Jak krok po kroku przygotować zupy jarzynowe puree: tajniki smakowitej kuchni

Zupy jarzynowe puree: co i jak je przygotować

Zupy jarzynowe puree: co i jak je przygotować

Zupy puree – jednorodne, gładkie, aksamitne – przygotowywane są z niemal każdego warzywa. Zabawne, że dziś nazwa „puree” nie zawsze odpowiada sposobowi przygotowania: minęły już czasy, gdy gładkość uzyskiwano poprzez przecieranie przez sito. Pojawienie się blendera zanurzeniowego lub blendera kielichowego wyeliminowało tę czasochłonną pracę bez poświęcania tekstury. Ale nazwa pozostaje. Zupy puree z reguły nie wymagają długiego przygotowania i nie sprawiają trudności, jednak jak w każdym przedsięwzięciu kulinarnym warto poznać pewne niuanse.

Zupy jarzynowe puree: co i jak je przygotowaćO czym porozmawiamy w artykule:Zupa krem ​​i zupa krem. Jakie są różnice? Z jakich warzyw robi się zupę przecierową? Od czego zacząć przygotowywanie zupy przecierowej. Z jakiego bulionu przygotować zupę przecierową. Jak uzyskać pożądaną konsystencję zupy przecierowej.

Zupa krem ​​i zupa krem. Jakie są różnice?

Zarówno zupa puree, jak i zupa krem ​​są zupami puree. Można powiedzieć, że każda zupa puree jest puree. Ale nie każda zupa puree ma prawo nazywać się kremem, a tylko ta, do której dodaje się śmietanę o dowolnej zawartości tłuszczu, mleko, śmietanę, a nawet serek śmietankowy.

Dzięki śmietance takie zupy puree nie tylko nabierają delikatnego smaku, ale zmieniają kolor i gęstość. Zwiększa się w nich zawartość tłuszczu, a co za tym idzie – ich wartość odżywcza. Uczucie sytości po takich zupach utrzymuje się dłużej.

Ale jest też minus: śmietana „niszczy” smak warzyw, z których robi się zupę puree. Poza tym nie wszystkie warzywa są przyjazne dla mlecznego smaku. Przykładem tego jest słodka papryka, fasolka szparagowa lub suszona, pomidory. Lepiej jest robić z nich zupy puree.

Z jakich warzyw robi się zupę puree?

Aby przygotować zupę puree, spróbuj połączyć warzywa tego samego koloru.
Do zupy puree spróbuj połączyć warzywa tego samego koloru (Shutterstock/FOTODOM)

Zupa puree zawierająca tylko jedno warzywo to opcja korzystna dla obu stron. Na przykład kalafior. Jest całkowicie samowystarczalna: inne warzywa zapewne zepsują kolor zupy, ale kapusta z pewnością pokona je swoim zapachem i smakiem. Sytuacja jest mniej więcej taka sama w przypadku szparagów i zielonego groszku. Cukinia czy cukinia to zupełnie inna sprawa. Są tak delikatne i delikatne, że w obecności jaśniejszych warzyw po prostu „rozpuszczą się”. Z drugiej strony mogą dodać objętości zupie, nie obciążając jej i nie wpływając w niewielkim stopniu na smak. Jedynym warzywem, które nadaje się do prawie każdej zupy puree, są ziemniaki: nadają zupie niezbędną gęstość, nie zmieniając znacząco smaku.

Skomponowanie kompozycji na zupę puree z kilku warzyw to czysta kreatywność, oparta na wyobrażeniu o efekcie końcowym. Trzeba tu wiele przemyśleć: czy warzywa dobrze łączą się w smaku i aromacie, kogo wyznaczyć na lidera, a kogo na grupę wsparcia. Oceń, czy uczestnicy mają wystarczającą ilość własnej skrobi, aby zupa była wystarczająco gęsta? I na koniec kolor! Jest mało prawdopodobne, aby było atrakcyjne, jeśli zmieszasz pomarańczową marchewkę i zielony groszek. Spróbuj połączyć składniki o podobnym kolorze, takie jak dynia, papryka, pomarańczowa soczewica i pomarańcza.

Od czego zacząć przygotowywanie zupy puree

Przede wszystkim zdecyduj, które warzywo będzie podstawą zupy. Na przykład fasolka szparagowa. Zastanów się, z jakimi warzywami lubisz je łączyć. Na przykład z pomidorami. Niestety psują kolor zupy puree. Ale słodka papryka będzie dobra, jeśli weźmiesz zieloną, podobnie jak seler bulwiasty, który podobnie jak fasola ma lekko ziemisty smak. Dodatkowo doda trochę skrobi i można obejść się bez ziemniaków.

Cebula (cebula, szalotka, por), czosnek, marchew, seler naciowy, podsmażone na warzywach lub maśle, będą doskonałą bazą do kształtowania smaku przyszłej zupy puree.

Jakiego bulionu użyć do zupy puree

Dobrze byłoby mieć pod ręką gotowy rosół, warzywny lub drobiowy. Koniecznie spróbujcie, jak słona jest i weźcie to pod uwagę przygotowując zupę. Bulion warzywny można ubić z tego, co mamy w lodówce. Cztery porcje zupy puree będą wymagały około litra bulionu.

Co zrobić, jeśli nie ma bulionu? Pij dobrą wodę do picia. W takich przypadkach bardzo pomocne są kostki bulionowe; nie zaniedbuj ich.

Jak uzyskać pożądaną konsystencję zupy puree

O wiele łatwiej jest rozcieńczyć gęstą zupę puree, niż zagęścić zupę, która jest zbyt rzadka.
Zagęszczanie gęstej zupy puree jest znacznie łatwiejsze niż zagęszczanie zupy, która jest zbyt rzadka (Shutterstock/FOTODOM)

Z reguły do ​​przygotowania zupy puree należy brać jedną część warzyw na część wagową płynu. Podejście to nie uwzględnia zawartości skrobi w warzywach, która znacząco wpływa na konsystencję gotowej zupy. Dlatego traktuj tę proporcję jako wskazówkę i pamiętaj, że znacznie łatwiej jest rozcieńczyć gęstą zupę puree, niż zagęścić zbyt rzadką. Warzywa ugotować z niewielką ilością płynu, zupę zmiksować na purée, a następnie dolać resztę bulionu do pożądanej konsystencji.

Niektóre warzywa, takie jak ziemniaki, dynia, słodkie ziemniaki, seler bulwiasty, suszona fasola lub groszek, zawierają wystarczającą ilość własnych skrobi, aby zupa puree była dość gęsta i lepka.

Zupa puree z cukinii, fasolki szparagowej, szparagów, brokułów czy kalafiora bez dodatku skrobi może wydawać się wodnista. Trochę ziemniaków, mąki pszennej lub dowolnej skrobi z łatwością poprawi sytuację. Najłatwiej dodać mąkę pszenną podczas smażenia warzyw, skrobię dodać w ostatniej chwili, mieszając ją z niewielką ilością zimnego płynu. Po ugotowaniu zupę gotujemy kilka minut i gotowe.

Istnieją inne sposoby zagęszczania zupy puree. Na przykład dodaj dobrze ugotowany ryż lub suche puree ziemniaczane. Pamiętaj, że śmietanka wpłynie również na konsystencję zupy puree.

Jak zmiksować zupę

Nowoczesne blendery o dużej mocy, zatapialne lub w formie wysokiego, wąskiego pojemnika z ostrzami na dnie, pozwalają na przygotowanie idealnie gładkich zup puree bez przecierania przez sito. Nawiasem mówiąc, takie zupy są zdrowsze niż prawdziwie puree, ponieważ zatrzymują błonnik.

Jeśli miksujesz zupę bezpośrednio na patelni, w której się gotowała, pamiętaj o zdjęciu jej z kuchenki, postawieniu na stabilnym ruszcie pod gorącą wodą i dopiero wtedy włącz urządzenie. Nigdy nie napełniaj dzbanka blendera więcej niż do połowy, najpierw włącz go na niskich obrotach, aby zawartość się nie rozsypała i nie przypaliła osób w pobliżu, a następnie zwiększ prędkość. Nikt nie odwołał środków bezpieczeństwa w kuchni!

Jeśli jednak nadal chcesz uzyskać idealnie gładką zupę, przetrzyj ją przez sito.

Dekorowanie zup puree

Kiedy zupa puree znajdzie się już w misce, można dodać do niej różne dodatki. To czysta „dekoracja i smak”. A to rzadki przypadek, kiedy łatwo jest zadowolić wszystkich. Po prostu połóż na stole wszystko, co uznasz za stosowne – kwaśną śmietanę, miękki i tarty twardy ser, nasiona, pokruszone orzechy, krakersy, posiekane zioła – i pozwól każdemu nałożyć na talerz to, co uzna za stosowne.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #fasola #tajemnice gotowania #zupa puree #Alena Spirina #zupaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja