Jak gotować pierogi, kluski, kluski, gnocchi. Historia pochodzenia potraw

Jak gotować pierogi, kluski, kluski, gnocchi. Historia pochodzenia potraw

Jak gotować pierogi, kluski, kluski, gnocchi. Historia pochodzenia potraw

Olga Zborowska-Farkas 1 kwietnia 2024 r

Jeszcze dziesięć lat temu trudno byłoby znaleźć w Moskwie modną restaurację, w której słynny szef kuchni jako danie główne podawał swoim gościom kluski lub knedle. A dzisiaj – proszę. W końcu nowe jest dobrze zapomnianym starym…

O czym porozmawiamy w artykule:

  • Gnocchi w czwartki
  • W słowiańskich przestrzeniach
  • „Nieważne kluski, ale kluski i tak są lepsze”
  • Jak zrobić kolorowe gnocchi

Gnocchi w czwartki

Gnocchi to włoscy kuzyni naszych pierogów. Są łatwe w przygotowaniu, nie leżą jak kamień w żołądku i można z nimi eksperymentować bez końca. Skąd się wzięły gnocchi? To danie zostało wymyślone przez włoskich chłopów, co, nawiasem mówiąc, nie jest rzadkością, jeśli mówimy o arcydziełach kuchni włoskiej. Gnocchi to jeden z klasycznych przykładów tego, jak można wyżywić dużą rodzinę minimalnym kosztem. Do tej pory wielu Włochów, zgodnie z tradycją, spożywa gnocchi nie byle jak, ale ściśle według przepisu „…w czwartki jedz gnocchi, a w sobotę flaki”. Stare włoskie przysłowie o tym mówi. W Urugwaju i Argentynie, gdzie na kuchnię narodową duży wpływ miała kuchnia włoska, pierogi w oba policzki jada się nie w czwartki, ale 29 dnia każdego miesiąca: według legendy, jeśli zjesz w tym dniu kluski, nie będziesz potrzebować pieniędzy przez cały miesiąc.

Swoją drogą, w historii pierogów nie wszystko było tak gładkie, bezchmurne i wzruszająco kupieckie. We Włoszech szczególnie lubiane są pierogi o morderczej nazwie „Dusiciele Księdza”.

Mówią, że jeden z wysokich rangą duchownych kościoła, niejaki Galiani, tak bardzo kochał zielone pierogi, że gdy zobaczył na stole parujące, świeżo przygotowane kluski, zapomniał o wszystkim. Rzucił się na nie jak bestia i połknął je pospiesznie, kilka na raz. Ta historia ma smutny finał: ksiądz zmarł tuż przy stole, krztusząc się ulubionymi kluskami… Istnieją setki przepisów na robienie klusek: ryżowo-migdałowych, kaszy manny i kukurydzy, z wątroby i ryżu. A ziemniaczane uważane są za najłatwiejsze w przygotowaniu.

W słowiańskich przestrzeniach

Krewnych gnocchi łatwo znaleźć w wielu kuchniach narodowych. Do rodziny gnocchi zaliczają się kluski i kawki białoruskie, a także knedle i knedle ukraińskie. Miłośnicy eksperymentów zapewne zauważyli, że przepis na kluski ukraińskie nie jest łatwy do znalezienia w tradycyjnych zbiorach przepisów.

Wyjaśnia to fakt, że były i pozostają prostym jedzeniem, spożywanym wyłącznie w domu. Ale nie ma przepisów, ponieważ większość gospodyń domowych gotuje je „na oko”.

Najczęściej ciasto na pierogi sporządza się z mąki pszennej lub gryczanej, a także z mieszanki mąki pszennej i ziemniaków. Przed gotowaniem pierogi suszy się przez około 30 minut, a następnie gotuje w taki sam sposób jak gnocchi. Gotowe kluski wyjmuj łyżką cedzakową, układaj na talerzach, polej roztopionym masłem lub kwaśną śmietaną i od razu podawaj.

Pierogi białoruskie różnią się od pierogów ukraińskich. Do środka każdego kluska wciskamy kawałek smalcu, dzięki czemu są one bardziej soczyste. Dodatkowo ciasto na kluski jest delikatniejsze dzięki wprowadzonemu do niego mleku lub śmietanie, a także dzięki specjalnej technologii przygotowania:

Wszystkie składniki dodajemy stopniowo i przed wprowadzeniem kolejnego produktu masę dokładnie rozcieramy. Kluski białoruskie są ważnym składnikiem wielu zup, wykorzystywane są jako dodatek, a nawet samodzielne danie – w tym przypadku bezpośrednio przed podaniem kluski polewane są roztopionym smalcem ze skwarkami lub drobno posiekaną cebulą smażoną na smalcu.

„Nieważne kluski, ale kluski i tak są lepsze”

O stopień wyżej od pierogów w hierarchicznej drabinie kuchni ukraińskiej są wareniki. To danie, mimo swojej prostoty, smakowało wielu, a nawet słynny smakosz Bill Clinton, skosztując podczas jednej z wizyt na Ukrainie pierogów z wiśniami, publicznie oświadczył, że dodaje pierogi do swojej listy „Must Be Serve”.

Niewiele osób wie, że pojawienie się pierogów na naszym stole zawdzięczamy… Turkom! Po skosztowaniu tureckiej duszwary Ukraińcy byli zachwyceni i zmienili ją na swój sposób, poprawiając nadzienie i upraszczając przepis na ciasto.

Przygotowanie pierogów nie jest trudne, ale i tutaj są pewne subtelności. Do ciasta wybierz najlepszą mąkę i nie zapomnij jej przesiać – Twoje pierogi okażą się delikatniejsze. Mleko (lub woda) wlewane do mąki powinno być lodowato zimne (wyjątek stanowią kluski połtawskie, do przygotowania których używa się ciepłej wody), a dodawane jajka powinny być schłodzone. Kluski gotujemy w dużej ilości wrzącej, osolonej wody – tylko do momentu, aż wypłyną na powierzchnię, nie dłużej. I serwują to od razu.

Jak zrobić kolorowe gnocchi

Kolor gnocchi lub pierogów można zmieniać: dodanie do ciasta koncentratu pomidorowego sprawi, że będą czerwone, puree szpinakowe, bazylii lub pietruszki zmienią kolor na zielony, a puree z dyni lub marchewki sprawią, że gnocchi będą pomarańczowe. Ile mąki dodać do ciasta? To zależy od rodzaju ziemniaków. Dodawaj mąkę stopniowo, w kilku etapach. Idealne ciasto na gnocchi powinno być miękkie, delikatne, ale nie klejące się do dłoni. Po wrzuceniu gnocchi lub gnocchi do wrzącej wody delikatnie je zamieszaj, aby nie przykleiły się do dna patelni. Gotowe gnocchi lub knedle układa się na podgrzanych talerzach. Najlepszym serem do posypania gotowych gnocchi jest świeżo starty pecorino lub parmezan.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. POWIĄZANE MATERIAŁYUWAGIDodaj komentarz Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja