Jak przygotowujemy mleko skondensowane, Varenets, jogurt i ser w domu z mleka, własne doświadczenia

Jak przygotowujemy mleko skondensowane, Varenets, jogurt i ser w domu z mleka, własne doświadczenia

Jak przygotowujemy mleko skondensowane, Varenets, jogurt i ser w domu z mleka, własne doświadczenia

Olga Zacharowa 26 sierpnia 2023 r4,67 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz

Jeśli lubisz pyszne domowe jedzenie, oto 4 wspaniałe dania, które możesz przygotować samodzielnie, używając zwykłego mleka. I nie trzeba do tego kupować żadnych specjalnych kultur starterowych ani enzymów! Porozmawiamy o osobistych doświadczeniach redakcji i naszych znajomych szefów kuchni. Sprawdzone, wszystko działa!

domowy ser

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Mleko skondensowane „Chai masala”
  • Domowe Varenets
  • Fińskie mleko zsiadłe bez podgrzewania
  • Domowy ser z pestkami, suszonymi morelami lub ziołami

Mleko skondensowane „Chai masala”

Marianna Orlinkova, zastępca redaktora naczelnego magazynu Gastronomproponuje przetestować w praktyce przepis na domowe mleko skondensowane, które w smaku nie przypomina zbytnio sklepowego, ale jest nie mniej dobre. Jeśli lubisz pić herbatę z przyprawami i mlekiem w indyjskim stylu, ten produkt jest dla Ciebie. Mleko skondensowane można rozcieńczyć herbatą lub nawet wrzącą wodą – od razu otrzymasz aromatyczny napój, możesz też polać nim naleśniki, gofry i namoczyć warstwy biszkoptu.

Duży plus tego przepisu: nadaje się każde mleko – niekoniecznie surowe. Do takiego mleka skondensowanego wystarczy nawet ultrapasteryzowane mleko skondensowane!

Mleko skondensowane „Chai masala”
Mleko skondensowane „Chai masala”

Do przygotowania około 1,2 litra mleka skondensowanego potrzebujesz:

  • 1 litr mleka o zawartości tłuszczu 3,2%.
  • 1 łyżka. l. liście czarnej herbaty
  • 10 pudełek kardamonu
  • 2 laski cynamonu
  • 1/5 części gałki muszkatołowej
  • 1,5 cm świeżego korzenia imbiru
  • 1 łyżeczka mielone goździki
  • 500 g cukru
  1. Wlać mleko do rondla. Dodać herbatę, pokruszone strąki kardamonu, posiekane laski cynamonu i gałkę muszkatołową, pokrojony imbir i goździki.
  2. Doprowadź mleko do wrzenia na małym ogniu i gotuj przez 2–3 minuty. Zdjąć z ognia. Przykryj patelnię pokrywką i odstaw mleko z przyprawami na 4–10 godzin. Gdy tylko ostygnie, przenieś patelnię do lodówki.
  3. Odcedź mleko. Wlać do rondelka i dodać cukier. Doprowadzić do wrzenia i gotować na małym ogniu, często mieszając, aż mieszanina zgęstnieje i powstanie zwykłe skondensowane mleko. Przelać do wysterylizowanych słoików i zwinąć lub przechowywać w lodówce i aktywnie wykorzystywać.

Domowe Varenets

Przygotowanie Varents nie sprawia żadnych trudności, jedyną rzeczą jest to, że przygotowanie zajmuje dość dużo czasu, ale można go również przechowywać do 5 dni. Warenety na zimno można podawać z cukrem, mielonym cynamonem lub miodem i spożywać z wypiekami, ciasteczkami, krakersami waniliowymi lub po prostu z pieczywem.

W sezonie doskonałym dodatkiem do Varents są świeże jagody i plasterki owoców, szczególnie dobrze komponuje się z gruszkami. Jeśli jest dużo Varents, użyj go do gotowania podpłomyk, naleśniki I babeczki.

Domowe Varenets
Domowe Varenets

Do przygotowania około 700 ml Varents potrzebne będą:

  • 1 litr świeżego lub niesterylizowanego mleka krowiego
  • 1 łyżka. l. rustykalna niesterylizowana śmietana o zawartości tłuszczu powyżej 40%
  1. Wlać mleko do żaroodpornego garnka i zagotować na kuchence. Gdy tylko się zagotuje, wstawiamy piekarnik do nagrzanego piekarnika na 90°C i natychmiast zmniejszamy temperaturę do 80°C. Obserwuj mleko: gdy na powierzchni utworzy się kremowa piana, rozpuść ją łyżką.
  2. Gdy doliczysz 5 „wnękowych” pianek, wyłącz piekarnik. Schłodź mleko do 40°C bez wyjmowania garnka z piekarnika.
  3. Wyjmij garnek z piekarnika i dodaj śmietanę. Dokładnie wymieszaj. Przykryj garnek ręcznikiem i włóż ponownie do piekarnika. Pozostaw na 8-12 godzin. Pod koniec tego okresu Varenets będzie gotowy.

Fińskie mleko zsiadłe bez podgrzewania

Podawaj zsiadłe mleko na zimno ze świeżymi sezonowymi jagodami, przyprawioną mieszanką cukru, sproszkowanego imbiru i mielonego cynamonu lub miodu i wanilii. Na tej podstawie gotuj plantatorzy burakówbezalkoholowe koktajle i koktajle, ciasto waflowe, babeczki I Charlotte, zamarynować kurczaka mieszając jogurt z adjika. A Fermentując mleko zsiadłym mlekiem, można przygotować pyszny twarożek.

Fińskie mleko zsiadłe bez podgrzewania
Fińskie mleko zsiadłe bez podgrzewania

Do przygotowania 1,2 litra jogurtu potrzebujesz:

  • 4 łyżki l. rustykalna niesterylizowana śmietana o zawartości tłuszczu powyżej 40%
  • 1 litr świeżego lub niesterylizowanego mleka
  • 200 ml śmietany o zawartości tłuszczu 30% i więcej
  1. Użyj 4 ceramicznych garnków lub kubków o pojemności 300 ml. Do każdego włóż po 1 łyżce. l. śmietana. Wstrząśnij pojemnikami tak, aby zakryły nie tylko dno, ale i ścianki pojemnika.
  2. Wymieszaj mleko i śmietanę, aż będą gładkie. Płyn rozlać do pojemników i pozostawić w temperaturze pokojowej na 24 godziny.
  3. Gotowy jogurt wkładamy do lodówki na co najmniej 1 godzinę.

Domowy ser z pestkami, suszonymi morelami lub ziołami

To przepis z Natalie Kosmacheva, szefowa kuchni marki SawaChef ze Smoleńska. „Pod koniec XIX i na początku XX wieku obwód smoleński słynął z serów. Hodowano tu krowy mleczne rasy szwajcarskiej i bawarskiej, na polach i łąkach było dużo zieleni, a także zręcznych rąk. Teraz oczywiście sera szwajcarskiego nie będę w stanie zrobić w swojej pracowni gastronomicznej, ale z łatwością mogę zrobić ser domowy. I każda gospodyni domowa może ugotować to w domu. I lepiej – w łaźni wodnej. Dzięki temu łatwiej uchwycić moment, w którym należy zdjąć masę serową z ognia.

Przed formowaniem do masy serowej przed formowaniem można dodać bardzo drobno posiekane suszone pomidory, smażone grzyby leśne, oliwki, dowolne orzechy lub przyprawy np. kminek, kminek, nasiona selera. Ser ten dobrze smakuje jako przystawka z winogronami, gruszkami, miodem lub miękką musztardą. Wystarczy wcześniej wyjąć z lodówki, ser w temperaturze pokojowej smakuje lepiej. Dodatkowo do sałatek i kanapek dodaje się domowy ser, a w miskach posypuje kremowymi zupami warzywnymi kruszonką serową. Stanowi także wspaniałe nadzienie do tartaletek i małych placków.”

Domowy ser od Natalii Kosmachevej, szefowej kuchni marki SawaShef ze Smoleńska (fot. Roman Shakhtin, styl: Polina Baneva)
Domowy ser od Natalii Kosmachevej, szefowej kuchni marki SawaShef ze Smoleńska (fot. Roman Shakhtin, styl: Polina Baneva)

Do przygotowania około 1 kg sera potrzebujemy:

  • 350 g kwaśnej śmietany 25% tłuszczu
  • 2 jajka
  • 6 g cukru
  • 7 gramów soli
  • 1 litr niepasteryzowanego mleka o zawartości tłuszczu 3,5% i więcej
  • pestki, suszone morele lub zioła jako dodatek
  1. W misce wymieszaj śmietanę z jajkami, ubitą na gładką masę z cukrem i solą. Dokładnie wymieszaj.
  2. W rondlu zagotuj mleko na średnim ogniu. Zmniejsz ogień do małego, cały czas mieszając, cienkim strumieniem wlewaj masę śmietanowo-jajeczną. Nie przerywając mieszania, poczekaj, aż mleko zacznie się ścinać i powstaną płatki mleczne. Zdjąć z ognia i ostudzić na blacie do temperatury pokojowej, przykrywając patelnię pokrywką.
  3. Jeśli dodasz pestki, drobno posiekane suszone morele lub zioła, zrób to dokładnie mieszając masę na gładką masę.
  4. Złóż duży kawałek gazy 3-4 razy, wyłóż sito lub durszlak tak, aby wolne krawędzie gazy zwisały. Przenieś tam przygotowaną masę i wyciśnij ją. Połącz luźne końce gazy i uformuj „węzeł”. Powiesić nad miską na 40-45 minut.
  5. Mieszankę serową podzielić na części w zależności od potrzeb. Można każdy owinąć w kilka warstw gazy, tworząc wysokie krążki i umieścić pod prasą na 8-12 godzin. Zdjąć gazę i podawać np. z rzodkiewkami na grzance.

Jak zrobić domowy twarożek poprzez fermentację mleka kwaskiem cytrynowym, przeczytaj tutaj, z użyciem jogurtu (przepis tutaj) lub świeżej kwaśnej śmietany (przepis tutaj).

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #mleko #mleko skondensowane #warenets #ser domowy #jogurtPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Olga ZacharowaOlga Zacharowa25 czerwca 2020 r

Gość, przepraszam, ale co mają z tym wspólnego holenderski i rosyjski? )

00Odpowiedź

Gość (gość)

25 czerwca 2020 r

ser „rosyjski” – 50% tłuszczu. Ser Golan – 75% tłuszczu. Pytanie, który smakuje lepiej?

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja