Jak przygotować kurczaka na sałatkę. Trzy technologie, w których wygrywają obie strony i trzy recepty na przejrzystość

Jak przygotować kurczaka na sałatkę. Trzy technologie, w których wygrywają obie strony i trzy recepty na przejrzystość

Jak przygotować kurczaka na sałatkę. Trzy technologie, w których wygrywają obie strony i trzy recepty na przejrzystość

Andriej Bugajski 30 listopada 2023 r5.00(5)Dodaj do ulubionychUdział

Na przestrzeni wieków myśl gastronomiczna opracowała setki przepisów na sałatki z kurczakiem. Takie sałatki mogą być zarówno wizytowe, jak i codzienne, ich popularność pozostaje niezmienna i nie opuszczają menu.

Jak przygotować kurczaka na sałatkę

Treść:

  • Gotowanie kurczaka
  • Pieczenie kurczaka
  • Kurczak do ciepłych sałatek
  • Sałatki z kurczakiem
  • Sałatka Quinoa z kurczakiem i pomarańczami
  • Klasyczna sałatka z kurczakiem
  • Sałatka z kurczakiem smażonym w prowansalskiej panierce ziołowej

Przepisy na sałatki mogą być bardzo różne, ale głównym składnikiem pozostaje w rzeczywistości kurczak. Niestety, niektórzy szefowie kuchni często nie przywiązują szczególnej wagi do smaku tego głównego szczegółu – jego obecność jest ważna i nic więcej. „Nie wygrywać, ale uczestniczyć” to motto chłodni wielu kawiarni i restauracji. W rezultacie otrzymujemy suchy, pozbawiony smaku składnik, który ma jedynie wartość odżywczą, a nawet to jest wątpliwe.

Tymczasem kurczak może być bardzo smaczny, nawet zwykły brojler, nie mówiąc już o kapłonach i drobiu. Porozmawiajmy o niezawodnych i nieskomplikowanych metodach produkcji naprawdę pysznego mięsa z kurczaka. Jest ich kilka, w tym artykule rozważymy trzy.

Gotowanie kurczaka

Można spierać się o pochodzenie tej technologii, ale do dziś przetrwała ona i jest stale stosowana w kuchni kantońskiej w Chinach, choć odniesienia znajdziemy także w rosyjskiej literaturze kulinarnej XIX wieku. Metoda jest genialnie prosta i daje doskonałe rezultaty.

Weź patelnię, na której tuszka kurczaka zmieści się całkowicie, ale niezbyt obszernie. W rondlu rozpuść masło lub tłuszcz odcięty od kurczaka i wrzuć grubo posiekane korzenie – marchewkę, seler, pasternak, pietruszkę – i zieloną część pora. Dodaj kilka zmiażdżonych ząbków czosnku. Warzywa poddusić na oleju na małym ogniu przez około 10 minut i zalać zimną wodą do połowy objętości. Postaw na ogniu i zagotuj. Dodaj łyżkę soli i przypraw – ziele angielskie i czarny pieprz, po dziesięć groszków, liść laurowy. Całą umytą tuszkę kurczaka zanurzamy we wrzącej wodzie, aż woda całkowicie ją zakryje. W razie potrzeby dodać wrzącą wodę. Ponownie zagotuj na średnim ogniu. Właściwie możesz się tutaj zatrzymać, ale dla pewności nadal gotuję przez kolejne 7-10 minut. Wyłącz ogień, przykryj patelnię i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Najlepiej do następnego dnia. Kurczak będzie nadal delikatnie gotował się w gorącym bulionie i stopniowo osiągnie pożądany stan, nie wysychając i nie zachowując soczystości. Wewnątrz kurczaka, pomiędzy tkankami, bulion częściowo żeluje, co znacząco poprawia smak i wilgotność gotowego produktu. Kurczak ten jest łatwy w krojeniu, nie traci kształtu i pięknie wygląda po podaniu.

Kurczak gotowany z warzywami i przyprawami po wystygnięciu pozostaje soczysty, nie traci kształtu i pięknie prezentuje się po podaniu.
Kurczak gotowany z warzywami i przyprawami po wystygnięciu pozostaje soczysty, nie traci kształtu i pięknie wygląda po podaniu.

Jeśli wolisz chiński akcent, zastąp część soli sosem sojowym – 2-3 łyżki jasnego sosu, por zastąp pęczkiem zielonej cebuli, dodaj więcej czosnku, dodaj łodygi i korzenie z pęczka kolendry. Przyprawy mogą mieć postać gotowego proszku „pięciu przypraw” lub dodać do papryki anyż gwiazdkowaty, laskę cynamonu lub kasji i łyżeczkę ziaren kolendry. Ostra papryka według własnego uznania.

Do sałatki wyjmij zimnego kurczaka z bulionu, połóż go na desce do krojenia i usuń skórę, w tym przypadku skóra nie jest używana. Oddziel piersi – można je pięknie wyciąć po przekątnej. Lepiej po prostu oderwać mięso palcami od innych części i używać go w niezmienionej postaci.

Ramkę z kurczaka można ponownie włożyć do bulionu, dodać szklankę wody, ponownie postawić na ogniu i gotować na wolnym ogniu przez około 20 minut. Otrzymamy dobry, pikantny bulion do zup, sosów itp. Nic nie tracimy.

Pieczenie kurczaka

Najczęściej pierś wykorzystuje się do sałatek, o czym porozmawiamy później, ale najlepszy wynik osiągnie się, smażąc całego kurczaka. To szybkie i bardzo proste.

Kurczaka przekrój wzdłuż kości stępkowej i rozłóż na desce do krojenia. Odetnij zewnętrzne paliczki skrzydeł, nadmiar skóry z szyi i okolic ogona, odetnij końce kości goleni wraz ze stawem. Wytrzyj do sucha ręcznikami papierowymi. Kurczaka posolić i popieprzyć z obu stron czarnym pieprzem, wnętrze można dodatkowo doprawić innymi przyprawami lub suszonymi ziołami.

Przygotuj dużą, ciężką patelnię (o średnicy 28 cm), płaski talerz o średnicy 24-26 cm i obciążnik – ciężką moździerz, chochlę lub słoik z gorącą wodą, hantle itp. Postaw patelnię na dużym ogniu i dokładnie ją rozgrzej. Wlać 100 ml oleju roślinnego lub najlepiej ghee. Niech się rozgrzeje, aż prawie zacznie dymić. Umieść kurczaka na patelni, tyłem do dołu, ze skórą. Przykryć talerzem i docisnąć do góry. Dociśnij mocno dłonią.

Kurczaka smażymy z jednej strony przez około 10 minut. Temperatura powinna być powyżej średniej, ale należy uważać, aby skóra się nie przypaliła. Dlatego potrzebujesz ciężkiej patelni żeliwnej lub stalowej; trudniej ją przegrzać. Zdjąć obciążenie i talerz, obrócić kurczaka szczypcami i szpatułką do środka, ponownie przykryć talerzem i położyć obciążenie. Smaż przez kolejne 10 minut. Wyjmij wszystko ponownie i obróć kurczaka na grzbiet. Gotuj przez kolejne 5 minut, jeśli skórka nie jest zbyt brązowa. Jeżeli lekko (lub nie) przypalisz, wyłącz ogień i zostaw na patelni pod przykryciem na te same 5 minut.

Zdjąć obciążenie i talerz, przełożyć kurczaka do naczynia. Wyłącz ogrzewanie. Na patelnię wrzucamy 2-3 pokrojone w cienkie plasterki ząbki czosnku i przytrzymujemy je przez 20-30 sekund, następnie za pomocą łyżki zgarniamy z patelni gorący olej z czosnkiem i polewamy kurczaka.

Smażenie całego kurczaka na sałatkę jest szybkie i łatwe.
Smażenie całego kurczaka na sałatkę jest szybkie i łatwe.

Możesz od razu odciąć pierś na sałatkę i odłożyć ją na bok, m.in. za dzień lub dwa nie będzie gorzej. Nie ma potrzeby przechowywania go w lodówce, chyba że w domu jest bardzo gorąco. Resztę kurczaka można od razu zjeść i ze smakiem, jest bardzo smaczna. Lub zrób tak jak w poprzednim przepisie z gotowanym kurczakiem – mięso rozerwij rękami, gdy ostygnie. W takim przypadku nie trzeba usuwać skóry, wtedy mięso będzie musiało zostać wycięte z kości. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że dużo lepiej jest zjeść resztki kurczaka, gdy jest gorąco, jest po prostu wspaniale.

Kurczak do ciepłych sałatek

Cała duża grupa sałatek sugeruje, że kurczak jest w nich zawarty na ciepło lub na ciepło. Pozostałe składniki to liście sałaty, owoce i warzywa, ser itp. Można wcześniej wymieszać i doprawić, na wierzchu ułożyć pięknie posiekanego kurczaka i podawać, jak to się mówi, „z noża”. Do tego będziesz potrzebować piersi z kurczaka, chociaż możliwa jest również opcja z udami.

Jeśli masz czas, lepiej usmażyć pierś wcześniej i w całości. Na patelni rozgrzać olej (najlepiej ponownie roztopiony, ale można też użyć oleju roślinnego), włożyć filet z kurczaka, przykryć spodkiem i smażyć z jednej strony na średnim ogniu przez 4 minuty. Odwróć się i smaż przez kolejne 4 minuty. Przełożyć na talerz, przykryć folią i odstawić na 10 minut, po czym można pokroić filet. Zwykle kroi się go w plasterki o grubości pół centymetra po przekątnej.

Jeśli masz mało czasu, połóż filet na desce do krojenia. Aby to zrobić, połóż dłoń na filecie i ostrym nożem wykonaj poziome nacięcie na całej długości, od krawędzi do środka, ale nie do końca, pozostawiając centymetr nieprzecięty. Otwórz filety jak skrzydła motyla lub jak książkę. Doprawić solą i pieprzem. Smażymy na rozgrzanym oleju po dwie minuty z każdej strony na dużym ogniu. Przełożyć na deskę, od razu pokroić i ułożyć na sałatce.

Ciepłe sałatki najczęściej wymagają smażonej piersi z kurczaka
Ciepłe sałatki najczęściej wymagają smażonej piersi z kurczaka

Stosując te metody, znacznie poprawisz smak swojej sałatki, a nudny kurczak nie będzie już tylko wypełniaczem, ale będzie mienił się swoimi jasnymi kolorami. Oczywiście, jeśli zadaniem nie jest nakarmienie ośmiu osób jednym kurczakiem, można całkowicie zapomnieć o sałatce i zjeść te kurczaki dla dwóch lub trzech osób tylko przy lampce wina, jest to również doskonały przepis.

Sałatki z kurczakiem

Sałatka Quinoa z kurczakiem i pomarańczami

Aby szybko nakarmić rodzinny obiad po pracy, czasami wystarczy sama sałatka, jeśli sałatka jest oczywiście pożywna. Jako bazę wykorzystaliśmy gotowanego kurczaka i komosę ryżową (można użyć ryżu, kaszy jaglanej i kuskusu), a pomarańcza i szpinak dodały naszej sałatce niezbędnej świeżości i lekkości.

Sałatka Quinoa z kurczakiem i pomarańczami na obfity obiad
Sałatka Quinoa z kurczakiem i pomarańczami na obfity obiad

Czego potrzebujesz:

  • 1,25 szklanki komosy ryżowej
  • 300 g gotowanego lub pieczonego kurczaka
  • 50 g szpinaku
  • 2 średnie pomarańcze
  • 1 mała czerwona cebula
  • 1/2 szklanki orzechów włoskich
  • 4 łyżki l. oliwa z oliwek
  • 2 łyżki l. sok z limonki
  • 1,5 łyżki. l. Miód
  • 1/2–1 łyżeczki ostry sos sriracha (opcjonalnie)
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  1. Dobrze opłucz quinoę. Zagotuj 2,5 szklanki wody, dodaj komosę ryżową i gotuj przez 15 minut, aż będzie ugotowana.
  2. Kurczaka pokroić w średnią kostkę. Obierz cebulę i pokrój w cienkie półpierścienie.
  3. Rozgrzej suchą patelnię i praż orzechy włoskie przez 3 minuty.
  4. Odetnij spód pomarańczy, połóż ją na desce i ostrożnie odetnij skórkę wraz z białą warstwą. Za pomocą ostrego noża wycinaj kawałki miąższu pomiędzy foliami, zachowując sok.
  5. W dużej misce sałatkowej połącz komosę ryżową, kurczaka, szpinak, cebulę, pomarańcze i orzechy włoskie.
  6. Aby przygotować sos, w małym słoiczku połącz sok pomarańczowy, sok z limonki, miód, oliwę z oliwek i ostry sos. Dodać sól i pieprz, przykryć i energicznie potrząsać do uzyskania emulsji. Sosem polej sałatkę i wymieszaj.

Klasyczna sałatka z kurczakiem

Lekka, ale jednocześnie sycąca sałatka z piersią kurczaka i dużą ilością warzyw nadaje się zarówno na lunch, jak i kolację.

Klasyczna sałatka z kurczakiem
Klasyczna sałatka z kurczakiem

  • 4 filety z piersi kurczaka bez skóry i kości o wadze 180-220 g każdy
  • 2 łyżki l. sól
  • 130 ml domowego majonezu
  • 2 łyżeczki sok z cytryny
  • 1 łyżeczka musztarda z ziarnami
  • ¼ łyżeczki mielony czarny pieprz
  • 2 łodygi selera
  • 1 szalotka
  • 3-4 gałązki pietruszki
  • 3-4 gałązki estragonu lub zielonej bazylii
  • liście rzymskie lub lodowe do podania
  1. Do brytfanny lub patelni o grubym dnie wlać 1,5 litra zimnej wody, dodać 2 łyżki. l. sól. Oczyszczone piersi z kurczaka zanurzamy w wodzie. Podgrzewaj wodę na umiarkowanym ogniu, aż woda osiągnie temperaturę 80 C. Wyłącz ogień, przykryj piekarnik holenderski i pozostaw na 15-17 minut. Sprawdź temperaturę w najgrubszym miejscu piersi, powinna wynosić co najmniej 71 C.
  2. Przenieś kurczaka na tacę wyłożoną ręcznikami papierowymi. Gdy mięso ostygnie do temperatury pokojowej, włóż blachę do lodówki na 30 minut.
  3. W dużej misce wymieszaj majonez, sok z cytryny, musztardę i ¼ łyżeczki. mielony czarny pieprz.
  4. Seler obieramy z grubych włókien zewnętrznych i kroimy w drobną kostkę. Drobno posiekaj szalotkę. Liście pietruszki i estragonu oddziel od gałązek i drobno posiekaj.
  5. Filet z kurczaka osusz ręcznikiem papierowym i pokrój w plastry o grubości 5-7 mm. Włożyć do miski z dressingiem. Dodać seler, szalotkę i zioła. Wymieszaj i ułóż w „łódeczkach” z liści sałaty.

Sałatka z kurczakiem smażonym w prowansalskiej panierce ziołowej

Ta sałatka raczej nie nadaje się na bufet ani na zwykły obiad – jest zbyt…

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja