Jak prawidłowo upiec dynię w piekarniku
Tatiana Sotnikowa 19 grudnia 2023 r(2)Dodaj do ulubionychUdział
Pyszna dynia pieczona w piekarniku to uniwersalny i zdrowy składnik wszelkich sałatek, przystawek, zup, a także dań głównych i deserów. W zależności od przepisu warzywo należy upiec na różne sposoby. Powiemy Ci szczegółowo, jak wybrać i upiec dynię w piekarniku oraz podzielimy się pysznymi przepisami, dzięki którym możesz ją przygotować na różne sposoby.
O czym porozmawiamy w artykule:Co ugotować z pieczonej dyniJak wybrać dynię do pieczeniaJak upiec całą dynięJak upiec dynię w plasterkachJak upiec dynię w kostceNajlepsze przepisy z pieczoną dynią
Pomarańczowa dynia piękna jest nie tylko bogata w witaminy i przyjemna dla oka i smaku, ale ma także magiczną właściwość: pieczona w piekarniku ulega karmelizacji pod wpływem enzymów przekształcających skrobię w cukier. Pieczenie dyni jest dość proste i można z niej ugotować wszystko.
Co ugotować z pieczoną dynią
Istnieje wiele opcji wykorzystania pieczonej dyni. Jeśli upieczesz całą dynię, nadziewając ją różnymi nadzieniami: mięsem, ryżem, suszonymi owocami, otrzymasz niesamowite, efektowne danie, które rozleci się w ciągu kilku minut.
Kawałki dyni wykorzystuje się do przygotowania różnorodnych dań, np. dużych – jako przystawka z sosem lub dodatek do mięs. Można je również zmielić w blenderze i przygotować kremową zupę lub deser (przepisy znajdziesz poniżej).
Pokrojona w kostkę dynia świetnie nadaje się do sałatek, zwłaszcza tych na ciepło. To bardzo proste: połącz np. pieczone kostki dyni z półkrążkami czerwonej cebuli, rukolą, kawałkami sera Adyghe, dopraw oliwą ubitą z balsamikiem, posyp prażonymi pestkami dyni, a otrzymasz niesamowitą pikantną i aromatyczną sałatkę na lekką kolację. Poniżej oferujemy inne opcje sałatek i dań: dynia dobrze komponuje się z ogromną liczbą potraw.
Jak wybrać dynię do pieczenia
Do pieczenia najbardziej nadają się odmiany dyni piżmowej i dyni piżmowej ze względu na ich miękkość i soczystość. Ponadto dobrze trzymają konstrukcję. Dynię o twardej skórce będzie trudno pokroić i konieczne może być dodanie dodatkowego cukru podczas gotowania, ponieważ ta odmiana nie jest zbyt słodka. Ale dynia o dużych owocach, często używana do dekoracji na Halloween, staje się jeszcze smaczniejsza, gdy leży. Zawiera dużo skrobi, która następnie zamienia się w cukier.
Wybierać dynia o gęstej, ale nie twardej skórce, bez pęknięć, wgnieceń, miękkich plam i plam. Zwróć uwagę na obecność suchego ogona. Nie należy pobierać zbyt dużych próbek: miąższ przerośniętych owoców może być suchy, wodnisty, a nawet gorzki. Optymalna wielkość dyni jest średnia i waży nie więcej niż 3–5 kilogramów.
Jak upiec całą dynię
W zależności od wielkości owocu dynię piecze się przez 1-1,5 godziny
Aby upiec całą dynię, wybierz rozmiar odpowiedni dla Twojego piekarnika. Następnie należy przygotować warzywo.
Odetnij górę dyni poziomo, około jednej trzeciej wysokości i łyżką wydrąż nasiona. Nie próbuj usuwać wszystkich włókien: nadadzą miazdze szczególnie interesujące nuty.
Jeśli nie zamierzasz nadziewać dyni, możesz po prostu poprawić jej smak. Aby to zrobić, połącz oliwę z oliwek z przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, szczyptą startej gałki muszkatołowej i solą. Następnie powstałą mieszanką posmaruj wnętrze dyni i zawiń ją w folię, z „pokrywką” lub bez. Piec około 1–1,5 godziny w temperaturze 190°C (wszystko zależy od wielkości). Miąższ takiej dyni można stosować jako dodatek do mięsa lub drobiu, a także jako osobną przekąskę. Jeżeli macie ochotę upiec nadziewaną dynię, przepis znajdziecie poniżej.
Jak upiec plasterki dyni
Przed pieczeniem plasterki dyni można posypać ziołami i polać sosem z miodu, oliwy i soku z cytryny.
Jeśli pokroisz dynię na duże plasterki, upiecze się ona szybciej niż cała. Dynię można wykorzystać jako szybki dodatek do drugiego dania lub bazę do zup i deserów.
1. Dynię pokroić na duże kawałki. Skórkę można zostawić, nie chwieje się ani w smaku, ani podczas pieczenia.
2. Plasterki dyni ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i posmaruj olejem roślinnym.
3. Sól i pieprz, posypać suszonymi ziołami do smaku. Smakosze mogą przygotować sos z miodu, soku z cytryny i oliwy z oliwek (połączyć składniki w równych proporcjach) i powstałą mieszanką posmarować plasterki dyni.
4. Włóż blachę do piekarnika nagrzanego do 180°C na około pół godziny. Po 15 minutach plastry należy odwrócić. Lepiej okresowo sprawdzać gotowość: wiele zależy od rodzaju dyni i samego piekarnika.
Jak upiec kostki dyni
Do sałatek i dodatków najlepiej upiec dynię w kostce.
Jeśli chcesz uzyskać jeszcze szybszy efekt, upiecz miąższ dyni, pokrój w kostkę. Nawiasem mówiąc, bardzo wygodnie jest go używać do sałatek. Połóż kostki dyni na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem i posmaruj olejem roślinnym. Doprawić do smaku i piec 15–20 minut w temperaturze 180°C. Uważaj, aby nie spalić kostek dyni i w razie potrzeby przewróć je na drugą stronę.
Najlepsze przepisy na pieczoną dynię
Ciepła sałatka z dynią i gruszkami
Pieczona dynia, słodka gruszka, rukola i orzechy polane aromatycznym dressingiem balsamicznym brzmią świetnie. To umiarkowanie satysfakcjonujące, jasne i harmonijne danie. Do gotowania nadaje się słodka, aromatyczna dynia, np. gałka muszkatołowa. Jeśli jesteś uczulony na miód, zastąp go cukrem trzcinowym (wystarczy pół łyżeczki).
Ciepła sałatka z dynią i gruszkami
Na 4 porcje potrzebować:
- miąższ dyniowy – 800 g
- słodka gruszka – 1 szt.
- rukola – 150 g
- orzechy włoskie łuskane – 50 g
- miód – 1 łyżka. l.
- ocet balsamiczny – 2 łyżki. l.
- oliwa z oliwek do smaku
- mielony cynamon
- sól
- mielony cynamon
- świeżo zmielone ziele angielskie do smaku
1. Rozgrzej piekarnik do 220°C. Dynię pokroić w średnie plastry o grubości 1,5 cm. Odetnij skórkę, usuń nasiona i rdzeń. Dynię ułożyć na natłuszczonym papierze pergaminowym ułożonym na blasze do pieczenia. Posyp mieszanką cynamonu, soli, czarnego pieprzu i ziela angielskiego. Piec do miękkości, około 10 minut.
2. Podczas pieczenia dyni posiekaj orzechy. Wymieszaj miód z octem, solą i pieprzem.
3. Gruszkę obierz, przekrój wzdłuż na pół i usuń gniazdo nasienne. Miąższ pokroić w poprzek na cienkie plasterki.
4. Na talerzach ułożyć rukolę, na której ułożyć plasterki dyni i gruszki. Posyp orzechami, skrop dressingiem i oliwą.
Sałatka z wędzonego drobiu z dynią, jabłkami i sosem imbirowo-porzeczkowym
Wykwintna, aromatyczna sałatka nie pozostawi obojętnym Twoich gości. Jeśli nie możecie znaleźć w przepisie świeżych porzeczek, możecie je łatwo zastąpić świeżo mrożoną lub niezbyt słodką galaretką porzeczkową.
Sałatka z wędzonego drobiu z dynią, jabłkami i sosem imbirowo-porzeczkowym (Wydawnictwo Gastronom LLC)
Na 8 porcji potrzebować:
- gotowany wędzony filet z indyka lub piersi kurczaka – 500 g
- dynia – 500 g
- jabłka czerwono-żółte – 3 szt.
- młody szpinak – 200 g
- oliwa z oliwek
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
Do tankowania:
- czerwone porzeczki – 200 g
- świeży korzeń imbiru – 2 cm
- miód gryczany – 1 łyżka. l.
- oliwa z oliwek – 50 ml
1. Dynię obierz, pokrój w kostkę o boku 2 cm, polej olejem, solą i pieprzem. Usuń gniazda nasienne z jabłek, miąższ pokrój w schludne plastry o grubości 1–1,5 cm, polej olejem, solą i pieprzem.
2. Rozgrzej piekarnik do 220°C. Ułóż dynię i jabłka w jednej warstwie na wyłożonej pergaminem blasze do pieczenia i piecz na złoty kolor, około 12 minut.
3. Aby przygotować sos, usuń gałązki porzeczki. Imbir obierz, zetrzyj na drobnej tarce, wymieszaj z porzeczkami w blenderze i zmiksuj na puree. W razie potrzeby przeciśnij przez sito, aby usunąć pestki, lub pozostaw tak, jak jest.
4. Puree wymieszać z miodem, następnie z olejem roślinnym, doprawić solą i pieprzem. Pozostaw opatrunek na co najmniej 15 minut.
5. Wędzonego ptaka pokroić w kostkę, usuwając skórę. Wymieszaj szpinak z jedną trzecią sosu i połóż na talerzu. Na wierzch ułóż drób, dynię i jabłka, skrop pozostałym dressingiem, dopraw pieprzem i podawaj.
Kremowa zupa dyniowa
Zupa z puree dyniowego ze śmietaną może zaskoczyć wszystkich koneserów klasycznej wersji tego dania. Wydawałoby się, że można wymyślić coś nowego. Ale spróbowaliśmy i okazało się, że śmietanka ubita z przyprawami w gorącej zupie wzbogaca zwykły słodkawy smak potrawy i zamienia ją w prawdziwe arcydzieło gastronomii. Ważna uwaga: koniecznie użyj wędzonej papryki jako dodatku: wzmacnia ona rozgrzewające właściwości zupy i nadaje jej niepowtarzalny aromat.
Kremowa zupa dyniowa (gifer.com)
Na 6 porcji potrzebować:
- dynia – 1 kg
- oliwa z oliwek
- świeży korzeń imbiru – 5 cm
- cebula – 1 szt.
- czosnek – 4 ząbki
- śmietana do ubijania – 300 ml
- masło – 70 g
- mielona wędzona papryka – 0,5 łyżeczki.
- sól
- świeżo zmielony czarny pieprz
1. Rozgrzej piekarnik do 200°C. Dynię na zupę puree obrać ze skórki i nasion, miąższ pokroić na średnie kawałki. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, doprawić solą, pieprzem i oliwą z oliwek. Piec, aż dynia będzie miękka, około 20 minut.
2. Obierz imbir, cebulę i czosnek do zupy. Drobno posiekaj. W dużym rondlu o grubym dnie rozgrzej masło, dodaj połowę imbiru, cebulę i czosnek i smaż do miękkości, 5 minut.
3. Na patelnię wlej 1 litr zimnej wody, zagotuj, dodaj sól. Dodaj pieczoną dynię. Gotuj przez 20 minut. Ubij zawartość patelni za pomocą blendera zanurzeniowego.
4. W czasie gdy zupa dyniowa się gotuje, podsmaż na oliwie pozostały imbir przez 2 minuty. Posypać mieloną wędzoną papryką i zdjąć z ognia. Lekko ostudzić w temperaturze pokojowej.
5. Bardzo zimną śmietankę ubić mikserem na stabilną pianę. Dodać sól do smaku, następnie ostrożnie, za pomocą szpatułki, mieszając od dołu do góry, wymieszać z podsmażonym imbirem i papryką.
6. Powstałą zupę z puree dyniowego wlać do misek. Na każdym talerzu ułóż przyprawioną bitą śmietanę i posyp mielonym czarnym pieprzem. Podawaj natychmiast.
Do kremowej zupy dyniowej zamiast wody można użyć bulionu z kurczaka. Aby było smaczne, gotuj je długo, z dobrego drobiu, specjalnie do tego przeznaczonego.
Zupa z pieczonej dyni z mostkiem i rozmarynem
Ta zupa to świetny weekendowy lunch. Oprócz kostki mostka do zupy dodajemy grzanki białe i chlebowe Borodino. Zamiast mostka można użyć boczku lub suszonej szynki wędzonej.
Zupa dyniowa z pieczonym mostkiem i rozmarynem (Wydawnictwo Gastronom LLC)
Na 4 porcje potrzebować:
- miąższ dyniowy – 700 g
- marchewki – 1 szt.
- ziemniaki – 2 szt.
- żarówki – 2 szt.
- czosnek – 1 głowa
- rozmaryn – 1 gałązka
- mostek – 200 g
- oliwa z oliwek do smaku
- sól
- mielony czarny pieprz do smaku
1. Obierz dynię, marchewkę, ziemniaki i cebulę, pokrój w kostkę o boku 2 cm Usuń łodygę z rozmarynu.
2. Warzywa i rozmaryn włóż do głębokiego…