Jak ugotować sznycel wieprzowy na patelni, aby okazał się bosko pyszny
Alena Spirina 04 września 2023 r5,00 (8)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz
Klasyczny sznycel wieprzowy, patrząc oczami zjadacza, jest daniem eleganckim i restauracyjnym, a jednocześnie na tyle prostym, aby kucharz mógł wykazać się umiejętnościami bez obawy przed porażką. Każdy sznycel to cienko pokrojona warstwa mięsa, którą można smażyć na oleju na złoty kolor, panierowaną lub nie.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jakie mięso wybrać do sznycla wieprzowego
- Jak przygotować mięso na klasyczny sznycel wieprzowy
- Panierowany sznycel
- Jak i jak długo smażyć sznycel na patelni
- Posiekany sznycel
- Co podać do sznycla wieprzowego
Do sznycla wiedeńskiego i sznycla mediolańskiego potrzebna będzie cielęcina – mięso, którego nie można kupić w żadnym sklepie, jest dość drogie i kapryśne w przygotowaniu. Tradycyjny niemiecki sznycel wieprzowy na patelni okazuje się nie gorszy: soczysty, delikatny, złocisty. Pod warunkiem, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo.
Jakie mięso wybrać do sznycla wieprzowego
Najlepszym kawałkiem tradycyjnego niemieckiego sznycla wieprzowego jest polędwica. Z tego delikatnego mięsa o cienkich włóknach mięśniowych powstają małe sznycle, które idealnie mieszczą się na patelni, 2-3 sztuki na raz. Z jednej polędwiczki wieprzowej o masie 400-450 g kroimy na 4 sznycle, czyli 2-4 porcje w zależności od apetytu i proponowanego dodatku.
W pierwszej kolejności ostrym nożem usuń film z powierzchni mięsa, odetnij ewentualny tłuszcz. Następnie przekrój polędwicę na pół, nie pionowo, ale lekko ukośnie, trzymając nóż pod kątem około 20 stopni. Każdą połówkę ponownie przekrój na dwie części, tak aby nacięcia były równoległe. Część z cienkim „ogonkiem” zostaw nieco dłużej, aby ogon ten można było wygiąć i uchronić przed wysychaniem podczas smażenia.
Innym kawałkiem nadającym się do przygotowania sznycla wieprzowego jest polędwica. Mięso to nie jest tłuste, można nawet powiedzieć raczej wytrawne, ma grubsze włókna mięśniowe niż polędwica. Można kupić polędwicę oddzieloną od kości w jednym kawałku i samodzielnie pokroić w plastry o grubości około 2 cm Kupując już pokrojone kawałki wieprzowiny na sznycel lub antrykot z kością (które trzeba będzie pokroić) pamiętajcie, że będą. trzeba je rozbić i mogą wyjść za cienkie, a po ubijaniu grubych otrzymamy sznycel na cały talerz. Na powierzchni polędwicy zwykle znajduje się warstwa tłuszczu. Nie trzeba go odcinać, warto jednak wykonać 2-3 pionowe nacięcia, aby tłuszcz nie zacisnął mięsa podczas ubijania i smażenia.
Polędwica lub schab
– idealne kawałki do tradycyjnego niemieckiego sznycla wieprzowego
Jak przygotować mięso na klasyczny sznycel wieprzowy
Na sznycel wieprzowy zwyczajowo ubija się zarówno polędwicę, jak i schab. Najlepszym narzędziem do tego jest młotek do mięsa, najlepiej z łagodnymi lub bez ostrych występów. Nie masz za zadanie rozdzielać włókien mięśniowych, wystarczy wyrównać grubość kawałków mięsa. Mała chochla z ciężkim dnem lub zwykły wałek do ciasta z powodzeniem zastąpi młotek. Na kawałku folii spożywczej ułóż plaster mięsa, przykryj drugim kawałkiem i ubijaj krótkimi, częstymi uderzeniami: nie obieraj, ale stukaj, aż plasterek osiągnie grubość 6-8 mm w przypadku sznycla klasycznego lub 10-12 mm. mm na japoński sznycel wieprzowy – tonkatsu. Folia zapobiegnie przyklejaniu się narzędzia do mięsa i nie rozleci się we wszystkich kierunkach.
Jeśli czas pozwala, dopraw posiekane plastry solą i pieprzem, a jeśli chcesz, papryką, innymi przyprawami i suszonymi ziołami według własnego uznania. Chociaż do tradycyjnego niemieckiego sznycla wystarczą sól i pieprz. Pozostawić w lodówce na co najmniej pół godziny, choć lepiej przygotować mięso dzień wcześniej.
Zwyczajowo ubija się wieprzowinę na sznycel specjalnym młotkiem kuchennym. Pokrojone kawałki doprawiamy solą i pieprzem oraz innymi przyprawami i przyprawami według własnego uznania
Mięso z karku, łopatki i grzbietu nie nadaje się do przygotowania klasycznego sznycla wieprzowego, wymaga dłuższego gotowania. Zostaw je dla posiekanego sznycla wieprzowego, nie jest to aż tak wymagające.
Panierowany sznycel
Klasyczny sznycel wieprzowy powinien mieć gęstą, smaczną, chrupiącą złotą panierkę – to jedna z charakterystycznych cech dobrego sznycla wieprzowego. Sznycel bez panierowania zamienia się w kotlet. Też jest pyszne, ale wciąż przygotowujemy inne danie.
Panierka na klasyczny sznycel składa się z trzech części: mąki, lezone jajecznego i bułki tartej. Kawałek posiekanego mięsa panierujemy najpierw w mące, następnie zanurzamy w leizonie, a dopiero potem w bułce tartej. Każda część tej potrójnej panierki ma swoją własną funkcję i specyfikę.
Mąka ściśle przylega do mięsa, ubijana i suszona serwetkami, tworząc szorstką powierzchnię. Na tym kończy się jej funkcja, dlatego odpowiednia będzie każda drobna mąka, której smak lubisz: pszenna, ryżowa, kukurydziana, ciecierzyca. Można go nawet wymieszać ze skrobią lub całkowicie zastąpić. Jeśli chcesz, dodaj do mąki przyprawy, dzięki którym sznycel będzie smaczniejszy. I nie zapomnij ostrożnie strząsnąć nadmiaru, aby warstwa mąki na mięsie była cienka i równa.
Drugą warstwą panierki na sznycel jest jajko, a dokładniej leison jajeczny, składający się z jajka wymieszanego widelcem na gładką masę z dodatkiem soli i niewielkiej ilości oleju roślinnego. Olej uelastycznia tę warstwę panierki, co pozwala na ucieczkę pary podczas smażenia sznycla na patelni. Aby poprawić smak sznycla, do leison często dodaje się suszone mielone przyprawy, sos Worcestershire i/lub musztardę. Nawiasem mówiąc, musztarda pomaga lepiej trzymać bułkę tartą.
W szczególności mówimy „bułka tarta”, a nie „bułka tarta”, ponieważ rozmiar i jakość górnej warstwy wpływa na konsystencję i smak sznycla. Używanie kupionej w sklepie bułki tartej znacznie przyspiesza proces gotowania, jednak często są one nierównej wielkości, nierównomiernie wysmażone i niestety mają zjełczały zapach. Dobrym rozwiązaniem będzie japońska bułka tarta panko: zwiewna, dość duża i nie przysmażona. Idealnie nadaje się do panierowania japońskiego sznycla wieprzowego.
Najbezpieczniejszą opcją jest przygotowanie własnej bułki tartej do panierowania sznycla. W tym celu biały chleb bez skórki pokroić w kostkę i wysuszyć w piekarniku lub kuchence mikrofalowej, nie czekając, aż zmieni kolor. Wystudzone krakersy zmiel w robocie kuchennym w trybie pulsacyjnym lub przepuść przez maszynę do mięsa lub zmiażdż wałkiem do frakcji, którą osobiście lubisz, od ziarna gryki po kaszę manną. Do bułki tartej dodać starty twardy ser lub pokruszone orzechy, nasiona sezamu lub drobne płatki zbożowe. Lepiej jednak unikać papryki i innych mielonych przypraw, gdyż spalą się na gorącym oleju, psując zarówno smak sznycla, jak i jego wygląd.
Panierka na klasyczny sznycel składa się z trzech części: mąki, lezone jajecznego i bułki tartej. I najbardziej niezawodna opcja
– zrób dla niej własną bułkę tartą
Jak panierować sznycel – krok po kroku:
- Wybierz trzy małe, ale szerokie pojemniki o płaskim dnie, takie jak miski na zupę lub naczynia żaroodporne. Przygotuj ręczniki papierowe, szczypce i ruszt ustawiony nad blachą do pieczenia lub arkuszem folii.
- Do pierwszej miski wsypujemy cienką warstwę mąki i doprawiamy do smaku.
- W drugiej misce wymieszaj jajko i sól widelcem, aż białko i żółtko połączą się. Dodać olej roślinny i ewentualnie musztardę i/lub inne przyprawy.
- Do trzeciego pojemnika wsypać bułkę tartą.
- Wytrzyj wstępnie rozbity i przyprawiony kawałek wieprzowiny do sucha ręcznikami papierowymi. Zanurzamy w mące, strzepując jej nadmiar.
- Trzymając mięso szczypcami, zanurzamy je z obu stron w leison. Pozwól, aby lody odciekły, pozostawiając cienką, równą warstwę na plasterku. Swoją drogą, jeśli na tym etapie włożymy sznycel na patelnię z rozgrzanym olejem, otrzymamy sznycel bez panierki. Coś w rodzaju kompromisu pomiędzy klasycznym sznyclem a kotletem schabowym.
- Mięso włożyć do pojemnika z bułką tartą i docisnąć tak, aby równomiernie przylegały, najpierw z jednej strony sznycla, a następnie z drugiej.
- Za pomocą szczypiec przenieś panierowany sznycel na metalową kratkę i odstaw na około pięć minut, aby wszystkie trzy warstwy ustabilizowały się, a panierka nie ześlizgnęła się podczas smażenia.
- Poświęć ten czas na podgrzanie oleju.
Jak i jak długo smażyć sznycel na patelni
Pozostało tylko usmażyć sznycel na patelni. W odpowiednio przygotowanym sznycelu wieprzowym mięso jest soczyste i dobrze doprawione, a skórka cienka, chrupiąca i złocista. Nie chce się go zdejmować i przesuwać na brzeg talerza, wręcz przeciwnie, dzięki niemu pyszny sznycel staje się wyjątkowy.
Powiedzmy sobie szczerze: żeby panierka się nie przypaliła, a sznycle równomiernie się upiekły, potrzeba sporo oleju. Ile dokładnie, zależy od wielkości patelni. Wybierz taki, który zmieści jednocześnie maksymalną możliwą liczbę sznycli, a jednocześnie zachowa między nimi odstęp co najmniej 5 mm. Sznycle będziesz musiał smażyć na małej patelni w kilku etapach, a najprawdopodobniej cząstki panierki dostaną się do oleju, który zacznie się palić i psuć aromat oleju oraz smak sznycli. Przygotuj wystarczającą ilość oleju, aby wymienić go 2-3 razy.
Najsmaczniejsze sznycle smażone są na roztopionym maśle, a jeśli nie masz go pod ręką, sięgnij po wysokiej jakości rafinowany olej roślinny lub mieszankę warzyw i masła. Warstwa oleju na patelni powinna wynosić co najmniej 5 mm, w tej objętości sznycle usmażą się szybko i równomiernie. Przed włożeniem sznycli należy dobrze rozgrzać olej: aby nie przesycić się tłuszczem, panierka powinna zacząć się smażyć już od pierwszej sekundy. Jeśli masz termometr, poczekaj, aż pokaże 175-180 ° C. Lub wrzuć kawałek chleba na olej i gdy tylko zacznie się rumienić, włóż sznycle na patelnię. Smażyć na umiarkowanym ogniu, aby panierka się zarumieniła, a mięso miało czas się ugotować. Określ czas smażenia sznycli na podstawie koloru powierzchni. Zwykle wystarczą 2-3 minuty z każdej strony.
Gotowe sznycle przełożyć na drucianą kratkę wyłożoną ręcznikami papierowymi. Po minucie, gdy ręcznik wchłonie nadmiar oleju, przełóż sznycle na metalową kratkę i podawaj dosłownie minutę później. Jeśli chcesz upiec dużo sznycli, te już usmażone trzymaj na metalowej kratce w piekarniku nagrzanym do 110°C.
Najsmaczniejsze sznycle smażone są na roztopionym maśle. A żeby panierka się nie przypaliła, a sznycle równomiernie się wysmażyły, potrzeba sporo oleju
Posiekany sznycel
Sznycel siekany wieprzowy to nie kotlet! Nie ma cebuli ani chleba, tylko przyprawione mięso i panierka. Mięso można posiekać dosłownie – nożem lub w robocie kuchennym, ale można też przepuścić je przez duży młynek. Mięso doprawiamy solą (1,0-1,2% w masie mięsa) i pieprzem do smaku, zagniatamy. Jeśli mięso jest pokrojone na kawałki, można je związać dodając jajko (a najlepiej samo żółtko) i odrobinę mąki. Do mięsa mielonego dla…