Jak gotować nadziewane papryki przy minimalnym wysiłku

Jak gotować nadziewane papryki przy minimalnym wysiłku

Jak gotować nadziewane papryki przy minimalnym wysiłku

Alena Spirina 31 sierpnia 2023 r4.11 (9)WskaźnikDodaj do ulubionychUdział5Komentarz

Nasza felietonistka i zapalona smakoszka Alena Spirina przygotowała faszerowane papryki, które jej mąż uważa za genialne danie. Jednocześnie jest minimum wysiłku. Jest oczywiście kilka tajemnic, ale Alena hojnie dzieli się nimi ze wszystkimi.

Jak gotować nadziewane papryki przy minimalnym wysiłku

Przyznaję się: jestem bardzo skromnym kucharzem. Nie gotuję arcydzieł, nie wykazuję się kreatywnością, staram się nie budować kombinacji wieloruchowych. Minimalny wysiłek, ale pyszny – do tego dążę w kuchni. Ale nagle mój mąż, który nie jest hojny w komplementach, jedząc zwykłą faszerowaną paprykę, nazwał go „genialnym”. Teraz wydawałoby się, że to prostsze! Zwłaszcza w sezonie, kiedy cienkościenne słodkie papryki są tańsze niż czapka krakersów. Wydaje mi się, że w moim rodzinnym Taszkencie tylko tak to przygotowują. Chociaż, jeśli się nad tym zastanowić, mam własną wersję przepisu.

Układ składników do przygotowania faszerowanej papryki
Układ składników do przygotowania faszerowanej papryki

Przede wszystkim będziesz potrzebować słodkiej papryki o cienkich ściankach, tzw. pieprzu mielonego. Nie ma znaczenia, jaki to kolor, czy to blado żółto-zielony, czy jaskrawoczerwony. Jego aromat nie jest tak wyraźny, powiedziałbym nawet nachalny, jak gogoshar i innych bardziej mięsnych odmian. Staram się wybierać małe owoce, mniej więcej okrągłe, łatwiej je nadziewać mięsem mielonym.

Do mięsa mielonego kupuję kawałek wołowiny (karkówka, zad) i kawałek wieprzowiny (z łopatki lub grzbietu). Tchórzliwie mielę go w maszynce do mięsa na średnim sicie i jeśli mogę poprosić o to sprzedawcę, to to robię.

Do nadzienia zmiel mięso w maszynce do mięsa na średniej ruszcie.
Do nadzienia zmiel mięso w maszynce do mięsa na średniej ruszcie.

W misie blendera posiekaj cebulę, czosnek oraz liście koperku i/lub pietruszki. Do mielonego mięsa dodaję sól i pieprz, jeśli masz pod ręką słodką paprykę, to też ją dodaj. I wlewam semolinę. Nie ryż, nie! Semolina to pierwszy sekret!

W misie blendera do nadzienia posiekać cebulę, czosnek oraz liście koperku i/lub pietruszki
W misie blendera do nadzienia posiekać cebulę, czosnek oraz liście koperku i/lub pietruszki

Niegotowany ryż nie ma czasu na gotowanie, a ja jestem zbyt leniwy, aby celowo go ugotować, nawet do połowy ugotowanego. Co więcej, nie jest mi to potrzebne do smaku, a kasza manna dobrze radzi sobie z funkcją rozluźniania mięsa mielonego. Nawiasem mówiąc, zamiast kaszy manny możesz wziąć kuskus, a także bulgur (mały lub średni), a także pokruszoną kaszę pszenną, taką jak „Artek”, również nie trzeba ich gotować osobno.

Wszystkie składniki nadzienia wymieszać, na koniec dodać kaszę mannę
Wszystkie składniki nadzienia wymieszać, na koniec dodać kaszę manną

Wszystko mieszam rękami – mięso mielone jest gotowe, można je na razie odłożyć, będzie smaczniejsze. Powiem tylko o soli. Jeśli nie chcesz próbować surowego mięsa mielonego, pamiętaj, że sól powinna stanowić około 2% masy mięsa mielonego. Oznacza to, że 20 g soli o dowolnym stopniu zmielenia na kilogram mięsa mielonego.

Paprykę gotuję w rondlu lub płytkim piekarniku holenderskim z dobrze dopasowaną pokrywką. Wlewam do niego kilka łyżek oliwy z oliwek. Do smażenia drobno siekam cebulę i kilka ząbków czosnku i zaczynam dusić na oleju na małym ogniu, aż będą przezroczyste. Smażenie to drugi sekret!

Aby usmażyć, drobno posiekaj cebulę i kilka ząbków czosnku i zacznij dusić na oleju na małym ogniu, aż będą przezroczyste.
Aby usmażyć, drobno posiekaj cebulę i kilka ząbków czosnku i zacznij dusić na oleju na małym ogniu, aż będą przezroczyste.

Cebula i czosnek są ugotowane, a marchewkę kroję w grubszą kostkę. Gdy tylko marchewki zostaną dodane do przezroczystej cebuli, zaczynam obierać paprykę. Tak, wiem, jak wyjąć środek, aby nie odciąć „czapki” papryki, niemniej jednak odciąłem ją: potrzebuję tego do sosu. „Kapelusz” siekam w taki sam sposób jak marchewkę, dodaję do rondla i dalej smażę.

Paprykę przygotowujemy krojąc „czapeczki” w paski, podobnie jak marchewkę
Paprykę przygotowujemy krojąc „czapeczki” w paski, podobnie jak marchewkę

Jeśli rondelek całkowicie wyschnie, dolej trochę wrzącej wody – czajnik gotowy! – ale dużo lepiej jest szybko posiekać i dodać kilka pomidorów, najlepiej ze skórką. Dodaję trochę soli i ewentualnie pieprzu. Podczas gdy zawartość brytfanny cicho bulgocze, nadziewam paprykę. Jeżeli źle obliczyłam i zostało mi trochę mięsa mielonego to robię z niego klopsiki.

Nadziewane papryki do smażenia układam w jednej warstwie, na boku.

Nadziewane papryki do smażenia układamy w jednej warstwie, na boku
Nadziewane papryki do smażenia układamy w jednej warstwie, na boku

Dodaję tyle wrzącej wody, aby wysokość płynu osiągnęła jedną trzecią pieprzu. Zatem papryka jest duszona lub gotowana na parze. Zamknij pokrywkę i pozostaw do gotowania na 40 minut. Wszystko! Od momentu „wejścia do kuchni” do „zasiadania do jedzenia” – trochę ponad godzina!

Zalać wrzącą wodą i prawie ugotować nadziewane papryki
Zalać wrzącą wodą i prawie ugotować nadziewane papryki

Paprykę faszerowaną podaję w głębokich talerzach, razem z sosem i pieczywem. Śmietana na talerzu – opcjonalnie. A paprykę faszerowaną, jak wszystkie podobne potrawy, można podgrzewać bez utraty smaku, co jest również bardzo wygodne.

A teraz przepis.

Kontynuując temat farszu i nadzienia mięsnego, przeczytaj na : Dolma i tolma, osobiste doświadczenia Azerbejdżanu, Armenii i Gruzji

Papryka faszerowana, 4 porcje

  • 700 g pulpy wołowej (karkówka, zad)
  • 300 g mięsa wieprzowego (grzbiet lub łopatka)
  • 2-3 ząbki czosnku
  • 5-7 gałązek natki pietruszki (opcjonalnie)
  • 5-7 gałązek koperku
  • 1 duża cebula
  • 20 g soli
  • 2 łyżki l. wabiki
  • 10-12 sztuk słodkiej papryki
  • śmietana do podania
  • świeżo zmielony czarny pieprz i słodka papryka

Do sosu:

  • 2 pomidory
  • 1 cebula
  • 1 marchewka
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 2-4 łyżki. l. oliwa z oliwek lub inny olej roślinny
  1. Do nadzienia Mięso pokroić na kawałki i przepuścić przez maszynę do mięsa ze średnią siatką. Obierz czosnek, oddziel liście koperku i pietruszki od gałązek. Cebulę obierz, pokrój na 4-6 części i zmiel w misie blendera razem z czosnkiem i ziołami. Można go przepuścić przez maszynę do mięsa razem z mięsem. Włóż do miski z mięsem mielonym, solą, dodaj semolinę, dopraw pieprzem i papryką, wymieszaj.
  2. Do sosu Obierz i opłucz paprykę i warzywa, aby uzyskać sos. Wstaw wodę do czajnika, aby się zagotowała.
  3. Umieść rondel lub płytki holenderski piekarnik na średnim ogniu, podgrzej i dodaj olej. Drobno posiekaj cebulę i czosnek, włóż do rondla i smaż, aż będą przezroczyste, od czasu do czasu mieszając.
  4. Marchewkę pokroić w paski lub kostkę, dodać do brytfanny i wymieszać. Pokrój kapelusze papryki i włóż je do rondla, wymieszaj i smaż przez 2-3 minuty.
  5. Pomidory pokroić w kostkę lub losowo, przełożyć na brytfannę, wymieszać, doprawić solą, czarnym mielonym i ostrą papryką jeśli używamy. Dusić przez 4-5 minut.
  6. W czasie gdy sos się gotuje, nadziewamy paprykę mięsem mielonym. Umieść je w rondlu na wierzchu sosu, zalej wrzącą wodą tak, aby osiągnęła około jedną trzecią wysokości papryki. Zamknij pokrywkę i gotuj przez 35-40 minut.
  7. Paprykę ułożyć na głębokich talerzach razem z sosem. Podawać z pieczywem i według uznania ze śmietaną.

Jeśli zauważysz błąd lub nieścisłość, daj nam znać. #papryka #papryka #tajemnice gotowania #papryka faszerowanaPOWIĄZANE MATERIAŁYUWAGISortuj według popularności Jesteś już zarejestrowany na ? Zaloguj się lub zostaw komentarz jako gość

Galina (gość)

16 sierpnia 2021 r

Twój mąż ma rację – ten przepis zasługuje na miano „genialnego!” Zarówno pod względem łatwości wykonania, jak i wyników. Dzisiaj przygotowałam tę papryczkę… Kasza manna to prawdziwy dar niebios! Mięso mielone jest smaczne, delikatne, do pozostałego mięsa mielonego na klopsiki dodałem trochę więcej semoliny. Teraz, szczerze mówiąc, zrobię klopsiki tylko z kaszą manną. Do papryki dodałam kilka pomidorów nadziewanych tym samym mięsem mielonym (po prostu wyjęłam łyżką komory nasienne, zostawiając jedynie ścianki). Całość ułożyłam na „łożu” tostów w jednej warstwie, dodałam wody, przykryłam folią i upiekłam w piekarniku. To jest naprawdę BARDZO smaczne! Dziękuję Aleno!

00OdpowiedźKonstancaKonstanca6 sierpnia 2020 r

Dziękuję za pomysł.

00OdpowiedźKonstancjaKonstancja6 sierpnia 2020 r

Na pewno to ugotuję! Dziękuję.

00Odpowiedź

Gość (gość)

8 września 2014 r

Dziękuję za przepis, jest napisany bardzo emocjonalnie i smacznie ;-). Jestem pewna, że ​​danie wyszło równie uduchowione i smaczne ;-), zabieram je do swojej kulinarnej kolekcji ;-).

00Odpowiedź

Gość (gość)

9 września 2013 r

Dziękuję! Wprowadzę proponowane poprawki do mojego zwykłego sposobu nadziewania papryki i być może usłyszę też „genialne!” zamiast „bardzo smaczne”.

00Odpowiedź Jeszcze więcej przepisów i pysznych pomysłów na naszych portalach społecznościowych

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
ArtData Konferencja