Jak marynować kurczaka do pieczenia w piekarniku: 19 pytań, z czego tylko jedno pozostało bez odpowiedzi
Alena Spirina 03 grudnia 2023 r(2)Dodaj do ulubionychUdział
Marynowanie kurczaka do pieczenia w piekarniku to najprostszy sposób na podkreślenie i zmianę jego smaku i aromatu. Najczęściej pieczemy kurczaka brojlerów, którego smak można nazwać neutralnym, dlatego stosowanie różnorodnych marynat jest w pełni uzasadnione i sprawi, że danie będzie soczyste, aromatyczne i będzie miało apetyczną skórkę.
Co przeczytać w artykule:
- Dlaczego marynujecie kurczaka?
- Jak marynować kurczaka do pieczenia w płynnej marynacie – pytania i odpowiedzi
- Lifehack i porady dla miłośników majonezu
- Jak marynować kurczaka do pieczenia w suchej marynacie – pytania i odpowiedzi
- Pytanie do uzupełnienia
Dlaczego marynujecie kurczaka?
Najczęściej przez słowo „marynata” rozumiemy jakąś płynną mieszaninę, w skład której z pewnością wchodzi kwas: sok z cytryny lub pomarańczy, ocet, wino, kefir itp.
Tak naprawdę kurczaka do pieczenia w piekarniku można marynować na wiele sposobów: natrzeć mieszanką przypraw, polać pikantną pastą lub sosem, zanurzyć w przyprawionym płynie, wsunąć przyprawy pod skórę. Wszystkie te metody marynowania działają w przybliżeniu tak samo: mięso z kurczaka wchłania olejki eteryczne z ziół i przypraw, sól wnika głęboko, równomiernie solojąc ptaka, kwas rozkłada białka w górnych warstwach mięsa, czyniąc je bardziej delikatnymi.
W wyniku tych prostych kroków smak i aromat pieczonego kurczaka zmieni się z nudnego i znajomego w bogaty i ekscytujący.
Jak marynować kurczaka do pieczenia w płynnej marynacie – pytania i odpowiedzi
Jak marynować: w całości czy w kawałkach? Jak marynować: w całości czy w kawałkach? Płynne marynaty zazwyczaj zawierają co najmniej jeden kwaśny składnik przeznaczony do zmiękczania mięsa. Marynowanie w nim całego kurczaka przed pieczeniem nie ma większego sensu, gdyż mięso jest całkowicie chronione przez skórę, co nie pozwoli, aby kwas wniknął w głąb mięsa i wziął udział w rozpadzie białek. Ponadto będziesz potrzebować dużego pojemnika, w którym zmieści się cały ptak, oraz miejsca w lodówce, w którym zmieści się pojemnik. Ale dobrym pomysłem jest marynowanie kurczaka pokrojonego na kawałki w pachnącym płynie.
Co należy zrobić przed marynowaniem kurczaka? Przed zanurzeniem kawałków w marynacie natrzyj je solą. Płynna marynata ułatwi jej szybkie wnikanie, a mięso będzie równomiernie posolone na całej głębokości.
W czym marynować kurczaka do pieczenia w piekarniku? Do marynowania używaj naczyń szklanych, ceramicznych lub plastikowych. Odpowiednie są również miski ze stali nierdzewnej, bardzo wygodnie jest też wymieszać marynatę w plastikowej torbie z zamkiem błyskawicznym, a następnie włożyć do niej kawałki kurczaka. Zamykając worek staraj się usunąć jak najwięcej powietrza, symulując próżnię. Bez dostępu powietrza proces marynowania przebiega szybciej.
Bardzo wygodnie jest wymieszać marynatę w plastikowej torbie z zamkiem błyskawicznym (torebka zip), a następnie włożyć do niej kawałki kurczaka
Wybierz miskę takiej wielkości, aby pokrojony kurczak ledwo się w niej mieścił. Następnie kawałki zostaną całkowicie zanurzone w marynacie i dobrze w niej namoczone.
Aby uniknąć zbytniego mieszania, należy przyjąć zasadę, że na każde 450 g mięsa potrzeba 6-8 łyżek płynnej marynaty.
Jak długo marynować kurczaka przed pieczeniem w piekarniku? Nie zwlekaj zbyt długo: wystarczą dwie lub trzy godziny. W tym czasie kawałki obrócić kilka razy na drugą stronę, a jeśli pojemnikiem do marynowania jest woreczek, wystarczy nim kilka razy potrząsnąć. Marynowane przez dłuższy czas pod wpływem kwasu mięso może stać się luźne i porowate. Szczególnie niebezpieczne są pod tym względem soki i przeciery z ananasa i kiwi; ich agresywne enzymy niszczą białka mięsa tak bardzo, że gotowe mięso nabiera nieprzyjemnej „bawełnianej” konsystencji.
Gdzie zostawić marynowanego kurczaka? Pamiętaj, aby zamknąć pojemnik z marynowanym mięsem pokrywką lub przykryć folią i włożyć do lodówki. Nie dawaj chorobotwórczym bakteriom najmniejszej szansy!
Marynowanego kurczaka należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby zapobiec przedostawaniu się zarazków.
Co zrobić z marynowanym kurczakiem tuż przed pieczeniem? Przed włożeniem marynowanego kurczaka do piekarnika strząśnij nadmiar marynaty. Można nawet osuszyć powierzchnię ręcznikami papierowymi, ułożyć kawałki w naczyniu do pieczenia w jednej warstwie i włożyć do lodówki na 15 minut bez przykrycia naczynia. Skóra wyschnie od zimnego powietrza i stanie się bardziej chrupiąca.
Jak przygotować płynną marynatę do kurczaka?
Istnieje wiele opcji płynnych marynat do kurczaka w piekarniku.
Śródziemnomorski. Na przykład dodanie świeżego lub suszonego tymianku, natki pietruszki, soli czosnkowej lub rozgniecionego czosnku i startej skórki z cytryny do soku z cytryny i/lub pomarańczy stworzy delikatną marynatę w stylu śródziemnomorskim.
Indyjski. Wymieszaj jogurt (kefir, kwaśną śmietanę, ich mieszankę), olej roślinny, świeży i suszony imbir, czosnek i przyprawy indyjskie, dopraw kurkumą – a otrzymasz „tandoori”, indyjską marynatę do kurczaka.
Tandoori to popularna indyjska pikantna marynata do kurczaka na bazie jogurtu z przyprawami.
Orientalny. Połączenie sosu sojowego i wytrawnego sherry lub chińskiego wina kuchennego nadaje kurczakowi orientalny aromat i delikatny smak. W wersji bezalkoholowej użyj soku i skórki pomarańczowej. Nie zapomnij dodać do marynaty musztardy i łyżki miodu, a ostrość wyregulować ostrą papryką. Nawiasem mówiąc, płynny ostry sos, taki jak Tabasco lub Sriracha, jest lepszy od płatków ostrej papryki, które mogą przypalić się podczas pieczenia w piekarniku.
Co dodać do płynnej marynaty do kurczaka? Bazą jest kwaśny płyn, a różnorodne dodatki pozwalają na nieograniczone urozmaicanie marynat. Do każdej marynaty odpowiednie będzie dobre masło roślinne lub roztopione, ponieważ tłuszcz jest doskonałym przewodnikiem smaków i aromatów. Dobrze byłoby też dodać do marynaty cukier w dowolnej postaci, czy to piasek, miód, czy syrop z topinamburu. Po upieczeniu cukier karmelizuje się, przyczyniając się do powstania złotobrązowej skórki.
Lifehack i porady dla miłośników majonezu
Nie, majonez nie znajduje się na naszej liście do przygotowania marynaty! Majonez to sos emulsyjny składający się w 85% z oleju roślinnego. Kurczaka do pieczenia lepiej marynować w mieszance jogurtu naturalnego, kwaśnej śmietany, musztardy i czosnku. Wyjdzie miękkie (dzięki, kwaskowatość jogurtu), soczyste (tak, śmietana tłuste), delikatne (musztarda działa!) i aromatyczne (jak mogłoby być inaczej, gdyby był czosnek?). I majonez, jeśli naprawdę nie możesz się bez niego obejść, podawaj go z gotowym kurczakiem.
Kurczaka do pieczenia zamarynować w mieszance jogurtu naturalnego, śmietany, musztardy i czosnku, a majonez podawać osobno po ugotowaniu.
Przygotuj trochę dodatkowej marynaty do dowolnego przepisu i oddziel ją do czystego pojemnika przed zanurzeniem mięsa. Ta zarezerwowana marynata stanowi doskonały sos do gotowego dania, a także świetnie nadaje się do dressingu sałatki lub polania przystawki, którą podajemy z pieczonym kurczakiem. Zdradźmy straszny sekret: prawie każdy sos sałatkowy na bazie kwasu i oleju roślinnego, taki jak winegret, będzie doskonałą marynatą do kurczaka.
Jak marynować kurczaka do pieczenia w suchej marynacie – pytania i odpowiedzi
Jak marynować: w całości, w kawałkach i co zrobić z przyprawami sypkimi? Kurczaka do pieczenia w piekarniku można również zamarynować w mieszance odpowiednich suszonych przypraw i ziół, soli, pieprzu i czasami cukru. Jeśli tę suchą mieszankę zmieszamy z olejem roślinnym lub roztopionym masłem, drobno startym imbirem, rozgniecionym czosnkiem lub łyżką musztardy, powstanie pasta, którą łatwiej nałożyć niż ciągle kruszące się przyprawy. I trzyma się znacznie pewniej. Marynata ta świetnie nadaje się nie tylko do kurczaka pokrojonego na kawałki, ale także do całych ptaków.
Jak mieszać przyprawy do suchej marynaty? Składniki na suchą marynatę łatwo rozdrobnić w moździerzu, jeśli jednak macie pod ręką młynek do przypraw, młynek do kawy lub mały blender, wykorzystajcie tę technikę. Tylko nie daj się ponieść emocjom i zmiel suche składniki, zwłaszcza zioła, na pył. W efekcie tracą swój wrodzony aromat i stają się nie do poznania w smaku.
Składniki na suchą marynatę można łatwo rozetrzeć w moździerzu, ale pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednią technikę
– nie rozdrabniaj ich, zwłaszcza ziół, na pył
Jak nakładać marynatę: grubiej czy cieńej? Wetrzyj tę mieszaninę w kawałki kurczaka lub powierzchnię i jamę całego ptaka, upewniając się, że mieszanina jest równomiernie rozprowadzona. Niezbyt ostrą marynatę można nałożyć grubszą warstwą, a pikantną i gorącą mieszankę cieńszą.
Jak długo marynować kurczaka w suchej marynacie? W suchej mieszance zaleca się zamarynowanie kurczaka do pieczenia w piekarniku około dzień wcześniej, aby aromat wniknął w głąb mięsa. W tym czasie kilkakrotnie obróć kawałki kurczaka i lepiej przesuń całą tuszę z boku na bok. Ale nawet jeśli zamarynujesz kurczaka w suchej mieszance tuż przed pieczeniem, jego smak i aromat niewątpliwie poprawią się.
Czy powinienem usunąć suchą marynatę przed pieczeniem kurczaka? Upiecz kurczaka bez usuwania marynaty. Wiele suchych marynat nadaje kurczakowi ładny ciemny kolor, a niektóre nadają mu pyszną chrupiącą panierkę.
Co zrobić z resztek suchej marynaty do kurczaka? Niewykorzystane, suszone pikle można umieścić w małych zakręcanych słoiczkach i przechowywać w lodówce, gdzie można je przechowywać do tygodnia. Natomiast mieszanki przypraw, które nie zostały jeszcze zmieszane z olejem lub innym spoiwem, można przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu do dwóch miesięcy. Tylko nie zapomnij podpisać, co to jest i dlaczego. Ale bez żalu wyrzuć tę część marynaty, która miała kontakt z mięsem!
Niewykorzystane, suche marynaty przełóż do zakręcanych słoików i włóż do lodówki, gdzie można je przechowywać nawet przez tydzień. Mieszanki przyprawowe można przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu do dwóch miesięcy.
Jak przygotować suchą marynatę do kurczaka?
Najprostsza sucha marynata do kurczaka składa się z soli, mielonego czarnego pieprzu, szczypty cukru i kilku łyżek oleju roślinnego. Dla wielu ten zestaw przypraw jest wystarczający. Jeśli chcesz różnorodności, możliwości są nieograniczone! Ale jeśli nie jesteś zbyt pewny łączenia przypraw, przypraw i ziół, zwróć się do kuchni narodowych.
Na przykład pikantna marynata do kurczaka po indyjsku może składać się z kminku, kolendry, curry w proszku, białego, ziela angielskiego i czerwonego pieprzu, mielonego imbiru i soli. Warto z tego zestawu usunąć curry, ziele angielskie i imbir, a otrzymamy całkowicie gruzińską marynatę do kurczaka.
Mało znana wśród nas mieszanka Cajun łączy w sobie tradycje kuchni francuskiej i kreolskiej. To pikantna marynata, w której oprócz soli i pieprzu znajdują się także nasiona kopru włoskiego, papryka (często wędzona), suszony tymianek i szałwia, sproszkowana musztarda i sproszkowany czosnek.
Cajun Blend to pikantna, sucha marynata, która…