Jak ugotować doskonały gulasz warzywny

Jak ugotować doskonały gulasz warzywny

Jak ugotować doskonały gulasz warzywny

Alena Spirina 22 sierpnia 2021 r4,67 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz

Gulasz przygotowywany jest z mięsa, drobiu, dziczyzny, ryb… Nie próbując ogarnąć ogromu, nasza kulinarna ekspertka Alena Spirina sugeruje przygotowanie gulaszu warzywnego – stosownie do pory roku.

Ragu z cukinii i mięsa mielonego w stylu prowansalskim

Z czego? Przepisy na gulasze warzywne spotykamy we wszystkich kuchniach ludowych, czasem jednak kryją się za nazwiskami poszczególnych, najwybitniejszych przedstawicieli: prowansalskiego ratatouille, gruzińskiego ajapsandala, węgierskiego lecho, sycylijskiej caponaty, smażonych warzyw.

Wszystkie te dania łączy technologia gotowania: kawałki warzyw są smażone, a następnie duszone we własnym soku lub z dodatkiem niewielkiej ilości płynu. „Narodowość” nadawana jest im przez przyprawy i przyprawy. Na przykład caponata staje się sycylijska dzięki połączeniu słodkiego (cukier, cynamon) i kwaśnego (ocet, kapary). Pod względem składu warzyw ratatouille jest bratem bliźniakiem ajapsandalu, cała różnica polega na przyprawach. Olej roślinny jest zwykle używany do smażenia warzyw, od oliwy z oliwek po olej z nasion bawełny, w zależności od kraju. Brak tłuszczów zwierzęcych daje potrawie ważną zaletę – ten gulasz warzywny można jeść na zimno.

Najbardziej znane gulasze warzywne przygotowywane są z letnich warzyw: cukinii, selera naciowego, bakłażana, słodkiej papryki, fasolki szparagowej i świeżych pomidorów. Ziemniaki często pojawiają się w przepisach. Oczywiście sprawia, że ​​danie warzywne jest bardziej satysfakcjonujące, a dobrego smaku nie zepsują dobre ziemniaki. Dodatkowo to skrobiowe warzywo nadaje sosowi gęstość i aksamitną jakość. Nawiasem mówiąc, zamiast ziemniaków do gulaszu warzywnego można dodać ugotowaną suchą fasolę lub ciecierzycę. Doskonałe zimowe gulasze warzywne przyrządza się z warzyw korzeniowych: marchwi, pasternaka lub selera, korzenia pietruszki, topinamburu, rzepy. Dynia w takim gulaszu jest również całkiem odpowiednia, ale buraki nie są dla każdego.

Etapy podróży Rondel o dużej średnicy idealnie nadaje się do smażenia warzyw: jego pionowe ścianki pozwalają na wygodne mieszanie zawartości, czy to za pomocą szpatułki, czy też „podrzucając”. Z drugiej strony duża powierzchnia i niskie ścianki zapewniają odparowanie wilgoci, a warzywa są smażone, a nie duszone, co jest istotne na tym etapie przygotowania gulaszu.

Warzywa można smażyć pojedynczo, każdorazowo przekładając gotową porcję do miski lub brytfanny, w razie potrzeby dodając odrobinę oleju przed dodaniem do rondla nowej porcji surowych warzyw. W tym przypadku kolejność dodawania warzyw nie ma znaczenia: cebula, papryka, cukinia i fasola spotkają się dopiero na etapie duszenia. Ale istnieje inna opcja smażenia, gdy różne warzywa wpadają na patelnię w określonej kolejności, w zależności od czasu potrzebnego na ich ugotowanie. W takim przypadku lepiej wcześniej przemyśleć tę kolejność. Z reguły na patelnię najpierw trafia cebula i czosnek, następnie marchewka lub bakłażan, następnie papryka lub cukinia itp. Im szybciej warzywo się gotuje, tym później dodaje się je do smażenia. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, najlepiej wcześniej obrać i posiekać wszystkie warzywa. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na procesie smażenia, a nic się nie przypali i zostanie usmażone dokładnie do pożądanej konsystencji. Umieść każdy rodzaj posiekanych warzyw w miskach – naczyń nie będzie wystarczająco dużo i jest mało prawdopodobne, że wszystko zmieści się na planszy. Jest to bardzo wygodne: weź dużą miskę, odetnij kilka kawałków papieru do pieczenia nieco większych niż średnica miski. I napełnij miskę warzywami w odwrotnej kolejności smażenia, oddzielając warstwy warzyw papierem.

Oznacza to, że na dnie miski powinien znajdować się rodzaj warzywa, które będzie smażone jako ostatnie (na przykład pomidory), a na samej górze powinna znajdować się cebula, ponieważ najczęściej od tego wszystko się zaczyna. Miskę postaw obok kuchenki, w odpowiednim momencie unieś papier z warzywami za brzegi i wrzuć je do rondelka. Bardzo wygodne! Gdy wszystkie warzywa zostaną usmażone, wrzucamy je z powrotem do rondla lub przenosimy na brytfannę, dodajemy odrobinę płynu, przykrywamy pokrywką i gotujemy na małym ogniu. Pomidory bardzo często pełnią funkcję płynu – dają tyle soku, że wystarczy, aby powstał sos, który pokryje wszystkie warzywa. Lepiej jest, jeśli pomidory są obrane i drobno posiekane (tzw. pomidory concasse), ale można je po prostu pokroić w pierścienie lub zetrzeć miąższ na grubej tarce. Świetne są też te konserwowe we własnym soku. Inną opcją jest odrobina wytrawnego wina, białego lub czerwonego, w zależności od składu gulaszu. Tylko w tym przypadku nie przykrywaj natychmiast gulaszu, poczekaj, aż płyn się zagotuje i gotuje przez kilka minut. W niektórych rodzajach gulaszu odpowiednie będą również produkty mleczne: gęsta śmietana lub kwaśna śmietana. Dobrym rozwiązaniem jest bulion warzywny lub płyn pozostały po ugotowaniu fasoli lub groszku. Brane są również pod uwagę sos sojowy, sos ostrygowy, sos rybny i sos Worcestershire. No albo, w najgorszym przypadku, tylko woda… Równocześnie z dodawaniem płynu, gulasz doprawia się solą, pieprzem i suszonymi przyprawami. Do gotowego gulaszu lepiej włożyć świeże zioła i czosnek i po zdjęciu z ognia pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Nawiasem mówiąc, gulasz warzywny można dusić zarówno na kuchence, jak iw piekarniku. Czas zależy wyłącznie od składu gulaszu: warzywa korzeniowe będą wymagały około 30 minut, a delikatne warzywa letnie będą potrzebowały 10 minut lub ciepła resztkowego grubościennej brytfanny. Trzeba tylko pamiętać, że kawałki warzyw nie powinny gotować się w owsiance! Gulasz warzywny podawany jest jako samodzielne danie, a jego najlepszym towarzyszem jest dobry chleb, który jest tak pyszny, że chłonie aromatyczny sos!

Jesienny gulasz warzywny

4 porcje

Czego potrzebujesz:

  • 6 łyżek oliwa z oliwek
  • 2 cebule
  • 4 małe ziemniaki
  • 3-4 słodkie papryki
  • 3 młode cukinie
  • 4 małe bakłażany
  • 4-5 pomidorów
  • 3-4 ząbki czosnku
  • pęczek bazylii
  • sól
  • mielony czarny pieprz

Co należy zrobić: 1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. 2. Obierz i pokrój warzywa: cebulę – w półpierścienie, ziemniaki, cukinię i bakłażany – w kostkę, paprykę – w prostokątne kawałki, pomidory – w kawałki o dowolnym kształcie. Drobno posiekaj liście czosnku i bazylii. 3. W rondlu podgrzej 1 łyżkę stołową. oliwę i podsmaż cebulę na umiarkowanym ogniu na złoty kolor. Przełożyć do dużego naczynia do zapiekania. 4. Dodaj 2 łyżki do rondla. oliwę i smaż bakłażany, aż pojawi się skórka. Przenieś do tej samej formy. Dodajemy kolejne 2 łyżki oleju i podsmażamy kolejno do miękkości ziemniaki, słodką paprykę i cukinię (po 2-3 minuty), przekładając przygotowane warzywa do naczynia do zapiekania. W razie potrzeby dodać olej. 5. Do smażonych warzyw dodać pomidory, czosnek i część bazylii, doprawić solą i mielonym czarnym pieprzem. Dokładnie wymieszaj, przykryj patelnię folią i włóż do piekarnika na 20-25 minut, aby warzywa się podgrzały. Posypać pozostałą bazylią. Podawać gorące ze świeżym pieczywem.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #warzywa #Alena Spirina #gulasz #ratatouille #gulasz warzywnyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość KonstancaKonstanca22 sierpnia 2021 r

Często gotuję gulasz warzywny o każdej porze roku. W zależności od pory roku dodaję różne warzywa i zioła. Zawsze okazuje się pyszne.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja