Jak prawidłowo gotować pierogi
Olga Siutkina 28 marca 2024 r
Jak prawidłowo gotować pierogi? Czy to banalne pytanie? Jak mogę powiedzieć… Dla niektórych wszystko jest oczywiste, ale inni z wątpliwościami zatrzymują się nad garnkiem z wodą. Wydaje się, że nie ma żadnych problemów – wystarczy włożyć go do gorącej wody i poczekać, aż się zagotuje. Ale tylko ci, którzy nie myślą o efekcie końcowym – jak zrobić pyszne pierogi – tak myślą.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Na jakiej patelni smażyć pierogi?
- Proporcje wody i klusek
- Woda czy rosół? W czym gotować pierogi
- Ile soli potrzeba do ugotowania pierogów?
- Jak gotować pierogi
- Co jeszcze dodać do wody podczas gotowania pierogów
- Jak długo gotować mrożone kluski
- Jak prawidłowo wyjąć kluski z wody
Na jakiej patelni smażyć pierogi?
Patelnia do gotowania pierogów powinna mieć temperaturę 3–5 litrów i najlepiej szeroki. Lepiej gotować kluski w małych porcjach – w ten sposób szybciej się zagotują, a ciasto nie rozmoczy się w gorącej wodzie, aż do momentu rozpoczęcia wrzenia. Jest też mniej szans na utrzymanie się na dnie. Dlaczego szeroki? Po pierwsze, wygodniej jest mieszać kluski, aby nie przylegały do dna. Po drugie, kluski podczas gotowania będą swobodniej pływać.
Proporcje wody i klusek
Optymalny stosunek masy kluski do objętości wody wynosi 1:3. Oznacza to, że na 500 g pierogów potrzeba 1,5 litra wody lub bulionu.
Woda czy rosół? W czym gotować pierogi
Na pewno smaczniejsze będą knedle gotowane w bulionie z kurczaka, a nie w wodzie.
Nie ulega wątpliwości, że kluski gotowane w bulionie na pewno będą smaczniejsze. Szczególnie smaczne będą kluski mięsne gotowane w bulionie z kurczaka. Jednak każdy rosół jest lepszy niż woda. Jeśli sami przygotowujecie kluski, koniecznie kupcie razem z wołowiną kość (lub inne mięso, które będziecie dodawać do klusek). Podczas robienia pierogów bulion będzie powoli bulgotał na kuchence. Najlepszy rosół na kluski robi się z dobrej jakości rosołu: nie oszczędzaj przynajmniej na połowie. Pamiętaj, aby dodać do bulionu czarne ziarna pieprzu, liście laurowe i kilka ząbków czosnku.
Jeśli nie można ugotować mięsa lub bulionu z kurczaka, a kluski będą gotowane w wodzie, należy je również doprowadzić do dobrego smaku. Liść laurowy, ziarna pieprzu, czosnek, cebula, kostka bulionowa lub przyprawa i zawsze wystarczająca ilość soli. Rosół lub woda muszą być dobrze osolone, w przeciwnym razie kluski będą mdłe.
Ile soli potrzeba do ugotowania pierogów?
Gotując kluski należy dodać około 6 g soli na 1 litr wody lub bulionu. Jest to kwota minimalna. Koniecznie spróbuj i w razie potrzeby dodaj więcej. Jeśli używasz kostki bulionowej, pamiętaj: może być solona lub o niskiej zawartości soli. Dlatego koniecznie spróbujcie wody lub bulionu.
Jak gotować pierogi
Knedle wrzuca się do wrzącej wody z dodatkiem przypraw i gotuje na małym ogniu.
Wybierz patelnię odpowiednią do gotowania pierogów. Dolewamy wodę w zależności od ilości klusek, które zostaną wypuszczone na raz. Pamiętaj, że nie musisz gotować dużej ilości pierogów na raz.
Zagotuj wodę, dodaj sól. Na 1,5 litra wody wlać 2–3 liście laurowe, 5–8 ziaren czarnego pieprzu, 2 ząbki czosnku, ćwiartka cebuli, wrzucić kluski do wrzącej wody. Mieszaj je zaraz po rozpoczęciu. Wszelkie kluski – tylko uformowane lub zamrożone – gdy tylko wpadną do wody, natychmiast opadają na dno. Dlatego podstawowym zadaniem jest niedopuszczenie do przyklejania się ich do dna. Mieszanie najwygodniej jest łyżką cedzakową: ma długą rączkę i z pewnością dosięgnie nią dna patelni.
Kluski powoli zaczną się nagrzewać i wypływać na powierzchnię. Tego procesu nie można pozostawić bez nadzoru, zdecydowanie należy jeszcze kilka razy zamieszać kluski. Nadal istnieje ryzyko przyklejenia się do dna, ponieważ kluski nie wypływają jednocześnie na powierzchnię.
Gdy tylko kluski wypłyną na powierzchnię i wrzenie ponownie zacznie się gotować, zmniejsz ogień. W tym miejscu należy zachować ostrożność: gotowanie nie powinno być mocne, pozostawić lekki bulgot. Jeśli zostawimy zbyt mocne, ciasto się rozgotuje, rozerwie, a nadzienie wypadnie. Ale nie można go całkowicie pozostawić bez gotowania – ciasto po prostu się zagotuje i stanie się pastą.
W zależności od wielkości klusek, ich gotowanie zajmie 5 minut.–7 minut.
Co jeszcze dodać do wody podczas gotowania pierogów
Aby kluski nie sklejały się podczas gotowania (nie powinno się to zdarzyć, jeśli będziesz przestrzegać wszystkich zasad, ale mimo wszystko), możesz dodać łyżkę oleju roślinnego.
Aby zapobiec pękaniu zamrożonych klusek podczas gotowania, możesz dodać ocet stołowy.
Jak długo gotować mrożone kluski
Logiczne pytanie: jak długo będą gotować mrożone kluski? Dokładnie w tej samej ilości po ugotowaniu, co niezamrożone. Po prostu gotowanie i wypłynięcie na powierzchnię zajmie im trochę więcej czasu, na tym polega cała różnica.
Swoją drogą, choć niektórym może się to wydawać zabawne, mrożonych pierogów nie trzeba rozmrażać przed gotowaniem.
Jak prawidłowo wyjąć kluski z wody
Wyjmij knedle z patelni łyżką cedzakową i poczekaj kilka sekund, aż odciekną.
Knedle powinny „wyjść z wody bez szwanku”, czyli wylądować na talerzu bez wody, w której się gotowały. W tym celu wyjmujemy kluski łyżką cedzakową i po odjęciu porcji przytrzymujemy je kilka sekund nad patelnią, osuszamy parą.
Lub spuść wodę przez durszlak, jeśli nie planujesz gotować kolejnej porcji w tej samej wodzie. Ta rada nie dotyczy gotowania w bulionie. W tym przypadku pierogi można podawać z pysznym rosołem, a następnie z kwaśną śmietaną, octem, co kto lubi.
Uwaga dla właściciela.
Jeśli do wody do gotowania klusek włożysz cebulę, nie musisz jej kroić w kostkę. Małe kostki gotowanej cebuli przyklejone do pierogów nie każdemu przypadną do gustu.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #pierogiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych