Jak i ile gotować grzyby do sałatek i dodatków
Wenera Jerofejewa 30 października 2023 r0,00 (0)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Aby przygotować danie kuchni azjatyckiej, musisz wiedzieć, jak i ile gotować grzyby do sałatek i dodatków. Makaron ten ma dwie ogromne zalety – szybko się gotuje i można z niego przygotować ogromną ilość dań. Funchoza ma wyjątkową właściwość – pochłania smaki składników i aromaty przypraw użytych w przepisie. Dlatego nawet funchoza z prostymi warzywami i odpowiednio dobranymi przyprawami i sosem zaskoczy najbardziej wybrednego smakosza.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Funchoza: z czego jest zrobiona
- Jak odróżnić grzybozę od makaronu ryżowego?
- Jak długo gotować funchoza
- Jak gotować funchozę na kuchence
- Jak gotować grzyby na sałatkę
- Jak gotować grzyby przed smażeniem
- Jak gotować funchozę jako dodatek
- Jak gotować funchozę w powolnej kuchence
Funchoza: z czego jest zrobiona?
Funchoza ze względu na swój wygląd nazywana jest także makaronem szklanym. Po ugotowaniu staje się prawie przezroczysty. Ten rodzaj makaronu jest bardzo powszechny w Azji; przygotowywany jest w Chinach i Japonii. Klasyczną grzybozę przygotowuje się z fasoli mung (w naszym kraju nazywa się ją fasolą mung), a dokładniej z jej skrobi. Istnieją jednak produkty wykonane z tańszej skrobi kukurydzianej. Ale nadal skład tradycyjnej grzybicy obejmuje skrobię fasolową.
Z grzybów przygotowywane są sałatki, zupy i dania z owoców morza, mięsa, ryb i warzyw. Funchoza nie jest spożywana jako samodzielny produkt, ponieważ nie ma własnego smaku. Za to makaron szklany doskonale wchłania smaki sosów i dressingów.
Jak odróżnić grzybozę od makaronu ryżowego?
Funchoza jest zwykle mylona z innym rodzajem makaronu azjatyckiego – ryżem. Ale to zupełnie inne produkty. Funchoza jest wytwarzana ze skrobi fasolowej, a makaron ryżowy jest wytwarzany z ryżu. Rzeczywiście mają bardzo podobny wygląd, jednak jeśli zwrócić uwagę, po obróbce cieplnej funchoza staje się przezroczysta, a makaron ryżowy staje się biały.
Przygotowanie tego rodzaju makaronów jest również inne. Funchoza nie wymaga wstępnego namaczania, można ją od razu zagotować lub zalać wrzącą wodą przez 3 minuty. Ryż należy najpierw namoczyć w zimnej wodzie przez 5 minut, a dopiero potem rozpocząć gotowanie.
Jak długo gotować funchoza
Wszystko zależy od wielkości szklanego makaronu. Ugotowanie cienkiego zajmie 3 minuty, a 4-5 minut w przypadku dużego. Należy pamiętać, że grzyby sklejają się bardzo szybko i aby uniknąć tych problemów, należy przestrzegać kilku zasad.
Ważne jest, aby przestrzegać dokładnego czasu gotowania. Jeśli rozgotujesz funchozę, sklei się ona i zmięknie, a jeśli ją niedogotujesz, okaże się twarda. Jeszcze jedno: nie spiesz się, aby ugotować całe opakowanie. Ugotuj tyle makaronu, ile planujesz podać. Niestety funchoza przechowywana w lodówce następnego dnia zamieni się w niestrawną lepką grudkę.
Zagotuj w dużej ilości wody. Również łyżka oleju roślinnego, wcześniej dodana do wody, pomoże zapobiec przywieraniu. Po upływie wymaganego czasu ostrożnie umieść makaron na durszlaku, opłucz zimną wodą i przystąp do przygotowywania potrawy. Do sałatki nie trzeba gotować grzyba; po prostu zanurz go w gorącej wodzie na 5-7 minut.
Kuksu z kurczakiem i orzeszkami ziemnymi
Jak gotować funchozę na kuchence
Do dużego rondla wlać wodę i doprowadzić ją do wrzenia na dużym ogniu. Dodaj łyżkę oleju roślinnego i włóż funchozę do wody. Nie zmniejszaj ognia – woda powinna wrzeć. Cienki makaron gotuj przez 3 minuty, większy przez 5 minut. Następnie odcedź zawartość na durszlaku i spłucz zimną wodą. Można wcześniej przygotować pojemnik z wodą z lodem (po przechowaniu w lodówce), w którym zanurzamy durszlak z makaronem.
Funchoza jest gotowa i można przystąpić do przygotowywania dania głównego.
Makaron szklany z wieprzowiną i warzywami sezonowymi
Jak gotować grzyby na sałatkę
Do sałatki wskazane jest wybranie najcieńszego makaronu szklanego, który nie wymaga gotowania. Zalać wrzątkiem i przykryć pokrywką. Po 5 minutach jest gotowy do użycia. Następnie grzybę można wymieszać z warzywami, dodać kurczaka lub owoce morza i doprawić sosem.
Funchoza z indykiem i warzywami
Jak gotować grzyby przed smażeniem
Do smażonej grzybicy warto wybrać większy makaron. Gotuj we wrzącej wodzie z dodatkiem oleju roślinnego przez pięć minut. W tym czasie w rondlu lub na patelni z głębokim dnem podsmaż warzywa, mięso lub owoce morza. Dodaj do nich sól, pieprz i inne przyprawy. Ugotowaną funchozę wrzucamy na durszlak, płuczemy zimną wodą, osuszamy i wrzucamy na patelnię z mięsem i warzywami. Dodać sos, wymieszać i smażyć nie dłużej niż 3 minuty.
Singapurski makaron szklany z krewetkami
Jak gotować grzyby na przystawkę
Z funchozy możesz przygotować przystawkę, mieszając ją z warzywami. Ta przystawka świetnie komponuje się z rybami lub mięsem. Metoda gotowania będzie zależeć od wielkości makaronu (jest to wskazane na opakowaniu): duże ugotuj, cienkie zalej wrzącą wodą.
Jak gotować funchozę w powolnej kuchence
Multicooker ułatwia prace kuchenne. Wystarczy załadować do niego niezbędne produkty zgodnie z przepisem, a po pewnym czasie otrzymasz gotowe danie. Oszczędza to mnóstwo czasu. A gotowanie grzybów nie jest wyjątkiem.
Najpierw w powolnej kuchence przygotowuje się bazę – z warzyw, mięsa, drobiu lub ryb z dodatkiem przypraw i sosu. Ważne jest, aby sosu było wystarczająco dużo, w przeciwnym razie funchoza spali się i sklei. Makaron zalać wrzącą wodą przez 5 minut, opłukać i dodać do prawie gotowego podłoża. Następnie wymieszaj i pozostaw w trybie „Gulasz” na 10 minut.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #Kuchnia azjatycka #zabawa #zabawa z warzywamiPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych