Jak szybko marynować grzyby o każdej porze roku

Jak szybko marynować grzyby o każdej porze roku

Jak szybko marynować grzyby o każdej porze roku

Olga Siutkina 13 września 2022 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział1Komentarz

Sezon grzybowy nie zawsze obfituje w zbiory, ale jeśli chcesz marynować grzyby, to przystawka pierwszorzędna! Nie odmawiaj sobie przyjemności – pieczarki, grzyby miodowe, kurki, boczniaki, białe grzyby, shiitake – to nie cała lista świeżych grzybów sprzedawanych w sklepach przez cały rok. I wszystkie marynują doskonale i bardzo szybko.

Marynowane grzybyMarynowane grzybyMarynowane grzybyMarynowane grzyby

„Kto pił wódkę i jadł marynowane grzyby, uśmiechał się, mrugał i ogólnie odczuwał szczególną radość” – zauważył M.E. Saltykov-Shchedrin, omawiający zwyczaje właścicieli ziemskich w połowie XIX wieku. Jak widać nasza tradycja marynowania grzybów jest dość stara. Marynowane grzyby z wódką lub z gotowanymi ziemniakami to wyjątkowa przyjemność. Jestem pewien, że po słowach rosyjskiego klasyka z pewnością wyciągniesz rękę, aby „nakłuć ją widelcem”. I możesz to szybko zorganizować, korzystając z grzybów, które są teraz sprzedawane w najbliższym supermarkecie.

Jakie grzyby kupić do marynowania

Jeśli wybierzesz, zwróć uwagę na małe grzyby. Jeden kęs – tak powinien wyglądać idealny grzyb po marynowaniu. Należy jednak pamiętać, że grzyby po ugotowaniu znacznie zmniejszają swoją wielkość, więc nie ma potrzeby kupowania pieczarek i grzybów miodowych, które są za małe. Po prostu nie będziesz w stanie złapać ich na talerzu widelcem. Grzyby powinny być świeże, bez ciemnych plam i ładnie pachnieć.

Zwróć uwagę na czapki grzybów. Aby mieć pewność, że marynowane pieczarki i grzyby miodowe przyjdą na stół nie tylko smaczne, ale także piękne, wybierz grzyby o gęstych kapeluszach i okrągłym kształcie.

Do marynowania wybierz małe grzyby z gęstymi kapeluszami i okrągłym kształtem.
Do marynowania wybierz małe grzyby z gęstymi kapeluszami i okrągłym kształtem.

Od czego zacząć marynowanie grzybów?

Przed przygotowaniem umyj i obierz grzyby, a jeśli to konieczne, posiekaj je.

Pieczarki należy szybko opłukać pod delikatnym bieżącą wodą. Tylko nie zostawiaj ich w wodzie na dłużej, bo wchłoną wodę jak gąbka. Dokładnie sprawdź, czy nie pozostały gdzieś kawałki ziemi. Kawałek łodygi grzyba najczęściej wysycha, nawet jeśli grzyby są bardzo świeże, dlatego należy odciąć krawędź łodygi.

To samo zrób z boczniakami – umyj pod bieżącą wodą, odetnij końcówki nóg.

Kurki myje się inaczej niż pieczarki. Musisz wziąć dwie duże miski. Włóż grzyby do jednego i zalej zimną wodą. Pieczarki umyj rękami i przełóż garściami do drugiej miski. Spuść brudną wodę i opłucz miskę. Powtarzaj operację, aż na dnie naczynia nie pozostanie piasek. Kurków nie da się tak dokładnie opłukać pod bieżącą wodą w durszlaku. Krawędź czapki kurki jest cienka i delikatna, dlatego należy ją myć ostrożnie, starając się nie połamać krawędzi. Nie ma potrzeby pozostawiania grzybów w wodzie na dłuższy czas. Trudno kupić małe, identyczne kurki, dlatego duże grzyby kroimy na mniejsze – na połówki lub ćwiartki.

Grzyby miodowe traktuje się w taki sam sposób jak pieczarki – należy je umyć pod wodą i odciąć końce nóg. Grzyby miodowe mają długie nogi i można je marynować z nimi lub bez nich. Ale smaczniejsze jest marynowanie tylko czapek. Przed marynowaniem, aby grzyby były soczyste i piękne, należy je namoczyć w ciepłej, osolonej wodzie przez 10 do 40 minut, w zależności od wieku. Następnie spłucz pod bieżącą wodą. Jeśli marynujesz nogami, to po namoczeniu w wodzie musisz zdjąć „spódnicę”.

Grzybów, jeśli przepis tego nie wymaga, nie należy pozostawiać długo w wodzie.
Grzybów, jeśli przepis tego nie wymaga, nie należy pozostawiać długo w wodzie.

Jakie grzyby należy najpierw ugotować?

  • Kurki, miodowce i borowiki należy przed marynowaniem ugotować.
  • W przypadku wszelkich grzybów podczas gotowania objętość wody powinna przekraczać objętość grzybów 2-3 razy. Pamiętaj, aby usunąć pianę powstającą podczas gotowania.
  • Kurki gotujemy 15 minut w osolonym wrzątku, następnie odcedzamy, a grzyby płuczemy zimną wodą.
  • Grzyby miodowe należy gotować we wrzącej wodzie przez 8 minut i odcedzić przez durszlak.
  • Borowiki gotuj w osolonej wodzie przez 20-25 minut, wodę odcedź przez durszlak.
  • Ale shiitake, boczniaki i pieczarki nie wymagają obowiązkowego wstępnego gotowania. Metoda marynowania na gorąco jest wystarczająca.

Którą metodę marynowania wybrać – na gorąco czy na zimno?

Kiszenie to metoda konserwowania żywności – konserwowania, tłumienia żywotnej aktywności bakterii i mikroorganizmów, zapobiegania psuciu się.

Grzyby można solić – czyli konserwować na zimno. Lub marynuj – to gorąca metoda. W pierwszym przypadku konserwantem jest sól, w drugim płynny środek kwaśny z dodatkiem środków aromatyzujących i smakowych.

W przypadku grzybów uprawnych istnieje tylko jedna metoda konserwacji – na gorąco. Jest to albo nalewanie gorącej marynaty i sterylizacja, albo gotowanie grzybów w przygotowanej marynacie.

Pasteryzacja jest wymagana, jeśli grzyby trafiają „do koszy” w celu długotrwałego przechowywania. Słoiki półlitrowe 35 minut, słoiki litrowe 40 minut.

Grzyby uprawne są marynowane na gorąco
Grzyby uprawne są marynowane na gorąco

Klasyczna marynata do grzybów

Klasyczny, podstawowy przepis na marynatę to ocet, cukier i sól. Ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym. Możesz użyć octu jabłkowego, winnego i ryżowego, ale pamiętaj, że wszystkie mają stężenie 5%.

Jeśli marynujesz grzyby z zamiarem przechowania ich na zimę i przechowywania w słoikach, środowisko kwaśne powinno być dość skoncentrowane. Czy to ocet, czy kwasek cytrynowy. Jest to rygorystyczna zasada i nie można jej zignorować. Właściwie jest to technika zapewniająca bezpieczeństwo. Niebezpieczeństwem są bakterie zatrucia jadem kiełbasianym rozwijające się w środowisku beztlenowym. I tylko kwaśne środowisko chroni przed chorobami.

Najpopularniejszym octem do marynowania jest ocet stołowy, 9%. Lub 70% kwas octowy rozcieńczony do tego stężenia – rozcieńczyć 13 g kwasu 88,1 g wody. Otrzymasz 100 ml 9% octu stołowego. Nie, nie pomyliłem się. Dla ułatwienia pomiaru zapisałem oryginalną miarę w gramach, a wynik w mililitrach.

Olej roślinny często stosuje się jako dodatek do marynowania grzybów (z wyjątkiem przypraw i ziół). W zasadzie – bezwonny. Aby nadać grzybom smak kuchni narodowej, na przykład koreańskiej, stosuje się sezam.

Podstawowy przepis na marynatę to ocet, cukier i sól.
Podstawowy przepis na marynatę to ocet, cukier i sól.

Przyprawy i przyprawy do marynaty

Przyprawy i zioła mogą być tak proste, jak to, co jest pod ręką – liść laurowy, ziele angielskie i ziarna pieprzu czarnego, goździki, cynamon, czosnek, musztarda, papryka ostra, tymianek, papryka czerwona ostra, cebula i cebula dymka, natka pietruszki oraz przyprawy z dodatkiem charakter specjalny – kolendra, imbir, gałka muszkatołowa, sos sojowy, kolendra.

Czosnek, liść laurowy, ziarna czarnego pieprzu – po naszemu, po rosyjsku. Prosty, ale jasny. Możesz marynować z nimi absolutnie wszystkie grzyby.

Spróbuj dodać do marynaty z pieczarek sos sojowy, czosnek, mieloną kolendrę, zieloną cebulę, ostrą czerwoną paprykę i olej sezamowy – a na Twoim stole pojawią się koreańskie marynowane grzyby.

I oczywiście shiitake będą nudne, jeśli nie ugotujesz ich z azjatyckim akcentem – ocet ryżowy, sok i skórka z limonki, sos sojowy, czerwona ostra papryka, skórka pomarańczowa, olej sezamowy. Pieczarki ugotowane w tej marynacie i zapakowane w woreczek strunowy dla przyspieszenia procesu są gotowe do użycia już następnego dnia.

Czosnek, liść laurowy, ziarna czarnego pieprzu – podstawowy zestaw przypraw do marynaty
Czosnek, liść laurowy, ziarna czarnego pieprzu – podstawowy zestaw przypraw do marynaty

Marynowane grzyby: korzyści i szkody

Grzyby to zdrowy produkt. Najważniejsze, że należy je dobrze przeżuć. Wtedy korzyści będzie jeszcze więcej. Bogate w białko roślinne i witaminy grzyby już od czasów starożytnych były cennym produktem na naszym stole. Teraz eksperci potwierdzają, że grzyby obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Zapobiega powstawaniu nowotworów złośliwych. Grzyby są korzystne dla osób starszych.

Ale jak zawsze we wszystkim powinien być umiar: grzyby można jeść nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Ponadto grzyby marynowane zawierają ocet, który jest przeciwwskazany w przypadku chorób przewodu żołądkowo-jelitowego. Grzyby mogą również powodować reakcje alergiczne – jest to kwestia indywidualna i zazwyczaj ludzie są świadomi tej cechy swojego organizmu. Grzyby zawierają również chitynę, która jest trudna do strawienia przez dzieci, dlatego nie zaleca się spożywania grzybów przez dzieci poniżej 15 roku życia.

Pieczarki marynowane są zdrowe, należy jednak spożywać je z umiarem

Marynowane pieczarki

Grzyby można marynować metodą ekspresową. Ten przepis przyda się, jeśli w najbliższej przyszłości spodziewasz się gości. Kupuj w supermarkecie świeże, śnieżnobiałe, elastyczne pieczarki. Najlepiej mały rozmiar. Lub średnie – wtedy będziesz musiał pokroić je na połówki lub ćwiartki.

Marynowane pieczarki
Marynowane pieczarki

  • 500 g pieczarek
  • 70 ml bezwonnego oleju roślinnego
  • ⅓ szklanki czerwonego octu winnego
  • 1 mała cebula
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka mielonej, suchej musztardy
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka. łyżka brązowego cukru
  1. Przygotuj grzyby – umyj, odetnij brzeg łodygi i w razie potrzeby usuń folię z kapelusza. Osuszyć papierowym ręcznikiem.
  2. Jeśli grzyby są małe, zostaw je w całości. Lub przeciąć na pół.
  3. Cebulę pokroić w cienkie ćwiartki lub piórka.
  4. Przełóż czosnek przez prasę.
  5. W rondlu wymieszaj ocet, olej, cebulę, sól, musztardę suszoną, cukier i czosnek. Nie ma potrzeby dodawania wody! Grzyby oddają dużo wilgoci.
  6. Doprowadzić do wrzenia i dodać grzyby. Wskazane jest, aby grzyby w rondlu lub patelni leżały w jednej warstwie. Wtedy będą całkowicie zanurzone w marynacie.
  7. Gotuj na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając, przez 10-12 minut.
  8. Przygotowane grzyby przełóż do szklanego pojemnika. Fajny.
  9. Włożyć do lodówki do czasu podania. Przed podaniem odcedź marynatę przez sitko.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #marynowane grzybyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość KonstancaKonstanca27 października 2021 r

Zrobiłam marynowane pieczarki i wyszły pyszne. Ale nie musisz brać zbyt małych grzybów; lepsze są średnie, ponieważ zmniejszają się po ugotowaniu.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja