Jak gotować żeberka wieprzowe w kotle, sekrety idealnego dania oraz przepis z marynatą z granatów

Jak gotować żeberka wieprzowe w kotle, sekrety idealnego dania oraz przepis z marynatą z granatów

Jak gotować żeberka wieprzowe w kotle, sekrety idealnego dania oraz przepis z marynatą z granatów

Roman Ryżow 29 lipca 2023 r5,00 (2)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz

Jak gotować żeberka wieprzowe w kotle? Żadnych komplikacji! Najważniejsze jest zrozumienie technologii gotowania, a na świecie istnieje wiele przepisów z żeberkami wieprzowymi, które zaspokoją każdy, nawet najbardziej wymagający gust. Musisz zrozumieć, że na wynik potrawy wpływają dwa główne czynniki – jakość produktów (żeberka wieprzowe, warzywa, sosy, marynaty, przyprawy i przyprawy) oraz jakość naczyń (kocioł), w których gotujesz. Przyjrzyjmy się temu wszystkiemu bliżej, aby uniknąć marnowania czasu i wysiłku, a także psucia się żywności.

Jak gotować żeberka wieprzowe w kotle

O czym porozmawiamy w artykule:

  • O popularności żeberek wieprzowych
  • Interesujące rzeczy na temat kotła i dlaczego tak bardzo go kochają
  • Jak gotować żeberka wieprzowe w kotle
  • Prosty przepis na pyszne żeberka wieprzowe w kociołku

O popularności żeberek wieprzowych

Czy lubisz żeberka wieprzowe? Grillowane z wędzonym smakiem i błyszczącą skórką lub pieczone w folii do miękkości i rozpływającej się w ustach konsystencji. Wędzone, które możesz posmakować do syta, lub gulasz z kapustą, czosnkiem i groszkiem. Dziś żeberka wieprzowe to produkt niemal uniwersalny, nie premium, wcale nie drogi, ale pożywny i smaczny. W Europie Wschodniej świnia była tradycyjnie znanym i najpowszechniejszym zwierzęciem domowym, nic więc dziwnego, że żeberka są obecne w kuchniach narodowych Polski, Czech i Niemiec. Chętnie je się je także w Ameryce, Chinach, Tajlandii i na całym obszarze poradzieckim.

W żebrach prawie połowę ciężaru przejmuje kość
W żebrach prawie połowę ciężaru przejmuje kość

Zazwyczaj żeberka sprzedawane są w sklepach i na targowiskach w formie całego talerza i choć wygląda to bardzo efektownie, tak naprawdę nawet najcięższy „bandolier” rzadko waży więcej niż 2 kg. Jeśli skusicie się na ich zakup, to liczcie, że na wagę na osobę potrzeba co najmniej 400-500 g żeberek, bo prawie połowę ciężaru przejmują kości – w efekcie będziecie mieli znacznie mniej składnik mięsny. Na przykład profesjonaliści kulinarni, dokonując obliczeń dla menu bankietowego, najczęściej przepisują 200-250 g białka zwierzęcego na osobę na gorące danie na mapach technologicznych.

Interesujące rzeczy na temat kotła i dlaczego tak bardzo go kochają

Kupując żeberka wieprzowe, nie możesz się zdecydować, co dokładnie z nich zrobić? Spróbuj upiec je lub udusić w kotle! Profesjonaliści i amatorzy są zgodni co do tego, że dzięki temu mięso jest smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Dlaczego tak się dzieje? To proste, kocioł to w zasadzie metalowy kocioł z półokrągłym dnem. Po opuszczeniu na palenisko płomień ogrzewa nie tylko dno, ale także całą powierzchnię, w przeciwieństwie do patelni lub garnka. Jedzenie nagrzewa się szybciej i bardziej równomiernie, a mięso duszone jest we własnym sosie bez użycia piekarnika. Ponadto w żeliwnym kotle żadna żywność nie będzie się palić. Wynika to zarówno z porowatości materiału, jak i jego właściwej pielęgnacji. Dlatego takich kotłów nie należy skrobać ani czyścić chemicznymi detergentami.

Uważa się, że kocioł pojawił się w Azji Środkowej jeszcze przed naszą erą. Według jednej wersji podczas podbojów żołnierze Aleksandra Wielkiego przygotowywali jedzenie w okrągłych metalowych tarczach. Brak paliwa wymagał takich naczyń, w których żywność nie tylko szybko się nagrzewa i długo schładza, ale także gotuje się nawet po wygaśnięciu ognia. Tak powstał prototyp kotła, a kolejne generacje nie wprowadzały żadnych zasadniczych zmian, bo było to niemożliwe i niepotrzebne. Dziś wśród ludów tureckich kazań jest obiektem kultu oraz symbolem jedności i gościnności. W Chinach stanowi źródło siły, a w Ameryce kojarzy się z bogatymi zbiorami.

Nawiasem mówiąc, w kotle można gotować nie tylko drewnem. W domu, na kuchence czy w piekarniku wszystko również świetnie się sprawdzi, głównym warunkiem jest najpierw dobre rozgrzanie kociołka, aby żeliwo rozłożyło ciepło całkowicie równomiernie. W tym przypadku piekarnik jest nawet lepszy niż płyta grzejna.

Jak gotować żeberka wieprzowe w kotle

Jak więc ugotować żeberka wieprzowe w kotle?

Najpierw przygotuj żeberka. Należy pamiętać o usunięciu błony łącznej pokrywającej wewnętrzną powierzchnię płytki, w razie potrzeby odciąć nadmiar tłuszczu i oczyścić fragmenty kości wilgotną szmatką. Żeberka pokroić na ułamki po 1-2 kawałki i można przystąpić do gotowania. Sami zdecydujcie, czy zamarynować żeberka, czy po prostu dodać sól i pieprz. Jedną z głównych zasad gotowania ich w kotle jest wstępne smażenie na dużym ogniu na złoty kolor. Przede wszystkim dobrze rozgrzej kocioł, wlej do niego odpowiednią ilość oleju roślinnego i praktycznie podgrzej. Ostrożnie zanurzaj żeberka pojedynczo w oleju. Gdy wszystko już znajdzie się w kociołku, odstawiamy do smażenia na co najmniej 2 minuty, a dopiero potem łyżką cedzakową przewracamy na drugą stronę, którą również przysmażamy na złoty kolor. Gdy żeberka zarumienią się ze wszystkich stron, zmniejsz ogień do małego, ponownie wszystko dobrze wymieszaj i przykryj pokrywką. Żeberka wieprzowe gotować w kotle przez około 40-45 minut. Nawiasem mówiąc, przed gotowaniem żeberek olej roślinny można doprawić czosnkiem, ostrą papryką, przyprawami (nasiona kolendry, ziele angielskie, goździki, kminek, kminek itp.) według własnego wyboru lub ich kombinacji. Wystarczy zanurzyć potrzebne składniki w rozgrzanym oleju na 1-2 minuty i smażyć, ciągle mieszając. Następnie łyżką cedzakową wyjmij wszystko z oleju – jeśli używasz małych przypraw, to łyżka cedzakowa powinna mieć bardzo drobne oczka. W przeciwnym razie przyprawy pozostałe w oleju wraz z żeberkami zaczną się palić i zepsuć smak całego dania.

Przede wszystkim żeberka w kotle należy smażyć na dużym ogniu na złoty kolor.
Przede wszystkim żeberka w kotle należy smażyć na dużym ogniu na złoty kolor.

A teraz o niuansach. Co dodać do żeberek wieprzowych w kotle i w czym je marynować?

Z pewnością sprawdzi się każda marynata do żeberek, taka sama jak do dowolnej części wieprzowiny. Może to być marynata w stylu azjatyckim z sosem sojowym, czosnkiem, imbirem, ostrym chili, olejem sezamowym, octem ryżowym itp. A może to wariant z Kaukazu, kiedy mięso marynuje się w fermentowanym produkcie mlecznym (jogurt, ayran, matsoni) z dodatkiem pikantnych przypraw lub w gorącej adjice z sokiem z granatów. A może wystarczą Ci sól i pieprz oraz kilka aromatycznych przypraw i sok z cytryny. Opcji jest wiele – eksperymentuj!

Jeśli chodzi o produkty dodawane do żeberek wieprzowych w kotle, lot wyobraźni również nie jest ograniczony. Najpopularniejsze składniki: cebula, czosnek (często nieobrany), ziemniaki, fasola (zarówno zwykła, jak i zielona), pomidory, cukinia, bakłażan, papryka słodka i gorzka i wiele, wiele innych.

Prosty przepis na pyszne żeberka wieprzowe w kociołku

Zwracamy uwagę na jeden z najprostszych przepisów na żeberka wieprzowe w kotle.

Żeberka wieprzowe w kotle po gruzińsku

Żeberka wieprzowe w kotle gruzińskim to doskonała alternatywa dla kebabów. I można je gotować nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w domu, ponieważ głównym warunkiem jest tutaj obecność kotła. Dzięki niemu danie okaże się soczyste, aromatyczne i delikatne. W tym przepisie jest jeden niuans – weź wciąż nieobraną cebulę nie wagowo, ale objętościowo. Powinno być go dwa razy więcej niż wygląda żeberka wieprzowe. Najlepiej wybierać cebulę dużą, mięsistą, młodą i mocną.

Żeberka wieprzowe w kotle po gruzińsku
Żeberka wieprzowe w kotle po gruzińsku

Do przygotowania żeberek potrzebujesz:

  • 2 kg żeberek wieprzowych
  • cebula
  • 100 ml soku z granatów
  • 150 ml oleju roślinnego
  • 1-2 łyżki. l. chmeli-suneli
  • 1 łyżka. l. czerwona adżyka
  • sól
  • świeżo zmielony czarny pieprz

Aby przesłać:

  • 4-5 gałązek kolendry
  • nasiona granatu
  1. Przygotuj żeberka wieprzowe. Przecieraj je wilgotną szmatką lub włókniną. Usuń folię łączącą. Wytnij tak, aby każde żebro było osobne. Obierz cebulę i pokrój ją w półpierścienie lub piórka.
  2. Przygotuj marynatę. W dużej misce wymieszaj sok z granatów z czerwoną adjika, dodaj sól, świeżo zmielony czarny pieprz i chmiel suneli. Wszystko dokładnie wymieszaj i zamarynuj w tej mieszance żeberka wieprzowe. Pozostaw je w marynacie na co najmniej 2 godziny.
  3. Dobrze podgrzej kocioł na dużym ogniu, wlej olej roślinny i pozwól, aby był bardzo gorący. Wrzucaj żeberka pojedynczo na olej. Kiedy już wszystkie znajdą się w kotle, zostawiamy je do smażenia na 2-3 minuty i dopiero wtedy odwracamy. Smażymy w ten sposób ze wszystkich stron.
  4. Gdy żeberka zarumienią się ze wszystkich stron, wymieszaj je i dodaj posiekaną cebulę na wierzchu. Rozprowadź go równomiernie na całej powierzchni żeberek. Przykryj pokrywką, zmniejsz ogień do średniego i gotuj na wolnym ogniu przez około 15-20 minut.
  5. Zdejmij pokrywkę z kotła i dokładnie wymieszaj cebulę i żeberka. Ponownie przykryj i pozostaw na wolnym ogniu przez kolejne 30 minut. Na koniec zdejmij pokrywkę, zwiększ ogień i ciągle mieszając odparuj pozostały sok z cebuli. W razie potrzeby lekko podsmaż żeberka, tym razem z cebulą.
  6. Kolendrę opłukać, osuszyć papierowym ręcznikiem i grubo posiekać. Gotowe żeberka ułożyć na dużym płaskim naczyniu i udekorować pestkami granatu i posiekaną kolendrą.

Uwaga dla właściciela: Jeśli masz mały kocioł, ale żeberek wieprzowych jest dużo, nie smaż ich wszystkich razem, w przeciwnym razie nie będą się smażyć, ale ugotują się we własnych sokach. Smażymy partiami i dopiero wtedy wszystko razem mieszamy na wolnym ogniu.

Przy okazji: W tym przepisie sok z granatów można zastąpić sosem narsharab. Tylko nie zapomnij rozcieńczyć go wodą według wzoru 1 do 1. Dzięki temu, że zawiera wystarczającą ilość cukru, marynata do żeberek zyska tylko na smaku.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #żeberka #żeberka wieprzowePOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja