Jak ugotować język w słoiku, aby okazał się delikatny, miękki i smaczny

Jak ugotować język w słoiku, aby okazał się delikatny, miękki i smaczny

Jak ugotować język w słoiku, aby okazał się delikatny, miękki i smaczny

Angelina Krawczenko 05 kwietnia 2024 r

Co się stało bankada aż do bólu»? W tłumaczeniu z uzbecki to język wołowy gotowany w słoiku. Zastanówmy się, dlaczego Uzbecy gotują język w słoiku i co jest specjalnego w tej metodzie.

Co przeczytać w artykule:

  • Język wołowy: z czego się składa, w co jest bogaty
  • Jak długo gotować język w słoiku
  • Co jest dobrego w gotowaniu języka w słoiku?
  • 2 sposoby na przygotowanie języka w słoiku po uzbecku

Język wołowy: z czego się składa, w co jest bogaty

Najpierw dowiedzmy się, czym jest język wołowy.

Język wołowy uważany jest za przysmak
Język wołowy uważany jest za przysmak

Język wołowy to pyszne podroby najczęściej przygotowywane na świąteczny stół. Ponieważ język wołowy jest mięśniem, zawiera dużo białka. Jego mięso z niewielką ilością tkanki łącznej składa się zasadniczo z czystego białka z minimalną ilością tłuszczu i węglowodanów. Język wołowy jest bogaty w witaminy z grupy B1W2W3W6W12E, PP, makro- i mikroelementy (magnez, żelazo, wapń, sód, miedź, fosfor, chrom, molibden, jod, siarka, kobalt, potas, mangan, cynk). Aby zachować wszystkie korzyści i otrzymać pyszne danie na język, musisz je odpowiednio przygotować.

Jak długo gotować język w słoiku

Zarezerwujmy od razu: niezależnie od tego, jaką metodę przygotowania języka wybierzesz, w słoiku czy w zwykły sposób, zajmie Ci to od 3 do 8 godzin. I nie chodzi o to, że język wołowy jest duży. Aby ugotować w słoiku lub w inny sposób, podroby te nadal będą musiały zostać podzielone na kilka części, ponieważ zwykle zajmuje to 1Waga netto 1,5 kg. Jak już pisaliśmy, język składa się głównie z tkanki mięśniowej, która wymaga znacznie dłuższego czasu gotowania niż zwykłe mięso. Skracając czas gotowania, ryzykujesz wynik: zamiast delikatnego mięsa otrzymasz produkt twardy i pozbawiony smaku. Nawiasem mówiąc, odstęp czasu gotowania dotyczy nie tylko wołowiny, ale także cielęciny i ozora wieprzowego. Jest jeszcze jeden niuans. Najdłużej gotuje się język w słoiku od starej krowy, natomiast gotowanie „młodego” języka może zająć mniej czasu: 1,52 godziny.

Co jest dobrego w gotowaniu języka w słoiku?

  1. Nie ma potrzeby wstępnego moczenia języka w wodzie, gotowania ani usuwania skóry. Wystarczy oddzielić od niego najgrubszą część języka wraz z resztkami tłuszczu i ewentualnych naczyń krwionośnych.
  2. Nie ma potrzeby ciągłego monitorowania procesu gotowania: usuń pianę, uzupełnij wodę.
  3. Wygodnie jest pozostawić język wołowy w słoiku do czasu podania: pojemnik nie zajmie dużo miejsca w lodówce. Jednocześnie nie będziesz musiał później myć patelni.

Ale co najważniejsze, język ugotowany w słoiku łatwo zamienia się w konserwę mięsną. Jeśli planujesz przechowywać go przez dłuższy czas, pamiętaj o wysterylizowaniu słoika i pokrywek przed zakręceniem.

2 sposoby na przygotowanie języka w słoiku po uzbecku

Obie metody są podobne, ale z niewielką różnicą. W pierwszym przypadku język w słoiku gotuje się na otwartym ogniu z dodatkiem wody. W drugim język w słoiku gotuje się we własnym soku na zwykłym piecu.

Pierwszy sposób. Język w słoiku w bulionie

Język wołowy w słoiku przygotowuje się z dodatkiem wody. W rezultacie otrzymujesz 2 dania – mięso i bogaty rosół, które Uzbecy podają osobno w misce. Język ten gotuje się na otwartym ogniu (grill, piekarnik) przez około 78:00. Mięso jest delikatne i można je łatwo rozdzielić widelcem lub ręcznie.

Język w słoiku w bulionie
Język w słoiku w bulionie

Czego potrzebujesz:

  • 1.21,5 kg ozora wołowego
  • 1 marchewka
  • 1 pomidor
  • 2 słodkie papryki
  • 1 cebula
  • czarne ziarna pieprzu
  • kilka gałązek kolendry do podania
  1. Dokładnie myjemy język pod bieżącą wodą i kroimy go: odcinamy szeroką część (nasada języka), jeśli jest na nim dużo tłuszczu, a wąską część (środek i sam język) dzielimy na 2 połówki. Zostawiamy skórę.
  2. Jedną marchewkę kroimy w duże grube koła, 1 paprykę dzielimy na cztery plasterki, cebulę na dwie połówki, pomidora na 4 części.
  3. Warzywa włożyć do 3-litrowego słoika, posolić do smaku i dodać ziarna czarnego pieprzu.
  4. Na wierzchu ułóż kawałki języka, dodaj posiekaną drugą paprykę i ponownie dopraw solą. Całość zalewamy zimną wodą tak, aby zakrywała mięso nieco więcej niż do połowy.
  5. Słój umieszczamy w dużym kotle lub patelni o grubych ściankach, do garnka wlewamy wodę – powinna zakrywać słoik w 2/3.
  6. Zamykamy słoik żelazną pokrywką i dodatkowo przykrywamy go emaliowaną miską na górze. Gotuj na otwartym ogniu przez 7-8 godzin. W tym czasie bulion powinien zagotować się o około jedną trzecią.
  7. Wlać bulion do osobnej miski. Mięso pokroić w koła. Osobno podawać bulion z warzywami posypanymi ziołami i posiekanym mięsem.

Drugi sposób. Język w słoiku we własnym soku

Ta metoda gotowania języka w słoiku na kuchence jest 2 razy krótsza niż pierwsza. Przed włożeniem słoika na patelnię należy położyć mały ręcznik – zapobiegnie to ciągłemu stukaniu słoika o dno patelni i jednocześnie zapobiegnie jego pęknięciu (może się to zdarzyć podczas długotrwałego gotowania).

Język w słoiku we własnym soku
Język w słoiku we własnym soku

Czego potrzebujesz:

  • 1,5 kg ozora wołowego
  • 3 szt. cebula
  • 1 papryka
  • 2 małe pomidory
  • 4 średnie ząbki czosnku
  • 2 łyżeczki soli
  • 23 liście laurowe
  • 1,5 łyżeczki papryka
  • czarne ziarna pieprzu
  • kilka gałązek kolendry
  • zielona cebula, fioletowa bazylia i pietruszka do podania
  1. Ozorek wołowy zanurzamy na 15 minut we wrzącej wodzie lub wkładamy do rondelka i zalewamy wrzątkiem, przykrywamy pokrywką i odstawiamy na 510 minut.
  2. Wyciągamy język, oczyszczamy go z nadmiaru tłuszczu i usuwamy skórę, opłukujemy pod bieżącą wodą, kroimy na 3 części4 duże kawałki i włóż do miski.
  3. Jedną cebulę pokroić w duże plasterki. To samo robimy z papryką.
  4. Czosnek obieramy i rozgniatamy nożem, dodajemy do mięsa i warzyw, solimy, posypujemy papryką, dodajemy ziarna czarnego pieprzu, poszarpaną kolendrę, wszystko dobrze mieszamy.
  5. Następnie postępujemy jak w opcji pierwszej. Bierzemy puszkę lub kilka mniejszych puszek, jeśli nie masz 3-litrowej. Najpierw dodajemy warzywa, następnie kawałki ozora, na wierzchu zaparzone wrzątkiem pomidory, dodajemy liść laurowy. Zakręć słoik i umieść go na wysokiej patelni o grubych ściankach. Napełnij patelnię ze słoikiem do 2/3 wodą, zamknij pokrywkę od góry i postaw na kuchence, poczekaj, aż woda się zagotuje. Gdy woda zagotuje się na patelni, zmniejsz ogień. Gotuj około 4 godziny na małym ogniu.
  6. Po ugotowaniu odcedzić sok z mięsa, mięso i warzywa ułożyć na talerzu.
  7. Cebulę kroimy w cienkie piórka, drobno kroimy cebulę i natkę pietruszki. Posyp mięso ziołami i liśćmi fioletowej bazylii.

Przy okazji

Sok mięsny pozostały po ugotowaniu języka w słoiku można podawać osobno. Jeśli okaże się, że jest zbyt stężony, należy go rozcieńczyć przegotowaną wodą.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #język #język wołowy #język wieprzowyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja