Jak przygotowuję lekkie zimne zupy na upalne lato, od okroshki po gazpacho
gastronomia 03 czerwca 2022 r4,80 (5)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz
Za najbardziej letnie zupy uważa się rosyjską okroshkę i hiszpańskie gazpacho. Idealnie nadają się na zmysłowe obiady lub gorące kolacje. Ale oprócz wersji klasycznych są też te oryginalne, które uwielbia moja rodzina. Oto sześć oryginalnych przepisów na te chłodniki, a każdy z nich jest wspaniały na swój sposób. Od okroshki z przegrzebkami po gazpacho z truskawkami. Zainspiruj się!
Klasyczna okroshka na opaleniźnie
Jednym z popularnych sposobów przyprawiania okroshki jest zmieszanie kefiru z zimną wodą gazowaną, tak aby zupa miała zarówno kwaskowatość, jak i orzeźwiające bąbelki. Tan ma jedno i drugie, więc klasyczny przepis na okroshkę na opaleniźnie podoba się znanemu smakowi, ale brzmi trochę inaczej.
Okroshka na tańcu
Do gotowania 4 porcje potrzebować:
ziemniaki – 4 szt.
jajko gotowane – 4 szt.
rzodkiewki – 8-10 szt.
ogórek świeży – 2 szt. (mały)
Kiełbasa lekarska lub kawałek gotowanej wołowiny – 500 g
musztarda, śmietana, zielona cebula – do smaku
opalenizna – 600-800 ml
1. Ziemniaki ugotuj do miękkości. Ostudź, obierz. Pokrój w kostkę.
2. Kiełbasę pokroić w kostkę. Jajka pokroić w kostkę. Rzodkiewki pokroić w cienkie plasterki. Ogórki pokroić w kostkę. Drobno posiekaj warzywa.
3. Wymieszać ziemniaki, kiełbasę, jajka, rzodkiewki, ogórki. Sól i pieprz. Ułożyć na talerzach.
4. Zalać opalenizną, posypać ziołami. Podawać z zimną śmietaną.
Okroshka na białym kwasie chlebowym z rzodkiewkami i zieloną cebulą
Zgodnie ze wszystkimi zasadami okroshkę należy doprawiać nie słodkawym ciemnym kwasem, ale białym kwaśnym kwasem. Jest bardziej orzeźwiający w upalny dzień i lepiej komponuje się z warzywami i mięsem. To wieloletnia tradycja: w dawnych czasach mieszankę siekanych warzyw, wierzchołków i cebuli uzupełniano zalewą z ogórków lub kapusty, która zawierała jeszcze więcej kwasu. Ostatnio nawet duże fabryki zaczęły produkować biały kwas chlebowy, więc spróbuj zrobić okroshkę, korzystając z tego przepisu. Aby uzyskać bardziej przeszywający smak, do okroshki można dodać startego chrzanu.
Okroshka z białym kwasem
Aby przygotować, potrzebujesz:
kwas chlebowy biały – 800 ml
chrzan, tarty – 1 łyżka. lub do smaku
Musztarda Dijon – 1 łyżka. lub do smaku
jajko gotowane – 4 szt.
ziemniaki gotowane (bez skóry) – 2-3 duże ziemniaki
sok z cytryny – 1 łyżeczka.
rzodkiewki – 5-6 sztuk
ogórek – 2-3 średnie ogórki
koperek – kilka gałązek
zielona cebula – 4-5 piór
śmietana – do smaku
gruba sól
1. Ugotowane ziemniaki obrać i posypać cytryną. 2. W misce utrzyj żółtka z chrzanem i musztardą na gładką masę. Wlać 200 ml kwasu chlebowego, dobrze wymieszać. 3. Ogórki i rzodkiewki pokroić w paski o długości 2-2,5 cm i szerokości 0,2 x 0,3 ml. Ziemniaki pokroić w kostkę 1 x 1 cm, ułożyć na talerzach. 4. Drobno posiekaj cebulę i ułóż ją na talerzach. 5. Polać wszystko mieszanką kwasu chlebowego z puree z żółtek i dodać pozostały kwas. 6. Białka pokroić w kostkę o boku 5 mm i ułożyć na talerzach. Dodać sól i wymieszać. Posypać drobno posiekanym koperkiem. Śmietanę podawać oddzielnie w sosjerce.
Biała okroshka z przegrzebkami i wędzoną rybą
Okroshka z przegrzebkami i krewetkami nie jest daniem na co dzień. Ale jeśli chcesz zjeść uroczystą kolację w letni upał, taka uroczysta zupa będzie wyglądać na stole całkowicie organicznie. Do dressingu polecamy jogurt pitny, gdyż kwas chlebowy będzie za mocny do delikatnych owoców morza.
Biała okroshka z przegrzebkiem, krewetkami i wędzonym dorszem
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
przegrzebek – 4 szt.
ogórek – 2 szt. (mały)
gotowane krewetki – 12 szt.
jogurt do picia – 600 ml
gazowana woda mineralna – 200 ml
rzodkiewki – 3-4 szt.
dorsz wędzony – 4 sztuki
łodyga selera – 1 szt.
ocet – 1 łyżka.
koperek do dekoracji – kilka gałązek
zielony olej – 2 łyżki.
1. Łodygę selera pokroić w kostkę i marynować przez 15 minut w occie. 2. Ogórki pokroić w paski, rzodkiewki i przegrzebki w cienkie plasterki. 3. Na środku talerza połóż przegrzebek, filet z dorsza i obrane gotowane krewetki. 4. Udekorować marynowanym selerem, gałązkami koperku, posypać zieloną oliwą, 5. Jogurt wymieszać z wodą pitną, jeśli jest za gęsty, doprawić okroshkę.
Gazpacho z nektarynkami
Wersja gazpacho, w której owoce i warzywa leżą obok siebie na talerzu, jest typowa dla południa Hiszpanii. Jest to rozwiązanie raczej organiczne, gdyż pod względem słodyczy, soczystości i innych cech smakowych dobry pomidor w sezonie jest raczej owocem. W gazpacho owocowo-jagodowym równowaga pomiędzy słodyczą i kwasowością jest doskonale zachowana: pomidory i nektarynki istnieją w nim na równi i świetnie się ze sobą dogadują.
Gazpacho z nektarynkami
Do przygotowania 4-6 porcji potrzebne będą:
dojrzałe, duże pomidory – 400 g
ogórki – 100 g
papryka – 150 g
cebula czerwona – 50 g
natka pietruszki – 3 g
bazylia – 3 g
czosnek – 6 g
chrupiąca focaccia lub bagietka francuska – 40 g
koper włoski – 40 g
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 5 ml
ocet balsamiczny (ciemny) – 6 ml
cukier – do smaku
sok z nektarynki – 100 ml
słodkie przeciery pomidorowe – 400 ml
sól – do smaku
Aby przesłać:
ogórek 1 szt.
rzodkiewki 1-2 szt
kilka gałązek bazylii
nektarynka – 2 szt.
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 10 ml
mielony czarny pieprz – do smaku
1. Na bulion pomidorowy do gazpacho zmiksuj w blenderze pomidory z puszki z 2 g soli. 2. Obierz świeże pomidory i usuń nasiona. Wrzucić do blendera, dodać ogórki, paprykę, cebulę, zioła, czosnek, pieczywo, sos pomidorowy, koper włoski, oliwę, ocet balsamiczny, sól i cukier oraz puree. Dodać sok z nektarynki i wymieszać. Fajny. 3. Przygotowane gazpacho przełóż na talerz, udekoruj plasterkami rzodkiewki, ogórków, nektarynek i listkami bazylii. Dodać pieprz i skropić oliwą.
Klasyczne gazpacho
Najbardziej hiszpańska zupa przygotowywana jest według tradycyjnej receptury: pomidory, papryka, dużo octu, odrobina oliwy, szczypta cukru, czosnku i pieprzu. W nowoczesnej wersji do gazpacho praktycznie nie dodaje się chleba, lecz zalewa się hojną ilością sosu warzywnego, który miksuje w blenderze, aż uzyska gładką i delikatną konsystencję. Gazpacho można ozdobić plasterkami warzyw i podać na zwykłym talerzu. Możesz też wlać go do kieliszka koktajlowego jako poczęstunek na letni bufet.
Klasyczne gazpacho
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
Dla bazy:
różowe pomidory – 800 g
czerwone słodkie pomidory – 400 g
świeże ogórki – 100 g
łodyga selera – 80 g
cebula czerwona – 40 g
czosnek – 2-3 ząbki
papryka – 3 szt.
ocet winny – 1 łyżka.
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 2 łyżki.
cukier 1 łyżka.
sól, pieprz
Aby przesłać:
papryka – 1 szt.
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia – 2 łyżki.
łodyga selera – 1 szt.
ogórek – 1 szt.
cebula czerwona – 1 szt.
4 jajka na twardo
sałatka kukurydziana i chipsy chlebowe do dekoracji
1. Wszystkie warzywa pokroić w dowolny kształt. 2. Do warzyw dodać ocet winny, oliwę, sól, pieprz i cukier. 3. Zmiksuj wszystko w blenderze na kremową masę. Następnie przecedzić przez duże sito i ostudzić. 4. Gotowe gazpacho przełóż na talerz do zupy, udekoruj sałatką kukurydzianą i chipsami chlebowymi. 5. Zupę podawać z warzywami pokrojonymi w drobną kostkę i posiekanym jajkiem.
Gazpacho z truskawkami
Niezwykle pachnące, letnie, lekkie gazpacho to doskonała propozycja na zakończenie sezonu truskawkowego, gdy jedzenie jagód jest po prostu nudne, nie wystarczy ich na konfiturę, a dla ożywienia smaku zupy pomidorowej mała garść wystarczy.
Gazpacho z truskawkami
Do przygotowania 4 porcji potrzebne będą:
słodkie dojrzałe pomidory – 1 kg 200 g
czerwona cebula – 1 szt.
czosnek – 2 ząbki
truskawki – 8-10 jagód
ser burrata – 100 g
świeża bazylia do dekoracji
kilka kropli sosu Tabasco
cukier – 1 łyżeczka.
oliwa z oliwek – 1 łyżka.
krem balsamiczny – 1 łyżka.
sól, pieprz
1. Pomidory, cebula, czosnek, sos Tabasco, sól i pieprz w blenderze. 2. Wlać zupę do misek. Na wierzchu ułożyć kawałki buraty, udekorować truskawkami, bazylią i kremem balsamicznym. Skropić oliwą z oliwek.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #okroshka #gaspacho #okroshka z kwasemPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstanca3 czerwca 2021 r
Okroshkę gotuję głównie na białym, domowym kwasie chlebowym lub kefirze, zimą robię ją z zalewą z kapusty. Nie bardzo mi się podoba z opalenizną, bo nadal jest słony, a nie kwaśny. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku, każdy na swoim talerzu, mój mąż czasami dodaje adjika do okroshki, bo lubi na ostro. I na talerz nalewamy kwas chlebowy, bo lubimy go inaczej – jedne są grubsze, inne cieńsze.) Gazpacho nie jest tak popularną zupą jak okroshka. Musimy to jakoś ugotować dla urozmaicenia.)
00OdpowiedźGeon30 lipca 2019 r
Chciałbym spróbować
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych