Jak ugotować najsmaczniejszy śledź pod futrem. W tym w formie bułki

Jak ugotować najsmaczniejszy śledź pod futrem. W tym w formie bułki

Jak ugotować najsmaczniejszy śledź pod futrem. W tym w formie bułki

Olga Siutkina 30 listopada 2023 r5.00(7)Dodaj do ulubionychUdział

Co zaskakujące, śledź pod futrem, to popularnie znane danie, tak naprawdę nie ma wiarygodnej historii. Nie należy brać na poważnie historii o jakimś karczmarzu, który ją wymyślił, żeby pogodzić namiętności w porewolucyjnym Piotrogrodzie. Bajka, to bajka.

Jak ugotować najsmaczniejszy śledź pod futrem

Treść:

  • Gdzie zaczyna się śledź pod futrem?
  • Jak pokroić śledzie
  • Co jeszcze włożyć śledzia pod futro
  • Jak prawidłowo ułożyć warstwy sałatki śledziowej pod futrem?
  • Jak nasmarować warstwy śledzia pod futrem
  • A co jeśli włożysz śledzie pod futro w szklankach?

Stanie się mitem i legendą to los wielu wybitnych odkryć kulinarnych. Ale jest to także dowód powszechnej miłości do małego arcydzieła bezimiennej radzieckiej gospodyni domowej. Tak naprawdę aż do końca lat sześćdziesiątych i wczesnych siedemdziesiątych w żadnej książce nie było wzmianki o „śledzie pod futrem”.

Oczywiście ta sałatka nie wzięła się znikąd. Tak, pod koniec XIX wieku można znaleźć podobne dania ze śledziem, ale tylko niejasno przypominają ten radziecki przepis. Nic podobnego – warstwy ziemniaków, śledzi, majonezu – nie istniało wcześniej. Tak niesamowicie stare tradycje połączone ze smakami nowego życia.

Pewnie wielu przyszło do głowy, że nasz „śledź pod futrem” to mieszanka winegretu ze śledziem i Oliviera z majonezem. Nawet w warunkach niedoborów żywności radzieckie gospodynie domowe przygotowały to świąteczne danie z banalnych ziemniaków, buraków i zawsze dostępnych śledzi. Ale jeśli się nad tym zastanowić, jest to idealne połączenie – buraki i śledź. I nawet bardzo prosta wersja jest pyszna – śledź, buraki, cebula i majonez – nazywam tę sałatkę „krótkim futrem”. Danie szybko rozprzestrzeniło się po całym ZSRR wyłącznie jako domowa sałatka zrobiona z „zeszytów”. Taka przekąska nie była wówczas przygotowywana w żadnej publicznej placówce gastronomicznej. Mniej więcej w tym samym czasie, wraz z aktywną produkcją majonezu, winegret zaczęto doprawiać nie tylko olejem roślinnym, ale także prowansalskim. Z punktu widzenia połączenia smaków jest to świetne znalezisko.

Gdzie zaczyna się śledź pod futrem?

Zaraz wyjaśnię. Śledzie to rodzaj ryby handlowej, a śledź (solony, marynowany, pikantny) to produkt gastronomiczny, który trafia na nasz stół.

Który śledź lepiej kupić? Tylko słone. Żadnych pikantnych marynat. Śledź należy lekko posolić. Jeśli śledź jest mocno solony, miąższ będzie luźny. Jeśli natkniesz się na taki, możesz zrobić z niego mięso mielone. Dodatkowe składniki skorygują wszystkie niedociągnięcia. To prawda, że ​​​​w dawnych czasach, aby nadać gęstość, rybę moczono w mocnej herbacie. Aby usunąć nadmiar soli, wkładają ją do mleka. Ale po co takie trudności, lepiej od razu wybrać odpowiednią rybę.

Do „futra” potrzebujesz śledzia o mocnym ciele – małej ilości soli. Można na nią spojrzeć przede wszystkim w oczy – śledź niedawno solony, niezbyt solony, oczy będą wyraźnie czerwone, a nie matowe. Im jest ciemniejszy, tym bardziej słona jest ryba.

Sama ryba powinna mieć gruby, szeroki grzbiet (częściej są to „chłopcy”, są smaczniejsze niż „dziewczyny”). Żadnych uszkodzeń, z nienaruszonymi płetwami i ogonem. Dotknij – ciało powinno być gęste i elastyczne. Łuski są błyszczące i srebrzyste. I pamiętaj, aby spojrzeć na skrzela. Kolor – ciemnoczerwony, nie zniszczony. Jeśli wszystko pasuje, kupuj bez wątpienia.

Do „futra” potrzebujesz lekko solonego śledzia o mocnym ciele
Do „futra” potrzebujesz lekko solonego śledzia o mocnym ciele

Jak pokroić śledzie

Najlepsze jest to, gdy smak zostaje zachowany i dobrze trzyma się widelca. Aby to zrobić, musisz pokroić śledzie na futro w cienkie plasterki. Smak śledzia powinien się wyróżniać. Przecież oprócz ryb w sałatce jest o wiele więcej składników, a śledź nie może się wśród nich zgubić. Musi śmiało oznajmić: „Jestem!”

Co jeszcze włożyć śledzia pod futro

Drugim głównym składnikiem są buraki. Można go gotować lub piec. Preferowane jest pieczenie. Posiekać czy zetrzeć? To kwestia gustu. Jeśli pokroisz w kostkę, to małe. Ale starte buraki lepiej trzymają się warstwami.

Jeśli wolisz pokroić w kostkę, kolejne ważne warzywo – marchewkę – również lepiej pokroić w ten sam sposób. Oczywiście po wcześniejszym ugotowaniu. Ale jeśli buraki są starte, marchewki są również grubo starte.

Gotowane ziemniaki to konieczność! Wybierz taką, która jest przeznaczona do sałatek, odmiana nierozgotowana, z mniejszą zawartością skrobi. Ugotuj w skórce – smakuje lepiej. Fajne, czyste. Kroić czy zetrzeć? To zależy od tego, jaką metodę wybierzesz w przypadku buraków i marchwi. Wszystkie produkty muszą do siebie pasować.

Wkładają też cebulę do futra. Ilość – do smaku. Należy go pokroić w małe kostki. Cebula nie powinna być bardzo ostra. Nadmiar ostrości i goryczy można usunąć zalewając na kilka sekund wrzącą wodą. Odlej gorącą wodę i opłucz cebulę zimną wodą. Można wstępnie posypać cytryną lub zamarynować – dosłownie zalać octem jabłkowym na 15-20 minut, dodając szczyptę soli i cukru.

Gotowane jajka na wierzchu są koniecznością. Zetrzyj lub rozgnieć widelcem na okruchy.

Składniki są możliwe, ale nie wymagane – jabłko, ser topiony, zielona cebula.

Każda warstwa sałatki spełnia swoją rolę – kolor i smak. Jeśli usuniesz tylko jedną – na przykład marchewkę, sałatka straci swój blask i słodycz i zblaknie. Cóż, w ostateczności możesz zamiast marchewki dodać trochę więcej buraków. Jeśli nie przepadasz za cebulą, zielone jabłko doda świeżości i chrupkości.

Ale nadal klasycznym zestawem składników śledzia pod futrem jest śledź, cebula, gotowane buraki, ziemniaki, marchewka i jajka.

Czy istnieją rygorystyczne wymagania dotyczące składu składników? Tak jak pisałem, jest zestaw klasyczny, ale jak w przypadku każdego dania, nie ma tu absolutnie rygorystycznych wymagań. Wszystko, do czego rodzina jest przyzwyczajona i co wyszło z notatnika mojej mamy, jest naszym ulubionym, to święto Nowego Roku.

Składniki na śledzie pod futrem
Składniki na śledzie pod futrem

Jak prawidłowo ułożyć warstwy sałatki śledziowej pod futrem?

Główne warstwy: dolna – śledź i górna – buraki.

Zgodnie z logiką i połączeniem produktów – cebula na śledzie. Na cebulę połóż gotowane ziemniaki, następnie marchewkę i warstwę buraków. Warstwy można powtarzać w tej samej kolejności, nakładając śledzie na buraki itp. Opcjonalnie pomiędzy warstwy ziemniaków i marchewki można włożyć starte jajko na twardo.

Jak ważne jest ułożenie warstw w tej kolejności? Czy jako dolną warstwę można na przykład położyć ziemniaki? Zobaczmy jakie to uczucie. Więc bierzesz wszystko, co jest w sałatce na widelec, próbując zebrać to wszystko na raz. Jako pierwszy pojawia się śledź – od razu nadaje smak i charakter – na końcu języka wyczuwa się słoność. Towarzyszy mu wszystko inne – cebula, delikatny smak ziemniaków, a na dodatek ta słodycz buraków, na którą czekamy. A smak rodzi się, jak mówią, „na języku”.

Jak nasmarować warstwy śledzia pod futrem

Tradycyjnie jest to oczywiście majonez. Sosem nakładamy siateczkę na cebulę, następnie na ziemniaki i buraki – śledź-cebula-majonez-ziemniaki-majonez-(jajka)-marchew-buraki-majonez-jajka. Górną – ostatnią warstwę majonezu nakłada się obficie.

Można użyć kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego. W tym celu warto doprawić je musztardą, solą, szczyptą cukru, czarnym pieprzem – zbliżyć smak do majonezu.

Jako opcję dietetyczną przygotuj majonez z białej fasoli w puszkach – odcedź wodę, ale nie wylewaj jej. Ubij fasolę w blenderze z solą, cukrem, sokiem z cytryny, musztardą i olejem roślinnym. Następnie dodać wodę z ziaren do pożądanej konsystencji i ponownie zmiksować.

Ale nadal nie ma nic lepszego niż zrobienie prawdziwego domowego majonezu!

Tradycyjnie warstwy śledzia pod futrem pokrywa się majonezem
Tradycyjnie warstwy śledzia pod futrem pokrywa się majonezem

A co jeśli włożysz śledzie pod futro w szklankach?

To będzie bardzo piękne! Czy coś trzeba zmienić?

Jeśli chodzi o zawartość składników i kolejność wszystko pozostaje takie samo jak w dużej sałatce. Można pokroić w małą kostkę lub paski. Jedynie warstwy powinny być cieńsze i należy starać się nie rozsmarowywać majonezu blisko szklanki, aby warstwy leżały równomiernie i wyraźnie, a ścianki szklanki nie były poplamione sosem. Możesz dodać cienką warstwę zielonej cebuli. Pamiętaj, aby na wierzchu umieścić jajko. W przypadku sałatki w szklance możesz zetrzeć jajko na drobnej tarce, aby leżało w przewiewnej chmurze. Jeśli świętujesz Nowy Rok, pięknie jest umieścić małą gałązkę choinki obok szklanki.

Porcjowany śledź pod futrem - w szklance
Porcjowany śledź pod futrem – w szklance

Jak owinąć śledzie pod futrem w bułkę

Najbardziej oryginalną rzeczą jest owinięcie futra w rulon. Jeśli chodzi o składniki i warstwy, wszystko pozostaje takie samo jak w klasycznym przepisie. Ale jak to zrobić technicznie – jest tu kilka trików.

  1. Przygotuj wszystkie warzywa z wyprzedzeniem – upiecz, ugotuj, ostudź. Buraki, marchew, ziemniaki, jajka – na drobnej tarce, cebula w drobną kostkę, śledź w cienkich plasterkach. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma użycie drobnej tarki.
  2. Lepiej lekko przecisnąć starte buraki przez gazę; bułka będzie lepiej się trzymała.
  3. Natychmiast wymieszaj śledź z posiekaną cebulą.
  4. Wytnij dwa kawałki folii spożywczej o długości około 30-40 cm. Folia ma standardową szerokość 28 cm.
  5. Połóż jeden kawałek folii spożywczej na desce do krojenia.
  6. Rozłóż buraki na folii spożywczej warstwą o grubości co najmniej 1 cm (nie na całej powierzchni folii). Na buraki połóż drugi kawałek folii i dociśnij rękami. Po wyrównaniu warstwy usuń górną folię.
  7. Warstwę buraków nasmaruj majonezem (nie trzeba smarować zbyt tłusto) i rozłóż marchewki, odsuwając się około 1 cm od długich krawędzi folii.
  8. Połóż także film na marchewkach i dociśnij rękami. Usuń film. Nasmaruj majonezem.
  9. Teraz rozłóż starte jajka warstwą – odsuwając się od krawędzi marchewki, ponownie dociśnij je folią.
  10. Kolejna warstwa ziemniaków – ponownie cofamy się nieco od krawędzi jaj. Ponownie dociśnij folią, usuń ją i posmaruj sosem.
  11. A teraz na środku, na ziemniakach, ułóż w wałku śledzie i cebulę. Wałek powinien mieć szerokość (średnicę) około 9 cm.
  12. Za pomocą folii unieś brzegi i owiń „wałek” śledziem, dociskając wszystkie warstwy w okrąg, tak aby nie zachodziły na siebie.
  13. Całość zawiń szczelnie w folię, tworząc zgrabny rulon i włóż do lodówki na co najmniej 3 godziny, a najlepiej na całą noc.

Śledź pod futrem, zawinięty w bułkę
Śledź pod futrem, zawinięty w bułkę
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #śledź pod futremPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Elena (gość)

26 grudnia 2021 r

I robię to pod futrem, bez jajek, ale dodaję warstwę kiszonych ogórków. Okazuje się, że jest lekki. , pyszna sałatka A na „na co dzień” można wszystko pokroić w kostkę, a nie warstwowo. Okazuje się też ciekawie i smacznie.

00Odpowiedź

ANNA (gość)

9 grudnia 2021 r

Kiedyś próbowaliśmy zrobić „shuba” z lekko wędzonego i lekko solonego pstrąga oraz z łososiem i z kumplem? … Tak, można to zjeść i wydaje się smaczne, a nawet „bogate”.. ale smak jest inny i zapach jest inny (śledź ma swój niezrównany smak i zapach!). Ale chcę dokładnie taki smak, jaki Ja kiedyś tak miałem od dzieciństwa (i to ze śledziami)… to tak, jakby pstrągi idą na tarło do rzeki, w której się urodziły, a nie do tej, która jest głębsza, czystsza i bliższa, bo zapach ich Rzeka rodzima jest najbardziej pożądana, dlatego od wielu lat naszym głównym składnikiem (…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja