast smaku wspominamy o kaloriach, korzyściach i zakazanych produktach. Tymczasem nasz organizm jest tak skonstruowany, że każdy pokarm, smak, zapach, konsystencja, którego wygląd nam się nie podoba, jest przez niego odbierany jako szkodliwy. I żadna ilość „korzyści” nie jest w stanie oszukać organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować zapiekankę PP taką, jaką lubisz, a nie „bo tak każą”. Tak jak każde inne jedzenie.

Jak gotować zapiekankę PPJak gotować zapiekankę PPJak gotować zapiekankę PPJak gotować zapiekankę PP

Co przeczytać w artykule:

  • Zapiekanka z twarogu PP: jak „związać” twarożek, żeby był zdrowy
  • Jaka mąka nadaje się do zapiekanki PP
  • Co dobrego jest w zapiekance z twarogu PP z kaszą manną?
  • Jak zastąpić mąkę w zapiekance PP
  • Jak ugotować zapiekankę z twarogu PP z bananem
  • Jak ugotować zapiekankę z twarogu PP z jabłkami
  • Jak przyrządzić zapiekankę z twarogu PP z cukinią
  • Jak prawidłowo upiec zapiekankę z twarogu PP?
    • Zapiekanka z twarogu PP ze szpinakiem i pomidorkami koktajlowymi
    • Zapiekanka z twarogu bez mąki PP z jagodami

Zapiekanka z twarogu PP to ulubione danie wielu miłośników zdrowego trybu życia. To smak dzieciństwa, wygoda przygotowania i niezachwiane przekonanie, że twarożek z pewnością nie zaszkodzi zdrowiu i urodzie. Jest w tym trochę prawdy, a twarożek to naprawdę doskonały produkt dietetyczny, bogaty w białko i wapń. Jednak do zapiekanki z twarogu PP odpowiedni jest twarożek o zawartości tłuszczu nie większej niż 5%, chyba że oczywiście przestrzegasz diety ketonowej.

Ale oprócz twarogu w zapiekance znajduje się wiele innych składników, a ich wybór zależy od tego, co dokładnie mieści się w pojęciu „prawidłowego odżywiania”. Sugeruję, żebyśmy wspólnie omówili ten temat.

Zapiekanka z twarogu PP: jak „związać” twarożek, żeby był zdrowy

Aby dietetyczny twarożek zamienił się w zapiekankę z twarogu PP, trzeba go czymś „związać”. Za najlepsze spoiwo można uznać jajo: jego kaloryczność jest przewidywalna (155 kcal/100 g), w jego obecności kazeina białek mleka nie staje się gumowata po podgrzaniu, emulgatory zawarte w żółtku sprawiają, że zapiekanka z twarogu PP jest delikatna. Ale oprócz emulgatorów żółtko zawiera tłuszcz, a zawartość kalorii w żółtku jest prawie dwukrotnie większa niż w całym jajku (322 kcal/100 g). Jeśli jesteś na diecie ketonowej, twoim wyborem jest żółtko; jeśli liczysz kalorie, użyj albo całego jajka, albo samego białka, które ma 52 kcal/100 g. Bądźmy szczerzy, zapiekanka z twarogu PP z białkiem jaja raczej się nie skręci tak delikatne i gładkie jak całe jajo, a zwłaszcza z dużą zawartością żółtka.

Najlepszym „spoiwem” twarogu w zapiekance PP jest jajko. Używaj całych jaj lub żółtek zgodnie z własną dietą
Najlepszym „spoiwem” twarogu w zapiekance PP jest jajko. Używaj całych jaj lub żółtek zgodnie z własną dietą

Jaka mąka nadaje się do zapiekanek PP

Oprócz jajka mąka dobrze wiąże składniki zapiekanki PP. A tutaj widzimy wiele przepisów na zapiekankę z twarogu PP bez mąki pszennej i kaszy manny. A dlaczego właściwie nie przypadły Ci do gustu te produkty? Dlaczego wszyscy nagle zaczęli starać się zastąpić je innymi rodzajami mąki – kukurydzianą, ryżową, jęczmienną? Najprawdopodobniej chodzi o gluten – białko, które występuje w mące pszennej i decyduje o jej wyjątkowych właściwościach. I z jakiegoś powodu modne stało się nas straszyć. Spieszę Cię uspokoić: jeśli nie cierpisz na nietolerancję glutenu lub alergię na niego, spokojnie dodawaj do PP zapiekankę z twarogu oraz mąkę pszenną i semolinę. Co więcej, zwykłą mąkę pszenną premium można mieszać z mąką pełnoziarnistą, a nawet zastąpić kaszą manną/semolą – mąką/semoliną z pszenicy durum. Z tej mąki wytwarzany jest makaron; jest to węglowodan powolny i wchłaniany przez organizm dłużej.

Nie ma potrzeby rezygnować z używania różnych rodzajów mąki i kaszy manny – zapiekanka PP nadal pozostanie zdrowa. Pszenicy powinny unikać wyłącznie osoby nietolerujące lub uczulone na gluten.
Nie ma potrzeby rezygnować z używania różnych rodzajów mąki i kaszy manny – zapiekanka PP nadal pozostanie zdrowa. Pszenicy powinny unikać wyłącznie osoby nietolerujące lub uczulone na gluten.

Jeśli chodzi o kaloryczność, mąka pszenna ze swoją 364 kcal/100 g wcale nie jest „mistrzem”: mąka ryżowa zawiera 366 kcal/100 g, mąka kukurydziana – 370 kcal/100 g. Ponadto mąka ryżowa ma indeks glikemiczny 95 jednostek (co sprawia, że ​​jest szkodliwa dla osób ze skłonnością do cukrzycy), natomiast pszenica biała – 70-85 jednostek, oraz całe ziarno – tylko 40-45. Kolejną rzeczą jest to, że stosowanie różnych mąk pozwala na urozmaicenie smaku, konsystencji oraz składu witaminowo-mineralnego zapiekanki z twarogu PP. Na przykład mąka kukurydziana nadaje przyjemny żółtawy odcień i łagodny, kremowy smak. A ryż doskonale wiąże wilgoć (pamiętajcie, że im mniej tłuszczu w twarogu i w samej zapiekance, tym więcej wilgoci odcina się podczas gotowania) i pozwala przygotować śnieżnobiałą zapiekankę.

Co dobrego jest w zapiekance z twarogu PP z kaszą manną?

Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie zapiekanki z twarogu PP z kaszą manną, preferuj kaszę manną z pszenicy durum – tak jest napisane na opakowaniu. Aby kasza manna związała wilgoć, ale jej ziarenka nie były wyczuwalne, należy wcześniej wymieszać składniki zapiekanki, np. wieczorem. Płatki pęcznieją, doskonale łączą składniki i pozostają niewidoczne w gotowej zapiekance PP. Można go nawet włożyć do formy, przykryć folią i włożyć do lodówki. Dzięki temu zapiekankę PP można przygotować bardzo szybko – wystarczy, że włożymy formę do nagrzanego piekarnika i lekko przestudzimy gotowe danie.

Aby przygotować zapiekankę z twarogu PP z kaszą manną, należy dzień wcześniej wymieszać składniki, przelać do formy i wstawić do lodówki.
Aby przygotować zapiekankę z twarogu PP z kaszą manną, należy dzień wcześniej wymieszać składniki, przelać do formy i wstawić do lodówki.

Jak zastąpić mąkę w zapiekance PP

Do przygotowania zapiekanki z twarogu PP bez mąki często zaleca się użycie skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej. W skrobi tak naprawdę nie ma glutenu, tak jak nie ma w ogóle białka, są tylko czyste węglowodany! Dowolna skrobia – ziemniaczana, kukurydziana, ryżowa, tapioka – to produkt wysokorafinowany, „wykastrowany” o wysokiej zawartości kalorii (381 kcal/100g dla kukurydzy i 357 kcal/100g dla ziemniaków) i niezwykle wysokiej – około 100 jednostek. – indeks glikemiczny.

Czy w zapiekance z twarogiem PP jest odpowiednie miejsce dla tego produktu? Warto o tym pomyśleć! Może lepiej zastąpić skrobię kruszonymi płatkami – owsianymi, jęczmiennymi, kukurydzianymi, ryżowymi? Zawierają zarówno białko, jak i błonnik i zdecydowanie lepiej wpisują się w koncepcję PP. Najzdrowszym wyborem są płatki pełnoziarniste, które wymagają długiego czasu gotowania.

Jeśli zdecydujesz się na tę drogę, zmiel je w blenderze lub postępuj tak samo, jak przygotowując zapiekankę z twarogu PP z kaszą manną: daj płatkom czas na wchłonięcie wilgoci.

Przygotowując zapiekankę twarogową bez mąki, można obejść się bez skrobi i bez płatków – pamiętajcie o jajku i jego magicznej zdolności spajania składników zapiekanki.

Zapiekanka z twarogu PP: czym zastąpić cukier?

Mówiąc o składnikach zapiekanek PP, warto wspomnieć o cukrze. Unikanie białego rafinowanego cukru na rzecz brązowego cukru, miodu, klonu lub innego syropu nie zmniejsza kalorii ani zawartości węglowodanów w zapiekance. Ponieważ wszystkie wymienione produkty to cukry w takiej czy innej formie, a nie sacharoza, ale fruktoza lub glukoza lub ich mieszanina. Jeśli chcesz naprawdę ugotować zapiekankę PP, wybierz słodzik odpowiadający Twojemu smakowi i właściwościom. Inną opcją jest ograniczenie słodyczy zapiekanki z owoców i warzyw, takich jak banany, jabłka, dynia czy bataty.

Jak ugotować zapiekankę z twarogu PP z bananem

Zapiekanka z twarogu PP z bananem
Zapiekanka z twarogu PP z bananem

W zapiekance z twarogu PP z bananem ta jagoda (tak, to nie jest owoc ani warzywo) z powodzeniem spełnia kilka ról: słodzika, emulgatora, skrobi oraz kreatora smaku i aromatu. Odpowiednie są dojrzałe banany, których skórka zaczęła już pokrywać się ciemnymi plamami, ale miąższ jest nadal jasny. Banany te łatwo rozgnieść widelcem, ale jeśli zmiksujesz je w blenderze zanurzeniowym lub ubijesz w szklanym blenderze, zapiekanka stanie się bardziej puszysta. Możesz dodać jajko, chociaż możesz się bez niego obejść. Banan dobrze komponuje się z płatkami owsianymi lub płatkami zbożowymi; skorzystaj z tej wiedzy przy wyborze zagęstnika bananem do zapiekanki z twarogu PP. I nie zapomnij o przyprawach: cynamon i gałka muszkatołowa, ziele angielskie i imbir, skórka z cytryny i pomarańczy doskonale ożywią zapiekankę bananową, nie umniejszając jej przydatności. A dobrze będzie podać go z jogurtem naturalnym i jagodami: jagodami, jagodami, jeżynami lub z plasterkami pomarańczy, kiwi czy świeżym bananem. Jeśli orzechy mieszczą się w docelowej kaloryczności lub Twojej koncepcji, dodaj je do zapiekanki bananowej. Orzeszki ziemne, orzechy włoskie, orzechy laskowe, pistacje i orzechy pekan dobrze komponują się z bananami.

Jak ugotować zapiekankę z twarogu PP z jabłkami

Zapiekanka z twarogu PP z jabłkami
Zapiekanka z twarogu PP z jabłkami

Tak zwany „bursztynowy placek” doskonale wpisuje się w koncepcję zapiekanki PP z jabłkami. Ilość cukru i masła można zmniejszyć, mąki pszennej jest już mało, a w razie potrzeby można ją łatwo zastąpić mieszanką bezglutenową. A dzięki kreatywnemu podejściu ten placek można również przekształcić w zapiekankę z twarogu PP z jabłkami. Po prostu zastąp ciasto mieszanką zapiekanek z serem PP, tak jak sobie wyobrażasz. Generalnie jabłka z łatwością mieszczą się w każdej zapiekance twarogowej PP i to pod różnymi postaciami: surowe, starte i dokładnie wyciśnięte, pokrojone w kostkę i mieszane z masą twarogową, w plastrach na powierzchni. Zaleca się wstępne gotowanie lub upieczenie bardzo soczystych jabłek, aby sok nie rozrzedził zapiekanki. Przypomnijmy, że jabłka łączy się nie tylko z cynamonem, ale także z dowolnymi przyprawami „piernikowymi” od anyżu po kolendrę. Rodzynki, suszone śliwki, daktyle i figi dodadzą słodkości zapiekance z jabłkami i pozwolą na ograniczenie do minimum ilości cukru.

Jak przyrządzić zapiekankę z twarogu PP z cukinią

Zapiekanka z twarogu PP z cukinią
Zapiekanka z twarogu PP z cukinią

Kiedy mówimy o niesłodzonych zapiekankach PP, od razu przychodzi nam na myśl cukinia i cukinia. Rzeczywiście, te wodniste warzywa o neutralnym smaku najlepiej wpisują się w koncepcję zdrowej diety. Niezależnie od składu zapiekanki PP z cukinią i sposobu przygotowania cukinii należy ją oczyścić z nadmiaru wilgoci. Najprostszym rozwiązaniem jest lekkie dodanie soli, pozostawienie na 20-30 minut, a następnie dokładne wyciśnięcie. Pokrojoną w plasterki cukinię można „odwodnić” w kuchence mikrofalowej: ułożyć je na talerzu wyłożonym 2-3 warstwami ręcznika papierowego i włączyć kuchenkę na maksymalną moc na 1-2 minuty. Zapiekanki PP z cukinią nie trzeba przygotowywać z twarogiem, można pójść śladem pieczonego omletu z warzywami. Neutralny smak cukinii ożywią zioła, sok i skórka z cytryny, mielony pieprz i papryka.

Ale tak naprawdę zapiekanki warzywne PP nie ograniczają się do cukinii. Wszystkie rodzaje kapusty – biała i włoska, kalafior i brokuły, kalarepa i główki brukselki, warzywa liściaste od szpinaku po buraki pozwalają przygotować doskonałe zapiekanki PP na obiad i lunch.

Jak prawidłowo upiec zapiekankę z twarogu PP?

Do przygotowania zapiekanki PP w piekarniku należy używać form ceramicznych lub szklanych, w których gotowe danie podaje się na stół. Bardzo praktyczne i piękne jest przygotowywanie zapiekanek w porcjowanych foremkach.

Blachę z zapiekanką z twarogu PP postaw na środku piekarnika, temperatura wewnątrz nie powinna przekraczać 170 stopni
Blachę z zapiekanką z twarogu PP wstawiamy na środek piekarnika, temp.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja