Jak sprawić, by potrawy smażone w głębokim tłuszczu były tak zdrowe, jak to tylko możliwe
gastronomia 19 stycznia 2022 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz
Zimą mamy ochotę na pożywne dania, które dobrze nas rozgrzeją i dodadzą sił do walki z pogodą. Więc usmażmy coś smacznego; w ciepłym sezonie tego nie potrzebujemy, ale teraz jest w sam raz! Tylko róbmy to mądrze, aby potrawy wyszły smaczne i nieszkodliwe. Oto 5 wskazówek, jak prawidłowo przygotować smażone w głębokim tłuszczu smakołyki.
1. Jakich olejków używać?
Chociaż prawdopodobnie w 99% przypadków do głębokiego smażenia używa się rafinowanego oleju roślinnego: słonecznikowego, rzepakowego czy sojowego, istnieją inne oleje nadające się do smażenia, które nadają potrawie przyjemny dodatkowy smak. Oliwa z oliwek extra virgin nadaje się do smażenia w temperaturze do 180°C, a nierafinowany olej arachidowy nadaje się do smażenia w temperaturze do 200°C. Do każdego rodzaju smażenia – roztopionego masła i wytopionego tłuszczu zwierzęcego, zwłaszcza wieprzowego, ale także kurczaka, kaczki czy jagnięciny.
W 99% przypadków do głębokiego smażenia używa się rafinowanego oleju roślinnego: słonecznikowego, rzepakowego lub sojowego.
2. Jaka temperatura jest potrzebna?
Jeżeli w przepisie nie jest podana temperatura smażenia, należy kierować się rodzajem produktu i wielkością kawałków. Jeśli jest to mięso lub drób, kawałki są zwykle panierowane lub panierowane – panierka nie powinna się przypalić, a kawałki w środku powinny być usmażone. Oznacza to, że temperatura nie powinna być zbyt wysoka, od 150 do 170°C. Do warzyw bez panierki – 180°C. Do pączków – 170–185°C.
Jeśli mięso lub drób jest panierowane lub panierowane, panierka nie powinna się przypalić, a kawałki w środku powinny być podsmażone
3. Jak określić temperaturę oleju?
Termometr! Są sprzedawane we wszystkich działach sprzętu supermarketów i są niedrogie. Wybierz termometr odpowiedni do mięsa, masła i syropu cukrowego, ze skalą od 5 do 150 °C. Jeśli nie masz termometru, metoda jest następująca: kostkę białego chleba o boku 1 cm smaży się na oleju w temperaturze 180 ° C dokładnie w 20 sekund.
Wybierz uniwersalny termometr ze skalą od 5 do 150°C, który nadaje się również do głębokiego smażenia
4. Jak nie zabrudzić wszystkiego?
Jeśli nie masz frytkownicy, wybierz odpowiednią patelnię: wysoką i niezbyt szeroką. Dostanie się do niego mniej oleju i prawie nie będzie się rozpryskiwał. Umieść w pobliżu stos ręczników papierowych – możesz albo ułożyć na nich same smażone potrawy, albo ustawić sito, aby je przełożyć (produkty ciasta na sicie pozostają chrupiące, ale zamoczą się na papierze). Na tych samych ręcznikach możesz położyć łyżkę/siatkę/odpieniacz, którego używasz do wkładania i wyjmowania jedzenia.
Smażone potrawy można układać na ręcznikach papierowych, nastawiać sito, nakładać łyżkę lub łyżkę cedzakową
5. Czy jest to bardzo szkodliwe?
Jeśli nie jesz codziennie potraw smażonych w głębokim tłuszczu, nie ma problemu. I pamiętaj – im więcej oleju usmażysz, tym mniej dostanie się do Twojego organizmu. Duża ilość dobrze podgrzanego oleju szybko tworzy na produkcie skórkę, która uniemożliwia dalsze wchłanianie oleju w jego wnętrzu.
Im więcej oleju smażysz, tym mniej dostaje się do organizmu.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #frytkownicaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
16 kwietnia 2023 r
Kto smaży na oliwie z pierwszego tłoczenia, nie pisz tego ludziom, na takim oleju nie można smażyć oleju nierafinowanego
00OdpowiedźKonstanca19 stycznia 2022 r
Prawie nigdy nie gotuję potraw smażonych w głębokim tłuszczu. Po pierwsze, nie lubię smażonych i tłustych potraw; po drugie, nie lubię myć naczyń po użyciu oleju; i po trzecie, wydaje mi się, że jest to irracjonalne wykorzystanie produktów.))
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych