Jak prawidłowo stosować zioła

Jak prawidłowo stosować zioła

W kulinarnych eksperymentach z ziołami najważniejsza jest świadoma odwaga. Przed aromatyzowaniem żywności i napojów należy spróbować smaku, zrozumieć aromat, wybrać najbardziej udane kombinacje i poznać osobliwości zachowania podczas obróbki cieplnej. A potem energicznie eksperymentuj.

świeże ziołaZioła: zastosowania kulinarneświeże zioła

Rozmaryn

Rozmaryn dobrze komponuje się z bukietami garni, sosami warzywnymi, marynatami, zupami pomidorowymi i grillami. Dla smaku gałązki wrzuca się do ognia, a liśćmi posypuje grillowane mięso lub drób, a do grillowanych warzyw zamiast szaszłyków używa się łodygi.

Pasuje do kurczaka, ziemniaków, pomidorów, groszku i fasoli, kapusty, jagnięciny, wieprzowiny, jagnięciny i cielęciny, dziczyzny, grzybów, jajek, serów.

Nie łączyć z liściem laurowym i rybą gotowaną na parze.

Rozmaryn

Oregano (oregano)

Z oregano przyrządza się pizzę, makarony, sosy do pieczonego prosiaka, zapiekanki warzywne, bogate zupy i gulasze, pikantne mieszanki do pasztetów mięsnych lub wątrobowych oraz domowe kiełbasy.

Doskonałe połączenie z pomidorami, bakłażanami, jagnięciną, wieprzowiną. Łączy się z bazylią, czarnym pieprzem, rozmarynem. Oregano „północne” wykorzystuje się w marynatach, nadzieniach mięsnych i twarogowych do ciast.

Oregano

Mennica

Miętę dodaje się do herbaty, kwasu chlebowego, koktajli, napojów owocowych, kompotów, galaretek, sorbetów, lassi i ponczów; sałatki warzywne i orzeźwiające zupy. Galaretkę miętową tradycyjnie podaje się z jagnięciną i baraniną. Aromatyzują czekoladę, likiery, pierniki, ciasteczka i lody.

Nadaje się do kapusty, marchwi, groszku, ziemniaków, ogórków, cukinii; melon, arbuz i ananas. Łączy się z pietruszką, estragonem, trybulą, koperkiem, szczypiorkiem.

Mennica

4. Reagan (reyhan, „opalowa” bazylia)

Najpopularniejszą odmianą jest „Erewan” o niebieskawych liściach i aromacie ziela angielskiego oraz „Baku”, która ma brązowo-fioletowe liście i aromat goździkowo-miętowy. Ma znacznie bogatszy aromat niż zielona bazylia i ostrzejszy smak. Łodygi są twarde – nie są zjadane. Używany do konserw. Charakterystyka kuchni kaukaskiej.

Pasuje do ryb i owoców morza, wołowiny i jagnięciny, pomidorów, serów.

Reagana

5. Tymianek

Tymianek cytrynowy stosuje się do owoców morza i dań deserowych, a także do dań tłustych, takich jak francuska konfitura drobiowa, klopsiki i farsze. Tymianek pospolity dodaje się do mięsa mielonego do kiełbas, do bukietów garni, do marynat oraz do marynowania ogórków, pomidorów i dyni (młode pędy i liście).

Łączy się z groszkiem, fasolą, soczewicą, tłustymi rybami, dziczyzną, wątrobą; pietruszka, seler, pieprz czarny, kminek.

Tymianek

6. Bazylia

Bazylię wykorzystuje się do sosów (m.in. pesto), makaronów, pizzy, zapiekanek i sałatek warzywnych, zup pomidorowych; przy marynowaniu ogórków, pomidorów, cukinii, borowików. W połączeniu z rozmarynem suszone liście bazylii mogą zastąpić pieprz.

Świetnie sprawdza się w zupach z kurczakiem i serem w połączeniu z tymiankiem lub majerankiem.

Bazylia

7. Estragon (estragon)

Estragon dodaje się do dań jajecznych, zupy rybnej i okroshki, sosu berneńskiego i tatarskiego, musztardy Dijon, domowych pikli i marynat.

Nadaje się do pomidorów, kalafiora, cukinii, fasolki szparagowej, groszku, ziemniaków, jagnięciny, wołowiny, kurczaka. Przyjazny z sokiem z cytryny, czosnkiem, koperkiem, pietruszką, selerem, szczypiorkiem, pieprzem.

Estragon

8. Mędrzec

Kilka liści szałwii dodanych do oleju roślinnego doda nowego smaku smażonej rybie, a w połączeniu z roztopionym masłem – ravioli i kluskom. Służy do przygotowania domowych kiełbas, dań z kurczaka, bakłażana, fasoli, grzybów; sosy, marynaty do ryb i mięs.

Szałwia ma silny aromat i nie toleruje subtelnych smaków i zapachów w pobliżu. Łączy się z rozmarynem i czosnkiem.

Szałwia

9. Szczypiorek (szczypiorek, dymka)

Subtelny, nie ostry smak szczypiorku pozwala na wykorzystanie go do wzbogacenia smaku zup ziemniaczanych, fasolowych, grochowych, sałatek z ogórków, puree ziemniaczanego, omletów i twarożków przekąskowych. Dobry jako dodatek smakowo-zapachowy do nadzienia mięsnego, jajecznego i warzywnego do ciast.

Nie zaleca się łączenia z delikatnymi młodymi warzywami: groszkiem, szparagami.

Szczypiorek

Suchy: rozmaryn, oregano, mięta, regan, tymianek, bazylia, szałwia. Nie suszyć estragon. Używaj go na świeżo; po wysuszeniu traci dużo ze swojego smaku.

Na koniec gotowania, na 1-3 minuty przed końcem gotowania, dodać: bazylia, regan, mięta, estragon, szałwia, szczypiorek. Rozmaryn, oregano, tymianek – na początku nie stracą ani aromatu, ani smaku.

Dokładnie osuszone zaparzyć octem i oliwą z oliwek rozmaryn, oregano, tymianek, regan i bazylia.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #rozmaryn #mięta #zioła #tymianek #estragon #szałwia #bazylia #oregano #jak gotowaćPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja