Jak gotować zapiekankę z twarogu
Aleksander Iljin 11 września 2023 r4,50 (10)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział20Komentarz
Zamiast przygotowywać zapiekankę z twarogu, lepiej kupić pół kilograma twarożkiem, ułóż go na talerzach, posyp kilkoma łyżkami świeżego sera dżem jabłkowy i posypać np. mielonym cynamonem. Lub odwrotnie, twarożek polać oliwą, posolić i posypać posiekanym koperkiem, ułożyć w miseczkach lub nawet rozetkach, posypać łyżeczką czerwonego kawioru, a na boku położyć trochę krakersa żytniego. Ale nie wszystko na świecie układa się tak, jak chcesz. Są też dzieci, które nie chcą jeść surowego twarogu. Trzeba go jeszcze upiec, a przy okazji wychodzą na jaw pewne problemy i pojawia się pytanie – jak przygotować zapiekankę z twarogu, żeby była smaczna.
O czym porozmawiamy w artykule:
- Problemy pojawiające się podczas przygotowywania zapiekanki z twarogu
- Technologia przygotowania zapiekanki z twarogu
- Objaśnienia dotyczące technologii przygotowania zapiekanki z twarogu
Problemy pojawiające się podczas przygotowywania zapiekanki z twarogu
Jeśli dodasz do zapiekanka z twarogu za dużo jajek lub mąki, okazuje się gumowaty. Większość ludzi uważa taką konsystencję za niewłaściwą i wiele lat po roku zastanawia się, jak jej uniknąć.
Często zapiekankę twarogową przygotowuje się z suszonymi owocami, najczęściej z rodzynkami (przepis Zapiekanka z twarogu z rodzynkami Patrzeć Tutaj Lub TutajLub Tutaj). I zachowuje się inaczej, w zależności od tego, jak wysoka jest zawartość wilgoci w oryginalnych produktach: może pęcznieć do wielkości świeżych winogron lub może zamienić się w jakiś suszony przecinek.
Zapiekanka z twarogu z rodzynkami
Podczas pieczenia masy zawierającej cukier na jej powierzchni powstaje skórka o różnym stopniu karmelizacji. I jak dostosować ten parametr podczas długiego procesu (i przygotowanie tradycyjnej zapiekanki z twarogu to właśnie taki proces), niezbyt jasne.
Poza tym inne kwestie czysto technologiczne pozostają niejasne. Czy mam ubić twarożek mikserem? Jeśli tak, jak długo? I ile? Czy muszę odcisnąć nadmiar płynu? A może wręcz przeciwnie, trzeba dodać mleka? Czy jajko należy dzielić na żółtko i białko?
Przygotuj twaróg do przygotowania zapiekanki z twarogu. Aby to zrobić, powieś go w torebce z gazy nad miską lub połóż na gazie w durszlaku.
Niestety na te pytania nie ma jasnych odpowiedzi. Wszystko zależy od jakości produktów wyjściowych – twarogu, jajek, masła, cukru, rodzynek, a w naszym kraju nie są one kalibrowane. Jest tylko jedno wyjście. Opracuj technologię, która pozwala przygotować porządną zapiekankę z twarogu ze wszystkiego.
Technologia przygotowania zapiekanki z twarogu
Weź dwustugramowe opakowanie dowolnego twarogu, jedno jajko i kilka łyżek mąki naleśnikowej lub samorosnącej. I cukier do smaku (jeśli lubisz słodsze, wystarczą trzy łyżki, ale ogólnie wystarczy jedna). To jest podstawa. Dodatkowo weź garść rodzynek, lekko je opłucz, zalej gorącą herbatą, przykryj i odstaw na około piętnaście minut. Zamiast rodzynek można wziąć taką samą ilość posiekanych suszonych moreli, suszonej żurawiny amerykańskiej lub kilku owoców kandyzowanych; ale nie musisz ich moczyć. A także masło.
Układ produktów na zapiekankę z twarogu
Tak, będziesz potrzebować dwóch form – dużej i małej. Cały twarożek powinien zmieścić się w małym, a do krawędzi powinny pozostać dwa centymetry; Świetnie, jeśli ta forma jest również odpinana. Nasmaruj dno i ściany (do wysokości około 1,5 cm) duży kształt z masłem. I oczywiście porządny piekarnik – rozgrzej go do 180 ° C (nie włączaj konwekcji).
Jajko wbij do miski blendera, dodaj cukier i mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Do masy jajecznej dodać serek wiejski i ponownie nacisnąć przycisk. Mieszać na maksymalnych obrotach, aż mieszanina stanie się całkowicie jednorodna.
Konsystencja masy twarogowej przed dodaniem mąki
Teraz do mieszanki dodaj mąkę, natychmiast i bardzo szybko wymieszaj; Pamiętaj, teraz musisz działać bardzo szybko, masz maksymalnie piętnaście sekund na zrobienie wszystkiego.
Masę twarogową wymieszać z przesianą mąką
Opublikuj to mieszanka twarogowa do dużej formy, a jej warstwa powinna mieć około centymetra. Włóż blachę do nagrzanego piekarnika i natychmiast obniż temperaturę do 150°C. Gotujemy 15 minut, w międzyczasie smarujemy całą powierzchnię małej foremki i namoczone rodzynki przekładamy na sitko.
Umieść mieszaninę twarogu w formie odpornej na ciepło
Wyjmij dużą patelnię z piekarnika. Za pomocą szpatułki podziel go na kawałki o mniej więcej tej samej powierzchni i kształcie co dno małej patelni. Czy zostały jeszcze małe kawałki? Jest w porządku. Ostrożnie umieść jeden duży kawałek upieczonego twarogu na dnie małej patelni, następnie delikatnie posyp rodzynkami lub kandyzowanymi owocami, następnie połóż drugi duży kawałek – i tak dalej.
Do formy włóż masę twarogową, posyp kandyzowanymi owocami
Pozostałe małe kawałki połóż pomiędzy rodzynkami i kandyzowanymi owocami. Gdy cała masa będzie już drobna, posmaruj powierzchnię masłem i posyp odrobiną cukru (lepiej biały i tak mały, jak to możliwe).
Posypać zapiekankę cukrem, najlepiej drobnym
Zwiększ temperaturę piekarnika do maksymalnej (lub włącz grill, jeśli Twój piekarnik go posiada). Włóż patelnię do piekarnika na około pięć minut, aż cukier się rozpuści i zamieni się w karmelową skórkę.
Gotowa zapiekanka Wyjąć z piekarnika i ostudzić do temperatury nieco wyższej niż temperatura pokojowa. Jeśli masz tortownicę, usuń boki. Jeśli nie, przykryj je talerzem, szybko odwróć, lekko opukaj dno, następnie zdejmij patelnię i za pomocą szpatułki przenieś zapiekankę na drugi talerz karmelową skórką do góry (och, szczerze, lepiej kup tortownicę).
Objaśnienia dotyczące technologii przygotowania zapiekanki z twarogu
Rzecz w tym, żeby zapiekanka była jak najcieńsza (Sprawdziłem; jeśli sprawisz, że warstwa będzie jeszcze cieńsza, zamieni się w gruby, choć całkiem smaczny naleśnik). Problemy nie znikają – są po prostu minimalizowane do tego stopnia, że przestajemy na nie zwracać uwagę. Dodatkowo uzyskana warstwowa struktura pozwala na wprowadzanie wariacji niemal na bieżąco – ja na przykład uwielbiam mieszać mleko skondensowane z mlekiem kokosowym, a następnie smarować każdą warstwę tym, co wyszło.
Posmaruj warstwy zapiekanki mieszanką skondensowanego mleka i mleka kokosowego.
Ale swoją drogą nie przepadam za rodzynkami w zapiekankach (chociaż odmiana „jumbo” jest całkiem w porządku). Zabawne jest to, że ten przepis pojawił się tylko z jednego powodu: kiedy trzeba było gotować twaróg zapiekankaNie miałem formy normalnej wielkości, tylko mocną paletę. Jak to się dzieje.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #jakgotować #rodzynki #twarożek #zapiekanka #zapiekanka twarogowaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
23 lipca 2012
Bardzo trudno Cię odczytać! Nie ma co marudzić – napisz przepis, kolejność dodawania produktów, czas i temperaturę WSZYSTKO!!!
10OdpowiedźKatiatina26 maja 2012
Moim zdaniem zapiekanka nie powinna wymagać żadnego wysiłku. Ubijam 0,5 twarogu na gładką masę, najlepiej pełnotłustą, 2 jajka i cukier do smaku, rodzynki moim zdaniem zakłócają smak twarogu, twarożek sam w sobie jest całkiem wspaniały, więc go nie dodaję i zalewam uformować niezbyt dużą formę, aby zapiekanka była gęsta. Rezultatem jest po prostu niewyobrażalny suflet z twarogu, delikatny i po prostu niesamowity. A jeśli chcę coś na to wszystko polać, nie stanowi to problemu. Każdy dodaje i podlewa czym chce. Autorskie podejście do gotowania moim zdaniem nie powinno w ogóle istnieć, a taka osoba w ogóle nie powinna nikomu dawać rekomendacji. Takie podejście ogólnie zniechęca czytelnika do gotowania. Musimy gotować z miłością do jedzenia, procesu gotowania i tych, dla których to robimy. Ale tworzenie deseru tylko dlatego, że zmusza cię do tego jakaś siła, jest początkowo złe. Uwielbiam gotować.
10OdpowiedźKonstanca11 września 2023 r
Bardzo często robię zapiekankę z twarogu, ale nie zawracam sobie tym głowy. ))
00OdpowiedźMakki15 listopada 2022 r
Bardzo fajny przepis!
00Odpowiedź
14 sierpnia 2019 r
Dzielę się przepisem na zapiekankę, którą robiłam już 50 razy, a składniki odmierzam w szklance. A więc 0,5 szklanki semoliny + 2 łyżki. l. Wlać kupę mąki z kefirem, około 0,7 – 0,8 szklanki. Wymieszaj, zmiel grudki, pozostaw do spęcznienia. W międzyczasie przetrzyj 800-850 g twarogu przez sito (lub durszlak o drobnych oczkach). Bardzo wskazane jest to zrobić, zapiekanka będzie jednolita i delikatna, a przy krojeniu nie będzie się kruszyć. Ubij mikserem 3 jajka + 0,6 szklanki cukru na mocną bladożółtą pianę, około 10 minut. Połącz wszystko, wymieszaj (skórkę, wanilinę, rodzynki itp. – opcjonalnie). Rozgrzaną patelnię wysmaruj masłem i posyp bułką tartą. wyłożyć ciasto twarogowe, wyrównać, posmarować 2 łyżkami. śmietanę, piec około 35-40 minut, aż beczki będą ciemnozłote, a skórka lekko złocista.
00Odpowiedź
3 lutego 2016 r
absolutnie doskonały przepis! różni się od „tradycyjnego”, więc co? Czy naprawdę potrzebujesz 101 tradycyjnych przepisów? Rzecz w tym, że nie trzeba się bać, czy zapiekanka wyrośnie, czy nie ubije białka itp…. a autorska opinia o produktach ma prawo być!! i nie jest to takie nierozsądne… wszystkie negatywne komentarze pochodzą od zazdrosnych ludzi!)
00OdpowiedźTatiana Kasatkina18 lipca 2013 r
I dlaczego wszyscy atakowali autora? Jeśli Ci się to nie podoba, zrób to po swojemu. Każda gospodyni domowa ma swój własny przepis. Po co walczyć?
00Odpowiedź
28 czerwca 2013 r
„rozłóż twarożek na talerzach i polej dżemem” – to surowe jedzenie, a nie gotowanie. Moim zdaniem zmiana surowca (twarogu) i znaczna poprawa jego smaku i wyglądu jest przedsięwzięciem godnym uwagi. Zapiekanka o wysokości 1 cm to nic poważnego. Czy było warto?
00Odpowiedź
19 czerwca 2013 r
Tak naprawdę jest więcej popisów niż wyjaśnień dotyczących przepisu na zapiekankę. Po co męczyć siebie i innych. Jeśli ci się to nie podoba, nie gotuj tego!
00Odpowiedź
20 lipca 2012
To, co autorka stara się przedstawić pod przykrywką zapiekanki, to żałosne „manierowe” podobieństwo rzeczywistości, nic więcej. Do zapiekanki nie dodaje się mąki – to jedno, a po drugie, smaczna zapiekanka wymaga niewiele wysiłku i dobrych składników. Robię zapiekankę z twarogu targowego, dodaję śmietanę lub masło, wanilinę, skórkę z cytryny – to koniecznie, twarożek przepuszczam przez maszynę do mięsa, dodaję żółtka, ubite z cukrem i białkami, ubite na mocną pianę. Na 1 kg twarogu – 4 jajka, 100 ml śmietany lub 100 gramów masła, 4 łyżki. łyżki kaszy manny, szklanka cukru. Piekę jeszcze 1 godzinę lub 10 minut. Zapiekanka okazuje się delikatna i zwiewna, jak dobry biszkopt, a nie jak gumowy naleśnik.
00Odpowiedź
15 lipca 2012
500 g twarogu, 2 jajka, 2 łyżki. łyżki semoliny, 3 łyżki. łyżki cukru, rodzynki, opakowanie proszku do pieczenia, odrobina wanilii i skórka z połowy cytryny. Wszystko wymieszaj, przełóż do formy i piecz w piekarniku. Gotowość sprawdzam patykiem (powinno…