Jak przygotować odpowiednie zapiekanki z twarogu, makaronu, płatków śniadaniowych i warzyw
Olga Siutkina 08 listopada 2023 r(9)Dodaj do ulubionychUdział
Dlaczego kochamy zapiekanki? Ponieważ jest to bardzo wygodne. Można je przygotować na każdą okazję i na każdy gust. Zapiekankę można podawać jako obfity lunch lub kolację, a także jako danie świąteczne. Można go upiec z resztek z poprzedniego obiadu lub przyjęcia. Dzieci też uwielbiają zapiekanki.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jakie są rodzaje zapiekanek?
- 8 zasad zapiekanek
- Sekrety przygotowania zapiekanki z twarogu
- Zapiekanki makaronowe
- Zapiekanki zbożowe
- Zapiekanki warzywne
- Zapiekanka „Owsianka Baranova”: przepis krok po kroku
Jakie są rodzaje zapiekanek?
„Dziś wzięli cynamon (rodzynki) i makaron. Oznacza to, że będzie to zapiekanka. A jeśli to zapiekanka, to będą goście!” — Kroniki rodzinne z początku XIX wieku przekazały nam pełen szacunku stosunek do tego dania. I to nie przypadek, że zapomniany dziś rosyjski pisarz Władimir Tichonow z miłością mówi o nim.
Nie będę omawiał wszystkich opcji, które można nazwać zapiekankami: lasagne, musaka, placek pasterski, zapiekanka itp. Zapiekanki łatwiej jest rozbić według produktu — z czego można je zrobić? Najprostszy i najbardziej znany — Są to zapiekanki z twarogu, makaronów i płatków śniadaniowych. Tutaj przeanalizujemy je szczegółowo. Ale najpierw kilka podstawowych zasad, które dotyczą każdej zapiekanki.
8 zasad zapiekanek
- Zapiekanki przyrządza się w naczyniach grubościennych: żeliwnych, ceramicznych, szklanych. Na cienkiej metalowej patelni zapiekanka wyschnie i przypali się na krawędziach i na dole.
- Kształt naczyń może być dowolny: prostokątny, kwadratowy, okrągły, owalny.
- Boki formy powinny być wysokie — co najmniej 5 cm. Zapiekanki unoszą się podczas gotowania: należy to wziąć pod uwagę. A sos, w którym gotowane są zapiekanki, może spływać po krawędzi.
- Formę należy nasmarować olejem: masłem, roztopionym masłem, olejem roślinnym.
- Ważny warunek: grubość wypieków w formie musi wynosić co najmniej 3–4 cm Jeśli będzie cieńsza, zapiekanka wyschnie i stanie się „solą”. Jeśli jednak będzie zbyt gęste, nie będzie się dobrze piec i nie będzie puszyste.
- Przed pieczeniem piekarnik należy rozgrzać do 180 stopni.–190 °Z.
- Należy ściśle przestrzegać przepisu: składniki na zapiekanki można stosować zarówno na surowo, jak i wstępnie ugotowane, aż do połowy ugotowane lub gotowe. Ma to znaczenie dla smaku i efektu końcowego.
- Prawie wszystkie zapiekanki zawierają składnik odpowiedzialny za „trzymanie razem”. Mogą to być jajka, ser lub specjalnie przygotowany sos: śmietanowy, mleczny, pomidorowy, woda lub rosół.
Przed pieczeniem zapiekanki piekarnik musi być dobrze nagrzany.
Sekrety przygotowania zapiekanki z twarogu
Twaróg. Najważniejsza rzecz w przygotowaniu pysznej zapiekanki z twarogu — To jest wybór głównego produktu: twarogu.
Twarożek powinien być świeży i smaczny. Takie, które sam chciałbyś zjeść z przyjemnością, pod warunkiem, że nie zostanie poddane obróbce cieplnej. Umiarkowanie wilgotne, nieziarniste, o zawartości tłuszczu 5–9%. Przed gotowaniem zaleca się przetrzeć twarożek przez sito, ale ja to upraszczam — Dokładnie rozgniatam tłuczkiem do ziemniaków z otworami. Twarożek staje się znacznie delikatniejszy, grudki znikają.
Można przygotować zapiekankę z ricotty lub wymieszać ricottę z twarogiem. Smak gotowej zapiekanki będzie oczywiście inny. Z twarogu — z charakterystyczną kwaskowatością. Zapiekanka z ricottą okaże się bardzo delikatna, zwiewna, ale też bardziej mdła.
Niezbędny składnik zapiekanek z twarogiem — grysik.
Grysik. Semolinę można stosować zarówno z miękkich odmian pszenicy, jak i z twardych: semoliny. Jeśli masz wybór, preferowane są odmiany miękkie. Czasami zamiast kaszy manny dodaje się skrobię jako składnik wiążący, szczególnie w połączeniu z ricottą. W tym przypadku danie przypomina suflet, który również jest pyszny.
Kasza manna w zapiekance — produkt „trzymający” twarożek nadaje mu puszystość. Ale nie można wrzucić za dużo semoliny. Podczas gotowania kasza manna pęcznieje i unosi się. A kiedy zapiekanka ostygnie, kasza manna wchłonie dużo wilgoci z twarogu i danie może stać się zbyt gęste.
Mąka migdałowa — dobry zamiennik semoliny i skrobi.
Jajka również dodają zapiekance puszystości, jednak jeśli dodamy ich za dużo, danie po opadnięciu stanie się „gumowe”.
Co jeszcze można dodać do zapiekanki z twarogu:
Rodzynek — najczęstszy składnik, powinien być mały i pozbawiony pestek. Zamiast rodzynek można dodać suszoną żurawinę i porzeczki.
Suszone morele pokrojone na małe kawałki, — Aromat i słoneczny kolor zapiekanki gwarantowane.
Pokrojone jabłka. Powinny być słodkie (aby nie rozlały się na puree). A jeszcze lepiej je karmelizować przed włożeniem do masy twarogowej.
Orzechy. NNie zaleca się dodawania orzechów włoskich: zepsują kolor, orzechy laskowe są zbyt szorstkie na delikatną zapiekankę. Dobrze jest dodać liście migdałów.
Wiórki kokosowe dodadzą oryginalnego aromatu i chrupkości.
Aromaty do zapiekanki twarogowej: Twarożek uwielbia wanilię, skórkę z cytryny i pomarańczy. Nie polecam dodawać cynamonu do twarogu. — nada nieatrakcyjny brązowy odcień.
Najbardziej delikatną i puszystą tradycyjną zapiekankę z twarogu uzyskamy, jeśli na 500 g twarogu o zawartości tłuszczu 9% weźmiemy 2 łyżki. l. przynęty, 2–2,5 łyżki. l. cukier, 2 jajka (ubić), 3 łyżki. l. roztopione masło, szczypta soli. Koniecznie posmaruj wierzch zapiekanki kwaśną śmietaną! Będzie miało piękną złocistobrązową skórkę, a wierzch zapiekanki nie wyschnie.
Najbliższy krewny zapiekanki z twarogu — Sernik lwowski. Istnieje różnica w ilości głównych składników i konsystencji. Ale najważniejsze — wygląd. Sernik lwowski pokryty polewą czekoladową niczym duży twaróg.
Najważniejszą rzeczą w przygotowaniu pysznej zapiekanki z twarogiem jest dobry twarożek.
Zapiekanki makaronowe
Babcia — Jest to zapiekanka makaronowa (wermiszel, kluski, makaron) z serkiem wiejskim. To już nie jest słodki deser, ale pożywny, całkowicie samowystarczalny gorący posiłek na lunch lub kolację. Twaróg do babki powinien być dość tłusty i miękki, a nie suchy — 9–18% tłuszczu, makaron (najlepiej domowy, domowy), sos beszamelowy, jajka, ser Gruyere. Świetnie sprawdzi się tutaj starta gałka muszkatołowa i biały pieprz. Makaron należy gotować do połowy ugotowanego.
Z makaronu można przygotować wiele ciekawych i satysfakcjonujących zapiekanek na każdą okazję.
Do makaronu (makaronu) dodaj kawałki gotowanego mięsa lub kurczaka, mięso mielone, kiełbaski, warzywa, szpinak, grzyby, jajka i ser, aby „połączyć się”. Aby zapiekanka była soczysta, można polać ją beszamelem lub sosem pomidorowym. I dodaj różne przyprawy: czarny pieprz, kolendrę, kminek, curry, suszone zioła włoskie lub francuskie — w zależności od tego jaki charakter chcemy nadać zapiekance. Zapiekanka jako projektant. Można ściśle trzymać się przepisu lub przygotować z tego, co masz w lodówce.
Można przygotować jasną zapiekankę meksykańską: 500 g mielonej wołowiny, 1 duży pomidor, 500 g gotowanej fasoli, 2 szklanki kwaśnej śmietany, 250 g sera cheddar, 3 szklanki chipsów tortilla, 60–70 g czarnych oliwek i pęczek zielonej cebuli.
Babka – zapiekanka makaronowa z twarogiem
A może nasze ulubione przedszkole — z puree ziemniaczanego z mięsem mielonym. To prawda, że staje się smaczna, gdy jest przygotowywana z miłością i z dobrych składników. Nawiasem mówiąc, mięso mielone można przygotować na dwa sposoby. Z gotowanego mięsa, następnie zmielonego przez maszynę do mięsa wraz ze smażoną cebulą. Inaczej mówiąc: surowe mięso mielone jest najpierw smażone, a następnie ponownie zwijane wraz z podsmażoną cebulą. Zarumieniona skórka mięsa nadaje mięsu mielonemu jasny smak. Uwaga: działa to również w przypadku empanad.
Zapiekanki zbożowe
W dawnych czasach przygotowywano krupeniki: kaszę jaglaną i ryżową mieszano z jajkami i pieczono w piekarniku. Trafiła do nas zapiekanka z historią kaszy perłowej zwana „Owsianką Baranova”. Przepis napiszę poniżej.
Zapiekanki zbożowe — świetne, dorosłe jedzenie. A dzieci jedzą z przyjemnością, jeśli doda się do nich twarożek, rodzynki, suszone morele i suszone śliwki. Wygodna, satysfakcjonująca i zdrowa żywność „w jednym garnku”. Smaki — wanilia, cynamon, skórka pomarańczowa i cytrynowa, pąki goździków.
Zapiekankę zbożową można przygotować także z kruchych płatków zbożowych: ryżu z mięsem mielonym, kurczaka, ryby, krewetek, papryki, brokułów i kalafiora. Kasza gryczana ze smażonymi grzybami i marchewką, z kurczakiem i warzywami. Ale jajka lub sos z serem muszą być obecne — coś, co „zwiąże” zapiekankę i nie będzie się rozpadać.
Do zapiekanki ryżowej można dodać kminek, kurkumę i wędzoną paprykę. I do gryki — koper, natka pietruszki, kminek, gałka muszkatołowa, pieprz czarny, cebula suszona.
Krupenik gryczany z twarogiem
Zapiekanki warzywne
Jeżeli chcesz zrobić zapiekankę warzywną użyj dyni. Dobrze smakuje zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z ziemniakami, marchewką i słodkimi ziemniakami. Wystarczy polać wszystko sosem beszamelowym i posypać serem.
Istnieje również przepis na niezwykle smaczną i aromatyczną zapiekankę z dyni z pigwą: 1 duża pigwa, 400 g dyni, 50 g masła, 50 g cukru, 2–3 goździki, 1/2 łyżeczki. cynamon — Wszystko to smażymy razem na patelni, aż będzie prawie gotowe. Oddzielnie przygotuj krem z 2 żółtek, 50 g cukru, 1 łyżka. l. skrobi, 150 ml śmietanki 33% tłuszczu i szczypty soli. Dynię i pigwę umieszcza się w formie, wypełnia kremem i piecze w piekarniku. Oto deser do herbaty!
Zapiekanki warzywne najlepiej przyrządza się z dynią.
I na koniec zapiekanka „Kasha Baranova”.
To danie ma swoją historię. Nauczycielką najstarszego syna cesarza Mikołaja I Aleksandra (przyszłego cesarza Aleksandra II Wyzwoliciela) była hrabina Julia Fiodorowna Adlerberg, żona von Baranowa.
Rodzina Adlerbergów miała wspaniały przepis na owsiankę i to właśnie ta owsianka stała się ulubionym daniem Aleksandra przez całe jego życie. Nawet po zostaniu cesarzem Aleksander nie zmienił swoich dziecięcych upodobań i częstował się owsianką „Baranowska”, gdy wybrał się na polowanie z synem swojego nauczyciela. Aleksander II przez całe życie utrzymywał bliską przyjaźń z hrabią Eduardem Baranowem. Pozwolono mu nawet zasiadać w obecności cesarza.
Zapiekanka „Owsianka Baranova”
Owsiankę zapiekaną podaje się z cukrem i gęstą śmietaną.
Zapiekanka „Owsianka Baranova”
Do przygotowania zapiekanki potrzebujesz:
- 180 g kaszy perłowej lub jęczmienia
- 200 ml wody
- 250 ml mleka
- 1 łyżka. l. masło
- 4 jajka
- 100 g tłustej śmietany
- sól do smaku
- cukier granulowany i śmietanka do podania
- Dokładnie opłucz płatki i dodaj zimną wodę.
- Pozostawić do spęcznienia na 3 godziny.
- Ponownie opłucz płatki i spuść wodę.
- Płatki zalać gorącą wodą i gotować, aż wchłoną całą wodę, 20–25 minut
- Podgrzej mleko do wrzenia i wlej je na patelnię z płatkami.
- Dodaj 1/2 łyżki. l. oleje i sól.
- Gotuj na małym ogniu, aż ziarna całkowicie zmiękną. Prawie całe mleko zostanie wchłonięte, a kasza perłowa stanie się miękka.
- Jajka wymieszać ze śmietaną, dodać do owsianki i wymieszać z pozostałym masłem.
- Ułóż owsiankę w natłuszczonej formie do pieczenia i włóż do piekarnika nagrzanego do 180°C. Piec przez 45 minut, aż uzyska złoty kolor.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #zapiekanka z twarogu #warzywa…