Jak smacznie i odpowiednio posolić łososia w domu

Jak smacznie i odpowiednio posolić łososia w domu

Jak smacznie i odpowiednio posolić łososia w domu

Tatiana Sotnikowa 6 grudnia 2023 r5.00(4)Dodaj do ulubionychUdział

Jak smacznie i odpowiednio posolić łososia w domu? Odpowiedź na to pytanie będzie interesująca dla wielu, zwłaszcza w przeddzień świąt noworocznych, kiedy ceny solonych ryb osiągają fantastyczne poziomy. Aby więc nie przepłacać (wydatków w tym okresie już nie brakuje), skorzystaj z naszych wskazówek i konkretnych przepisów! W rezultacie możesz nie tylko zaoszczędzić budżet, ale także otrzymać idealną lekko soloną rybę, która sprawi, że nawet najbardziej zwyczajny dzień będzie uroczysty.

Jak smacznie i odpowiednio posolić łososia w domuJak smacznie i odpowiednio posolić łososia w domuJak smacznie i odpowiednio posolić łososia w domuJak smacznie i odpowiednio posolić łososia w domu

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Solenie łososia na sucho w domu. Lekko solony łosoś
  • Metoda sucha solenia steków z łososia
  • Solenie na sucho kawałków łososia w 2 godziny: szybko i smacznie!
  • Lekko solony łosoś z pomarańczą
  • Łosoś norweski z koperkiem (gravlax)
  • Łosoś z koprem włoskim i koniakiem

Zdecydowałeś się więc na posolenie łososia, pstrąga, łososia skarpetkowego i łososia coho w domu. Powiedzmy od razu, że najdroższy finansowo będzie zakup czerwonej ryby. Lepiej oczywiście kupić schłodzone: okaże się delikatniejsze i smaczniejsze. Jeśli nie jest to możliwe, kupuj mrożone, zabierz do domu i włóż do lodówki. Tak, tak, ryby należy tam rozmrażać, a nie w temperaturze pokojowej! I nie chodzi o to, aby Twój kot mógł do niego wkroczyć i poważnie zepsuć sprawę, ale o to, aby proces rozmrażania następował powoli. Tylko w tym przypadku miąższ łososia (lub innego przedstawiciela rodziny łososiowatych) nie straci dużo wilgoci i pozostanie soczysty.

Solenie łososia na sucho w domu. Lekko solony łosoś

Łosoś lekko solony, solony na sucho
Łosoś lekko solony, solony na sucho

Tak czy inaczej masz tuszę rybną. Odetnij głowę, płetwy i ogon (tworzą wspaniałą zupę). Oczyść rybę, a następnie wypatrosz ją. Przekrój wzdłuż na pół i usuń kręgosłup. Następnie każdą część pokroić na 2-4 części, w zależności od wielkości tuszy. Teraz możesz zacząć solić rybę.

Nawiasem mówiąc, od razu omówmy metodę gotowania, o której dzisiaj porozmawiamy. Omówimy głównie solenie na sucho, które jest najbardziej optymalne dla tłustych ryb. W przypadku śledzia często stosuje się gotowanie w solance, gdyż jego miąższ jest mniej kruchy. Nasz „materiał” jest delikatny, dlatego warto działać na sucho.

Przede wszystkim przygotuj dość szeroki pojemnik, szklany lub emaliowany: kawałki ryby powinny się w nim swobodnie układać. W małej misce wymieszaj sól, cukier i mielony czarny pieprz. Na 1 kg filetu rybnego potrzeba 1 łyżkę cukru i 2 łyżki soli. Dodać mielony pieprz do smaku. Nawiasem mówiąc, zamiast tego można użyć suszonych ziół, kminku, kardamonu, a nawet startej skórki z cytryny. Ale jeśli mówimy o klasyce, dozwolony jest tylko pieprz i nie zawsze.

Weź kawałek filetu rybnego. Sprawdź, czy nie ma małych nasion i jeśli są, usuń je pęsetą. Połóż filety skórą do dołu na stole roboczym. Posyp odrobiną mieszaniny soli. Delikatnie wetrzyj mieszaninę w mięso ryby. W ten sam sposób przygotuj pozostałe kawałki.

Wlej trochę tej samej mieszanki marynującej na dno szerokiego pojemnika. Połóż jeden kawałek ryby skórą do dołu. Przykryj drugim (skórą do góry). Posyp odrobiną mieszanki marynującej. Jeśli pozwala na to miejsce, umieść inne elementy w pobliżu. Przykryj górną część pojemnika folią spożywczą. Rybę przechowuj w lodówce przez co najmniej 12 godzin. Po tym czasie otrzymasz najdelikatniejszego lekko solonego łososia (pstrąg, łosoś sockeye, łosoś coho). Wyjmij rybę, dokładnie spłucz nadmiar soli zimną przegotowaną wodą i pokrój filet w cienkie plasterki. Podawaj i ciesz się! Jeśli nie umyjesz ryby i pozostawisz ją w tej formie na dwa lub więcej dni, nie będziesz już lekko osolony, ale całkowicie osolony. Ale w każdym razie lepiej go użyć w ciągu 5 dni.

Ale co, jeśli półśrodki nie są dla Ciebie i chcesz od razu uzyskać jaśniejszy efekt, czyli dobrze soloną rybę? Odpowiedź jest oczywista! Wystarczy zwiększyć ilość soli i zmniejszyć ilość cukru. I pamiętaj, że im dłużej ryba jest przechowywana, tym staje się bardziej słona.

I jeszcze jedno. Niektórzy soloją ryby bez dodatku cukru i są szczerze zaskoczeni, dlaczego jest to potrzebne w tym przypadku. Odpowiadamy! Po pierwsze, cukier uelastycznia włókna ryb, a po drugie, uatrakcyjnia ich smak.

Metoda sucha solenia steków z łososia

Steki z łososia solone przyprawami i ziołami okazują się równie smaczne jak filety
Steki z łososia solone przyprawami i ziołami okazują się równie smaczne jak filety

Jeśli nie masz możliwości lub ochoty kupić całej tuszy łososia, ale w sklepie znajdziesz steki, posol je: również okaże się bardzo smaczne. Wiesz już, jak postępować z zamrożonymi. Jeśli steki z łososia (pstrąg, łosoś coho, łosoś sockeye) są świeże, wystarczy je położyć na stole i delikatnie natrzeć ze wszystkich stron mieszaniną marynowaną (proporcje cukru i soli są takie same jak w całej tuszy) ). Następnie ułóż steki jeden na drugim i włóż je do szczelnego worka. Zawiąż i włóż do lodówki. Po 4 godzinach wyjąć, odsączyć nadmiar płynu i pokroić mięso ryby na kawałki. Przypominamy, że można dodać zioła lub przyprawy do smaku.

Solenie na sucho kawałków łososia w 2 godziny: szybko i smacznie!

Pyszny, lekko solony łosoś i inne czerwone ryby można przygotować w 2 godziny
Pyszny, lekko solony łosoś i inne czerwone ryby można przygotować w 2 godziny

Masz w domu świeże filety z łososia (pstrąg, łosoś coho, łosoś sockeye), ale chcesz dostać soloną rybę „tu i teraz”? Problem można rozwiązać prosto i dosłownie w 2 godziny! To prawda, że ​​​​w tym przypadku sugerujemy stosowanie nie metody solenia na sucho, ale „mokrej”, ale nie spowoduje to żadnych specjalnych trudności.

Zatem najpierw pokrój 500 g miąższu łososia (na przykład!) bez skóry na małe kawałki i włóż do szklanej miski. Rozpuść 2 łyżki soli i 1 łyżkę cukru w ​​500 ml ciepłej wody. Powstałym płynem zalać rybę. Przykryj górną część miski folią spożywczą i włóż do lodówki do posolenia.

Po dokładnie 2 godzinach kawałki układamy na sicie, aby odsączyć solankę. Gotowy! Najdelikatniejszą, lekko soloną rybę zjadaj samą lub ze świeżym białym pieczywem, posmarowanym pysznym masłem.

Lekko solony łosoś z pomarańczą

Lekko solony łosoś z pomarańczą
Lekko solony łosoś z pomarańczą

Ta metoda solenia czerwonej ryby jest jak najbardziej sylwestrowa! Będzie gotowe do podania po około 12 godzinach, więc jeśli zrobicie wszystko wieczorem 30 grudnia, ryba będzie gotowa już następnego dnia. Weź więc dobry kawałek filetu z łososia (lub innego łososia) o wadze około 500 g i przekrój go na pół. W osobnej misce wymieszaj 2 łyżki soli, 1 łyżkę cukru i 1 łyżeczkę suszonych ziół prowansalskich. Dużą pomarańczę pokroić w plasterki. Drobno posiekaj trzy gałązki koperku.

Umieść 3-4 plasterki pomarańczy w szerokiej szklanej lub emaliowanej misce. Posypać odrobiną mieszanki marynowanej i koperkiem. Ułóż filety rybne skórą do dołu. Posypać ponownie odrobiną mieszanki marynowanej i koperkiem. Na wierzchu ułożyć plasterki pomarańczy (zostawić parę) i filety rybne skórą do góry. Posypać odrobiną mieszanki marynowanej i koperkiem. Ułożyć pozostałe pomarańcze. Przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki na 12 godzin. Następnie pokrój w cienkie plasterki i podawaj na stole rybę z jej wykwintnym cytrusowym aromatem.

Łosoś norweski z koperkiem (gravlax)

Łosoś norweski z koperkiem
Łosoś norweski z koperkiem

Ta metoda przygotowania czerwonej ryby jest często stosowana w Norwegii. Powstała przystawka jest niezwykle delikatna i naprawdę lekko solona. Im świeższa i tłusta ryba, tym lepszy wynik!

Oczyszczony filet z łososia (500 g) umyć, dobrze osuszyć papierowym ręcznikiem i pokroić w cienkie, długie, wąskie plasterki. Umyj kilka gałązek koperku i drobno posiekaj. Każdy plaster łososia posyp solą i cukrem (w sumie 2 łyżeczki soli, jedna cukru) i koperkiem. Skropić sokiem z cytryny (najlepiej za pomocą specjalnego sprayu kuchennego). Następnie układamy jedno na drugim, układamy na talerzu i przykrywamy dwiema warstwami folii spożywczej. Dociśnij małą praską i odstaw na jeden dzień na zimno. Rybę tę można przechowywać przez około 5 dni.

Łosoś z koprem włoskim i koniakiem

Łosoś z koprem włoskim i koniakiem
Łosoś z koprem włoskim i koniakiem

Ten przepis może zadziwić nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy! Czerwoną rybę soli się nie na sucho, ale „na mokro” z przyprawami, koprem włoskim (jej smak jest delikatniejszy niż koperek) i koniakiem. Tego drugiego nie należy się bać: w gotowej przekąsce w ogóle nie czuć alkoholu! Jednak smak ryby nabiera bardzo ciekawych, pikantnych nut, które potęgują aromaty kolendry i ziela angielskiego.

Najpierw przygotuj solankę. Rozpuścić 2 łyżki soli, 1 łyżkę cukru w ​​500 ml wody i doprowadzić do wrzenia. Dodać 2 liście laurowe, 4 groszki ziele angielskie, łyżeczkę nasion kolendry i gotować przez 1 minutę. Pozwól ostygnąć. Dolać łyżkę koniaku i wymieszać. Drobno posiekaj zieleninę kopru włoskiego.

Oczyszczony filet z łososia (500 g) umyć, dobrze osuszyć papierowymi ręcznikami i pokroić w cienkie plasterki. Układać warstwami w emaliowanym naczyniu, posypując koprem włoskim. Napełnij solanką. Zamknij szczelnie patelnię z rybą i włóż do lodówki na 2 godziny. Po określonej godzinie można podać przystawkę.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #łosoś #łosoś lekko solonyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja