Jak sprawić, by rosół był klarowny

Jak sprawić, by rosół był klarowny

Jak sprawić, by rosół był klarowny

Olga Siutkina 21 października 2023 r5,00 (1)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Jak zrobić klarowny rosół i ugotować idealny makaron z kurczakiem? W zupie z kurczaka główny smak znajduje się w bulionie. Można dodać sam makaron lub wermiszel lub zestaw innych różnorodnych składników, ale jeśli bulion okaże się mętny i pozbawiony smaku, trudno będzie go wyprostować. Jeśli bulion okaże się idealny, to jest piękny nawet w czystej postaci, bez żadnych wypełniaczy.

Jak sprawić, by rosół był klarowny

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Dlaczego rosół z kurczaka jest mętny?
  • Jak zrobić klarowny rosół z kurczaka
  • Jak zamienić mętny bulion z kurczaka w klarowny

Dlaczego rosół z kurczaka jest mętny?

Aby bulion był klarowny, weź zupę z kurczaka i ugotuj ją bez przykrycia, pamiętając o zebraniu piany podczas gotowania.
Aby bulion był klarowny, weź zupę z kurczaka i ugotuj ją bez przykrycia, pamiętając o zebraniu piany podczas gotowania.

Zrobiłeś rosół z kurczaka i zamiast być klarowny i aromatyczny, jest mętny z nieapetycznymi szarymi płatkami? Ale bardzo chciałam ugotować ulubioną zupę z makaronem lub wermiszelem mojego dziecka!

Dlaczego więc bulion okazuje się mętny? Z kilku powodów. Bulion będzie mętny, jeśli podczas gotowania nie usuniesz powstałej piany – skoagulowanego białka. Pod wpływem ciepła z mięsa kurczaka wyciska się sok mięsny, a białko ulega koagulacji. Białko to wypływa na powierzchnię w postaci piany. Gdy piana znajdzie się na powierzchni, należy ją szybko usunąć, w przeciwnym razie podczas gotowania zmiesza się z bulionem i nie będzie można jej złapać. Jeśli nie usuniesz piany, cała osadzi się w bulionie mięsnym w małych lub dużych płatkach, a bulion stanie się mętny.

Nie warto kupować do bulionu brojlerowego. Rasy tych ptaków są hodowane specjalnie do smażenia, a bulion z nich z definicji nie stanie się przezroczysty. Brojler ugotuje się szybko, ponieważ ptak jest młody. Nie będzie tłuszczu, a białko mięsne zwinie się w bulionie na małe cząstki. Nie będziesz w stanie go złapać, chyba że specjalnie go rozjaśnisz. Ale, jak mówią, gra nie jest warta świeczki: z takiego bulionu nie osiągniesz dobrego smaku.

Innym powodem mętnego, pozbawionego smaku bulionu z kurczaka jest gotowanie przy zamkniętej pokrywie.

Nie spodziewaj się klarownego bulionu z kości kurczaka, zwłaszcza jeśli są kości. Pod żebrami zwykle pozostają kawałki płuc, a ewentualne podroby z kurczaka powodują zmętnienie bulionu. Jeśli chcesz aromatycznego i klarownego bulionu, nigdy nie gotuj podrobów z kurczaka z kurczakiem! To dwie różne potrawy – rosół z kurczaka i rosół z podrobów.

Jak zrobić klarowny rosół z kurczaka

Aby bulion był przezroczysty, należy go w trakcie procesu odkamieniać.
Aby bulion był przezroczysty, należy go w trakcie procesu odkamieniać.

Kupując kurczaka, musisz upewnić się, że bulion jest przezroczysty jak łza. Nie bierz brojlerów ani zbyt młodych kurczaków – zrobią bezsmakowy i mętny bulion. Na najlepszy, klarowny i aromatyczny rosół potrzebne są kurczaki lub koguty, zwane zupami. Dorosłe kury nioski, długonogie, muskularne koguty – już po zakupie można je odróżnić od mięsistych, cycatych i grubonogich brojlerów. Z kogutów, które całe życie biegały na wolnym wybiegu, rosół będzie bogatszy i będzie miał gęsty aromat kurczaka. Rosół z kurczaka jest delikatniejszy, ale nie mniej pachnący. Kogo wybrać, to kwestia gustu. Do zupy ptasiej nie trzeba nawet dodawać żadnych warzyw, wystarczy czysty smak rosołu z kurczaka. Nawiasem mówiąc, taki bulion bez dodatku korzeni nazywa się „białym” i gotuje się w nim zupę makaronową. Makaron jest oczywiście domowej roboty. Należy jednak pamiętać, że taki ptak będzie gotował przez długi czas, co najmniej 2-2,5 godziny. Na gotowym ptaku nie będzie zbyt dużo mięsa, szczególnie na żylastym koguciku. Nie będziesz w stanie ugotować go do miękkości, ale rosół będzie pyszny!

Jeśli nadal chcesz dodać korzenie, to dodaj grubo posiekaną cebulę i marchewkę, aby później łatwiej było je usunąć z gotowego bulionu. Ale starta marchewka wszystko zepsuje i unosi się w bulionie w małych płatkach.

Ze skrzydełek kurczaka można przygotować mniej lub bardziej klarowny bulion. W tej części kurczaka jest mało mięsa, za to w gotowanych skrzydełkach i bulionie jest mnóstwo zdrowego kolagenu. Dlatego jeśli chcesz, żeby rosół był smaczny, zdrowy, w miarę przezroczysty i niedrogi, ugotuj go ze skrzydełek kurczaka.

Myć czy nie myć kurczaka? Opinie są różne. Istnieją kategoryczni przeciwnicy mycia kurczaka przed gotowaniem, aby nie zalać kuchni ewentualnymi bakteriami z kurczaka Salmonella. Ale wtedy w środku mogą pozostać skrzepy krwi i pozostałości płuc. Z pewnością wpłynie to na przejrzystość i smak. Jeśli nie chcesz go myć, wytrzyj dokładnie wnętrze kurczaka ręcznikiem papierowym.

W przypadku wszystkich bulionów, także tych z kurczaka, obowiązuje jedna zasada: jeśli chcesz, żeby bulion był klarowny, włóż mięso i drób do zimnej wody i cierpliwie poczekaj, aż się zagotuje.

Trzeba uważać na bulion. Najpierw doprowadzić do wrzenia na średnim lub dużym ogniu, aż do wrzenia, a gdy tylko piana (zsiadłe białko) się podniesie, usunąć ją łyżką lub sitkiem. Łyżka cedzakowa nie nadaje się do tego celu, duże otwory pozwolą piance wrócić do bulionu. I natychmiast zmniejsz ogień do minimum, aby płyn się nie zagotował, a jedynie lekko bulgotał, leniwie uwalniając unoszące się od dołu bąbelki.

Jeśli bulion aktywnie się zagotuje, mięso z kurczaka skurczy się szybciej, wyciskając sok mięsny, a białko skoaguluje. Wytworzy się piana, która przedostanie się do bulionu i pozostanie niczym mętne, szare płatki w bulionie z kurczaka. Silne gotowanie jest głównym wrogiem klarownego bulionu.

Nie można w ogóle zamknąć pokrywy ani jej zakryć, pozostawiając niewielką szczelinę. Po pierwsze, łatwiej jest monitorować utrzymanie intensywności wrzenia. Gdy tylko zacznie się gotować, spodziewaj się mętnych płatków w bulionie. Po drugie, rosół musi „oddychać”. To już jest na poziomie procesów biochemicznych. Sprawdź sam i przekonaj się: rosół gotowany na małym ogniu przy otwartej pokrywce będzie klarowny jak łza i aromatyczny, natomiast rosół gotowany pod przykryciem będzie zupełnie inny zarówno pod względem smaku, jak i przezroczystości. Pod warunkiem oczywiście, że jest ugotowany z zupy z kurczaka lub koguta.

I ostatnia rzecz – kiedy posolić bulion? Jeśli gotujesz „biało”, bez korzeni, możesz dodać sól 30-40 minut przed końcem gotowania. Ale jeśli z korzeniami, lepiej dodać sól w dwóch etapach – trochę przed dodaniem korzeni – i na koniec, do smaku, na krótko przed końcem gotowania.

Podsumujmy więc. Aby bulion był klarowny, należy: kupić odpowiednią zupę z kurczaka, usunąć pozostałą krew i płuca z ptaka, włożyć go do zimnej wody, zagotować na dużym ogniu i usunąć pianę. Gotuj na bardzo małym ogniu, do ledwo zauważalnego wrzenia, zawsze z otwartą lub lekko przykrytą pokrywką. Obserwuj wrzenie!

Jak zamienić mętny bulion z kurczaka w klarowny

Jeden ze sposobów na klarowność mętnego bulionu
Jeden ze sposobów na klarowność mętnego bulionu

Przecedź płyn przez gazę lub bardzo drobne sitko

A jednak tak się stało – nie zauważyli, bulion mocno się zagotował, zmętniał i pływały płatki skoagulowanego białka.

Jeśli płatki są duże, a dzieje się tak podczas gotowania bulionu z kurczaka, jeśli nie umyłeś dobrze wnętrza kurczaka, po prostu odcedź bulion. Można to zrobić przez drobne sitko lub umieszczając na durszlaku mokrą gazę złożoną z kilku warstw. Następnie ponownie zagotuj bulion i zdejmij z ognia. Nie gotuj długo na dużym ogniu!

Jednak z małymi cząsteczkami mętnej piany trzeba będzie postępować inaczej. Istnieje na to technika zwana rozjaśnianiem. Ta prosta procedura dotycząca białek jaj zajmie trochę czasu. Aby sklarować 1,5 litra bulionu, potrzebujesz 1 białka.

  1. Oddziel białko i żółtko. Nie potrzebujemy żółtka. Białko umieść w małej misce, w której wygodnie będzie ubić je widelcem na pianę.
  2. Bulion zagotować i zdjąć z ognia, lekko ostudzić do temperatury około 60-70 stopni.
  3. Białka ubić widelcem do podwojenia objętości, wlać do bulionu i wymieszać.
  4. Rosół postaw na ogniu i zagotuj. Gdy bulion się zagotuje, zdejmij z ognia i pozostaw na pięć minut. Następnie wróć do ognia i ponownie zagotuj. Rosół należy wymieszać podczas gotowania. Powtórz czynność 3 razy.
  5. Po ostatnim zagotowaniu usuń łyżką cedzakową powstałą na wierzchu pianę.
  6. Zwilż czystą gazę wodą i składając ją 3-4 razy, umieść ją na durszlaku lub sicie.
  7. Bulion przecedź przez gazę na drugą patelnię. Rosół stanie się klarowny jak łza i można go wykorzystać do przygotowania dowolnej zupy.

Przy okazji. Słynny rosół leczniczy z kurczaka „penicylina żydowska” gotowany jest z dodatkiem dużej ilości warzyw i czosnku. Dodaje sił i wspomaga szybką regenerację.

Uwaga dla gospodyni. Jeśli zamierzasz przygotować bulion z kurczaka z mrożonego drobiu, najpierw całkowicie go rozmroź, umieszczając go z zamrażarki na półkę lodówki. Rosół z kurczaka, który nie jest całkowicie rozmrożony, będzie mętny.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #rosół #rosół z kurczakaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja