Jak ugotować pyszne podpłomyki tatarskie kystyby
Olga Siutkina 28 lutego 2024 r
Jak przyrządzić pyszne podpłomyki tatarskie kystyby? Zaskakująco proste danie ma magiczne właściwości — nie sposób się od niego oderwać. Podpłomyki można spotkać na uroczystych biesiadach, w drogich restauracjach i prostych kawiarniach, a nawet jako street food. Jaki jest sekret takiej popularności? Tak naprawdę polega to na zrozumiałych, dostępnych, znanych składnikach, które kuchnia narodowa potrafiła tak skutecznie połączyć w jeden placek o nieprzyciętych brzegach.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Kystyby: czyje to danie?
- Jak przygotować ciasto na kystyby z wodą i mlekiem
- Wypełnienie do kystyby
- Jak gotować
- Jak i z czym je się kystyby
- Jak służyć
Kystyby: czyje to danie?
Kystyby uważane są za danie narodowe kilku republik: Tatarstanu, Baszkirii i Czuwaszji. Co więcej, etymologia nazwy jest podobna w każdym języku: rdzeń „kys” oznacza „szczypać”. To prawda — Podpłomyk lekko dociskamy, brzegi nie są mocno dociśnięte. Nie jest to konieczne, ponieważ po złożeniu ciasto kysty można od razu zjeść — Ciasto jest gotowe, nadzienie też.
Kystyby — podpłomyk z tych prostych składników, które zawsze są pod ręką. W końcu w ten sposób narodziła się tradycyjna kuchnia każdego narodu — z tego, co dała natura.
Tatarzy, Baszkirowie, Czuwasze w ostatnich stuleciach – Ten głównie chłopi zajmujący się rolnictwem. Oznacza to, że głównymi produktami w ich diecie są te, które wyhodowali własnoręcznie. Są to zboża: pszenica, żyto, zboża (proso, orkisz). Później dania z ziemniaków, mleko, śmietana (kaymak) i jajka.
Oto tradycyjne kystyby — Jest to placek z przaśnego ciasta pszennego, nadziewany kaszą jaglaną.
Jak przygotować ciasto na kystyby z wodą i mlekiem
Co jest najważniejsze w cieście kystyby? Placek powinien być miękki, ze złocistobrązową skórką, tak aby nie łamał się w zgięciu. Nie są wymagane żadne specjalne umiejętności. Wystarczy zachować proporcje i postępować zgodnie z radami. Ciasto kystyby można przygotować na dwa sposoby: z wodą i z mlekiem. Który smakuje lepiej? Wypróbuj obie opcje i wybierz według własnego gustu.
Ciasto na kystyby na wodzie
Ciasto na kystyby na wodzie
400 g mąki pszennej premium
250 ml ciepłej wody
70 g roztopionego masła, ostudzić
1 łyżeczka Sahara
0,5 łyżeczki sól
1. Do pojemnika, w którym będziesz wyrabiać ciasto, przesiej mąkę, dodaj sól, cukier i wymieszaj.
2. Do pojemnika z mąką wlej wodę i roztopione masło. Najpierw użyj czubka noża stołowego, a następnie zagniataj ciasto rękami. Powinno być miękkie i nie kleić się do dłoni. Umieść ciasto w torbie na żywność i pozostaw na 20–30 minut.
3. Gotowe ciasto podzielić na kulki o masie 75 g każda i rozwałkować na cienkie placki o grubości około 2 mm.
4. Podpłomyki na kystyby z ciasta wodnego są cienkie i delikatne. Z mlekiem będą nieco gęstsze, ale dzięki mleku i jajom będą bogatsze.
Ciasto na kystyby z mlekiem
Ciasto na kystyby z mlekiem
250–270 g mąki
100 ml ciepłego mleka
1 jajko
50 g roztopionego masła
0,5 łyżki. l. Sahara
0,5 łyżeczki sól
1. Do pojemnika, w którym będziesz wyrabiać ciasto, przesiej mąkę.
2. W osobnej misce wymieszaj ciepłe mleko, masło, cukier, sól i jajko.
3. Stopniowo wlewaj płyn do mąki i zagniataj ciasto na gładkie, nieprzywierające ciasto. Może potrzeba trochę więcej mąki, ale nie trzeba jej dużo dodawać.
4. Ciasto włóż do woreczka na żywność lub zawiń w folię i odstaw na 20–30 minut.
5. Ciasto na kystyby z mlekiem jest gotowe. Ciasto podzielić na kulki o masie 75 g i rozwałkować na cienkie placki o grubości około 2 mm.
Wypełnienie do kystyby
A co z nadzieniem do kystyby? Obecnie najczęściej można spotkać kystyby z ziemniakami. Szybkie w przygotowaniu ciasto bez szczypania przygotowuje się w domu, w kawiarniach i restauracjach. I nawet przewodnicy turystyczni podają, gdzie można zjeść najsmaczniejsze kystyby z puree ziemniaczanym.
Kystyby z ziemniakami od dawna stały się streetfoodem, przekąską w drodze. Choć nie zapominają o tym tradycyjnym, od którego rozpoczęła się historia podpłomyków z nadzieniem — kystyby z kaszą jaglaną.
Nadzienie do kystyby z kaszy jaglanej
Nadzienie do kystyby z kaszy jaglanej
Aby kasza jaglana nie stała się gorzka, należy ją zagotować w wodzie. Następnie należy spuścić wodę i dopiero wtedy ugotować owsiankę w mleku. Owsianka jest gotowana według własnych upodobań — Można go dosolić lub dodać trochę więcej cukru.
170 g prosa
850 ml mleka
500 ml wody
1 łyżka. l. Sahara
0,5 łyżeczki sól
30 g masła
1. Kaszę jaglaną opłucz do czystej wody i włóż do rondla. Po zagotowaniu zalać wodą i gotować 15 minut. Spuścić wodę.
2. Podgrzej mleko i wsyp kaszę jaglaną. Dodać sól i cukier, doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu.
3. Zmniejsz ogień i gotuj przez 30–40 minut, od czasu do czasu mieszając łyżką. Do przygotowanej owsianki dodać masło i wymieszać. Nadzienie z kaszy jaglanej do kystyby jest gotowe.
Jak gotować
Kystyby z ziemniakami
Jak gotować kystyby tatarskie z ziemniakami? Na kystyby można zrobić dowolne ciasto — na wodzie lub mleku. Pożywny — puree ziemniaczane ze smażoną cebulą. Dodajemy to do klusek i placków ziemniaczanych.
Kystyby z ziemniakami
do testu:
400 g mąki pszennej premium
250 ml ciepłej wody
70 g roztopionego masła, ostudzić
1 łyżeczka Sahara
0,5 łyżeczki sól
do napełniania:
600–700 g ziemniaków
1 cebula
1 łyżka. l. olej roślinny
100 ml mleka
1 łyżka. l. masło
sól do smaku
150 g roztopionego masła do posmarowania bułeczek
1. Do pojemnika, w którym będziesz wyrabiać ciasto, przesiej mąkę, dodaj sól, cukier i wymieszaj.
2. Do pojemnika z mąką wlej wodę i roztopione masło. Najpierw użyj czubka noża stołowego, a następnie zagniataj ciasto rękami. Ciasto powinno być miękkie, nie kleić się do dłoni. Włóż go do torby na żywność i pozostaw na 20–30 minut.
3. Przygotuj nadzienie ziemniaczane do kystyby. Obierz ziemniaki i zagotuj. Po ugotowaniu dodać sól.
4. Podczas gotowania ziemniaków obierz i pokrój cebulę w drobną kostkę. Smażyć na oleju roślinnym na złoty kolor.
5. Podgrzej mleko do nadzienia ziemniaczanego do kystyby.
6. Gotowe ziemniaki rozgnieść tłuczkiem do ziemniaków, dodać podsmażoną cebulę, masło i mleko. Zamieszać. Dodaj sól do smaku. Nadzienie powinno być dobrze osolone.
7. Rozpuść masło.
8. Gotowe ciasto podzielić na kulki o masie 75 g i rozwałkować na cienkie placuszki o grubości około 2 mm.
9. Rozgrzej patelnię i smaż placki z obu stron na złoty kolor. Gotowe ciasta natychmiast zawiń w ręcznik, aby były miękkie.
10. Na jedną połówkę tortilli ułożyć puree ziemniaczane, wyrównując łyżką. Złóż tortillę na pół i przykryj nadzieniem, lekko dociskając.
11. Posmaruj kystyby roztopionym masłem i podawaj. Kystyby jada się na gorąco.
Jak i z czym je się kystyby
Zwyczajowo je się kystyby rękami, lekko naciskając nadzienie. Generalnie kistyby — Jest to samodzielne danie i można je jeść tak po prostu, bez dodatków. Ale można go też zjeść jako przekąskę z rosołem, sałatką lub herbatą na śniadanie.
Jak służyć
Kystyby — danie kultowe, podawane w rodzinach tatarskich i czuwaskich na każdą ucztę. Mogą to być wakacje, a może to być zwykłe śniadanie. W końcu upiecz 10–12 podpłomyków na śniadanie nie jest trudne dla żadnej gospodyni domowej. Obowiązkowe złożenie — roztopione masło. A jeśli z wczoraj zostały kystyby, to ich kawałki można idealnie podgrzać na patelni z masłem lub w piekarniku.
Kystyby podaje się najczęściej ze słodką herbatą lub herbatą ziołową bez cukru. Do filiżanki wlej trochę więcej niż połowę herbaty — „Z poważaniem”. Aby gość mógł pić herbatę przez długi czas, prosił o coraz więcej.
Uwaga dla właściciela. Aby kystyby nie wystygły i nie wyschły, placki układamy na talerzu i przykrywamy pokrywką. Kystyby można włożyć na patelnię, zamknąć pokrywkę i wstawić do piekarnika na 10–15 minut.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Kuchnia tatarska #LepeshkiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych