Co ugotować z gruszek pod koniec sierpnia i dlaczego są one szczególnie przydatne
Co ugotować z gruszek, to niezwykle ważne pytanie na koniec lata, ponieważ teraz te owoce są u szczytu dojrzałości, soczystości, smaku, aromatu i korzyści. Powiemy Ci, dlaczego letnie gruszki są dobre, jak je wybierać, przechowywać i co najważniejsze, jakie dania z gruszkami zdecydowanie warto przygotować samodzielnie.
O czym porozmawiamy w artykule:Zalety gruszekJak wybrać gruszkiJak przechowywać gruszkiCo ugotować z gruszekPrzepisySorbet gruszkowy z miodem i przyprawamiSałatka gruszkowo-orzechowa
Korzyści z gruszek
Gruszka jest produktem hipoalergicznym. Nie bez powodu pierwsze karmienie niemowląt często rozpoczyna się od puree z gruszek. Dzięki niskiej kaloryczności (50 kcal/100 g) już jedna gruszka zawiera aż 20% dziennego zapotrzebowania na błonnik. Te błonniki pokarmowe są niezbędne do stabilnego funkcjonowania układu trawiennego i służą jako pożywienie dla pożytecznych bakterii. Gruszka nie ustępuje słodyczą jabłku, zawiera też dużo cukrów owocowych, ale dodatkowo zawiera sorbitol, naturalną substancję słodzącą, dlatego dla osób starających się ograniczyć spożycie cukru gruszki są preferowane od jabłek. Nie obieraj gruszek ze skórką, zwłaszcza, że odmiany letnie mają cienką i delikatną skórkę, bo pozbawisz się w ten sposób korzystnych dla serca i naczyń flawonoidów. te pigmenty roślinne zmniejszają łamliwość naczyń włosowatych, działają antyseptycznie i aktywują pracę enzymów trawiennych. Gruszki są bogate w arbutynę – substancję zwalczającą infekcje i stany zapalne, naturalny środek immunostymulujący.
Jak wybrać gruszki
Dojrzałość gruszki trudno określić na podstawie wyglądu: kolor zależy od odmiany, dlatego dojrzałe mogą być owoce zielone, czerwono-żółte i brązowawe. Dojrzałość można ocenić po miękkości: gruszka dojrzewa od rdzenia do skórki, więc szyjka gruszki w pobliżu ogonka staje się najpierw miękka. Lekko dociśnij to miejsce – jeśli miąższ ustąpi, gruszka będzie w środku słodka i soczysta. Zapach jest również doskonałym wskaźnikiem dojrzałości: dojrzała gruszka emanuje subtelnym, apetycznym aromatem.
Jak przechowywać gruszki
Torbę niedojrzałych gruszek można zostawić na parapecie, opalanie przyniesie im tylko korzyść. Staraj się obchodzić z dojrzałymi owocami bardzo ostrożnie: gruszki to delikatne stworzenia. Im mniej będą się ze sobą kontaktować i uderzać jak dojrzałe beczki, tym bardziej pozostaną nienaruszone.
Co ugotować z gruszek
1. Gruszka o stromych ściankach jest idealnym przedmiotem do nadziewania. Nadzienie do owoców obranych z rdzenia i duszonych w winie lub syropie może być bardzo różne – od czekolady z orzechami i masą twarogową z rodzynkami po ostry ser pleśniowy lub wędzone mięso.
Gruszkę można nadziewać czekoladą, orzechami, masą twarogową z rodzynkami i niesłodzonym nadzieniem – ostrym serem pleśniowym lub wędzonym mięsem
2. Konfitura gruszkowa z czerwonym winem – stary mołdawski przepis. Na 1 kg gruszek potrzeba 300 ml wina (najlepiej półsłodkiego), 1 kg cukru i 150 ml wody. Zrób syrop z cukru, wody i wina. Gruszki nakłuć widelcem i pozostawić w syropie na kilka godzin. Następnie przygotuj dżem w zwykły sposób.
Przygotuj dżem z czerwonego wina z gruszek według starego mołdawskiego przepisu
3. Kompot gruszkowy okazuje się blady, dlatego warto dodać do niego jagody, aby uzyskać nasycony kolor i bogaty smak. Odpowiednie są maliny, czarne porzeczki i jeżyny. Pamiętaj, aby włożyć laskę cynamonu do słoika: naprawdę ozdabia gruszki.
Do kompotu gruszkowego możesz dodać maliny, czarne porzeczki lub jeżyny, aby uzyskać bogatszy smak i bogatszy kolor.
4. Co dziwne, gruszki dobrze dogadują się z mięsem. Dodaj kilka pokrojonych gruszek do gulaszu wołowego, jagnięcego lub wieprzowego, a może nawet z ziemniakami i cebulą, i dodaj świątecznego akcentu codziennemu daniu.
Gruszki stanowią doskonały dodatek do mięs – wołowiny, jagnięciny czy wieprzowiny.
Przepisy
5. Sorbet gruszkowy z miodem i przyprawami to oryginalny przepis na lato, który łatwo przygotować w domu. Oczywiście, jeśli masz w domu maszynę do lodów, wszystko okaże się jeszcze łatwiejsze, ale przy zwykłym blenderze nie będzie większego zamieszania. Gruszki należy obrać i wypestkować, a następnie zmiksować na puree z sokiem, miodem i przyprawami. Następnie mieszaninę zamraża się w zwykłej zamrażarce, obowiązkowo mieszając podczas procesu.
Sorbet gruszkowy z miodem i przyprawami (Mój Magnit)
6. Od przygotowania możesz rozpocząć swój poranek pysznie, łatwo i elegancko sałatka z gruszką i orzechami włoskimi. Natychmiast się obudzisz i zyskasz więcej sił. Bo sałatka jest według naszego przepisu okazuje się niesamowite. Wszystkie składniki są tu na swoim miejscu – gruszka, jogurt, płatki owsiane i orzechy włoskie, doprawione cukrem waniliowym, cynamonem i sokiem z cytryny. Połączenie jest idealne, smak niesamowity. Czego jeszcze potrzeba do najlepszego śniadania na świecie? Może filiżanka aromatycznej kawy… A gdy Twój poranny napój będzie się już przygotowywał, Ty będziesz mieć czas na przygotowanie zdrowego dania dla całej rodziny. Dodam kilka lifehacków we własnym zakresie. Aby spróbować sałatki okazało się ciekawsze, lekko podsmaż płatki owsiane i orzechy na suchej patelni. A jeśli masz trochę więcej czasu, wysusz orzechy włoskie w piekarniku. Lub zrób to wcześniej.
Sałatka Gruszkowo-Orzechowa (Mój Magnit)
Kobiecy kształt gruszki jest wynikiem stuleci selektywnej hodowli. Dzikie gruszki, z których wywodzą się pierwsze odmiany uprawne, były okrągłe, podobnie jak jabłka. Ale próbując zwiększyć plon uprawianych drzew, hodowcy odkryli w gruszy niesamowitą zdolność: aby umieścić więcej owoców na gałęzi i „otworzyć” je na promienie słoneczne, gruszka zmieniła swój kształt, stając się cieńsza na górze i pozostając grubo poniżej.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #gruszkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych