Jak przygotować i przechowywać sok w domu

Jak przygotować i przechowywać sok w domu

Jeśli chcesz aktywnie pić i przygotowywać soki, Twoja kuchnia powinna zamienić się w lokalny zakład przetwórstwa warzyw i owoców. Aby zrobić więcej soku i mniej pracy, potrzebujesz odpowiednich naczyń i sprzętu AGD.

Zakup odpowiedniego sprzętu

Do przetwarzania owoców używają kuchenki do soków I sokowirówki. Nie ma sensu rozstrzygać, co jest lepsze – obie jednostki mają swoich fanów.

Urządzenia do gotowania soków

Sokowirówka na zewnątrz przypomina rondel składający się z trzech segmentów. W dolnej części bulgocze woda, w górnej umieszcza się posiekane owoce, a w środku zbiera się sok wyciśnięty pod wpływem pary. Przez rurkę wylotową jest spuszczany do przygotowanych butelek lub słoików.

Owoce gotuje się na parze w temperaturze 70°C, dzięki czemu soku nie trzeba doprowadzać do wrzenia. Ten duży plus pod względem zachowania witamin.

W sokowirówce sok przygotowuje się dość powoli – porcja zajmuje 20–60 minut, w zależności od gęstości i stopnia dojrzałości owocu. Ale proces ten nie wymaga stałego monitorowania. Aby zapobiec utlenianiu się soku, wybieraj wyciskarki ze stali nierdzewnej. Objętość doniczek wynosi od 4 do 20 litrów.

Sokowirówki

Sokowirówki tam są odśrodkowe, śrubowe i do owoców cytrusowych.

Sokowirówki odśrodkowe

W sokowirówki odśrodkowe Owoce rozdrabnia się na tarce tarczowej, a następnie w separatorze rozdziela na sok i miąższ. Separator może być cylindryczny lub stożkowy. W pierwszym przypadku wydajność soku jest wyższa – prawie 95%, ale wyciskarkę trzeba będzie stale czyścić z miąższu. Jeśli separator jest stożkowy, można przetworzyć dużą ilość surowca w rzędzie, ale wydajność soku jest niższa – około 60–70%. Jakie są tutaj priorytety?

Zdecydowanie lepiej jest wybrać urządzenie z regulatorem prędkości. Wysokie prędkości są potrzebne do soku z twardych warzyw, takich jak marchew, niskie prędkości są potrzebne do delikatnych pomidorów i jagód.. Wygoda użytkowania zależy także od kształtu szyjki – im szersza, tym większe owoce można w nią włożyć bez jej przecinania. Uwaga: do większości sokowirówek odśrodkowych nie można wkładać owoców z małymi pestkami, np. porzeczek, ponieważ mogą się zatkać.

Sokowirówki ślimakowe

Sokowirówki ślimakowe działają podobnie jak maszynka do mięsa: surowiec rozdrabnia się i przeciska przez sito za pomocą ślimaka. Istnieją modele ręczne i automatyczne. Za pomocą najnowocześniejszych urządzeń śrubowych możesz wycisnąć sok ze wszystkiego – od pietruszki po jeżyny, a nawet igły sosnowe– i brak kości nie jest przeszkodą w tej sprawie. Wyciskarka ta pracuje niemal bezgłośnie, wydajność soku jest bardzo duża, a dzięki temu, że nie trzeba ciągle usuwać miąższu, z łatwością można wycisnąć sok w dużych ilościach.

Istnieje opinia, że ​​sok z wyciskarek ślimakowych jest zdrowszy – ślimak obraca się powoli, tylko 80 obrotów na minutę, a świeży sok nie przegrzewa się, jak w maszynach odśrodkowych. Dlatego sokowirówki ślimakowe – fetysz surowego jedzenia i innych osób, szczególnie uważnie licząc ilość witamin i enzymów w żywności. To prawda, że ​​​​sok przeznaczony do przechowywania nadal będzie musiał zostać dodatkowo podgrzany, w przeciwnym razie zepsuje się.

Rozwałkuj sok do szklanki

Soki rozlewamy do szklanych i ceramicznych słoików oraz butelek, które są łatwe w czyszczeniu. Pokrywki mogą być wykonane z różnych materiałów, lepiej wybrać lakierowane aluminium – nie wchodzi w reakcję z zawartością słoiczka.

Do uszczelniania pokryw potrzebne są maszyny do zszywania. Najprostszą opcją jest maszyna typu „ślimak„: jest to proste i bezproblemowe, poradzi sobie z tym nawet początkujący. Są też automaty: kładziesz na puszkę, naciskasz dźwignie – i gotowe. Proces ten wymaga jednak znacznego wysiłku fizycznego.

Sterylność jest kluczem do sukcesu

Aby zapobiec fermentacji soku przez złe drobnoustroje, pojemnik należy umyć i wysterylizować. Tradycyjnie słoiki gotuje się na parze w czajniku lub w garnku z wrzącą wodą. Ułatwiają to specjalne nakładki przeznaczone dla jednej lub kilku puszek. Istnieją inne opcje:

  • W piekarniku. 10 minut w temperaturze 150°C.
  • W kuchence mikrofalowej. 2–3 minuty przy mocy 700–800 W. Będziesz potrzebować wody – wlej jej niewielką ilość do słoików lub postaw obok niej szklankę wody.
  • W parowcu. Włóż słoiki i pokrywki do środka i ustaw timer na 15 minut.
  • Można myć w zmywarce. Do 20 puszek. Należy wybrać tryb o najwyższej możliwej temperaturze, nie niższej niż 60°C.
  • W sterylizatorze elektrycznym. Perfekcjoniści mogą dostać to urządzenie na 4 lub nawet 12 trzylitrowych puszek.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #sok #jak gotować #Olga Zakharova #sokowirówkaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja