Jak prawidłowo przygotować i przechowywać preparaty na zimę, instrukcje krok po kroku
Wenera Jerofejewa 25 lipca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Sezon na domowe konserwy w pełni. Przyjechały świeże warzywa i owoce, a gospodynie spieszą się, aby przygotować cały arsenał słoików z pysznymi marynatami, dżemami i kompotami, które zachwycą mroźną zimę. Wykonywanie wykrojów w domu nie jest trudnym zadaniem, ale ważne jest przestrzeganie szeregu zasad.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak wybrać słoiki i pokrywki do domowych przetworów
-
Wybór banków
-
Wybór pokrywek
-
- Co i jak przetwarzać słoiki
- Jak zrozumieć, że bank został zamknięty i można go pozostawić do przechowywania
- Jak sterylizować słoiki za pomocą półfabrykatów
- Jak przechowywać domowe przetwory
- Czym różni się pasteryzacja od sterylizacji?
- Kompoty: jak przygotować przetwory
- Dżem: jak zrobić przetwory
- Marynaty: jak przygotować preparaty
- Pikle: jak przygotować przetwory
- Botulizm – czym jest i dlaczego jest niebezpieczny?
Jak wybrać słoiki i pokrywki do domowych przetworów
Wybór banków
Szklane słoiki występują w różnych objętościach – od 0,5 do 3 litrów. Wybierając słoiki do domowych przetworów, dokładnie sprawdź szyjkę pod kątem obecności chipsów. Szkło musi być czyste, bez rozmytych plam i osadów, szwy są cienkie i prawie niewidoczne. Nawiasem mówiąc, data produkcji puszki jest zwykle podana na dnie pojemnika.
Wybór pokrywek
Do domowych przetworów tradycyjnie stosuje się blaszane wieczka ze specjalnymi gumowymi pierścieniami w środku.
Dziś w asortymencie do wyboru są 3 rodzaje wieczek – są to standardowe wieczka blaszane, aluminiowe, a także tzw. „twist-off”.
Tradycyjnie do domowych przetworów stosuje się wieczka blaszane ze specjalnymi gumowymi pierścieniami, które zapewniają mocniejsze dokręcenie. Dużym plusem takich pokrywek jest ich niska cena, natomiast minusem jest to, że można ich użyć tylko raz.
Pokrywy aluminiowe niewiele różnią się od pokrywek blaszanych, z wyjątkiem gęstości i wytrzymałości materiału.
Pokrywki typu Twist-off szybko zyskały uznanie wśród gospodyń domowych przygotowujących się do zimy. Dzięki gwintowi są łatwe w dokręcaniu i nadają się do wielokrotnego użytku.
Kupując pokrowce należy zwrócić uwagę, czy nie ma na nich śladów rdzy, uszkodzeń, pęknięć czy odprysków. Ponadto słoiki i pokrywki muszą pasować pod względem rozmiaru i pasować do gwintu śruby w celu dokręcenia.
Co i jak przetwarzać słoiki
Słoiki należy przepłukać gorącą, ale nie wrzącą wodą i dopiero wtedy przystąpić do dalszych czynności.
Słoiczka nie należy myć detergentami, lecz zwykłą sodą oczyszczoną lub mydłem do prania. Następnie należy je wytrzeć do sucha czystymi ręcznikami.
Możesz sterylizować słoiki na różne sposoby:
- W garnku z wrzącą wodą. Upewnij się, że ścianki słoików się nie stykają. W przeciwnym razie będą grzechotać i pękać podczas gotowania.
- W piekarniku. Zanim włożysz słoiki do piekarnika, należy je przygotować na wysoką temperaturę. Wystarczy trzymać go pod bieżącą gorącą wodą przez kilka minut. W takim przypadku piekarnik powinien być zimny, stopniowo zwiększaj temperaturę.
- Nad czajnikiem lub rondelkiem. To stara metoda, popularna wśród naszych mam i babć. Jednak nadal jest w użyciu. Na patelni umieszcza się ruszt, a na nim słoik szyjką w dół. Sterylizacja odbywa się za pomocą pary. Ale bądź bardzo ostrożny, wiele gospodyń domowych zostało poparzonych podczas wyjmowania gorącego słoika z rusztem. Kup parę ochronnych rękawic kuchennych. Sterylizacja nad czajnikiem jest bardziej odpowiednia wyłącznie w przypadku małych słoików – 0,5-1 litra. Słój umieszcza się nad dziobkiem gotującego się czajnika i zalewa parą.
- Mikrofalowy. Do słoika wlej trochę wody (ilość zależy od objętości pojemnika) i włóż do kuchenki mikrofalowej na trzy minuty.
- Oprócz sody oczyszczonej można czyścić także słoiki leczyć alkoholem medycznym. Do słoiczka wlać 100 ml (również w zależności od objętości pojemnika), wstrząsnąć nim i wlać alkohol do drugiego. Następnie opłucz słoiki wodą. W ten sposób jedną porcją alkoholu można wysterylizować około 10 puszek.
Jak zrozumieć, że bank został zamknięty i można go pozostawić do przechowywania
Aby dokręcić puszki, potrzebujesz klucza do szwów
Jeśli wolisz robić półfabrykaty przy użyciu pokrywek cynowych lub aluminiowych, będziesz potrzebować klucza do łączenia. Istnieje kilka rodzajów kluczy do szwów: zwykły klucz śrubowy, który obraca się ręcznie; „ślimak”, którego mechanizm chroni puszkę przed naciskiem; automatyczny z dźwignią sprężynową. Lepiej wybrać „ślimaka” lub automatycznego, oni sami mocują pokrywę do maksymalnego oporu.
Odkręcane pokrywki można łatwo zakręcić. Ważne jest, aby prawidłowo zamontować pokrywkę, tak aby jej gwinty pasowały do gwintów słoika. Zainstalowany – i dokręć mocno ręcznie.
Prosty test pokaże, jak mocno dokręcona jest nakrętka. Trzeba to po prostu odwrócić. Jeśli płyn nie przejdzie, oznacza to, że domowy preparat jest hermetyczny.
Szczelność pojemnika można także sprawdzić naciskając na środek pokrywki. Jeśli się nie wygina, nie klika, nie odskakuje, pokrywa jest dobrze dokręcona i nie musisz się martwić o obrabiane elementy. Jeśli pokrywka odskoczy z charakterystycznym dźwiękiem, oznacza to, że niestety do słoika dostało się powietrze.
Ważna uwaga. Pamiętaj, aby przed zakręceniem pokrywki wytrzeć szyjkę napełnionego słoika, w przeciwnym razie pozostały słodki syrop lub marynata uniemożliwi późniejsze łatwe otwarcie słoika.
Jak sterylizować słoiki za pomocą półfabrykatów
We wrzącej wodzie. Na dnie szerokiej patelni połóż ręcznik i ułóż słoiki z preparatem. Wlać ciepłą wodę na brzeg patelni – powinna sięgać do ramion słoika i włączyć mały ogień. Przykryj słoiki wysterylizowanymi pokrywkami, ale nie zakręcaj ich. Sterylizacja zależy od objętości słoika: 0,5 litra – 10 minut, 1 litr – 15, 2-3 litry – pół godziny. Nawiasem mówiąc, po ugotowaniu zmniejsz ogień, aby uniknąć wrzenia. Jeśli na patelni jest więcej niż jedna puszka, mogą grzechotać i pukać po bokach.
Następnie wyjmujemy słoiki, zakręcamy pokrywki, odwracamy i przykrywamy kocem lub ręcznikiem.
W piekarniku. Połóż słoiki na drucianej kratce i przykryj wysterylizowanymi pokrywkami. Ustawiamy temperaturę na 50 stopni, a po 5-7 minutach zwiększamy ją do 120. Sterylizacja półtoralitrowych słoików zajmie 10 minut, 15 minut w przypadku słoików litrowych i pół godziny w przypadku większych słoików.
W kuchence mikrofalowej. Słoiczki napełniamy preparatami do 2/3 – w przeciwnym razie zawartość wyleje się po podgrzaniu. Umieść go na tacy kuchenki mikrofalowej. Pomiędzy pojemnikami powinna być zachowana odległość, aby się nie stykały. Wybierz maksymalne ustawienie temperatury i timer na 3 minuty. Nie spiesz się, aby od razu wyjąć słoiki – powinny stać jeszcze przez pięć minut.
Włącz urządzenie na pełną moc i ustaw timer na 3 minuty. Po zakończeniu pracy kuchenki mikrofalowej nie otwieraj drzwiczek przez około pięć minut. Następnie dodaj wrzącą marynatę lub solankę do słoików i możesz zamknąć pokrywki. Jednak ta metoda nadaje się do gotowych sałatek i przekąsek, które zostały poddane obróbce cieplnej. W takim przypadku surowe warzywa zostaną po prostu ugotowane w kuchence mikrofalowej.
Jak przechowywać domowe przetwory
Idealnym miejscem do przechowywania rzeczy na zimę jest ciemna i chłodna spiżarnia.
Pikle i przetwory należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Duży błąd popełniają ci, którzy wysyłają puszki na balkon. Po pierwsze, zawartość nie tylko stanie się bezużyteczna, ale z powodu zmian temperatury (jeśli balkon jest słabo ogrzany) szkło po prostu pęknie.
Idealnym miejscem do przechowywania jest spiżarnia lub dolne szuflady, gdyż temperatura w nich nie przekracza wymaganych 20 stopni.
Jak długo można przechowywać puste miejsca? Każdy produkt ma swoją datę ważności. Na przykład różne sałatki warzywne, takie jak lecho, adjika i sałatka myśliwska, można przechowywać nawet przez rok. Marynowane pomidory i ogórki – dwa lata, dżem do trzech lat, galaretka owocowa nie dłużej niż rok.
Czym różni się pasteryzacja od sterylizacji?
Należy pamiętać, że pasteryzacja nie jest wcale sterylizacją. Istnieje również znacząca różnica w temperaturze stosowanej w obu procesach. Podczas sterylizacji obróbka cieplna niszczy absolutnie wszystkie mikroorganizmy. Dlatego domowe przetwory starczają na tak długo.
Pasteryzację przeprowadza się w temperaturze 60-70 stopni, a przy obróbce cieplnej poniżej 100 stopni nie wszystkie „żywe” istoty umierają. Pozostają spory, które zaczynają się aktywnie rozwijać. Dlatego produkty pasteryzowane mają dość krótki okres przydatności do spożycia.
Podczas procesu sterylizacji w produktach zostaje zachowane minimum witamin, natomiast produkty pasteryzowane zachowują składniki odżywcze. Eksperci zalecają jednak, aby w przypadku planowania przygotowań w domu wybrać sterylizację. Zdecydowanie zabija wszelkie zarazki i bakterie chorobotwórcze. Produkty pasteryzowane należy przechowywać wyłącznie w lodówce.
Pasteryzacji nie można stosować przy przygotowywaniu konserw mięsnych i rybnych. Ta metoda nie nadaje się do konserwacji, ponieważ sprzyja rozwojowi bakterii chorobotwórczych.
Kompoty: jak przygotować przetwory
Kompoty z jagód i owoców – najprostszy preparat na zimę
Zanim sezon na jagody się skończy, trzeba się spieszyć, aby przygotować pyszne kompoty. Według doświadczonych gospodyń domowych jest to najłatwiejsza rzecz do zrobienia w domu. W końcu potrzebujesz tylko jagód, wody i cukru.
Na przykład na trzy litry kompotu wiśniowego potrzebne są 3 litry wody, 500 g wiśni, 300 g cukru. Umyte wiśnie umieszcza się w wysterylizowanych słoikach i zalewa wrzącym syropem cukrowym. Następnie zakręcamy pokrywki, ustawiamy słoiki szyjkami w dół, przykrywamy kocem i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.
Z kompotem malinowym jest jeszcze łatwiej. Na dwa litry kompotu potrzeba 300 g malin, 200 g cukru i 1,5 litra wody. Maliny w słoiku zasypuje się cukrem i zalewa wrzącą wodą. Syrop należy zaparzyć przez kilka minut. Następnie wlać powstały płyn do rondla, trzymając jagody łyżką cedzakową i doprowadzić do wrzenia. Ponownie wlać jagody, odczekać pięć minut, ponownie odcedzić i zagotować syrop. Na koniec wrzącym syropem zalej maliny w słoiku i zwiń pokrywki. Odwróć słoiki, zawiń je w koc i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Przygotuj kompot truskawkowy według tej samej zasady – wystarczy dodać ½ łyżeczki kwasku cytrynowego.
Dżem: jak przygotować preparaty
Na dżem wybieraj świeże, jędrne jagody. Opłucz, usuń działki i, jeśli to konieczne, usuń nasiona. Jagody należy gotować w pojemnikach stalowych lub emaliowanych, ale nie aluminiowych. Pod wpływem kwasów owocowych zawartych w jagodzie aluminium zacznie się utleniać i uwalniać szkodliwe toksyny.
Wszystkie rodzaje dżemów można podzielić na 2 kategorie. Do pierwszej zalicza się dżem przygotowany w proporcji jagody – cukier w stosunku 1:1 i gotowany do momentu, aż syrop będzie całkowicie gotowy, czyli co najmniej 45 minut. Dżem dobrze przechowuje się w temperaturze pokojowej. Zwykle po ugotowaniu taki dżem jest całkowicie schładzany, a następnie wkładany do czystych słoików i przykryty pokrywkami. Wszystkie pozostałe rodzaje dżemów, także te z mniejszą ilością cukru, szybkowarujące (tzw. konfitury pięciominutowe i…