Jak prawidłowo przyrządzić grzyby i czy można je jeść na surowo?

Jak prawidłowo przyrządzić grzyby i czy można je jeść na surowo?

Jak prawidłowo przyrządzić grzyby i czy można je jeść na surowo?

Tatiana Sotnikowa 20 sierpnia 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Od połowy lata do późnej jesieni wiele osób wybiera się do lasu, aby połączyć dwie przyjemności na raz: przyjemny spacer na świeżym powietrzu i proces zbierania grzybów. Pamiętajcie tylko, ile pozytywnych emocji wywołuje moment odkrycia każdej olejarki z kurkami! Cóż, pełen kosz grzybów jest natychmiast fotografowany, publikowany w sieciach społecznościowych i uwodzi wszystkich pozostawionych w domu na „ciche polowanie”.

Dary Króla Leśnego: jak prawidłowo gotować grzyby

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Grzybowe historie
  • Korzyści i szkody grzybów
  • Grzyby: co i jak gotować
  • „Czy można jeść grzyby na surowo?”

Grzybowe historie

Czy wiesz, że jeszcze nie tak dawno naukowcy klasyfikowali grzyby jako rośliny? I dopiero po dokładnym zbadaniu składu chemicznego dary lasu przydzielono do odrębnego królestwa, ponieważ jest ono naprawdę wyjątkowe.

Jeśli chodzi o historyczną i gastronomiczną perspektywę grzybowego wszechświata, można tu znaleźć wiele ciekawych rzeczy. Na przykład zaledwie cztery wieki temu w Rosji zbierano tylko trzy rodzaje grzybów: borowiki, czapki mleczne szafranowe i grzyby mleczne. Nazywano je „szlachetnymi”, inne (też wtedy istniały) uważano za śmiecie lub trujące. Następnie do koszyczków zaczęły wpadać „czarne grzyby” (te, które ciemniały po przekrojeniu) – osika, borowiki, mchy – a potem wszelkiego rodzaju kurki, miodowce, borowiki, rusula.

Mieszkańcy innych krajów na całym świecie mają różne relacje z grzybami. Na przykład rdzenni Kanadyjczycy nie zbierają grzybów leśnych, uznając je za mało „czyste”, ale chętnie uprawiają w gospodarstwach pieczarki białe, kurki, pieczarki i boczniaki. W Holandii „ciche polowanie” jest oficjalnie zabronione, we Włoszech, Francji i Hiszpanii należy uzyskać na to specjalne pozwolenie. Interesujące są także preferencje gastronomiczne różnych narodów. Borowiki są popularne we Włoszech i Francji, a kurki w Szwecji i Finlandii. Ale na Słowacji, Węgrzech, w Polsce borowiki, borowiki, borowiki i wiele innych je się z przyjemnością.

Korzyści i szkody grzybów

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich niską zawartość kalorii – od 10 do 40 kilokalorii na 100 g produktu. Jednocześnie grzyby są niezwykle bogate w białko i białko pełnowartościowe: zawiera najważniejsze aminokwasy – leucynę, argininę, histydynę, tyrozynę i inne. I wszystko byłoby dobrze, ale w tym przypadku jest problem z wchłanianiem tej substancji. Faktem jest, że w strukturze grzybów znajduje się chityna, której trawienie zajmuje dość dużo czasu. Gotowanie ich przez 20–30 minut pomoże poprawić strawność zawartego w nich białka.

Grzyby zawierają dużą liczbę pierwiastków śladowych biorących udział w różnych ważnych procesach w organizmie człowieka.
Grzyby zawierają dużą liczbę pierwiastków śladowych biorących udział w różnych ważnych procesach w organizmie człowieka.

A zarówno grzyby dzikie, jak i uprawne zawierają wiele witamin i mikroelementów: prowitaminę A, witaminy C, D, z grupy B, fosfor, selen i cynk. W 100 g borowików i muchówek znajduje się tyle samo kwasu nikotynowego (witaminy B2), który bierze udział w rozkładaniu tłuszczów i pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, co w wątrobie wołowej. Grzyby zawierają dużo fosforu, który jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu, pracy nerek, układu kostnego i zębów. Cynk ma właściwości lipotropowe i krwiotwórcze, wchodzi także w skład enzymów zapewniających proces oddychania. Jest także niezbędna do produkcji męskiego hormonu testosteronu.

Jednak w tej maści jest mucha. Grzyby łatwo gromadzą azotany i inne szkodliwe substancje z gleby, w której rosną. Dlatego tak ważne jest miejsce, w którym udasz się na „ciche polowanie”: w promieniu 2 km od niego nie powinno być ruchliwych autostrad, a tym bardziej przedsiębiorstw przemysłowych. I na koniec nie zapomnij o trujących grzybach, które zdecydowanie nie powinny trafić do kosza.

Grzyby: co i jak gotować

Zatem zebrałeś „właściwe” grzyby we właściwym miejscu. Co z nimi zrobić? Gotować, smażyć, suszyć, solić? I to, i tamto, i trzecie, i czwarte! Najważniejsze jest, aby wiedzieć, które grzyby będą lepiej smakować w tej czy innej formie. Jeśli chodzi o przygotowania do przyszłego użytku, od razu zauważymy najbardziej optymalny z nich – zamrażanie. Temu zabiegowi można poddać prawie wszystkie grzyby, z wyjątkiem grzybów mlecznych, czarnuszki i grzybów białych, które mają specyficzny smak i wymagają namoczenia.

Biały grzyb jest uniwersalny
Biały grzyb jest uniwersalny

— nadaje się do zup, dań głównych, można go suszyć, marynować itp.

Białe grzyby. Zacznijmy od najważniejszego i najbardziej szanowanego członka leśnego królestwa – borowika. Można to chyba nazwać uniwersalnym. Aromatyczny borowik o bogatym smaku doskonale nadaje się do zup i bulionów, sosów i gulaszy. Można go solić, marynować i smażyć lub dodawać do nadzienia do pasztetów. A białe idealnie nadają się do suszenia! A potem zimą znów możesz ugotować z nimi ogromną liczbę potraw. A jeśli zmielisz suszone białka w blenderze, otrzymasz uniwersalną przyprawę do zup, gulaszy i gulaszy warzywnych, wznoszącą ich smak na niespotykane dotychczas gastronomiczne wyżyny.

Szybka zupa grzybowa z pieczarkami i borowikami

Kotlety ziemniaczane z grzybami

Masło. Najlepiej smakują gotowane, solone i marynowane. Oczywiście możesz je również usmażyć, jeśli nie przeszkadza Ci specyficzny sok, jaki wydzielają. Niektóre ziarna maślane są suszone (podobnie jak fasola biała), a następnie wykorzystywane do przygotowania zup.

Borowik marynowany

Smażone na maśle z ziemniakami

Borowik i borowik. Dobre smażone i duszone. Łodygi grzybów można również marynować i solić. Gąbczaste czapki nie za bardzo nadają się do tego zadania: rozmiękają i nabierają niezbyt apetycznego wyglądu. Do każdej obróbki cieplnej należy wybierać małe, młode, mocne grzyby.

Zupa fasolowa z borowikami

Solanka z borowikami

Kurki. Te grzyby aż proszą się o dodanie na patelnię! Po prostu nie można znaleźć lepszej opcji smażenia: są zarówno piękne, jak i bardzo smaczne. Kurki są również dobre duszone, marynowane i solone. Niewiele osób wie, ale można je suszyć także na zimę – w delikatny sposób, aby się nie przypaliły.

Solone kurki w słoikach

Kurki z ziemniakami

Ryzhiki i Volushki. Uważane są za idealne do marynowania i marynowania, chociaż można je również dusić i smażyć. Ryzhiki mają szczególnie jasny smak i bardzo ciekawy aromat, który obficie rozprzestrzenia się po całym daniu. Nawiasem mówiąc, zarówno czapki z mlekiem szafranowym, jak i wołuszki są uważane za grzyby warunkowo jadalne, dlatego zdecydowanie należy je ugotować przed gotowaniem.

Solone grzyby

Zapiekanka z solonymi grzybami i ziemniakami

Grzyby miodowe. Zbieranie grzybów miododajnych to prawdziwa przyjemność: usiądź przy pniu i po prostu pokrój grzyby nożem. Grzyby miodowe są niezwykle smaczne smażone, z ziemniakami lub bez. Otóż ​​grzyby miodowe marynowane lub solone to jedna z najbardziej pożądanych przekąsek! Takie grzyby można dodawać także do zup i gulaszy, ale lepiej jest je łączyć z innymi, np. borowikami.

Grzyby miodowe marynowane

Kapusta duszona z wieprzowiną i grzybami miodowymi

Russula. Ostatnio Russula została poddana ostrej krytyce: nie zaleca się ich zbierania, zwłaszcza w mieście. Ale jeśli znajdziesz odległy las i znajdziesz tam wielokolorową rusulę, pamiętaj, aby je „schronić” i po prostu usmażyć. Smak, konsystencja, aromat… Na pewno nie pożałujesz! Nawiasem mówiąc, russula jest również cudownie dobra marynowana i solona.

Grzyby leśne

Ulotki z mchem. Przygotowuje się je tak samo jak „szlachetne”, nawet suszone. Grzyby te doskonale smakują smażone i duszone, zwłaszcza w klasycznym połączeniu z ziemniakami. Jeśli masz ochotę, do zup możesz dodawać mchy w towarzystwie grzybów białych lub borowików.

Marynowane grzyby mchowe

Grzyby mleczne i czarnuszka. Na Rusi tradycyjnie je solono, marynowano i poddano fermentacji. Nie ma powodu, aby nie naśladować tego wspaniałego przykładu naszych przodków! Należy pamiętać, że grzyby te są gorzkie i dlatego wymagają długotrwałego wstępnego namaczania, z okresowymi podmianami wody.

Solone grzyby mleczne

Marynowane grzyby mleczne z chrzanem

Pieczarki i boczniaki. Grzyby te są „uprawiane”, a zatem całoroczne. Można z nimi robić co się chce: gotować, dusić, smażyć, marynować. Z oczywistych powodów nie ma sensu ich suszyć, gdyż grzyby te można kupić w dowolnym momencie w sklepie niedaleko domu. Ale nadal możesz je przygotować w określony sposób. Mamy na myśli zamrożenie! Przetrzyj te grzyby serwetkami (nie myj ich: łatwo wchłaniają wodę i moczą!), A następnie pokrój w wygodne plasterki. Włóż je do zamrażarki i na chwilę o nich zapomnij. Dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką przygotowane grzyby do zupy, sosu czy innych dań. Oszczędność wysiłku i czasu jest oczywista!

Pieczarki faszerowane mozzarellą i pomidorami

Pieczarki marynowane z koperkiem i mini papryczką

Boczniaki w cieście

„Czy można jeść grzyby na surowo?”

…zapytaj dociekliwych kucharzy. Nie zalecamy przeprowadzania takich eksperymentów z „darami lasu”. Chyba, że ​​mieszkasz w dzikiej tajdze, sto kilometrów od cywilizacji. Faktem jest, że grzyby, podobnie jak gąbka, pochłaniają wszystko na świecie z gleby. I nikt nie wie, co znajduje się w podwodnych wodach, które je żywią. Aby więc uniknąć problemów zdrowotnych, lepiej najpierw ugotować grzyby (20–30 minut), a dopiero potem wykorzystać je zgodnie z przepisem.

Grzyby, podobnie jak gąbka, pochłaniają szkodliwe substancje z otoczenia, dlatego nie zaleca się spożywania ich na surowo.
Grzyby, podobnie jak gąbka, pochłaniają szkodliwe substancje z otoczenia, dlatego nie zaleca się spożywania ich na surowo.

Ale pieczarki uprawne można jeść na surowo: istnieje wiele przepisów na sałatki z tymi grzybami. Będzie bardzo smacznie, jeśli pokroisz te grzyby w plasterki, posmarujesz pieprzem i skropisz sokiem z cytryny. W 15 minut będziesz miał świetną, lekko marynowaną przekąskę. Boczniaki można też jeść na surowo, dodając je do tych samych sałatek. Należy jednak pamiętać, że obie świeże grzyby są bardzo poważnym obciążeniem dla żołądka, dlatego lepiej poddać je obróbce cieplnej.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #grzybyPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja