Jak idealnie ugotować soczewicę: czarną, czerwoną, zieloną, dowolną

Jak idealnie ugotować soczewicę: czarną, czerwoną, zieloną, dowolną

Jak idealnie ugotować soczewicę: czarną, czerwoną, zieloną, dowolną

Olga Siutkina 1 kwietnia 2024 r

Wyobraź sobie, że chcesz ugotować zupę z soczewicy. Otworzyliśmy szafkę i mamy 3 torebki z resztkami ziaren soczewicy w różnych kolorach. Co robić? A może wszystko wymieszać i zrobić kolorową zupę? Nie ma mowy, bo każdy rodzaj soczewicy ma swój charakter! Rozwiążmy to po kolei. Przecież jeśli wybierzesz odpowiednią soczewicę, zupa, którą ugotujesz, okaże się gładka i delikatna, a sałatka będzie ziarnem za ziarnem. Czerwona, zielona, ​​​​brązowa, czarna – soczewica różni się nie tylko kolorem, ale także przeznaczeniem kulinarnym.

Jak gotować soczewicę

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Czy muszę namoczyć soczewicę?
  • Kiedy solić soczewicę
  • Jak gotować czerwoną soczewicę
  • Jak gotować brązową soczewicę
  • Jak gotować zieloną soczewicę
  • Jak gotować czarną soczewicę

Czy muszę namoczyć soczewicę?

Moczenie przyspiesza proces gotowania. Ale soczewica i tak gotuje się dość szybko, więc moczenie nie ma sensu.

Ale konieczne jest uporządkowanie i dokładne umycie soczewicy przed gotowaniem. Może natknąć się na kamyk i wtedy wizyta u dentysty jest nieunikniona.

Kiedy solić soczewicę

Czasem słychać, że trzeba soczewicę posolić już po jej przygotowaniu. To mit! Fasola (a soczewica to fasola) gotowana w słonej wodzie smakuje znacznie lepiej i ma gładszą, bardziej kremową konsystencję.

Jak gotować czerwoną soczewicę

Zacznijmy więc od czerwonej soczewicy. Jasnopomarańczowe ziarna żółkną po ugotowaniu – jest to normalne; nie należy oczekiwać tego samego bogatego koloru od zupy lub przystawki.

Przed gotowaniem czerwoną soczewicę należy dobrze umyć, ale nie ma potrzeby jej moczenia
Przed gotowaniem czerwoną soczewicę należy dobrze umyć, ale nie ma potrzeby jej moczenia

Aby uzyskać gęstą zupę, aby nie zamieniła się w owsiankę, należy wziąć 2 litry płynu na 200 g soczewicy. Płyn oznacza wodę, bulion warzywny, rosół z kurczaka lub bulion wołowy. I oczywiście możesz regulować grubość zupy w tym lub innym kierunku, według potrzeb.

Czerwonej soczewicy nie trzeba moczyć przed gotowaniem.

Na początek umieść soczewicę na durszlaku lub drobnym sicie i opłucz pod bieżącą wodą.

Soczewicę zalać gorącą wodą lub bulionem.

Zagotuj bulion z soczewicą, usuń pianę, zmniejsz ogień i gotuj czerwoną soczewicę na małym ogniu do miękkości – około 10-12 minut. Zupa z czerwonej soczewicy jest lekko słodka o orzechowym posmaku.

Puree z czerwonej soczewicy przypadnie do gustu nawet najbardziej kapryśnym dzieciom. A dorośli chętnie jedzą go jako dodatek do każdego mięsa lub ryby. Wystarczy zmienić proporcje płatków i płynu: na 200 g czerwonej soczewicy wystarczy 400 ml wody – otrzymamy gęste, miękkie puree.

Jak gotować brązową soczewicę

Najczęściej spotykana jest soczewica brązowa. Ponieważ zachowuje swój kształt po ugotowaniu, istnieje o wiele więcej możliwości gotowania z nim – zup, sałatek, gulaszy. Ma charakterystyczny, „soczewicowy” ziemisty aromat. Można z niej przygotować nadzienie do pasztetów, pierogów czy klusek, a także zamiast ciecierzycy przygotować hummus. Ponieważ soczewica brązowa dobrze zachowuje swój kształt, dobrze miesza się ze zbożami – kaszą gryczaną, ryżem – i roślinami strączkowymi. Dobrze do siebie pasują pod względem tekstury i uzupełniają się.

Aby mieć pewność, że brązowa soczewica w zupie będzie miała delikatną, kremową konsystencję, gotuj ją na wolnym ogniu przez około 40 minut.
Aby mieć pewność, że brązowa soczewica w zupie będzie miała delikatną, kremową konsystencję, gotuj ją na wolnym ogniu przez około 40 minut.

Ale gotowanie brązowej soczewicy zajmie więcej czasu – od 25 do 40 minut. Wszystko zależy od tego, do jakiego dania zostanie użyty i jak Ci smakuje. Do zupy będziesz potrzebować więcej gotowanych, bardziej kremowych, a do sałatki soczewica powinna pozostać mocniejsza.

Przed gotowaniem soczewicę brązową należy zalać zimną wodą i usunąć z powierzchni wody wszelkie pływające zanieczyszczenia. Odcedź wodę, włóż soczewicę do durszlaka i opłucz pod bieżącą wodą. Teraz soczewica jest gotowa do dalszego wykorzystania.

Na 1 litr bulionu należy włożyć 100 g brązowej soczewicy.

Aby przygotować soczewicę na dodatek lub do sałatki, włóż ją do garnka z gorącą wodą w stosunku 1:2 i podpal. Doprowadzić do wrzenia, dodać sól, zmniejszyć ogień i gotować do miękkości. Soczewica powinna wchłonąć całą wodę. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wody, dodaj trochę więcej. Jeśli do nadzienia potrzebujesz soczewicy, zmiksuj ją na puree.

Jak gotować zieloną soczewicę

Zwykła zielona soczewica to jedna z odmian soczewicy, które znamy. Podejście do niego i przygotowanie nie różnią się od brązu.

Ale zielona soczewica Du Puy (zielona soczewica z Puy) jest pochodzenia francuskiego i nawet wyglądem różni się od zwykłej zielonej soczewicy.

Soczewica zielona jest idealnym wyborem do dodatków i sałatek
Soczewica zielona jest idealnym wyborem do dodatków i sałatek

Te ziarna są o około jedną trzecią mniejsze niż zwykła soczewica. Mają zielonkawo-szary kolor, przypominają drobny żwir i mają bardziej pieprzny smak niż inne odmiany. Soczewica ta ma grubą skórkę, dzięki czemu dobrze trzyma swój kształt w naczyniach i pozostaje gęsta po ugotowaniu.

Z zielonej soczewicy Puy można przygotować zupę bez obawy, że zamieni się w owsiankę, a fasolka ta idealnie nadaje się do sałatek i dodatków.

Pamiętaj, aby posortować fasolę, napełnić ją zimną wodą i usunąć wszelkie pływające zanieczyszczenia z powierzchni wody. Następnie opłucz ziarna pod bieżącą zimną wodą.

Soczewica Green Puy ma szczelną skorupkę, więc można ją po prostu ugotować w dużej ilości wody do miękkości i odsączyć z nadmiaru wody. Ziarna pozostaną ziarno po ziarnie.

Do garnka wlej tyle wody, aby całkowicie przykryła soczewicę. Zagotuj wodę, dodaj soczewicę, poczekaj chwilę, aż się zagotuje, dodaj sól, zmniejsz ogień i gotuj soczewicę do miękkości, 25-30 minut. Gdy zielona soczewica będzie już gotowa, odcedź wodę przez sito lub durszlak. Aby użyć do sałatek, soczewicę należy całkowicie ostudzić.

Jak gotować czarną soczewicę

Czarna soczewica nazywana jest również „Belugą” ze względu na jej wyraźne podobieństwo do kawioru z bieługi.

Małe czarne koraliki mają twardą otoczkę i ich oczywistym zastosowaniem jest dodatek do sałatek. Gotowaną czarną soczewicę można również zmiksować, usmażyć lub wykorzystać do przygotowania różnych pikantnych przekąsek.

Czarna soczewica nazywana jest „Belugą” ze względu na jej podobieństwo do kawioru z bieługi.
Czarna soczewica nazywana jest „Belugą” ze względu na jej podobieństwo do kawioru z bieługi.

Czarną soczewicę należy posortować. Następnie zalej zimną wodą i po usunięciu zanieczyszczeń z powierzchni wody spłucz w durszlaku pod bieżącą wodą.

Można go zalać gorącą wodą w stosunku 1:2, dodać sól i gotować na małym ogniu, aż soczewica będzie gotowa – 20-25 minut. W razie potrzeby dodać wodę.

Można też ugotować w dużej ilości osolonej wody do miękkości i odsączyć nadmiar wody.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #soczewica #pomocne wskazówkiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja