Jak ugotować klasycznego śledzia pod futrem, obejrzyj i powtórz

Jak ugotować klasycznego śledzia pod futrem, obejrzyj i powtórz

Jak ugotować klasycznego śledzia pod futrem, obejrzyj i powtórz

Olga Siutkina 15 grudnia 2023 r5.00(8)Dodaj do ulubionychUdział

Śledź pod futrem jest zwykle przygotowywany w przeddzień święta. Ponieważ sałatka jest dość pracochłonna, wygodniej jest zrobić ją wcześniej, aby przed Nowym Rokiem zająć się innymi sprawami. Warzywa można ugotować rano, ostudzić, a wieczorem zrobić przekąskę i włożyć do lodówki. Ponadto sałatka staje się znacznie smaczniejsza po zaparzeniu i namoczeniu warstw.

Jak ugotować klasyczny śledź pod futremJak ugotować klasyczny śledź pod futrem

Co przeczytać w artykule:

  • Jak wybrać śledź
  • Jak wybrać warzywa na „futro”
  • Czego potrzebujesz, aby przygotować śledzie pod futrem
  • Gotowanie śledzia pod futrem – przepis krok po kroku

Jak wybrać śledź

Do „futra” potrzebujesz śledzia o mocnym ciele. Mocna ryba – lekko solona. Im bardziej słony jest śledź, tym bardziej miękki będzie filet. Spójrz jej w oczy: niedawno osolony, ale niezbyt osolony śledź będzie miał wyraźnie czerwone oczy, a nie matowe. Im ciemniejszy kolor, tym bardziej słona jest ryba. Koniecznie sprawdź skrzela. Kolor – ciemnoczerwony, niezniszczony.

Sama ryba powinna mieć gruby, szeroki grzbiet. Żadnych uszkodzeń, z nienaruszonymi płetwami i ogonem. Dotknij – ciało powinno być gęste i elastyczne. Łuski są błyszczące i srebrzyste.

Świeży śledź będzie miał bogaty, ciemnoczerwony kolor skrzeli.

Jak wybrać warzywa na „futro”

Buraki powinny być tej samej wielkości, aby gotowały się w tym samym czasie. Nie odcinaj ogona buraka przed gotowaniem lub pieczeniem.

Wybierając ziemniaki zwracajmy uwagę na to, aby zawierały mniej skrobi – do sałatek. Takie ziemniaki nie kruszą się po ugotowaniu.

Wybieraj marchewki, które nie są małe i cienkie, ale średniej wielkości i grube. W przeciwnym razie po ugotowaniu trudno będzie oczyścić i zetrzeć.

Przed gotowaniem pamiętaj o umyciu wszystkich warzyw szczoteczką pod bieżącą wodą.

Wybieraj warzywa tej samej wielkości – dzięki temu będą gotowane jednocześnie i równomiernie.

Czego potrzebujesz, aby przygotować śledzie pod futrem

  • Szczotka do mycia warzyw
  • Garnek do gotowania warzyw
  • Garnek do gotowania jajek
  • deska do krojenia
  • Torba na żywność lub folia spożywcza
  • Rękawice do cięcia ryb
  • 5-6 pojemników na przygotowane składniki
  • Duża tarka, jeśli będą na niej starte warzywa sałatkowe
  • Ostry nóż
  • Miska sałatkowa lub talerz do układania i serwowania sałatki

Gotowanie śledzia pod futrem – przepis krok po kroku

Śledź pod futrem

Aby przygotować śledź pod futrem, potrzebujesz:

  • 1 lekko solony śledź
  • 300 g gotowanych ziemniaków
  • 400 g pieczonych buraków
  • 200 g gotowanej marchewki
  • 3 jajka na twardo
  • 100 g cebuli
  • 180 g majonezu
  • sól, mielony czarny pieprz – do smaku

Przed ułożeniem warstw wygodnie jest umieścić wszystkie składniki w oddzielnych pojemnikach.

  1. Wstaw ziemniaki i marchewkę do wrzenia. Buraki upiec, zawijając każde warzywo korzeniowe osobno w folię. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Czas pieczenia zależy od wielkości bulw. Sprawdź gotowość za pomocą noża lub widelca.
  2. Ostudź gotowe warzywa i obierz je.
  3. Ugotuj jajka na twardo. Aby to zrobić, zalej jajka zimną wodą i gotuj przez 10 minut po ugotowaniu. Ostudzić i obrać ze skorupek.
  4. Obierz cebulę.

    Przed ułożeniem warstw wygodnie jest umieścić wszystkie składniki w oddzielnych pojemnikach.

  5. Pokrój śledzie. Aby uniknąć zabrudzenia deski do krojenia, włóż ją do plastikowej torby lub owiń folią spożywczą. Lepiej pracować w rękawiczkach. Po zakończeniu siekania ostrożnie zdejmij worek lub folię spożywczą z deski do krojenia, zawiń wszystkie resztki i wyrzuć.
  6. Za pomocą ostrego noża wykonaj płytkie nacięcie wzdłuż kręgosłupa ryby po jednej stronie płetwy grzbietowej, a następnie wykonaj nacięcie po drugiej stronie płetwy. To wytnie płetwę, usuń ją.
  7. Kciukami biegnij wzdłuż grzbietu, dzieląc rybę na dwie części. Ostrożnie oddziel rybę – powoli i ostrożnie wyciągnij ości z połowy fileta. Kości zostaną usunięte z jednego fileta, a kości pozostaną w drugim.
  8. Połóż filet z kośćmi na stole i trzymając jedną ręką filet na stole, unieś kręgosłup – kości same wysuną się z fileta. W rękach pozostanie tylko szkielet z kośćmi brzucha i grasicy. Jeśli w filecie nadal znajdują się kości, usuń je pęsetą.

    Usuwanie kości pęsetą to żmudna praca, ale bardzo ważna.

  9. W przypadku śledzia pod futrem pokrój pokrojony filet w drobną kostkę lub cienkie plasterki. Odłożyć do osobnego pojemnika.
  10. Buraki, ziemniaki i marchewkę pokroić w drobną kostkę lub zetrzeć na grubej tarce.
  11. Cebulę pokroić w małe kostki. Jeśli cebula jest ostra, posiekaną kostkę zalać najpierw wrzątkiem, a następnie zimną wodą.
  12. Na dnie szerokiej salaterki lub talerza ułóż warstwę posiekanego śledzia i dociśnij widelcem lub łyżką. Na śledziu połóż drobno posiekaną cebulę i dociśnij widelcem. Warstwę śledzia i cebuli smarujemy cienką warstwą majonezu lub z sosu robimy siateczkę.
  13. Połóż kolejną warstwę – pokrojone lub starte ziemniaki – i posmaruj je majonezem. Następną warstwą jest marchewka – również posmarowana sosem.
  14. Ostatnią warstwą są buraki pokrojone w drobną kostkę lub starte na tarce. Na wierzch obficie posmaruj majonezem.
  15. Drobno posiekaj lub zetrzyj jajka i udekoruj sałatkę.

Śledź pod futrem jest gotowy! Pozostaje tylko zaparzyć, namoczyć i można podawać.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #śledź #śledź #sałatki klasyczne #śledź pod futrem #sałatka śledziowaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga ZacharowaOlga Zacharowa30 grudnia 2022 r

Jak ja uwielbiam materiały Olgi Syutkiny! Wiem, że Ola nie da złej rady i warto zaufać jej przepisom, na przykład temu – klasyczny śledź pod futrem!

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja