Jak ugotować najlepszą jajecznicę: sekrety babć
Olga Siutkina 03 listopada 2023 r5,00 (7)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział8Komentarz
Jajecznica to najbardziej banalne, wydawałoby się, danie. Ale mam jedno wspomnienie z młodości, które nieoczekiwanie zyskało historyczne potwierdzenie. W moim rodzinnym mieście Balashov za każdym razem, gdy wracałem z wizyty, moja babcia niezmiennie zadawała mi to samo pytanie: „Co leczyłeś? Pewnie smażyli jajka?„
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak wybrać odpowiednie jajka na jajecznicę
- Jak dobrać temperaturę idealnej jajecznicy
- Na jakim oleju najlepiej smażyć jajka?
- Jaka może być jajecznica?
Strasznie mnie to wtedy irytowało – jak można kogoś witać jajecznicą! I dopiero niedawno dowiedziałam się, że w regionie Woroneża (skąd pochodziła moja babcia) najbardziej szanowanych gości witano jajkami sadzonymi. Na ogromnej patelni usmażono kilkadziesiąt jajek i podawano je na środek stołu. Mogę przypuszczać, że smażono je na smalcu, co oczywiście jest niezwykle smaczne, aromatyczne i sycące. Babcia wiedziała więc, o co pyta.
Pewnie mi to wyjaśniła, ale ja jak zawsze nie chciałam słuchać, a tym bardziej wierzyć i zagłębiać się w istotę tradycji. Teraz wyłania się z pamięci – wszak leżał gdzieś w najdalszych zakamarkach, ale przyszedł czas i był potrzebny.
Jak wybrać odpowiednie jajka na jajecznicę
Oczywiście jajecznicę („yaishnitsa” – po rosyjsku potoczną) smażono z jaj „prosto od kur”; świeżość była zawsze najwyższej kategorii. Dziś musimy umieć wybrać jajka, co może być dość trudne. W sklepie jedynym punktem odniesienia jest data na opakowaniu. Im później, tym świeższe jajko. Producent oczywiście również ma znaczenie, ale jeśli dokonasz wyboru między producentem a świeżością, mój wybór zawsze będzie na korzyść świeżości.
Jak zewnętrznie odróżnić świeże jajko od starego? W sklepie jest to prawie niemożliwe. Ale przygotowując jajka sadzone (mówię konkretnie o nich), będzie to zauważalne od razu. Świeże białka nie rozpłyną się w cienką kałużę, żółtko będzie wyraźnie wypukłe i uformowane.
Kontynuując temat, czytaj więcej na : Idealne jajka sadzone i 5 fajnych dodatków do nich
Jak dobrać temperaturę idealnej jajecznicy
Idealne jajko sadzone wymaga świeżych jaj, ale jakie jest idealne jajko sadzone? Odpowiedzi jest dokładnie tyle, ile gustów. Niektórzy wolą podpieczony, chrupiący brzeg i płynne żółtko. Niektórzy ludzie lubią miękkie białka i prawie nietknięte przez gorące żółtka. I ktoś przykryje jajecznicę pokrywką lub przewróci ją na drugą stronę, aby całkowicie usmażyć białka ze wszystkich stron.
Ważną rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że białko gotuje się znacznie szybciej niż żółtko i należy to wziąć pod uwagę podczas podgrzewania patelni. Jeśli patelnia będzie zbyt gorąca, białko szybko się „zabierze” i usmaży, ale żółtko pozostanie płynne. Jednak dla wielu najbardziej nieprzyjemne jest to, że górna część białka również nie będzie się dobrze gotować ze względu na gęstą skorupę, która utworzyła się na dnie. Źle podgrzane jajka będą się gotować na patelni, a żółtko będzie gęste jak jajko na twardo.
Kontynuując temat, przeczytaj więcej na : Jak błyskawicznie zamienić jajecznicę na patelni w kanapkę
Na jakim oleju najlepiej smażyć jajka?
Tak, być może najważniejszą rzeczą, aby uzyskać najlepszy smak jajecznicy, jest usmażenie jej na maśle. Można go oczywiście ugotować na oliwie z oliwek – mniej smaczny i ze smalcem – bardzo smaczny, ale tłusty. Dlatego optymalne jest użycie masła, które ujawni smak smażonego jajka.
Olej należy wlać na zimną patelnię i dopiero wtedy postawić go na ogniu. Nie widzimy, jak patelnia się nagrzewa, więc możemy popełnić błąd – przegrzać patelnię, a olej natychmiast zacznie się palić. Patelnię należy rozgrzać razem z olejem – kontroluj ciepło.
Oleju powinno być wystarczająco dużo, aby pokryć całe dno patelni, a nie tylko jego odrobinę. Na małą patelnię – na 2 jajka – należy włożyć około łyżki deserowej masła.
Jajecznicę solimy na ostatnią chwilę przed zdjęciem z patelni lub już na talerzu.
Kontynuując temat, przeczytaj więcej na : Łatwy sposób na puszystą jajecznicę, potrzebujesz tylko 1 produktu
Jaka może być jajecznica?
Opcja 1: zarumienione i chrupiące brzegi oraz płynne żółtko
To moim zdaniem najłatwiejszy sposób. Na patelnię włóż kawałek masła i natychmiast postaw na dużym ogniu. Olej zacznie się dość szybko topić i aktywnie skwierczeć. Nie pozwalając, aby masło się zrumieniło (w przeciwnym razie szybko zacznie się palić), rozbij jajka i zmniejsz ogień do nieco powyżej średniego. Dzięki tej metodzie spód jajecznicy smaży się bardzo szybko, białko staje się gęste i nie przepuszcza ciepła na powierzchnię. Możesz pomóc trochę czubkiem noża, rozpychając białko – ciepło patelni wystrzeli do góry i białko będzie się szybciej smażyło.
Opcja 2: miękkie, ale smażone białe i płynne żółtko
Postaw patelnię z olejem na średnim ogniu i podgrzewaj, aż zaczną pojawiać się pierwsze oznaki syczenia oleju. Rozbij jajka i nieznacznie zmniejszając ogień, poczekaj cierpliwie, aż białka zostaną całkowicie ugotowane.
Opcja 3: jajka sadzone równomiernie na dole i na górze
Mamy tu dwie technologie. Pierwszym z nich jest pozostawienie płynnego żółtka podczas gotowania białka. Aby to zrobić, rozgrzej patelnię na dużym ogniu, rozbij jajka i lekko zmniejsz ogień. Uzbrój się w łyżkę i cały czas polej jajko gorącym olejem, aż jajecznica będzie zupełnie biała.
Druga technologia polega na rozgrzaniu patelni z olejem na średnim ogniu, rozbiciu jajek, zmniejszeniu ognia i przykryciu patelni pokrywką. Smaż, aż białko będzie gotowe. Ale dzięki tej metodzie żółtko będzie gęstsze.
Jeśli zapytacie mnie jaką lubię jajecznicę, odpowiem: miękka biel i płynne żółtko, jak w drugiej opcji.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #śniadania #jajka sadzone #Olga Syutkina #tajemnice kulinarne #dania szybkiePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga Zacharowa6 lutego 2024 r
Evgeniy, zur belish nie powinien być traktowany jak placek. To nie jest ciasto w naszym rozumieniu, to rodzaj gulaszu, a ciasto tutaj to tylko skorupa, w której przygotowywane jest danie. To tak jak z ciastami angielskimi – z ciasta jest tylko czepek ciasta, który chroni przed wykipieniem i przedostaniem się popiołu do garnka.
00OdpowiedźOlga Zacharowa6 lutego 2024 r
Oleg, moim zdaniem wszystko jest tak jasne i zrozumiałe, jak to tylko możliwe. Jajecznica to nie biszkopt czy ekler, dla którego liczy się dokładność nagrzania piekarnika. A w przypadku palników nie ma pojęcia o dokładnej temperaturze) Z własnego doświadczenia: w przypadku jajek sadzonych rozbijam jajka na patelnię z rozgrzanym olejem roślinnym. Gdy żółtko stęży, dodajemy z boku gorącą wodę (dosłownie kilka łyżek – zależy od ilości jaj). Obracam patelnię tak, aby objęła całą jajecznicę. Białko okazuje się delikatne. Nie trzeba napełniać wodą!
00Odpowiedź
5 lutego 2024 r
Jak dobrać temperaturę idealnej jajecznicy – woda, bez szczegółów.
00OdpowiedźOlga Zacharowa26 października 2022 r
Vitalka, ale zachowuje wiele przydatnych substancji. podczas długotrwałego gotowania zawartość witaminy A w jajku zmniejsza się o około 17-20%, a substancji przeciwutleniających o 6-18%. Tutaj musisz określić swoje osobiste podejście do problemu. Mamy kilka materiałów na temat zalet jajek, na przykład ten
00Odpowiedź
26 października 2022 r
Płynne żółtko jest niepożądane, niestrawne
00OdpowiedźKonstanca27 października 2021 r
Olga, jako dziecko karmiono mnie surowymi, domowymi jajkami: świeże jajko rozbijano i mieszano z kawałkami chleba, a czasem po prostu zmuszano do wypicia surowego jajka prosto ze skorupki.) Nie podobało mi się to strasznie, bo w takim razie nie lubię surowych jajek i surowych białek w jajkach sadzonych.))
00OdpowiedźOlga Zacharowa27 października 2021 r
Konstanta, jestem fanką bardzo płynnej jajecznicy), jeśli jajecznica zamknie „oczy”, odmówię takiego dania), ale wśród moich bliskich są tacy, którzy nie tolerują płynnego białka.
00OdpowiedźKonstanca27 października 2021 r
Kiedy byłam dzieckiem, moja mama smażyła najsmaczniejsze jajka. ) Mama wiedziała, że nie lubię surowego białka, więc przykryła na minutę patelnię z jajecznicą pokrywką, a następnie zamknęła „oczka” smażonych jajek i pokryła je cienką warstwą białka. I posypujemy na wierzchu pokrojoną w cienkie plasterki zieloną cebulę. Było pyszne! Ale teraz wolę jajecznicę i omlety, a mój mąż lubi jajecznicę ze smalcem.
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych