Jak gotować różne części indyka dla soczystości
Tatiana Sotnikowa 12 czerwca 2023 r5,00 (3)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział0Komentarz
Podczas świąt powszechne jest pieczenie całego indyka. Jest to kłopotliwe, a tusza ważąca 5–7 kg nie jest tania. Ale na szczęście mamy możliwość zakupu tego dużego ptaka w częściach (pierś, uda, nogi), które są znacznie łatwiejsze w obsłudze. Ale ten ptak ma swoje sekrety kulinarne.
Wiele osób uważa, że pod względem kulinarnym indyk jest taki sam jak kurczak, tylko większy. Cóż, jeśli tak jest, to należy je ugotować w ten sam sposób! Ale kurczak jest często rozgotowany i okazuje się przesuszony, a podobne traktowanie indyka (zwłaszcza filetu) prowadzi do jeszcze smutniejszych skutków. Dlatego utwierdziła się w powszechnej opinii, że mięso z indyka jest suche, nieciekawe w smaku i nie warto się nim bawić.
Cóż, jesteśmy gotowi stanąć w obronie indyka, zwłaszcza że zdecydowanie warto włączyć go do diety: dietetycy niestrudzenie wychwalają jego wartość odżywczą i wyjątkowe właściwości. Ponadto filet z indyka, a tym bardziej uda i podudzia, są dość przystępne. Oznacza to, że warto nauczyć się prawidłowo przygotowywać te produkty, aby czerpać z nich zarówno korzyści, jak i przyjemność gastronomiczną.
Etap przygotowawczy
Zacznijmy od filetu z piersi indyka, bo to tu najczęściej pojawiają się pytania co do soczystości. Nawiasem mówiąc, to ta część ptaka zawiera minimalną ilość tłuszczu i dlatego jest uważana za najbardziej dietetyczną. Ale właśnie ta zaleta staje się poważnym problemem kulinarnym: aby osiągnąć „pełną gotowość”, wielu bezlitośnie suszy filet z indyka.
Ale jest wyjście! Gwarancję soczystego fileta uzyskasz mocząc pierś w zalewie. Wszystko jest bardzo proste: rozpuść 70–75 g soli w litrze zimnej wody, dodaj przyprawy do smaku, zagotuj i ostudź. Pierś z indyka pozostawić w przygotowanej solandzie na 1-3 godziny. Czas jednak zależy również od wielkości: jeśli mięso drobiowe pokroimy w duże plastry (steki) do smażenia na patelni, wystarczy godzina. Jeśli masz zamiar upiec cały mały filet z indyka, licz na 1,5 godziny. Planujesz upiec duży filet w piekarniku? Namoczyć w roztworze soli na 2-3 godziny.
Innym sposobem przygotowania soczystego indyka jest marynowanie piersi, udek lub podudzi w fermentowanych produktach mlecznych. Najprostsza wersja marynaty, którą zwykle lubią wszyscy, polega na wypiciu jogurtu naturalnego, gęstego kefiru lub kwaśnej śmietany o zawartości tłuszczu 10%. Na kilogram siekanego filetu z indyka, podudzi lub udek potrzeba około 0,5 litra dowolnego fermentowanego produktu mlecznego, 3-4 ząbki czosnku przeciśnięte przez prasę, posiekane zioła oraz sól i pieprz do smaku. Składniki marynaty połączyć z kawałkami drobiu w misce lub patelni, zamknąć i wstawić do lodówki na 2-4 godziny.
Mięso z piersi marynowane w pomidorach i papryce nabiera charakterystycznego jasnego koloru
Jeśli lubisz odważniejsze smaki, przygotuj pikantną marynatę pomidorową. Na kilogram indyka potrzebne będzie 200 g dowolnego sosu pomidorowego, 3 łyżki. l. sok z cytryny, 1 łyżka. l. miód, 4 łyżki. l. sos sojowy i 2 łyżki. l. oliwa z oliwek. Składniki wymieszać w misce, dodać łyżeczkę mielonej papryki i ½ łyżeczki. mielona papryczka chili. Rozłóż na przygotowanym indyku, przykryj i wstaw do lodówki na 4-6 godzin.
Uwaga: do filetu z indyka najlepiej stosować marynaty zawierające olej roślinny lub śmietanę. Ale bardziej soczyste uda i podudzia z definicji nie potrzebują dodatkowej „zawartości tłuszczu”, dlatego odpowiednie są dla nich mieszanki na bazie soku pomarańczowego lub wytrawnego wina, uzupełnione tartym imbirem, miodem, czosnkiem i sosem sojowym.
Bazę marynaty należy dobrać w zależności od tego, jaką część indyka będziemy gotować. Do filetów lepsze jest masło lub śmietana, do podudzi, wytrawnego wina, sosu sojowego lub soku cytrusowego
Po namoczeniu w zalewie lub marynowaniu koniecznie osusz indyka papierowymi ręcznikami i upiecz lub usmaż go tak, jak lubisz!
Gotowanie indyka w piekarniku
Aby filety, uda lub podudzia z indyka były szczególnie soczyste, miękkie i smaczne, piecz je w folii, papierze do pieczenia, specjalnych torebkach lub w rękawie. Jak wspomniano powyżej, przede wszystkim należy wysuszyć części ptaka z solanki lub marynaty. Następnie bierzemy np. folię lub papier i owijamy go niezbyt ciasno, tak aby zostało miejsce na sok powstały podczas pieczenia.
Jeśli używasz rękawa lub torby, po włożeniu indyka do środka wykonaj w nim kilka otworów lub nacięć, aby umożliwić ujście pary.
Jeśli chcesz uzyskać apetyczny złoty kolor mięsa, otwórz folię na pięć minut przed pieczeniem.
Jak długo piec filet z indyka, podudzie lub udo? Co najmniej 30 minut w temperaturze 200°C. Podudzia i uda mogą wymagać dodatkowego czasu (do półtorej godziny, w zależności od wielkości). Jeśli chcesz „złapać” idealny stopień wysmażenia ptaka, uzbrój się w specjalną sondę temperatury. Idealna temperatura to 67–70°C. W takim przypadku ptak będzie soczysty i całkowicie bezpieczny dla zdrowia.
Aby pieczony indyk miał apetyczną skórkę, na 5 minut przed jego przygotowaniem należy otworzyć folię (papier) lub przeciąć torebkę (rękaw). Powierzchnię indyka można posmarować miodem.
I jeszcze jeden ważny szczegół. Nie spiesz się z podaniem dania „gorącego od ognia”: pozwól mięsu drobiowemu trochę odpocząć w ciepłym miejscu (5 minut). W tym czasie włókna mięsa rozluźnią się, a indyk stanie się bardziej miękki.
Smażenie indyka na patelni
Steki z piersi to wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy kochają grillowane mięso, ale pragną większej lekkości. Rozgrzej patelnię i olej, następnie ułóż steki i smaż z obu stron, od czasu do czasu obracając, nie dłużej niż 7 minut. Pozwól mu trochę odpocząć (3-5 minut) i podawaj.
W przypadku udek i podudzi z indyka, jeśli chodzi o smażenie na patelni, sytuacja jest bardziej skomplikowana: po usmażeniu z każdej strony należy je dokończyć albo w piekarniku (20-30 minut w temperaturze 170°C), albo pod termoobiegiem. pokrywkę dodając do pojemnika wodę lub wino. Gotowość ponownie najlepiej określić za pomocą sondy temperatury.
Sonda temperatury to przydatne urządzenie, za pomocą którego można uzyskać idealną gotowość i soczystość mięsa.
Indyk o smaku wędzonym (grill, barbecue)
Najłatwiej jest oczywiście zrobić szaszłyk z fileta z indyka. W tym przypadku jego kawałki można również namoczyć w solinadzie, ale my wolimy opcję marynowaną (kilka opcji przedstawiono powyżej). Po prostu dlatego, że w tym przypadku neutralny filet z indyka będzie błyszczał zupełnie innymi smakami!
Kebab z indyka marynowany w musztardzie i cebuli będzie bardzo smaczny. Na 1 kg filetu weź 2 małe cebule, 2 łyżki. l. musztarda, 1 łyżka. l. miód, sok z 1 cytryny, 2 ząbki czosnku, dowolne suszone zioła do smaku, a także sól i mielony pieprz. Cebulę pokroić w krążki i wymieszać z kawałkami indyka w misce, lekko dociskając, aby puścił sok. Czosnek przepuścić przez praskę, połączyć z musztardą, miodem, sokiem z cytryny, solą i pieprzem do smaku. Dodaj mieszaninę do indyka. Zamieszaj ponownie. Zamknąć pojemnik z indykiem i wstawić do lodówki na 4 godziny.
Dalej już tradycyjnie: marynowane kawałki drobiu nadziewamy na szaszłyki razem z cebulą i smażymy na rozżarzonych węglach, od czasu do czasu obracając, aż uzyska złoty kolor.
Grillowane steki z indyka są bardzo smaczne. Zasada jest taka sama jak w przypadku smażenia na patelni: marynować, a następnie smażyć, aż będzie ugotowane.
Gotowanie udka z indyka na grillu wymaga pewnych manipulacji, ale wynik zadowoli każdego smakosza.
Podudzia z indyka wymagają dłuższego przetwarzania, więc trzeba będzie zrobić z nimi trochę magii. Jeśli dysponujesz tylko grillem z rusztem, zawiń wstępnie marynowane udko drobiowe w kilka warstw folii i smaż, od czasu do czasu obracając, przez co najmniej godzinę. Na grillu można po prostu podsmażyć udka z indyka z obu stron, układając je na „łóżku” warzyw w specjalnej formie (będzie bardziej aromatyczne i smaczniejsze), a następnie doprowadzić je do pełnej gotowości pod maską.
Jeszcze bardziej soczyste!
Czy istnieją sposoby na poprawę profilu smakowego pieczonego lub pieczonego indyka inne niż marynowanie lub moczenie w solance? Oczywiście! Na przykład kawałki szaszłyka z polędwicy z indyka można zawinąć w paski boczku i dopiero wtedy usmażyć na grillu. Dzięki temu miąższ stanie się bardziej soczysty, a aromat wzbogacą przyjemne nuty dymu.
Niektóre gospodynie domowe przed pieczeniem udek indyczych (wstępnie marynowanych!) wkładają pod skórę kawałki masła. Dzięki temu ptak jest bardziej soczysty.
I wreszcie indyk stanie się znacznie smaczniejszy, jeśli zostanie upieczony z warzywami lub owocami. Oznacza to, że „pakując” filet w folię, dodaj do niego grubo posiekaną cebulę, korzeń selera, marchewkę, a nawet kawałki twardych jabłek. W rezultacie włókna mięsa zmiękną, ptak zostanie nasycony sokami i okaże się niezwykle delikatny i aromatyczny.
Jaki sos?
Szparagi to pyszny dodatek do dań z indyka, ale młode ziemniaki też się sprawdzają. Wybierz według własnego gustu
Czy usmażyłeś lub upiekłeś tę czy inną część indyka? Pozostaje tylko dowiedzieć się, której firmie to zaserwować. Najbardziej banalny pomysł to gotowane ziemniaki lub ryż, najzdrowsza to sałatka ze świeżych warzyw, najbardziej wyrafinowana to gotowane szparagi. Cóż, każdy wybiera najsmaczniejszy dodatek do indyka indywidualnie!
Ale przystawka to przystawka, a sos to sos! To właśnie ten ostatni delikatnie podkreśli wszystkie zalety dobrze ugotowanego ptaka. Najlepiej radzą sobie z tym sosy słodko-kwaśne: żurawinowy, borówkowy, śliwkowy. Ale delikatna kremowa, kwaśna śmietana z pikantnymi ziołami lub pikantnym czosnkiem sprawdzi się całkiem nieźle. Miłośnicy egzotyki mogą spróbować indyka z sosem chimichurri lub guacamole.
Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #indykPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych