Jak prawidłowo ugotować fasolę, aby nie była trudna do przeżucia
gastronomia 07 kwietnia 2021 r5,00 (6)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział2Komentarz
Wiele gospodyń domowych rzadko gotuje fasolę, ponieważ uważają, że jest to bardzo trudne. Obalamy stereotyp o mocnym charakterze suszonej fasoli i podpowiadamy, jak sprawić, by była smaczna i apetyczna, nie poświęcając przy tym dużo czasu.
1. Moczyć czy nie?
Uważa się, że każdy rodzaj suchej fasoli wymaga wstępnego namoczenia. W rzeczywistości nie jest to wcale konieczne – po prostu namoczona fasola gotuje się szybciej i jest łatwiejsza do strawienia. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych wartości, fasolę należy namoczyć w zimnej wodzie, najlepiej przefiltrowanej, przez 6–12 godzin (różne odmiany wymagają innego czasu). Przed gotowaniem wodę tę należy spuścić, fasolę opłukać i napełnić świeżą wodą.
Fasolę przed gotowaniem należy namoczyć w zimnej, wstępnie przefiltrowanej wodzie.
2. Przyspieszyć proces?
Jeśli chcesz szybko ugotować fasolę, bez moczenia, a nie masz szybkowaru, w którym fasolę można ugotować w godzinę, zastosuj mały trik. Fasolę włożyć do dużego rondla, zalać dużą ilością zimnej wody, dodać 0,5 łyżeczki. soda Doprowadzić do wrzenia, gotować przez 5 minut, zdjąć z ognia, przykryć pokrywką i położyć na wierzch koc. Po godzinie odlać tę wodę, opłukać fasolę i ugotować jak zwykle w świeżej, zimnej wodzie.
Niewielka ilość sody oczyszczonej przyspiesza proces gotowania fasoli.
3. Solić czy nie solić?
Jeśli przeprowadzisz ankietę wśród populacji na temat „Czy można solić suszone rośliny strączkowe”, wówczas około 90% odpowie – nie, w żadnym wypadku NIGDY nie będą gotować w słonej wodzie! Zatem wcale nie jest to prawdą. Wręcz przeciwnie, dodając około 1 łyżki. l. Dodanie gruboziarnistej soli do 3-4 litrów wody pozwala na szybsze i równomierne gotowanie ziaren, a także znacznie poprawia ich smak. Skąd wziął się ten mit o soli, jest całkowicie niejasny. Ale tym, co naprawdę zapobiegnie miękkości ziaren podczas gotowania, jest kwas. Cóż, woda jest za twarda.
Dodanie soli podczas gotowania pozwala na szybsze i bardziej równomierne gotowanie fasoli.
4. Poprawić trawienie?
Ludzie nie jedzą zbyt dużo fasoli, nie tylko dlatego, że jej gotowanie zajmuje dużo czasu. Wiadomo, że fasola nie jest pokarmem najłatwiejszym do strawienia i powoduje powstawanie gazów. Istnieją oczywiście suplementy, które mogą pomóc poprawić sytuację, takie jak koper włoski i jego nasiona, a także proszek asafetida (dostępny w indyjskich sklepach z przyprawami). Ale główne sposoby „walki” z problemem są następujące. Po pierwsze, fasolę należy dokładnie przeżuć, co ułatwi pracę układu trawiennego. Po drugie… musisz jeść więcej fasoli! Wtedy organizm przyzwyczaja się do tego typu białka i uczy się sobie z nim radzić bez strat.
Koper włoski i jego nasiona sprzyjają dobremu wchłanianiu białka roślinnego zawartego w fasoli
5. Sezon?
Gotowana fasola doskonale wchłania smaki dodatków. Robi to szczególnie dobrze, jeśli danie zawiera masło lub nierafinowany olej roślinny. Spróbuj kombinacji z przyprawami (kminek, kolendra, płatki chili, curry, ajgon), ziołami (tymianek, rozmaryn, szałwia, oregano, estragon), warzywami (dynia, cukinia, pasternak, papryka) i przyprawami (świeży imbir, czosnek, chili i cebuli).
Gotowaną fasolę doprawiamy przyprawami i ziołami dla poprawienia smaku
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #fasolaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość Konstanca9 października 2020 r
Do gotowania fasoli nie używam napojów gazowanych, wydzielają one nieprzyjemny posmak.
00OdpowiedźKonstancja9 października 2020 r
Rzadko gotuję fasolę. Teraz skorzystam z Twoich rad. Dziękuję!
00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych