Jak marynować makrele w domu: technologia gotowania
Wenera Jerofejewa 14 czerwca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Makrelę można śmiało nazwać rybą uniwersalną – można ją gotować, smażyć, duszić, wędzić i solić. To prawdopodobnie najbardziej niedoceniana ryba w morzu. Ale pod względem smaku, korzyści zdrowotnych i zawartości tłuszczu nie ustępuje pstrągowi, łososiowi różowemu i łososiowi. Nawiasem mówiąc, wraz z nimi uważany jest za przysmak.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Jak wybrać odpowiednią makrelę do solenia i wędzenia
- Jak pokroić świeżą makrelę
- Jak marynować makrelę
- Jak przechowywać makrelę
- Korzyści zdrowotne wynikające z makreli
Jak wybrać odpowiednią makrelę do solenia i wędzenia
Nawet najbardziej wyrafinowanego przepisu nie da się odpowiednio przełożyć na rzeczywistość, jeśli ryba nie spełnia standardów jakości. Do solenia i wędzenia warto wybierać makrelę świeżą i schłodzoną.
Do solenia wybierz makrelę średniej lub dużej wielkości; małe ryby mogą okazać się trochę suche
Proszę zwrócić uwagę na następujące kryteria:
- skóra tuszy nie powinna być lepka, ale gładka i lekko wilgotna, ale nie mokra;
- ryba nie powinna mieć żadnych skaleczeń, skrzepów krwi ani plam o wątpliwym kolorze;
- naturalny zapach charakterystyczny dla ryb. Jeśli czujesz obcy aromat, być może dodano konserwanty, aby przedłużyć okres przydatności do spożycia – nie powinieneś brać takiej makreli;
- Skrzela powinny być czerwonawe lub różowe, bez żółtawych plam. „Zardzewiałe” skrzela świadczą o tym, że ryba nie jest świeża;
- oczy są czyste, bez mętnej zasłony.
Eksperci kulinarni nie zalecają używania mrożonych ryb do solenia i wędzenia. Jeśli jednak nie ma innej opcji, kupuj taką makrelę tylko od zaufanych sprzedawców i zaufanych punktów sprzedaży detalicznej. Faktem jest, że w mrożonych rybach można ukryć wszystkie jej wady. Niestety często zdarza się, że ryby są wielokrotnie zamrażane i rozmrażane. Nie tylko traci smak i korzystne właściwości, ale także wchłania bakterie.
Jak pokroić świeżą makrelę
Najważniejszą rzeczą podczas krojenia makreli (oprócz dobrej jakości ryb) jest bardzo ostry nóż. Kolejną zaletą makreli jest brak łusek, dzięki czemu nie musisz się nią martwić. Najpierw musisz przepłukać tuszę. Aby zapobiec nasyceniu deski do krojenia sokiem rybnym i zapachem, możesz najpierw przykryć ją pergaminem. Następnie wykonujemy nacięcie wzdłuż brzucha i wyjmujemy wszystkie wnętrzności. Ponownie myjemy tuszę i wycieramy wnętrze papierowym ręcznikiem. Usuń brązową folię z boków i ponownie przetrzyj serwetką. Za pomocą nożyczek kuchennych odetnij wszystkie płetwy. Jeśli chcesz ugotować lub posolić makrelę z głową, usuń skrzela znajdujące się pod spodem. W przeciwnym razie ryba będzie miała nieprzyjemnie gorzki smak. Makrela jest gotowa do solenia!
Aby przygotować solony filet, usuń wszystkie kości wraz z kręgosłupem. Aby to zrobić, wykonujemy te same czynności. Za pomocą skośnego cięcia usuwamy głowę makreli, wykonujemy głębokie nacięcie wzdłuż grzbietu i ostrożnie wyciągamy resztki płetwy grzbietowej. Zaczynając od ogona, ostrożnie podnieś mięso i równym nacięciem oddziel jeden filet od drugiego. Otrzymujesz dwie połówki ryby – jedną z grzbietem, drugą bez. Usuń kręgosłup i pozostałe kości. Połówki filetów pokroić na równe kawałki.
Jak marynować makrelę
Istnieje wiele przepisów na marynowanie makreli. Na przykład lekko soloną makrelę można ugotować w zaledwie dwie godziny. Aby to zrobić, włóż kawałki filetu, posiekaną cebulę w pierścienie (lepiej naprzemiennie układać warstwy) w trzylitrowym słoiku, dodaj sól, cukier, dodaj goździki i kilka liści laurowych. Wstawić słój do lodówki na godzinę, następnie wstrząsnąć i odstawić na kolejną godzinę.
Jest wiele sposobów na pyszne marynowanie makreli w zaledwie 2 godziny
Niezwykły przepis na marynowanie w herbacie nadaje makreli lekko wędzony smak. Najpierw zaparz czarną herbatę z solą i cukrem (można dodać goździki). Tusze średniej wielkości makreli włóż do trzylitrowego słoika, dodaj cebulę i zalej przestudzoną herbatą. Włożyć do lodówki na 4 godziny. Nie zapomnij okresowo obracać ryby, aby lepiej nasyciła się marynatą herbacianą.
Jeśli chcesz ugotować dobrze soloną makrelę, lepiej umieścić ją pod ciśnieniem. Umieść filet z ryby w plastikowym pojemniku i posyp solą i pieprzem. Zawiń w folię spożywczą i umieść na wierzchu litrowy słoik lub kubek z wodą. Naczynie powinno stać przez noc w lodówce.
Jak przechowywać makrelę
Świeże, nieobrane ryby można przechowywać w lodówce nie dłużej niż jeden dzień; w zamrażarce okres przydatności do spożycia wydłuża się do trzech miesięcy. Makrelę soloną w solance przechowujemy w lodówce przez 5 dni, a makrelę wędzoną przez dwa tygodnie. Możesz przedłużyć okres przydatności do spożycia, jeśli włożysz solone lub marynowane ryby do zamrażarki – do trzech miesięcy.
Korzyści zdrowotne wynikające z makreli
Makrela zawiera całą gamę przydatnych substancji i witamin. Makrela jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, witamin A, B, C, D, E, K, B12, fosforu, cynku, sodu, selenu, potasu, manganu, siarki, chloru. Ryby zawierają także dużą ilość łatwo przyswajalnego białka.
Makrela zawiera duże ilości kwasów omega-3. Tłuszcze te obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu
Szereg badań wykazało, że włączenie makreli do diety pomaga poprawić zdrowie:
- zwiększa odporność;
- usprawnia procesy poznawcze – pamięć, myślenie, wyobraźnię;
- zmniejsza ryzyko raka;
- obniża poziom złego cholesterolu we krwi;
- poprawia krążenie krwi i niszczy blaszki tłuszczowe w naczyniach krwionośnych;
- pomaga przy migrenach, bólach stawów i mięśni;
- usuwa toksyny i odpady z organizmu;
- zmniejsza się ryzyko chorób układu krążenia – udarów i zawałów serca;
- poprawia jakość włosów, skóry, włosów, wzmacnia szkliwo zębów;
- obniża poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób chorych na cukrzycę;
- korzystnie wpływa na stan psycho-emocjonalny – poprawia nastrój, pomaga zwalczać stres i depresję.
Nawet przy odchudzaniu dietetycy zalecają jedzenie makreli. Pomimo ogromnej ilości kwasów tłuszczowych zawartość kalorii w produkcie nie jest tak wysoka: około 180-220 kalorii na 100 gramów. Dodatkowo makrela szybko nasyca i pozwala na uczucie sytości na długi czas. Makrela ma wszechstronne zastosowanie – pomaga schudnąć, ale jednocześnie w razie potrzeby zyskać masę mięśniową. Chodzi przede wszystkim o dużą ilość białka, które jest istotne przy budowaniu masy mięśniowej. Dlatego trenerzy fitness zalecają włączenie makreli do diety w przypadku niedoborów białka.
Jednakże osoby z nietolerancją owoców morza i reakcjami alergicznymi powinny zachować ostrożność. Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy przestać, jeśli masz problemy z przewodem pokarmowym, a solona lub wędzona makrela może być szkodliwa w przypadku niewydolności nerek i wątroby oraz nadciśnienia.
Przy okazji: Istnieją cztery rodzaje makreli: atlantycka, afrykańska, australijska i japońska. Makrela atlantycka sprzedawana jest w Rosji.
Istnieje również tak zwana makrela niebieska, która w zasadzie jest makrelą. Na zewnątrz rzeczywiście jest bardzo podobny do makreli, ale różni się wielkością (makrela jest znacznie większa) i budową głowy.
Uwaga dla właściciela: Dużym plusem makreli jest brak małych kości. Wszystkie duże kości znajdują się wzdłuż grzbietu i są usuwane podczas cięcia. Dlatego filet z makreli można podawać małym dzieciom od półtora roku życia.
Makrelę traktuje się dość lekceważąco ze względu na ostry zapach, ale można go łatwo usunąć, dodając do marynaty kilka łyżek soku z cytryny lub plasterki cytryny.
Gorzki smak ryb związany jest z nieprawidłowym krojeniem tuszy. Oznacza to, że nie usunąłeś całkowicie brązowego filmu ze środka – to on nadaje goryczkę.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #makrela #solona ryba #przekąskiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych