Nawet jeśli nie lubisz kawy, prawdopodobnie wiesz, czym jest francuska prasa i jak wygląda. A jeśli jeszcze go nie masz, kup! To prawda, jest to coś wartościowego! Możesz użyć prasy francuskiej do przygotowania zupy lub płukania ryżu!
Większość naszej redakcji to miłośnicy kawy, dlatego ze wszystkich francuskich pras, jakie zastaliśmy w naszej kuchni, wybraliśmy parę i wskoczyliśmy do puli eksperymentalnej. Gdybyśmy musieli kupić prasę francuską, za urządzenie o pojemności 600 ml wystarczyłoby 250 rubli. Nieco ponad 2 godziny zajęło nam ponowne przemyślenie naszego podejścia do prasy francuskiej – większość czasu spędziliśmy na omawianiu różnych pomysłów. W rezultacie znane urządzenie zyskało kilka nowych żyć.
prasa francuska
Przygotowanie aromatycznej oliwy z oliwek
Uwielbiamy oliwę z oliwek – przyprawiamy nią sałatki, marynujemy ryby i mięsa, przed podaniem posypujemy nią zupy, gulasze, makarony, risotto, a przed podaniem po prostu zajadamy się pieczywem. Oliwa z pierwszego tłoczenia z dodatkiem ziół, czosnku, suszonych pomidorów i innych wspaniałych składników świetnie nadaje się do „posypywania”. Umieść garść świeżych ziół (rozmarynu lub tymianku) na dnie prasy francuskiej i polej oliwą z oliwek. Połóż górę na miejscu, a następnie włóż francuską prasę do lodówki na kilka dni. Następnie naciśnij tłok i dodaj pyszne masło do chleba, ryb, warzyw i nie tylko!
Przygotowanie aromatycznej oliwy z oliwek w prasie francuskiej
Namoczyć i umyć płatki zbożowe
Ziarna ryżu zawierają dużo skrobi i zasadniczo mają postać pasty. Dlatego do wielu potraw ryż, zwłaszcza brązowy (brązowy), należy namoczyć. Oczywiście ryżu na pilaw nie należy moczyć w prasie francuskiej, ale do gotowania porannej owsianki jest to całkiem możliwe, zwłaszcza jeśli trzeba ugotować nie więcej niż 2 porcje. Najpierw opłucz ryż. Wlać ryż do szklanki typu French Press. Opuść tłok i w razie potrzeby powtórz ten krok jeszcze raz. Spuścić wodę. Płatki zostaną umyte. Wyjąć tłok, zalać gorącą wodą (50-60°C) i pozostawić na 30-60 minut. Odcedź wodę, ponownie opłucz płatki i przygotuj owsiankę.
Ryż namoczyć i opłukać w prasie francuskiej
Przygotowanie spienionego mleka do kawy
Czy wiesz, że we francuskiej prasie możesz przygotować ciepłe spienione mleko? Napełnij trzecią lub maksymalnie połowę szklanki ciepłym mlekiem i aktywnie poruszaj tłokiem, poruszając nim w górę i w dół. Przesuwaj tłok ściśle pionowo. Kontynuuj ubijanie mleka przez 30-40 sekund lub do momentu, aż zacznie się pienić. Jeśli na piance utworzą się duże bąbelki, zakręć szklanką i delikatnie uderz nią o stół. Do filiżanki z kawą wlej mleko, zbierając łyżką pozostałą piankę z brzegów szklanki.
Przygotowanie spienionego mleka do kawy w prasie francuskiej
Smak mleka
Do wyciskarki francuskiej włóż ulubione przyprawy, np. laskę cynamonu, anyż gwiazdkowaty czy małą laskę wanilii przekrojoną na pół, zalej gorącym mlekiem i odstaw na 7-10 minut. Opuść tłoczek i wlej aromatyczne mleko do filiżanek, dodaj do herbaty lub kawy.
Mleko aromatyzujące w prasie francuskiej
Moczenie suszonych owoców
Wiele przepisów zawiera zalecenia: „rodzynki zalać wodą/mocnym alkoholem/herbatą i odstawić na XX minut”. Następnie wodę należy spuścić i, jeśli do pieczenia używane są suszone owoce, całkowicie wysuszyć. Można więc również namoczyć suszone owoce w prasie francuskiej. Wystarczy umieścić je w szklance, zalać wymaganym płynem i pozostawić na czas podany w przepisie. Następnie opuść tłok, uważając, aby nie zmiażdżyć suszonych owoców i spuść wodę.
Suszone owoce namocz w prasie francuskiej
Suszenie rozmrożonych warzyw
Obecnie zioła są dostępne w supermarketach przez cały rok, jednak nie zawsze można je znaleźć w lodówce. Szczęściarze, którzy posiadają domek letniskowy, roztropnie uzupełniają zapasy, siekając i zamrażając warzywa z ogrodu. Podczas rozmrażania powstaje płyn, który nie jest wcale potrzebny w omletach, wypiekach czy kotletach. Można go usunąć za pomocą prasy francuskiej.
Susz rozmrożone warzywa w prasie francuskiej
Zaparz liście herbaty
Prasa francuska przydaje się nie tylko do parzenia kawy, można w niej także zaparzyć herbatę. Odmierz wymaganą ilość listków herbaty i wlej je do szklanki wcześniej przepłukanej wrzącą wodą. Zalej gorącą wodą i pozwól herbacie zaparzyć. Przypomnijmy, że Darjeeling należy parzyć na wodzie o temperaturze nie wyższej niż 85°C, Assam lubi wodę o temperaturze do 80°C, green należy parzyć na wodzie o temperaturze 80°C. Po zaparzeniu wciśnij tłoczek i rozlej herbatę do filiżanek.
Parzenie herbaty w prasie francuskiej
Przygotowanie mleka migdałowego
Na świecie jest mnóstwo osób, które nie tolerują glutenu i laktozy. Jeszcze nie wymyśliliśmy, jak pomóc temu pierwszemu za pomocą prasy francuskiej, ale ten drugi z pewnością uzna to za przydatne. Mleko migdałowe można łatwo przygotować za pomocą prasy francuskiej.
Aby to zrobić, wsyp do miski 1 szklankę surowych migdałów. Możesz zrobić więcej, ale wtedy wystarczy samodzielnie przeliczyć wagę i objętość wszystkich składników.
Zalej więc orzechy 600 ml pitnej wody (powinna całkowicie zakryć migdały) i odstaw na 8 godzin. Odcedź wodę. Orzechy włóż do miski blendera i ponownie dodaj 600-800 ml wody pitnej. Ubijaj, aż będzie gładkie. Tutaj z pomocą przychodzi prasa francuska. Wlać mieszaninę (w częściach) do szklanki, opuścić tłok i wlać mleko migdałowe do czystego pojemnika. Jeśli to konieczne, przelej mleko przez najdrobniejsze sito. Spróbuj mleka i jeśli wszystko będzie dobrze, dodaj szczyptę soli i trochę miodu, jeśli chcesz, możesz dodać syrop czekoladowy, wtedy otrzymasz czekoladowe mleko migdałowe. Mieszaj napój, aż będzie gładki i wypij.
Użyj także ciasta migdałowego, ale bez użycia prasy francuskiej. Ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 15 minut. Ostudzić i używać do pieczenia i robienia musli.
Produkcja mleka migdałowego w prasie francuskiej
Gotowanie zupy grzybowej
Do przygotowania tej zupy potrzebna jest prasa francuska, patelnia i czajnik (jeśli nie gotujemy zupy na bulionie).
Kiedy już opanujesz ten przepis, poeksperymentuj z zupą rybną, gotując na wolnym ogniu kawałki łososia i pokrojone w kostkę warzywa w szklance bulionu rybnego lub warzywnego.
Pamiętaj tylko, że spłukanie szklanki po takich naczyniach nie wystarczy. Dobrym wyjściem jest moczenie w wodzie z mydłem lub mycie w zmywarce. Jeśli lubisz takie zupy, rozważ zakup dodatkowej prasy – zwłaszcza do bogatych bulionów.
Zupa grzybowa gotowana w prasie francuskiej
Zupa grzybowa gotowana w prasie francuskiej
na 4 porcje
Czego potrzebujesz:
- 300-400 g świeżych grzybów leśnych, najlepiej borowików lub miodowców, można zamrozić
- 50-60 g suszonych borowików
- 600 ml bulionu warzywnego (lub nawet samej wrzącej wody)
- olej roślinny
- Tosty z ciasta żytniego do podania
- sól, świeżo zmielony czarny pieprz
Co zrobić:
Świeże grzyby pokroić na małe kawałki i szybko smażyć na dużym ogniu do złotego koloru, 2 minuty.
Zupa grzybowa gotowana w prasie francuskiej. Smażenie świeżych pieczarek
W blenderze zmiel suszone grzyby na proszek.
Zupa grzybowa gotowana w prasie francuskiej. Zmiel suszone borowiki w blenderze
Usmażone grzyby rozdzielić pomiędzy 4 prasy francuskie i posypać proszkiem grzybowym.
Zupa grzybowa gotowana w prasie francuskiej. Usmażone grzyby włóż do francuskiej prasy i posyp pudrem grzybowym
Zalać wrzącym bulionem. Dodać sól i pieprz, wymieszać. Pozostaw na 15 minut. do warzenia.
Zupa grzybowa gotowana w prasie francuskiej. Zalać wrzącym bulionem grzyby
Naciśnij tłok i wydobądź z grzybów maksimum smaku. Powstałą zupę wlać do kubków (stosów). Podawać natychmiast z tostami. Pozostałe grzyby można usmażyć ze śmietaną i wykorzystać do przygotowania gulaszu mięsno-warzywnego lub jako polewę.
Zupa grzybowa gotowana w prasie francuskiej. Pracujemy tłokiem i wydobywamy z grzybów maksimum smaku
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Kuchnia #naczyniaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGI Jesteś już zarejestrowany na ? Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych