Będzie co przeżuwać przy ulubionym filmie: jak zrobić popcorn w domu
Nie musisz iść do kina, żeby kupić popcorn. Wystarczy wiedzieć, jak ugotować go w domu. To nie jest takie trudne. Zdradzamy sekrety doskonałego popcornu w rondlu i piekarniku oraz zdradzamy, z czym tak naprawdę się łączy.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jaka kukurydza jest potrzebna do popcornu w domu?
- Jak powstaje popcorn?
- Jak gotować popcorn w rondlu z pokrywką
- Jak zrobić popcorn w piekarniku
- Najlepsze dodatki do domowego popcornu
Popcorn wynaleziono dawno temu, dużo wcześniej niż zaczęliśmy chodzić do kina. W 1913 roku Korney Iwanowicz Czukowski w swoim opowiadaniu „Srebrny herb” opisał robienie popcornu w domu:
„I od razu zaczynam krzyczeć: „Skurwiele!” pierdzi! Bo za każdym razem, gdy wujek Tomasz przyjeżdża, przynosi ze sobą ziarna kukurydzy w worku z białego płótna i to nie zwykłe ziarna, ale dziwaczne. Nam wydają się oczarowane. Pomóż im w wodzie, wrzuć do piekarnika, a zaczną strzelać (słychać tylko: buch! puch!) i skaczą jak żywe; a gdy tylko skoczą, szybko je złap, aby się nie paliły, i spójrz: z żółtego stały się białe i zakwitły jak cudowne kwiaty. Jestem gotowa stać cały dzień przed gorącym piekarnikiem i wrzucać do niego coraz więcej ziaren, a brzuch napychać pierdnięciami.
Jaka kukurydza jest potrzebna do popcornu w domu?
Zacznijmy od tego, że nie każda kukurydza nadaje się na popcorn. Wymaga specjalnego rodzaju kukurydzy uprawianej na całym świecie. Tak to się nazywa – popcorn. Unikalne połączenie gęstej skorupy i skrobiowego wnętrza o wilgotności od 14 do 20% pozwala uzyskać lekki, przewiewny, puszysty popcorn w domu.
Jak powstaje popcorn?
Kiedy środek ziarna się nagrzewa, wilgoć w nim szybko zamienia się w parę, która zaczyna szukać ujścia. Jednak zewnętrzna skorupa popcornu jest tak mocna, że może wytrzymać dość duży nacisk, zanim pęknie, dając skrobi znajdującej się w jądrze wystarczająco dużo czasu na uwodnienie i zmiękczenie.
Zewnętrzna skorupa popcornu jest tak mocna, że może wytrzymać dość duży nacisk, zanim pęknie. W tym czasie skrobia znajdująca się w ziarnie ulega nawilżeniu i zmiękczeniu
Kiedy skorupa w końcu pęka, gęsta zawiesina skrobi i białka szybko się rozszerza z powodu nagłej zmiany ciśnienia. Skrobia natychmiast się ochładza, zamieniając się w chrupiącą, lekką „pianę”.
Naukowcy twierdzą, że idealna temperatura popcornu to 190°C. Pozostaje tylko rozważyć sposoby osiągnięcia tej temperatury, aby zrozumieć, jak zrobić popcorn w domu.
Ważne jest, aby ziarna osiągnęły pożądaną temperaturę możliwie równomiernie.
Jeśli popcorn nie zostanie równomiernie podgrzany, ziarna, które wyskoczą jako pierwsze, prawdopodobnie spalą się, zanim cała partia popcornu wyskoczy. Ponadto będzie zbyt wiele ziaren niewypękniętych lub na wpół pękniętych, co może nawet złamać ząb.
Kiedy skorupka popcornu pęknie, skrobia wydostanie się ze środka i natychmiast ostygnie, tworząc chrupiącą, lekką „pianę”.
Ważny jest także czas potrzebny na przygotowanie popcornu w domu. Zewnętrzna skorupa ziarna jest gęsta, ale nieszczelna. Zbyt wolne ogrzewanie może spowodować odparowanie wilgoci i zapobiec pękaniu wielu ziaren; Zbyt szybkie nagrzewanie oznacza, że skrobia w środku nie będzie miała szansy wchłonąć wilgoci, a popcorn nie będzie zbyt puszysty.
Jak gotować popcorn w rondlu z pokrywką
Najbardziej niezawodnym sposobem na zrobienie popcornu w domu jest rondelek z pokrywką, z niewielką ilością roślinnego lub roztopionego masła.
Już sam początek robienia popcornu: ziarna w rondlu właśnie się podgrzewają. Gdy tylko pękną pierwsze, przykryj pokrywką i poczekaj na rytmiczne „strzały”
Najpierw rozgrzej olej w rondlu o grubym dnie na średnim ogniu. Na rozgrzany olej wrzucamy kilka ziarenek: gdy wyskoczą, czas dodać resztę ziaren. Przykryj pokrywką, zdejmij z ognia i odlicz 30 sekund. W tym czasie ziarna nagrzeją się do temperatury zbliżonej do temperatury pękania. Gdy rondel ponownie postawi się na ogniu, wszystkie ziarna pękają mniej więcej w tym samym czasie. Przesuwaj patelnię do siebie i od siebie, aby równomiernie się rozgrzać. W takim przypadku zaleca się lekkie uchylenie pokrywy, aby umożliwić ujście pary – popcorn stanie się bardziej suchy i przewiewny. Nie, olej nie będzie się rozpryskiwał, jest go za mało. Gdy co kilka sekund usłyszysz dźwięk pękającego popcornu, natychmiast przełóż popcorn do szerokiej, przestronnej miski.
Jak zrobić popcorn w piekarniku
Wygodnie jest gotować popcorn w domu w piekarniku. Aby to zrobić, będziesz potrzebować papierowej torby lub rękawa do pieczenia. Ziarna wymieszać z olejem roślinnym, w ilości wystarczającej do ich lekkiego natłuszczenia. Włóż do woreczka lub woreczka do pieczenia i szczelnie zamknij. Rozcięty pakiet można złożyć kilkukrotnie i zabezpieczyć zszywaczem.
Kiedy ziarna w torebce spęcznieją, a odgłos pękającego popcornu stanie się rzadszy, należy ostrożnie wyjąć i otworzyć torebkę. Para jest bardzo gorąca
Torbę ułożyć na blasze do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 190°C. Po 20 minutach ziarna zaczną pękać, a worek się napompuje. Posłuchaj, co dzieje się w piekarniku: gdy co kilka sekund słychać dźwięk pękającego popcornu, wyjmij torebkę z piekarnika, pokrój ją i wsyp popcorn do miski.
Chociaż popcorn w kuchence mikrofalowej jest uważany za najwygodniejszy, wiele osób twierdzi, że popcorn jest zbyt suchy. Poza tym, jeśli przegapisz chwilę, popcorn się spali.
Aby zrobić popcorn w piekarniku, nie musisz zawracać sobie głowy torbą, ale zrób to wszystko na raz w misce
Włóż popcorn do miski nadającej się do kuchenki mikrofalowej, skrop olejem i zamieszaj. Włóż kuchenkę mikrofalową, pamiętając o przykryciu wentylowaną pokrywką, i włącz ją na maksymalną moc. Gotuj 2–3 minuty. Gdy tylko przestanie strzelać, wyjmij miskę z kuchenki mikrofalowej i wsyp popcorn do dużej miski.
Najlepsze dodatki do popcornu w domu
Teraz, gdy już wymyśliliśmy, jak zrobić popcorn w domu, porozmawiajmy o tym, jak urozmaicić jego smak.
Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest dodanie soli. Można to zrobić bezpośrednio po ugotowaniu lub w jego trakcie.
Jeśli jednak użyłeś minimalnej ilości tłuszczu, może to nie wystarczyć, aby sól i inne przyprawy prawidłowo przylegały do powierzchni popcornu.
Dobrym pomysłem jest polanie świeżo prażonego popcornu roztopionym masłem. To po pierwsze doda kremowości, a po drugie „przyklei” sól i inne przyprawy.
Sól i masło to klasyczny i najsmaczniejszy dodatek do popcornu.
Oczywiście sól nie jest jedyną przyprawą do popcornu. Ale lepiej posypać przyprawami i przyprawami świeżo uprażony popcorn. Jeśli przyprawy zostaną doprawione przed gotowaniem, mogą się spalić i pozostawić nieprzyjemny zapach.
Użyj bliskowschodniej mieszanki przypraw za’atar lub indyjskiego curry w proszku, zwykłej lub wędzonej papryki oraz soli czosnkowej lub selerowej. Swoją drogą dobrze byłoby podgrzać mieszankę przypraw na maśle i polać nią popcorn.
Roztopiona czekolada zamienia popcorn w deser
Istnieje również wiele opcji zamiany popcornu w deser. Na przykład zrób karmel z cukru i polej nim popcorn. Lub rozpuść masło na brązowo, dodaj miód i imbir lub inne przyprawy do smaku. Czekoladę można rozpuścić w kuchence mikrofalowej i wymieszać z nią popcorn. Mak, sezam, herbata matcha, orzechy – do popcornu można dodać wszystko, jeśli tylko masz wyobraźnię i chęć eksperymentowania.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #prażona kukurydzaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych